Přejít na obsah

Výstup do b.c Mount Everestu a jiné krásné kopečky


Doporučené příspěvky

před 1 hodinou, Bells napsal:

Ahoj, můj dotaz asi nejvíc patří sem, tak to zkusím, i když je to primárně o kopečcích a nevím, zda někdo leze na stěně a tak. Já právě začal lézt (cca 2 měsíce min 1x týdně, ale raději 2x, když to jde) - stěna / boulder a vážně mě to chytlo (kam to povede dál, netusím, jestli bude i sklála třeba), takže samozřejmě nastává moment, kdy už mě moc nebaví si vždy vybavení půjčovat a chtěl bych vlastní. Tak a teď co koupit, předpokládám, že jako začátečník asi nepotřebuju kdo ví co, takže po čem koukat? Primárně řeším lezečky a sedák.

Díky.

To je jaksi na dlouhou debatu, ale ve zkratce: sedák, pokud koupíš od jakékoliv renomované firmy (Petzl, Singing Rock, Ocún, Black Diamond) bude bezpečný. Takže jde o to, vyzkoušet, aby Ti byl pohodlný. Nohavičky se dělají s nastavitelné s přezkou nebo ušité na míru a už se nedají doštelovat (pokud budeš mít v létě kraťasy nebo na podzim tlustší gatě). V lepším obchodě najdeš zavěšené lano s karabinou a můžeš si sedák nasadit a sednout do něj a vyzkoušet. Je třeba počítat s tím, že na skále můžeš potřebovat v sedáku sedět u štandu 20 minut a když tě škrtí nohavičky nebo bederní pás, je po náladě - nemluvě o tzv. traumatu z visu třeba v převisu, kde pokud se ti zaškrtí tepny v tříslech, tak může jít o život. Lezečky podle nohy - s tkaničkami nebo se suchým zipem. Ty musí trochu tlačit, abys v nich měl cit na malých stupech -  já mám lezečky o 2 čísla menší než klasickou botu. Nejkvalitnější lezečky dělá podle mě La Sportiva, ale je mraky dobrých lezeček a je to samozřejmě poměr cena / výkon.

EDIT: no a pak to chce na skálu odsedku (šitou smyčku nebo Daisy chain) s karabinou s velkým úhlem otevření (abys ji mohl zacavknout i do tlustého kruhu). A taky jistítko, které Ti možní slaňovat na dvou pramenech jako je třeba Reverso (od Petzlu) nebo ATC Guide (od Black Diamond) nebo klasickou osmu.

Upraveno uživatelem michalval
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Bells- ja bych volil 2 možnosti 

- buď ti pomůže radou při nákupu lezec. Já to na začátku řešil přes lezecký kurz

- nebo tam kde lezeš, si vyzkoušej pár různých setů a pak kup to samé.

jak psal Michal, sedák není moc velká věda (pokud se teda vyhneš nějakým hodně sportovním co na pohled vypadají dost odlehčeně). Ale lezačky můžou být alchymie. Musí tě tlačit. Ale ne zase moc brutálně. Plus některé se hodně roztáhnou po čase, některé skoro vůbec. A opět vyvaruj se hodně sportovním (např s hodně ohlou špičkou).

P.S. lezl jsem docela hodně, i když jenom šteky. Naposled ale před 5-6 lety. Proto by mi nebylo blbý jít do lezeckýho krámu, zeptat se kdo z nich tam leze a vysvětlil, že jsem tydýt co už všechno zapomněl a nezná nové trendy, tak ať mě vše vysvětlí

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 52 minutami, michalval napsal:

EDIT: Afričan píše, že u té pětky to je špatně, díky karabině navíc, možná ano, ale podle mě to bude fungovat a není to fatální.

Ty fotky byli rozeslány jako odstrašující případ a samozřejmě i ta pátá fotka může mít v případu pádu fatální následky!!! S Bertem souhlasím, karabina je vždy nejslabší článek v případě navázání a u ferratového setu dvojnásob, takže je doporučováno vázání tzv. napřímo....pan Čokař ve spolupráci Singing Rock to má pěkně a srozumitelně napsané pokud ta bezpečnost někoho zajímá.

https://www.vodni-brana.cz/sluzby/

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ty fotky byli rozeslány jako odstrašující případ a samozřejmě i ta pátá fotka může mít v případu pádu fatální následky!!! S Bertem souhlasím, karabina je vždy nejslabší článek v případě navázání a u ferratového setu dvojnásob, takže je doporučováno vázání tzv. napřímo....pan Čokař ve spolupráci Singing Rock to má pěkně a srozumitelně napsané pokud ta bezpečnost někoho zajímá.
https://www.vodni-brana.cz/sluzby/

Jo Martin (Čokař) je liberecka legenda. Jeho rady bych si k srdci bral bez obav.
Ja na ferraty moc nejsem, ale byl jsem parkrat i na vodni brane - hezka lehka ferrata i pro deti. A navzdory radam ktere tady udeluju jsem mel jen jednu klasickou odsedku, zadny ferratovy set, zadny paraci tlumic
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 6 minutami, michalval napsal:


Jo Martin (Čokař) je liberecka legenda. Jeho rady bych si k srdci bral bez obav.
Ja na ferraty moc nejsem, ale byl jsem parkrat i na vodni brane - hezka lehka ferrata i pro deti. A navzdory radam ktere tady udeluju jsem mel jen jednu klasickou odsedku, zadny ferratovy set, zadny paraci tlumic emoji16.png

No ten by ti dal :D Když jsme u té vodní brány, tady jsem symbolicky přispěl právě na prodloužení modré, úspěšně vybráno, a pokud se podaří další peníze, přibude na začátku ferraty i metodika bezpečného lezení 👍 Můžete se přidat...nevím tedy teď právě jestli neporušuji nějaká pravidla fóra, které jsem už dlouho nečetl. Když tak ten odkaz na startovač smáznu :cheers:

https://www.startovac.cz/projekty/prodlouzeni-modre-trasy-via-ferraty-v-semilech/

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

K botám: to je snad nejintimnější část lezcovy výbavy. Před dvaceti lety a dvaceti kily jsem na vápně lezl v lezačce s vyoseným palcem, to kvůli mikrostupum, na písku zase naopak s rovným kvůli citu na tření, no a některé klasiky v Tatrách dokonce v kotnikových. Jo, a na Helfštýn vždy v kopačkách podražených gumou z pásového dopravníku 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

K tym topankam napr. Adam.
Videi s odporucaniami je celkom dost. Samozrejme treba urcite vyskusat osobne. 
 

Adam je myslim ambassador La Sportivy. A jinak koukam ze leze taky v tkanickovych Miurach. To je asi tak to jedine, co mame spolecneho. Ja lezu max. sestky a Adam se na sestkach bude mozna rozlejzat
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

K botám: to je snad nejintimnější část lezcovy výbavy. Před dvaceti lety a dvaceti kily jsem na vápně lezl v lezačce s vyoseným palcem, to kvůli mikrostupum, na písku zase naopak s rovným kvůli citu na tření, no a některé klasiky v Tatrách dokonce v kotnikových. Jo, a na Helfštýn vždy v kopačkách podražených gumou z pásového dopravníku

Ja lezu teprve 11 let a v te dobe uz kopacky byly prekonane, ale muj partak (starej piskar) v nich leze porad a do nedavna se nekde na Slovensku snad jeste vyrabely.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Michale, ty kopačky na Helfštýn jsem zmínil jako kuriozitu. Tam se totiž leze po ukloněných plotnách po ziletkovych stupech. Na kopačkách nalepená guma z pásového dopravníku pak dělá na stání perfektní hranu. Hele fakt rarita, jinak samozřejmě, kopačky daaaavno překonány. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Michale, ty kopačky na Helfštýn jsem zmínil jako kuriozitu. Tam se totiž leze po ukloněných plotnách po ziletkovych stupech. Na kopačkách nalepená guma z pásového dopravníku pak dělá na stání perfektní hranu. Hele fakt rarita, jinak samozřejmě, kopačky daaaavno překonány. 

Koukal jsem se na ten Helfstyn, a jak pises: je to sklonene, tzv. rajbas, no a na rajbasech je opravdu nejdulezitejsi cast tela palec (a taky nejvic trpi) No jsem docela rad, ze uz jsem nestihl lezeni brz sedaku, ksandicky z lana, sedak z ukradenevhadice z hydrantu, duchodky nebo prave kopacky bez spuntu
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, michalval napsal:

Na fotkách 1,2,3 je špatně to, že jsou cvaknutí za tak zvané materiálové oko na sedáku, které má nosnost asi tak 5 kilo a pokud se za něj pověsíš celou vahou, tak na tuty praskne. U sedáku se musíš přicvaknout přes nosné centrální oko nebo přes oko bederního pás a nohaviček současně. Na materiálové oko po obvodu pasu se věší / odkládá pouze lezecký materiál (karabiny, smyčky, jistítka, blokanty). Foto 1 navíc je blbě v tom, že má dotyčný klasickou lezeckou smyčku (používá se pouze při sezení v kruhu na skále nebo pro jištění  štandu) tzv. odsedku, která při pádu nepohltí energii a při větším pádovém faktoru (který se na ferratách při pádu dosáhne běžně) navíc šitá symčka praskne- Fotka 4 tam je pán cvaknutý přes jistítko tzv. kyblík úplně nesmyslně.  U fotky č.5 je to podle mě správně. A č.6 nějaký kladkostroj z lana a opět šitá smyčka, která netlumí a může prasknout.  Na ferratyě musíš mít výhradně ferratový set, který má dvě části (v jedné jsi vždy jištěn a druhou přesunuješ, abys ani v jednom okamžiku nebyl nezajištěný) a ten set má tzv. párací (nebo jiný) tlumič, který zajistí, že když spadneš, tak to pohltí energii pádu (je to jen na jeden velký pád) a nezlomíš si páteř.

EDIT: Afričan píše, že u té pětky to je špatně, díky karabině navíc, možná ano, ale podle mě to bude fungovat a není to fatální.

Díky moc. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@michalval Díky moc za obsáhlou odpověď, co jsem tak koukal, tak shodou okolností jsem se dokonce motal právě u Black Diamond a La Sportiva. Samozřejmě chci vše zkusit, naštěstí mám kousek od baráku Hudy + Hanibal, kde se mi přesně věci i líbili a případně pak ještě mohu i na Smícháči, kam chodím lézt. Co se týče velikosti lezeček, tak jsem všude možně četl, že mají být o dost menší, viz třeba ty tvé 2 čísla, ale musím říct, že mi přijde naprosto nemožné se nacpat do o dvě čísla menších :) Zatím si vždy půjčuju, na Smícháči mají právě La Sportiva a jako do o jedno číslo menších se dostanu, ale víc nedám. Otázkou ještě taky je, jestli u mě by to číslo nestačilo, protože já i klasické boty nosím dost na fest, řekl bych o číslo menší, než bych pravděpodobně normálně měl. Trošku se bojím, že pak koupím fakt malé lezečky a bude to horor. Zatím se mi nejlépe lezlo ve veliksti jako mám boty, ale chápu, že s tím pravděpodobně u něčeho těžšího pak ztroskotám, nejvíc jsem zatím dal 6 do převisu (byl pokud i 6-, no v půlce jsem totálně umřel :D ) s top rope a vytáhl jsem 5, takže je mi jasné, že peklo teprve přijde.

Skálu jako takovou zatím úplně neřeším, ale nevylučuji, že se na nějakou také třeba nakonec podívám. Nyní mám jasně stěnu a boulder, boulder mě vysloveně chytnul, přijde mi takový zábavnější, nevím jak to říct :)

 

@Ajaj Mám k ruce dvě rádkyně, leze přítelkyně + její kamarádka, leze i její přítel ještě, ale ten se rozmlátil na kole, takže momentálně KO, takže si mě na stěně vodí 2 holky...má to své výhody i nevýhody. Samozřejmě mi dávají kotel, na druhou stranu kdy se člověk víc hecne, než před babama že :) Každopádně ani jedna z nich neleze nějak extra dlouho, takže nevím, nakolik mi zrovna s výběrem pomohou, proto se snažím konzulotovat co nejvíc všude možně.
Něco vybrané mám, tak budu následně asi konzultovat ještě na prodejnách / zkoušet a uvidím, jak to dopadne
. Mohu sem nahodit, co mám v prvotním výběru, ať mi to můžete zkritizovat - myšleno v dobrém samozřejmě :)

 

@Harwey Jo na to video o lezkách s Adamem jsem koukal v neděli, když tam říkal o 4 čísla menších, tak jsem si klepal na čelo :D pro mě naprosto nepochopitelné. Ale tak je úplně jiná liga.

Upraveno uživatelem Bells
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, African napsal:

Včera jsem se dokopal konečně k filmu Meru, který je tedy úplně fantastický a upřímně mě u něj chvílemi až mrazilo. Doporučuji všemi deseti... 👍 

06ubi-ED8JHAZMYHZ-Full-Image_GalleryCover-en-US-1549923958262._UY500_UX667_RI_VnxowUeQaOxqPKnR4of5PkQ5KGGFa81JZ_TTW_.jpg

Jo Meru je pecka, jako i další věci, které dělal Jimmy Chin. 

Ještě doporučuju polský film Jurek (pochopitelně o Kukuczkovi z roku 2014) zase trochu z jiného soudku - o tom, jak se lezlo ve velehorách horolezcům z východního bloku za komunistů i o tom, jakej to byl beran a dost nekompromisní člověk (ale to je pochopitelné že?).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 13 minutami, Bells napsal:

@michalval Díky moc za obsáhlou odpověď, co jsem tak koukal, tak shodou okolností jsem se dokonce motal právě u Black Diamond a La Sportiva. Samozřejmě chci vše zkusit, naštěstí mám kousek od baráku Hudy + Hanibal, kde se mi přesně věci i líbili a případně pak ještě mohu i na Smícháči, kam chodím lézt. Co se týče velikosti lezeček, tak jsem všude možně četl, že mají být o dost menší, viz třeba ty tvé 2 čísla, ale musím říct, že mi přijde naprosto nemožné se nacpat do o dvě čísla menších :) Zatím si vždy půjčuju, na Smícháči mají právě La Sportiva a jako do o jedno číslo menších se dostanu, ale víc nedám. Otázkou ještě taky je, jestli u mě by to číslo nestačilo, protože já i klasické boty nosím dost na fest, řekl bych o číslo menší, než bych pravděpodobně normálně měl. Trošku se bojím, že pak koupím fakt malé lezečky a bude to horor. Zatím se mi nejlépe lezlo ve veliksti jako mám boty, ale chápu, že s tím pravděpodobně u něčeho těžšího pak ztroskotám, nejvíc jsem zatím dal 6 do převisu (byl pokud i 6-, no v půlce jsem totálně umřel :D ) s top rope a vytáhl jsem 5, takže je mi jasné, že peklo teprve přijde.

Skálu jako takovou zatím úplně neřeším, ale nevylučuji, že se na nějakou také třeba nakonec podívám. Nyní mám jasně stěnu a boulder, boulder mě vysloveně chytnul, přijde mi takový zábavnější, nevím jak to říct :)

 

S těmi lezečkami je to samozřejmě těžce individuální: já si lezečky musím sundat hned po vylezení, slanění nebo spuštění, protože bych v nich nevydržel. Jsou lidi, kteří jsou v nich celý tréning na stěně nebo pobyt na skále. Jak říká můj kamarád: "musíš mít nohu v pěst" 😄 S tím ale úplně nesouhlasím - jasně adrenalin při lezení způsobí, že nic v tu chvíli necítíš, ale zase by to utrpení nemělo být velké. A taky, jak píše @Ajaj každé lezečky se roztáhnou, některé víc některé méně. Léta používám LS Miura - tkaničkové. Před tím jsem jednu sezonu zkusil Miury VS tedy na 3 suché zipy, protože mě štvalo to pořád rozvazovat / zavazovat. Ale je to úplně jiná bota - zatímco tkaničková verze se po čase (hezky) roztáhne a vím, že pak to bude ideál, tak sucháče zůstanou jako kopyto. Po roce je prodřu a vyměním, výměnu lepičky ani obsázky u Restday už nedělám, protože se z toho stane kopyto. Ale spousta lidí nedá na podražené lezečky dopustit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 10 minutami, michalval napsal:

Jo Meru je pecka, jako i další věci, které dělal Jimmy Chin. 

Ještě doporučuju polský film Jurek (pochopitelně o Kukuczkovi z roku 2014) zase trochu z jiného soudku - o tom, jak se lezlo ve velehorách horolezcům z východního bloku za komunistů i o tom, jakej to byl beran a dost nekompromisní člověk (ale to je pochopitelné že?).

A knizka je taky vyborna 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...