Přejít na obsah

Výstup do b.c Mount Everestu a jiné krásné kopečky


Doporučené příspěvky

Před hodinou, Harwey napsal:

Slyšel jsem a bude to fantastický, děkuji za upozornění, ale časově to nedávám. V automobilovém průmyslu je průser jako dělo, a děláme co můžeme, aby jsme to nějakým způsobem dali, proto jsem vlastně v Rakousku kde jsem ani neměl teď být...ty jedeš a budou tam nějaké české hvězdy? :D

Upraveno uživatelem African
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Včera večer jsme přiletěli do KTM a zítra brzo ráno vyrážíme směr Besisahar a dále Mahindrou.

V ulicích Thamelu a na památkách jsme za celou dobu potkali dohromady asi 30 turistů, v hospodách je člověk prakticky skoro sám, stejně jako v hotelu, šílený...

Na Durbar Square bylo dnes ale rušno, avšak pouze díky místním a právě vrcholícímu Dashainu. Pashupatinath byl dnes obzvlášť silný, spalovalo se na plné obrátky. Tolik mrtvol jsem nikdy neviděl...

Počasí je ideální a je krásně jasno i v KTM, doufám, že to vydrží!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, enGiN napsal:

Včera večer jsme přiletěli do KTM a zítra brzo ráno vyrážíme směr Besisahar a dále Mahindrou.

V ulicích Thamelu a na památkách jsme za celou dobu potkali dohromady asi 30 turistů, v hospodách je člověk prakticky skoro sám, stejně jako v hotelu, šílený...

Na Durbar Square bylo dnes ale rušno, avšak pouze díky místním a právě vrcholícímu Dashainu. Pashupatinath byl dnes obzvlášť silný, spalovalo se na plné obrátky. Tolik mrtvol jsem nikdy neviděl...

Počasí je ideální a je krásně jasno i v KTM, doufám, že to vydrží!

Tak opatrně, přeji ať vám to vyjde a postuj fotečky 🙏 

My dnes Drachenwand, vše šlo jak po másle i přes nepřízeň počasí, ale už jsme nemohli dál čekat, zítra mám další plány. Jakmile se vrátím a bude čas, pokusím se zdůvodnit proč tady tolik lidí včetně dětí zemřelo a to jak to vidím já, úplně ale úplně zbytečně.

IMG-20211014-WA0018.jpg

DSC_1892.JPG

DSC_1884.JPG

IMG-20211014-WA0020.jpg

DSC02282.JPG

DSC02279.JPG

DSC02252.JPG

DSC_1910.JPG

DSC_1906.JPG

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Parádně si to malá dává a výšek se nebojí koukám :guitar: Já toho v Rakousku kvůli haldě práce víc nestihl, ale privilegium byla právě Drachenwand ferrata, kde jsem chtěl zjistit proč tam je každý rok desítky zranění a doposud i velký počet úmrtí. Lezl jsem s kamarádem který žije v Mondsee, kde byla jenom kvůli této ferratě vybudovaná pobočka horské služby u které má dost kamarádů. Ferrata je ve třídě B, C, pár krátkých velmi exponovaných úseků v D. Je doporučená pro zkušené lezce, důrazně se nedoporučuje pro nezkušené, děti a mladistvé. V sezóně se prý čeká u nástupu do stěny až hodinu ve frontě, v které velké procento lidí vidí ferratu poprvé v životě. První půlka ferraty je na pohodu, u nástupu žebřík, halda kramlý v těžších pasážích, bezpečných prvků přibývá každým rokem říká kamarád až se ve výsledku z celého projektu stává záležitost velmi nebezpečná, protože láká právě lezce bez zkušeností. Úrazy ve stěně nejčastěji padajícím kamením, vyčerpání a strach z výšky. V druhé půlce už začínají exponované pasáže, "lezci" si to uvědomí a vrtulník prý lítá obden. Smrtelných nehod ve stěně málo, několik lidí se odeplo, spadlo a nějaké to selhání organismu. A tady je kámen úrazu, 90% smrtelných nehod se stává právě při sestupu. Během první půl hodiny člověk nabude pocit, že sestupuje lesem a už se nic nemůže stát a navíc sestup je snadný. Lehce se zapomene na to, že několik desítek metrů do prava i do leva jsou stovky metrů hloubky a skála je uřízlá jak nožem máslo, takže několik smrtelných nehod se stalo třeba jen proto že si chtěl někdo zkratit cestu nebo si jen odskočil na záchod. V půlce sestupu přijde na řadu strmý kopec nahoru nazvaný Drachenwand Revenge, lidem se tam nechce a jako naschvál se naskýtá vybrat lehčí cestu do leva, ale bohužel se nejedná o cestu, ale vyschlou řeku v případech sucha a následná propast která bohužel také stála za ztrátou životů. Nejvíce průšvihů se tu stává při setmění, my to šli už za úplné tmy a byl jsem upřímně rád že mám sebou někoho kdo tu zná každý kámen, okolo třiceti výstupů. A to nejnebezpečnější teprve přijde, po vystoupení na Revenge se začne strmě klesat, do cíle dvacet minut. Člověk nastoupí ze železných schodů na fotce do leva na asi metrovou pěšinku, po levé straně skála, po pravé strmé klesání kleč, tráva několik málo metrů a pak strmý několik desítek metrový propad do rokle Saugraben. Je tu možnost se jistit na laně po levé straně, ale proč, každý si řekne už jsme dole a to napravo nevypadá nijak strašidelně, ale právě tady  zemřelo nejvíc lidí. Lano naproti schůdkům je tu nově, protože minulý rok tady šel bohužel šestiletý český chlapec rovně, a vede pouze pár metrů, proto je nutné se jistit na levé straně. Štěpán z další fotky šel o pár metrů dál a dalších nespočet úmrtí proběhlo právě v tomhle úseku. My se nejistili, stačí si dávat pozor na každý krok a být maximálně koncentrovaný. Ale to lidi už nebývají, jsou unavení navíc co se vlastně může stát, už jsme skoro dole. Ano skoro, na parkoviště to trvá z tohoto nejnebezpečnějšího místa patnáct minut, ale, dokud člověk nestojí před autem, musí se mít prostě do poslední chvíle na pozoru. Kamarád říkal co lidí právě touhle pasáží běží a ani si neuvědomí že stačí krok do prava a s největší pravděpodobností jejich úspěšný výstup nepřežijí. Po tragické smrti českého chlapce probíhali po celém Mondsee demonstrace pro uzavření ferraty, lidi stali i pod nástupem a rozmlouvali letcům výstup, ale ruku na srdce, děti tady prostě nemají co dělat a stejně tak sem nevezmu příští rok svého jedenáctiletého kluka co jsem plánoval, anebo spíš vezmu ale na nějakou z desítky jiných, jistých, kterých jsou v blízkém okolí nespočet. Napsal jsem to tady proto, že halda z Vás tam třeba zavítá, je to od nás kousek, tak aspoň bude vědět o co jde a dávat si bacha :cheers:

DSC02295.JPG

DSC02297.JPG

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, M.K. napsal:

Díky za užitečnej report Vlasto, taky ji mám na seznamu. Ale je to mrazivý čtení...

Mondsee a celé to okolí je velmi krásné, myslím že si to užijete plnými doušky :guitar: Jen to chce trochu mimo sezónu, protože prý co se tam děje v sezóně je nevídané a tím nemyslím jen ferratu....bez rezervace na přesný den a čas se prý ani nenajíš.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Wow, projíždíme z kámošem šestky v Nepálu a odsud tedy musí být výčum na Annapurny :guitar: Snadně přístupná, cena permitů kamarádská, výstup kvůli ledovým stěnám vyžadující předchozí horolezecké zkušenosti. Celá expedice jde zvládnout za pouhých 21 dní, hmm....kopec krásný.

https://adventuremountaintreks.com/singu-chuli-peak-climbing/

3950fc9ca55c1d26fc1a6bbfae6ddcab.jpg

Upraveno uživatelem African
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

enGIN žiješ ty vůbec a kde máme fotky? :cheers: Kamarádovi z Kathmandu dorazil jediný zákazník lézt Island Peak, jinak všichni klienti zrušili cestu nebo jim cestovky letenky, situace je prý tragická, ale Nepálci neztrácí naději. Má prý nějaké turisty z Indie, ale ty vyhledávají ty nejlevnější formy treků. Tak nějaké fotky co udělal pod nejvyšší horou světa pro lepší den...

IMG-d9a9867d8cedefe37eed3134d9903a1e-V.jpg

IMG-73054c9ad36f4e01d9f54f1160052cd2-V.jpg

IMG-278f240aef0de8031e516f6bc6e9aecf-V.jpg

IMG-601882c988094c05ddf25b6111b16a8e-V.jpg

IMG-2d76a5231b0faf44944dfd1cbe819c0a-V.jpg

IMG-dab06441c6ecc2c3072f10c92b43eda5-V.jpg

IMG-5480d77f292d1bd5bdd6f3433df0786f-V.jpg

IMG-8ef348217823f4dce367b44fe8789993-V.jpg

IMG-4bce964548d5aab5c7b78e8cc1abdbf9-V.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsme se vrátili do KTM. Bohužel počasí nebylo ideální - první dva dny treku byly super, pak bohužel tři dny opravdu hodně pršelo a ve vyšších polohách sněžilo. 

Dva dny před plánovaným přechodem Kang La dostali naši Nepálci zprávu, že vlivem dešťů a následných landslides cesta v údolí na mnoha místech zcela zmizela a místo jednoho dne bude cesta zpět údolím trvat dva až tři. Rozhodovali jsme se tedy, jak k tomu s ohledem na poměrně nabitý itinerar (manželka trvala na relaxu v Pokhaře) přistoupit. Nakonec jsme se dohodli, že Kang La zkusíme dát i za cenu případné ztráty jednoho dne v Pokhaře.

Výstupový den byl jasný, ale spousta jiných trekkerů pass ten den nešla kvůli předchozím srážkám. Nějací Britové tam vyslali svého guida aby zjistil průchodnost.

Za tmy jsme vyrazili, cesta šla hladce, postupně však začal přibývat sníh a cesta nebyla v podstatě vůbec prošlapaná. Britskou skupinu jsme pak ráno potkali před “nástupem” do sedla kempující v Kang La Phedi, kde nám řekli, že do sedla ten den nejdou. Dle jejich guida se tam sice s obtížemi dá dostat, ale na druhé straně hrozí velké riziko lavin a přechod je nemožný.

Od britského tábora byl sníh zmrzlý a zledovatělý a stezka nevyšlapaná. S ohledem na absenci maček a cepínu (a samozřejmě po doporučení našich guidů) jsem začal naše dva kamarády přemlouvat k ústupu - sedlo přejít nejde a samotný výstup do sedla a návrat zpět by z mého pohledu byl bez vybavení příliš nebezpečný. Po dosti emotivní výměně názorů se mnou sice nesouhlasili, ale rozhodli se pro sestup. To teď berou jako neúspěch celé akce a casto to předhazují…

Problém je, že nikdy nebyli ve vysokých horách (pominu-li výstup na Toubkal) a neuvědomovali si nebezpečí spojená s takovým množstvím sněhu, neprošlapanou cestou a absencí vybavení. Den navíc jsme bohužel kvůli poškozeným cestám taky neměli. Musím říct, že to ve mě zanechává hodně nepříjemnou pachuť a bere mi to elán sem příště kohokoliv brát s sebou…

Pro zlepšení nálady aspoň posílám pár mobilovek. Jinak po skončeném dashainu to v KTM opět žije, byť turistů je stále poskrovnu…

 

 

8330CBF5-D91B-40D1-AA0E-08482B5118EF.jpeg

23676131-0F42-4A19-91A6-33E929305E65.jpeg

CFE38AFD-44EB-454B-BA5D-377CCE8FB769.jpeg

CECEF759-3E3C-44F1-8302-8C3DF04ECD50.jpeg

D5F4F721-93E8-4A99-B8E7-32B2E9630675.jpeg

1352A2FB-D859-4DBE-9EF4-25D912C7AD2C.jpeg

E2C5A294-6461-4552-B713-AAD3A97753AC.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Paráda enGINE, máte to krásný, užívejte. Už jsem slyšel, že sněhu, lavin, povodní a sesuvů půdy haldy, průchod pod Kančendžengu kam jsme chtěli my je také nemožný. Neúspěch by byl, kdyby tam někdo z Vás zhebnul, v horách se o neúspěchu nedá mluvit, ale samozřejmě když je někde člověk poprvé, snaží se urvat ce nejvíc. Ačkoliv mám již nějaké ty zkušenosti z kopců, dávám vždy na průvodce s té dané lokality kterou neznám. Do základního tábora Manaslu nám taky nedoporučili vystoupit, protože bylo nadměrné teplo a sníh nestabilní, byl jsem trochu vnitřně naštvaný, ale nedá se nic dělat, navíc v Himálaji kde i při běžném treku se může stát úraz raz dva. Já kolikrát obracím i v půlce Sněžky když se to blbě všechno sejde, a nemám s tím jediný problém. Buďte rádi za to, že jste tam vůbec v dnešní nelehké době a užívejte si to plnými doušky :cheers:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Sice to sem úplně nepatří, ale dost se tu i řešilo vybavení do kopců, tak třeba někdo pořadí. 
koupil jsem tuhle mikinu/bundu před odjezdem do Tater.

https://www.thenorthface.cz/shop/cs/tnf-cz/panska-streova-bunda-speedtour-4m9f
jenže jsem ji tam trochu doje..l . Je nějaká šance ji opravit nebo mám proste smůlu.  
DBB85F95-823D-41D8-AA8F-9B705C23BD7B.thumb.jpeg.83e917bc808bac027c970185d35eb4f6.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud nejsi modelka, flakni tam zaplatu z duck tape. Ja jich mam asi 8 na me thermobalce od TNF, kterou povazuju za super bundu a taham ji strasne moc asi 6 let a funguje to. Polepene to mam asi tri roky. Sice vypadam jak Frankenstein, ale venku to nejak neresim :)

20211027_123817.jpg

20211027_123829.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...