Přejít na obsah

Výstup do b.c Mount Everestu a jiné krásné kopečky


Doporučené příspěvky

  • po 2 týdnech...

Myslí si, že si pomůžou. Budeš si muset zaplatit průvodce ( tudíž podpoříš zaměstnanost- ekonomiku ), tak si to vysvětluju já. Holt ale pak u nich bude dělat horského vůdce úplně každej, což kvalitě asi nepřidá.

A teď trochu z jiného soudku, ale patří to sem taky -

Mladá Češka šla v Polsku po zavřené stezce, zřítila se z úbočí Sněžky - iDNES.cz

Nějak fakt už ani nevím, čím ty lidi myslej.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, Ajaj napsal:

To me docela v clanku prekvapilo, ze polska vrtule nemuze k nam

Priznam se, že to mě zarazilo taky. Ještě překládat těžce zraněného do druhého vrtulníku. Netuší tu někdo, proč nemůže Polák zasáhnout u nás? A asi to platí i opačně?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, Vlcak1980 napsal:

Je to trochu zmatek, má to platit všude krom Sagarmathy, takže ty sólo tímto natlačí pod Everest.

De facto přestávají vydávat sólo TIMS a pod Everestem není potřeba.

Moc tomu logicky nerozumím:(


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Těch sólo dobrodružných trekařů tam je minimum, a myslím že nebudou mít problém vzít lokálního borce sebou, aby podpořili trochu jeho rodinu. Ti průvodci tam nejsou typu např. těch Švýcarských nebo Rakouských na které jsme zvyklí, kteří tě budou celou cestu cepovat a říkat ti co a jak. Já tam beru guidy pokaždé a vyjde to úplně na stejno jako kdyby jsi šel s nejlepším kámošem, s tou malou výhodou že lokalitu velmi dobře znají. Samozřejmě že se chce předem trochu informovat na daného průvodce jaké zkušenosti má, stejně tak jako všude jsou dobří průvodci, kteří dokáží řešit krizové situace a pak ti ostatní. S klidným srdcem můžu říct co jsem tam viděl, že 90% rádoby těch sólo trekařů jsou takové ty jak já říkám pijavice v goretexu, kteří se vyhýbají pustit nějaký ten dolar navíc za průvodce a raději si uměle po cestě vytvoří nebo se kamarádsky přivaří k nějaké té skupině. A v náročném terénu se nenápadně nalepí na nějakého toho průvodce, klasika. My chodíme dva, tři na dva průvodce a ejhle, čeká nás těžší terén a od rána se nás drží deset sólo borců po celý den na vzdálenost maminky a dítěte? 😆 Hovada no, ale je pravda že jim to radí to takhle dělat v Nepálu i v některých zvrhlých průvodcích....no nechal jsem se unést, takže v zkratce, souhlasím s tím.... navíc po covidu tam jsou sakra v perdeli, tak je na čase nějakou tu kačku navíc tam holt pustit a haldě naivních výletníkům to třeba i zachrání život 🙏

Upraveno uživatelem African
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 6 hodinami, Vlcak1980 napsal:

Pieklo sa to už dlho a je to výsledkom boja o príjmy z turizmu medzi NTB (Nepal Tourist Board) a správami národných parkov so samosprávami, ktoré z poplatkov aj TIMS mali prd, pritom im rástli náklady. Náklady na hľadanie a záchranu turistov je zástupný problém. Po prvé žiadne hľadanie v drvivej väčšine neprebieha (začína to napríklad tým, že sa niekoľko týždňov platonicky hľadá v knihách na checkpostoch, kde to väčšinou aj končí, lebo tie mená tam zapisujú jelitá v naprosto skomolenej forme, navyše tam bežne ako meno opisujú úplne iné kolonky, napríklad národnosť), po druhé, ak napriek všetkému k hľadaniu dôjde, náklady platia mieste organizácie. A po tretie, skutočné záchranné akcie sa platia z povinných komerčných poistiek.

Peniaze z turistických poplatkov zostávali z veľkej väčšiny v Káthmandu, kde sa z nich okrem iného napríklad poopravovali chodníky poničené zemetrasením. To v tom lepšom prípade, v tom horšom a bežnejšom končia u úradníkov, ako je tak v kraji zvykom.

Za ten zákon lobovala najmä veľmi silnejúca klika nepálskych guidov. Tá organizácia sa v poslednom čase dosť rozbujnela a sprievodcu už robí každý, kto má do prdele dieru. No cez koronu nemali prácu, a ich rodiny si už zvykli na lepší príjem, o ktorý prišli. Takto si v zásade vyriešili aj dôchodkový systém, lebo ten štátny je v skutočnosti nefunkčný, ide rádovo o jednotky až nižšie desiatky eur, guide do rodiny prináša rádovo stovky (keď je hodne neschopný), plus necháva „svojich“ turistov prespávať v ubytovniach u rodiny rozlezenej rôzne po údoliach, zháňa im rôzne zaručene autentické cetky a podobne.

Ja osobne už do Nepálu nepáchnem.

Upraveno uživatelem wawrik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 18 hodinami, wawrik napsal:

 

Ja osobne už do Nepálu nepáchnem.

Souhlasím s tím že političtí pohlaváři shrábnou většinu financí z turismu a rozfofrují, je to dlouhodobý boj s prostým lidem, který bohužel jen tak brzy neskončí. Určitě už ale nesouhlasím se záchrannými akcemi, některé jsem i zažil, ve 2012 když jsme byli pod Everestem kde zrovna hledali dva rusáky a bylo okolo sakra velké haló, hledali Nepálci kdo měl ruce nohy a vyznal se, vylepovali se plakáty a účastnili se i dva vrtulníky a to po celý týden. Minulý rok když jsme byli na Mera Peaku, tak tam zmizel mladej Němec, rok před tím si ho dal s průvodcem, zdálo se mu to na pohodu, tak si to dal sólo a už se nevrátil. Jelikož tam není moc turistů poslední dobou, tak dali dohromady z celého okolí a Lukly 16 průvodců, kteří ho hledali a samozřejmě zadarmo. Bohužel, závěr byl takový že asi zmizel v nějaké trhlině. A poslední věc, že po zemětřesení v lepším případě poopravili pouze pár chodníků? To  už opravdu nemůžeš myslet vážně... mě upřímně překvapuje že za ta dlouhá léta co tam létáš,  tak dokážeš na Nepál nakydat v pár řádcích takových hoven...jen tak trochu doufám že jsi to vše mířil na jejich zkorumpovaný politický systém a ne na Nepálce jako takový. Ale to by jsi zase asi nedal vsuvku, že už tam nepáchneš.... těžko se v tobě vyznat :cheers:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, na úrovni kydania hovien úplne diskutovať asi nemienim.

A čo sa týka týka chodníkov v KTM, písal som, že ich opravili z turistických poplatkov - čiže z peňazí, ktoré turisti platili TAAN a NTB za TIMS (Trekkers Information Management System) a boli určené práve na ten systém vyhľadávania stratených osôb, ktorý v dôsledku obludnej korupcie a nezmyselnej koncepcie vôbec nefunguje. Ani nemôže.

Na Mera Peak si aj ty určite mal komerčnú poistku, je povinná. Z tej sa platí záchranná akcia. Čo nič nemení na tom, že tí miestni šerpovia a miestni obyvatelia všeobecne, ktorých spomínaš, z toho neuvidia ani rupiu.

Edit: Btw, v Nepále vrtuľník bez krytia (faxové potvrdenie preplatenia nákladov od nejakej štátnej inštitúcie alebo poskytovateľa poistky, etc.) ani nenaštartuje motor.

Upraveno uživatelem wawrik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, wawrik napsal:

No, na úrovni kydania hovien úplne diskutovať asi nemienim.

A čo sa týka týka chodníkov v KTM, písal som, že ich opravili z turistických poplatkov - čiže z peňazí, ktoré turisti platili TAAN a NTB za TIMS (Trekkers Information Management System) a boli určené práve na ten systém vyhľadávania stratených osôb, ktorý v dôsledku obludnej korupcie a nezmyselnej koncepcie vôbec nefunguje. Ani nemôže.

Na Mera Peak si aj ty určite mal komerčnú poistku, je povinná. Z tej sa platí záchranná akcia. Čo nič nemení na tom, že tí miestni šerpovia a miestni obyvatelia všeobecne, ktorých spomínaš, z toho neuvidia ani rupiu.

Edit: Btw, v Nepále vrtuľník bez krytia (faxové potvrdenie preplatenia nákladov od nejakej štátnej inštitúcie alebo poskytovateľa poistky, etc.) ani nenaštartuje motor.

Psal jsi, že záchranné akce v případě ztráty turisty neprobíhají, ale není to pravda, probíhají. Na Mera Peaku to byla hlavně z dobré vůle místních lidí pokusit se někoho zachránit, tím jsem chtěl hlavně poukázat na to jaký to jsou borci a že se všechno netočí jenom kolem peněz. Ono, když napíšeš že do Nepálu už nikdy nepáchneš, mohlo by si to halda lidí trochu jinak vyložit. To že je goverment bere u držky, víme všichni a právě proto si myslím že je to to poslední si vzít místního průvodce a trochu je osobně podpořit...

Upraveno uživatelem African
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mohol si si tú vetu o záchrane prečítať až do konca, predišlo by sa tak nedorozumeniam. Mimochodom, v tomto kontexte sú dosť zaujímavé štatistiky nezvestných ľudí v Nepále na základe štátnej príslušnosti, konkrétne podiel Nepálcov.

A hlavne, zobrať si miestneho sprievodcu nie je jediný a dokonca ani najefektívnejší spôsob, ako tie peniaze od turistov dostať medzi miestnych ľudí na odľahlejších miestach. Jeden z dôvodov súčasnej reformy TIMS je (občas dosť nevyberaný a brutálny) lobing TAANu, čo je združenie nepálskych trekových agentúr. A mnohí lokálni guidi, ktorí majú svoje vlastné malé agentúry, sa členmi TAANu stať nemohli, lebo jednoducho nedali dostatočne veľký úplatok bafuňárovi v káthmandskej kancelárii. Nepálec Nepálcovi, aby bolo kryštalicky jasné. Prípadne nemali peniaze ani na cestu do Pokhary alebo KTM. Nehnevaj sa, ale toto by si vedel, keby si sa s tými lokálnymi obyvateľmi rozprával bez filtra, ktorým je vlastný sprievodca.

A presne títo lokálni guidi, čo sedia na autobusových zastávkach trebárs v Nayapule, sú teraz od príjmov zo sprievodcovania odstrihnutí, pretože po reforme môžu sprievodcovať len agentúry združené v TAAN (a tie najväčšie samozrejme vlastnia úradníci TAANu s právomocami).

Problém je oveľa, oveľa zložitejší, ako ho tu prezentuješ skratkovitými invektívami. Bez urážky. Jediná šanca na nápravu je, že im počet turistov klesne dostatočne na to, aby to zabolelo štátnu kasu a tento nezmysel zrušili. Potom sa snáď bude dať znova ísť aj na iné treky, ako na tých pár, kde neboli vyžadované TIMS a teraz nie sú povinní sprievodcovia.

Nové nastavenie dáva veľký priestor na šikanu turistov a vynucovanie úplatkov ako 15 rokov dozadu, keď boli  po nepálskych horách roztrúsení maoisti. Akurát teraz je to posvätené štátom.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zajímavé že hledáš chyby stále na Nepálské straně, ale ani jednou jsi nezmínil ani náznakem co tam předvádějí turisti. Vždyť je to obrovská hanba a já se kolikrát stydím sám za sebe, kam až jsme schopni zajít. Já říkám jedno, do teď většina turistů z Nepálu jen sosala a je na čase začít taky trochu dávat, a samozřejmě že se to většině lidem líbit nebude, což chápu. Stejně tak jako to bylo ještě nedávno z expedicemi na osmy a tisíce lezců brečelo do světa, že už je v Nepálu nikdo neuvidí, když musí dávat více peněz šerpům, nosičům aby výstup mohli uskutečnit. Ale byl to jen samozřejmě výkřik do tmy a jede se dál. Takže se jednoduše neshodneme, tím to ukončíme...já s tím souhlasím, ty ne a jen čas ukáže zdali toto nařízení Nepálu prospěje. A ty máš otevřený Pákistán, ale věř mi, z doslechu už také není úplně zadarmo, místní už také totiž trochu prozřeli :cheers:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Začiatkom júna minulého roku som mal tú česť stretnúť Petra Hámora pri lezení na Dreveníku. Bol tam so svojou manželkou, ktorá inak takisto dobre lezenie.

Hámora spoznáte už na základe výraznej vône z dýmky a neustáleho vyzváňania telefónu, lebo mu stále niekto volá😃.......Liezol ľahko a elegantne. Výrazné červeno-oranžové lano, Petzlovky Sitta sedáky. V jednej ceste asi v cca 4m zavolal dole na manželku, že už ho môže začať istiť. Liezol na pohodu, na rozlezenie, lebo ako vravel, zimná sezóna bola dlhá.

Viac sa sice prekecalo ako poliezlo, ale predsa len, je to udalosť, ak tam príde takýto formát a predsa len je to iné, ak vám o zážitkoch rozpráva osobne, ako keď si to o tom čítate. 

Držím mu palce!

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 14 hodinami, Harwey napsal:

Přesně jak píše StanoBare, Petr je těžký borec, měl jsem tu čest být také na některých přednáškách a je to těžký srdcař :notworthy: Budu držet palce,  vybral si krásný kopec, jemu bych to přál všemi deseti 👍

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jsem včera konečně zhlédnul Finding Michael a mám z toho trochu smíšené pocity. Celé je to tak trochu bouda na diváka, ale je to celé hezky natočené a kompenzuje je to, že je to celé dělané pro dobrou věc 👍 Je tam halda nových záběrů Everestu a několika Rolexek , takže doporučuji ať si na to každý udělá obrázek sám.

Findiong Michael.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...