Přejít na obsah

Výstup do b.c Mount Everestu a jiné krásné kopečky


Doporučené příspěvky

před 1 minutou, wawrik napsal:

Nebojíš sa mínových polí? Mňa to pred časom odradilo, lebo som z takých vecí priposratý, a radšej som išiel Čiernu Horu a Albánsko, ale možno sa už situácia zmenila.

Kedy tam plánuješ ísť?

Makedonii miluju a v Bosně se tohle opravdu zlepšuje a to sakra rychle. Když jsem tam byl poprvé, v roce 1997, tak to bylo dobrodrúžo ( ale to jsem byl mladej ), ale teď se mi to zdá opravdu hodně bezpečné ( moc se s tím nemažou, ale makaj stále na tom a docela dobře to i označujou ). Termín zatím úplně nevím, ale září/říjen to bude určitě. Předtím bych si chtěl dát ještě Vysoké Tatry a Gerlach.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, guzmic napsal:

To je furt, Tibet, Island, Makedonie.....atd.

Borci domluvme třeba 2-3 denní trek na Slovensku, nebo v Čechách.

😉

takový chronovýšlap

To vůbec není špatný nápad. Jen trefit správný termín.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, wawrik napsal:

To odmínovanie platí aj pre odľahlejšie oblasti?

Keby si išiel v októbri, nesmelo sa hlásim do partie :angel:

Jo, dělá se to docela komplet. Není to úplně "evropská" kvalita, ale makají na tom.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 5 hodinami, Prochy68 napsal:

Pekny, pekny, hned bych vyrazil

Jop a docela mě překvapilo jak bylo všude na kopcích prázdno. Copak summit Sněžky, klasika Václavák, ale jinak všude okolo po celou dobu klídek. Všichni asi letěli k moři :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dnes som bol po nejakom tom týždni znova pri sopke... a vôbec som to miesto nespoznal. Normálne by som sa stavil, že som niekde inde.

Skúsim postupne. Toto je pár dní po otvorení prvej trhliny (ďalšie fotky nižšie budú z toho pahorku vľavo na opačnej strane, do pozornosti dávam tie terasy asi v polovici svahu):

20210324_124620.thumb.jpg.c825a002acd6c90edd9bbc2fd56e8920.jpg

Vzadu oblý Strútur, pahorok vpravo je obľúbená vyhliadka (z toho chodníka krížom cez ňu je prvá fotka hore):

20210323_155733.thumb.jpg.65e448381f678bcc71f307d35e0a5a7e.jpg

Ďalšia fotka nižšie je údolie Geldingadalur asi po dvoch týždňoch. Ten najvyšší kopec úplne vzadu je Strútur, najbližší pahorok hneď vpravo od spodného krátera je vyhliadka. Úplne vľavo je v poradí druhá otvorená trhlina, ten malý cicík medzi krátermi je tretia trhlina:

20210409_120456.thumb.jpg.6ddfc97f2a3cfac52a1789aee706608a.jpg

Toto je fotka z vyhliadkového kopca spred piatich týždňov, z malého cicíku sa stala najaktívnejšia trhlina (ok, v skutočnosti sa otvorila asi päť metrov pod cicíkom, ale pre zjednodušenie):

20210421_214303.thumb.jpg.c327f5e9308efccc02435bf2d6742fc3.jpg

A pohľad z protiľahlého pahorku dnes (vpravo vzadu oblý Strútur, pred ním vyhliadkový kopec):

20210607_144518.thumb.jpg.1ad0b4cbc3df4899af717850ce0f2634.jpg

Z malého cicíku je hora vyššia ako čokoľvek navôkol okrem Strúturu (oblý kopec vpravo vzadu). Trhlina, z ktorej vyteká láva, je dlhá asi sto metrov. V strede medzi trhlinou a Strúturom vidno tenký čierny pás, ktorý zostal z vrcholu prvého krátera po tom, ako všetko navôkol zaliala láva (až do výšky terás z prvej fotky). Tá teraz preteká cez niekoľko sediel do vedľajších údolí, a odrezala všetky najbližšie kopce a pahorky, takže sa na ne dá dostať jedine vrtuľníkmi.

Prietok lávy sa zdvojnásobil na asi 12,5 m3/s, no už to nie je súvislý prúd, ale mohutný výron zhruba raz za desať minút, sprevádzaný dunením a syčaním.

20210607_151944.thumb.jpg.16546dd46b2d024d9e49836963ea31e2.jpg

20210607_144619.thumb.jpg.9fd9ae1e131dfc8e771e464f4405240f.jpg

A takto to vyzerá, keď sa medzi trhlinou a pôvodným vyhliadkovým pahorkom preženie asi 50 metrov široká prehánka :D Jo, a za kráterom zabočila doľava. Bez blinkra :D To som videl tiež prvýkrát v živote. Myslím to, že zabočila, nie že neblikala...

20210607_150845.thumb.jpg.107f152231a3260389217619a573ed02.jpg

Vpravo na vyhliadkovom kopci práve pristál záchranársky vrtuľník:

20210607_153121.thumb.jpg.b2e33333c5c4405b64636cc31a244727.jpg

Fajn výlet, zasa som videl niečo úplne nové :D

Upraveno uživatelem wawrik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@wawrikprosím tě netušíš náhodou, jak je to aktuálně s příjezdem na Island? Říkám si, že by letos mohlo byt relativne prázdno i v létě a i letenky jsou za rozumné peníze. Problém je, že chceme jet 4-18, ale já druhou dávku dostanu cca kolem 1. Na všech info stránkách jsem se dočetl jenom po plném očkování 2 dávkami s přesně danými rozestupy, ale nemůžu třeba najít, jestli není nějaká povinná doba od druhé dávky, třeba těch pořád omilanych 14 dní, než naběhne plný účinek vakcíny... nerad bych, aby mě stouplo na 14 dni do karantény 😀 díky za každé info

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tu je oficiálna stránka, je to tam popísané dosť podrobne a je to dobre aktualizované.

Pokiaľ viem, na žiadnych 14 dní sa tu s platným očkovaním nehrá ani sa nehralo. Môžeš prísť hneď po očkovaní. Ale test na letisku absolvovať musíš, je zdarma (aspoň pred dvoma týždňami ešte bol), to platí aj pre deti. Nezabudni sa zaregistrovať (zdarma cez web).

Inak prázdno bolo minulý rok. To fakt nikto nebol ani na prefláknutých miestach, čistý sen. Tak málo ľudí som nezažil ani pred pätnástimi rokmi v zime :D 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky:-) tuhle stránku mám nastudovanou, tam se prave nic nepise, ale ono je fakt spíše pravděpodobné, ze s tema terminama tady zas šachuje akorát východní Evropa, civilizovaný svět to má jednoduché a transparentní. Každopádně od 1.7. By to mělo být pro očkované bez testu, takže to vypadá docela jako win. V záloze bylo ještě Norsko, ale Island je Island.

 

Akorát si ještě říkám, že do vnitrozemí jet F Roads jenom jedním autem asi není úplně rozumné a okruh máme už cca projetý... Ale já si to asi rád dám ještě jednou a lavovou řeku jsem taky ještě neviděl 😀

Upraveno uživatelem Maro
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Po bežných F-kových cestách vo vnútrozemí je to s jedným autom v pohode, nemusíš sa báť. Najlepšie Landcruiser, ale dosť som pojazdil aj s bežnými SUV - lowcost Dacia Duster na 95 % zaujímavostí postačí. Toto je napríklad cesta k Laki, ale rovnako sa dostaneš aj k Askjii, Kverkfjöllu, Snæfellu (k tomu kopcu, nie ľadovcovej sopke) atď.:

20200822_162707.thumb.jpg.861f5f4392b8db00e33d70f21758bca6.jpg

Keď chceš, zastav sa, môžem ťa odnavigovať na nejaké zaujímavosti, ktoré zvládneš s vaším autom. Prípadne sa pripojím, tiež budem browsovať :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...