Přejít na obsah

Výstup do b.c Mount Everestu a jiné krásné kopečky


Doporučené příspěvky

Dnes mi vyšiel dosť exportný flek na nocľah... Terasa nad fjordom, hneď vedľa tridsať metrov vysokého a päťdesiat metrov širokého vodopádu. Síce fúka, ale na rozdiel od včerajška aspoň nemrzne, je 5 stupňov 🙂 Na ten mäkkučký mach ani karošku nepotrebujem.

20210619_171618.thumb.jpg.ce91e7a2b5a43788296eb66d44c3766e.jpg

20210619_165508.thumb.jpg.1b34eb51abb5da6142b312946349ab3e.jpg

20210619_165348.thumb.jpg.99f3655a9c1c215695f631ef54ff0a66.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 7 hodinami, nickolas napsal:

@wawrik uz ti nekdo rekl at jdes do prdele?

Však som! Hornstrandir. Tu žiadne cesty nie sú, a k najbližšiemu obchodu je to 50 km peši a ďalších 90 autom po polňačkách 🙂 Aj signál tu je len preto, že ponad kopce zrovna vidím na pahorok s BTSkou nad najsevernejším bazénom Islandu. Ten je, mimochodom, tiež dosť v poriadku:

IMG_8613.thumb.jpg.83a2aeb394255b8c79f6bc981c5071c9.jpg

Inak si mi pripomenul ten vtip: Optimista je človek, ktorého pošleš do prdele, a on sa odtiaľ vráti oddýchnutý, opálený a s magnetkami 🙂

20210619_141134.thumb.jpg.6b642289f9f6574e175eb7496ac0c47e.jpg 

Upraveno uživatelem wawrik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 20. 6. 2021 v 10:32, Hasňa napsal:

Ten bazén je dost dobrý.

To je Krossneslaug. Dnes som sa tam zastavil, aby som sa po treku vyčvachtal, ale renovujú ho. Inak je termálny, samoobslužný a je naozaj v prdeli - v zhruba 50-kilometrovom okruhu (1-1,5 hodiny jazdy) býva asi tridsať ľudí. V zime ešte menej.

krosnes.thumb.jpg.305bba3b385b58271a1e89beb2f261a6.jpg

 

Btw, poslušne hlásim, že aj reklamovaná karimatka Thermarest NeoAir Xlite je nahovno a fučí od prvej noci. Takže som všetky ostatné spal na machu. Nie že by to vadilo, lebo je mäkkší ako akákoľvek karoška, ale stanové kolíky v ňom nedržia a podklad je skala, a stan potom so silnejším vetrom celkom cestuje :D Človek sa len ide vyčurať a stan si loví z rieky...

Upraveno uživatelem wawrik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak už se klepu zpět na Dachstein, sehnali jsme super kemp, tak trochu zavzpomínat tentokrát z caparty :thumbsup_anim:  Johann a Anička nám dali tenkrát pěkně zabrat, ruce jak opice pak další týden, jestli přijede Rakouský parťák, možná si ji zopáknu......no a teď je řada na nastupující generaci. Pro děcka mě byla doporučena Kali a Kala, tak se chci zeptat jestli jste tam už někdo s malými divochy nebyl, popřípadě jestli jsou tam v okolí ještě nějáké děcké ferratové možnosti. Budeme týden, takže času bude dost. Díky za postřehy.

super-ferrata-dachstein-topo-0-jpg.jpg

kali-kala-kalo-und-heidi-topo-50384127.jpg

GOPR0911.JPG

GOPR0943.JPG

GOPR0958.JPG

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem se po dlouhých letech přihlásil s klukem do kurzu lezení, spíše přesně na Bezpečný pohyb dětí na ferratách a jejich jištění, moc se těšíme  :thumbsup_anim: Chci aby si to před Dachsteinem kluk omakal, naučil se základy a já si samozřejmě chci také pár věcí ujasnit, bezpečnost na prvním místě. Třeba mě byl doporučen tento jistící set, který tam budeme používat, člověk ani neví že takovéto vychytávky existují. Ferratujete tady někdo s prckama?

https://www.rockpoint.cz/test-via-ferrata-setu-edelrid-belay-kit

71678_900a.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 7 hodinami, berdych napsal:

Upřímně řečeno, představa, že letíš jištěný na ocelovém lanu a že se zastavíš po deseti metrech o kramli a ten feratový set to "odpruží" a karabina nepraskne, se mi přetáčejí panenky.

Tak jsi jištěný právě proto aby jsi těch deset metrů neletěl, anebo tě tak nějak vůbec nechápu :whistle: 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 minutami, wawrik napsal:

@African Asi trochu svojským spôsobom naráža na to, že niekedy je medzi kotveniami tých ferratových lán a tyčí aj 10 metrov.

To jsem ještě chytil, máš i mnohem delší rozestupy a proto jištěním v těchto úsecích dobíráš na krátko, aby prcek neměl tu možnost ujet. No a ten zbytek právě nechápu :D 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 7 minutami, wawrik napsal:

No že ak ti mladý uletí, po tých desiatich metroch sú už tie zotrvačné sily tak veľké, že to karabína ani ten kúsok pružného/trhacieho lana nepoberie.

Když vidíš složitější úsek, necháš kluka u kramle, dolezeš k další, zajistíš, kluk začne lézt a ty dobíráš na krátko, takže ti nemůže nikam ujet. Aspoň já takhle chápu jištění Edelridem jak je v instruktáži, ale můžu se mýlit. Každopádně za 14 dní máme první kurz jištění děcek na ferratě, tak dám nějaké ty poznatky vědět :cheers: 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nenarážel jsem na nějaký dětský set, ale obecně na to, že cvakáš karabiny do ocelového lana. Dynamika jištění je v případě feratového setu zajištěna tím, že se ti vypárá sešitá smyce. Ale to ti je k ničemu, když po 10m pádu narazí karabiny na ocelovou kramli. V případě jištění lanem, sedákem a postupovým jištěním, je dynamika zajištění činnou délkou lana - idálně se prostě zhoupneš na laně. To opravdu na feratě nehrozí. Pokud se při tom 10m pádu cestou nenapíchneš na nějakou vystrčenou kramli, dopadneš a než se začne párat set, tak ty karabiny prasknou 😄 Já vím, je to takové spíše kritické, feraty jsou oblíbené, úrazy spíše z nepozornosti... Ale 20 let jsem se zabýval bezpečnosti v horolezectví, tak si dokážu představit cokoliv. I utopeného ve stěně 😄

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...