Přejít na obsah

Výrobní dokumentace Prim sport 1 - Igen


Doporučené příspěvky

No a právě že když porovnáš tu nulu ve středu je prakticky na všech stejně umístěná dokonce i ten střed je uvnitř té nuly na stejném místě. Z toho vyvozuji že asi na to byl přípravek který zajišťoval jak tovinu čísel tak vystředění, u těch tvých to už muselo být děláno jinak i když raznice čísel byly asi shodné.

 

Mně přijde, že ta koncová čísla jsou taky pokaždé malinko jinak. Takže to taky mohlo být tak, že se skutečně v nějakém přípravku raznice usadily a utáhly každá zvlášť a tím pádem se nehly až do chvíle, než na ně přišla řada. Takže čtvrtá nula vydržela až do čísla tisíc a potom se třeba pozice změnila jiným tvarem a úhlem nasazení raznice jedna. Jen úvaha.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 222
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Ono se to tady prolina vsechno dohromady chtelo by to vyselektovat ES do zvlastniho vlakna.

 

Ne, to by nebyl dobrý nápad. :sad01_anim: ES a PS1 jedno a to samé jsou. Toto vlákno to snad nádherně dokumentuje.

 

Spíš vzpomínej, jestli jsi schopen nějak blíže upřesnit dataci nákupu tvých Igenů, viz toto vlákno: :rolleyes:

 

Na mych by to odpovidalo protoze vim ze byly kupovany nekdy v 1968-9 a maji tu korunku v pravo a tretisroubek. Vi se datum od kdy byly Igeny dany do prodeje? Muselo to byt nekdy asi az po srpnu 68.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To muzu zkusit, puvodni majitel mi sdelil ze to byly jedny z prvnich ktere nebylo mozno na malem okresnim meste ani koupit, tak mu je nejaky znamy zamluvil v sousednim meste kde mel zase on nejake konexe. Cesta byla pry krusna pac zde byly cerstve plne vyzbrojene spratelene vojska (tanky, BVP, soveti s kalasnikovy atd.) a na takovy momenty se asi nezapomina.

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To muzu zkusit, puvodni majitel mi sdelil ze to byly jedny z prvnich ktere nebylo mozno na malem okresnim meste ani koupit, tak mu je nejaky znamy zamluvil v sousednim meste kde mel zase on nejake konexe. Cesta byla pry krusna pac zde byly cerstve plne vyzbrojene spratelene vojska (tanky, BVP, soveti s kalasnikovy atd.) a na takovy momenty se asi nezapomina.

 

To věřím.:tank: :crybaby:

 

Ty ty hodinky ještě vlastníš? Foto? Mají/měly na čisleniků ELTON nebo PRIM? A co luneta, která verze?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mně přijde, že ta koncová čísla jsou taky pokaždé malinko jinak. Takže to taky mohlo být tak, že se skutečně v nějakém přípravku raznice usadily a utáhly každá zvlášť a tím pádem se nehly až do chvíle, než na ně přišla řada. Takže čtvrtá nula vydržela až do čísla tisíc a potom se třeba pozice změnila jiným tvarem a úhlem nasazení raznice jedna. Jen úvaha.

 

Honzo zkusil bys porovnat velikost ražby čísla na ES a na leteckých - jestli je to stejná velikost raznice ? teď jsem se díval na letecké a tam je to číslo hodně malé, takové raznice nemají asi všude.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To věřím.:tank: :crybaby:

 

Ty ty hodinky ještě vlastníš? Foto? Mají/měly na čisleniků ELTON nebo PRIM? A co luneta, která verze?

 

Na číselníku mají normálně PRIM SPORT, byla na nich plastová (původní) luneta a maji tretišroubek. Bohužel se na nich tzv. vymlela stěžejka tak teď jsou v jinem pouzdře, taky ručky měly už špatnou vyplň tak mi to hodinarka nejak spravila ale fotku jsem tu asi někdy daval ještě v puvodnim stavu.

Upraveno uživatelem diver60
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na číselníku mají normálně PRIM SPORT, byla na nich plastová (původní) luneta a maji tretišroubek. Bohužel se na nich tzv. vymlela stěžejka tak teď jsou v jinem pouzdře, taky ručky měly už špatnou vyplň tak mi to hodinarka nejak spravila ale fotku jsem tu asi někdy daval ještě v puvodnim stavu.

 

Prosím, najdi.

 

To co píšeš, by mohlo znamenat, že tu byla v prodeji nějaká verze PRIM SPORT ještě před zářím 1968, kdy dokončili výrobní dokumentaci na 68 150.1 ELTON SPORT.

 

V rámci hypotéz, je asi dobré nadhodit dotaz, zda se už tehdy mohly prodávat hodinky s logem Elton - 6 měsíců před formálním vytvořením podniku stejného jména. To mohlo být odvážné rozhodnutí s vizí do budoucna. A nebo se opravdu ještě hrálo podle pravidel koncernu "Chronotechna" a hodinky musely na trh jedině s logem PRIM. To samé platí pro záruční listy. Obě verze, které známe jsou vytištěny pro Elton , n.p.. Třeba v roce 1968 existovalo ještě něco jiného.

 

Plastová luneta pak mohl byl nikoliv poslední produkční model, ale hned ten první. A třeba teprve pak vznikla (i kvůli MNO) verze s duralovou lunetou (a pak ji zase stáhli), atd. atd. Hypotéz by mohlo být nekonečně, ale faktů je pomálu. Bohužel jediné, co zatím víme s vysokou jistotou je, že všechny černé PS / ES si držely označení 68 150.1.

 

Zapomněl jsem ještě zmínit jedno vlákno, kde členové shromáždili úžasné poklady - 29177-prim-sport-i-igen-chlubici-vlakno. Třeba tuto parádu od člena Marcello, PRIM SPORT 68 150.1 prodané v březnu 1974.

 

Posted Image

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Accutrone, je nějak známo, kdy a proč se nakonec na sériových ELTON/PRIM SPORT objevil (západní) dovozový materiál na bázi tritia TRITIUM XI a ne tuzemský PSP (ovšem také se západními komponenty ve směsi)? Technicky je výhoda zřejmá, protože tritiový nátěr několikanásobně delší efektivní životnost než nátěr s Pm-147. Ale proč ještě v červnu 1968 MNO a Nové město n. Metují koketovalo s Pm-147?[/size]

 

Je známo, kdo na LETON/PRIM SPORT prováděl sériovou aplikaci radioaktivního nátěru? ÚVVVR Praha by sérii nezvládal, tedy Miktorechna Jablonec nad Nisou jako u Orlíků?[/size]

 

Ani na jednu otázku neznám odpověď. Sorry.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Petr_P: Plastová luneta pak mohl byl nikoliv poslední produkční model, ale hned ten první. A třeba teprve pak vznikla (i kvůli MNO) verze s duralovou lunetou (a pak ji zase stáhli), atd. atd.

 

Taky bych to tak viděl, předpokládám že svitici bod na lunetě byl požadavek MNO, v te dobe pro pot. hodinky jedna ze zakladnich veci tedy mimo vodotesnosti. :smile_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Petr_P: Plastová luneta pak mohl byl nikoliv poslední produkční model, ale hned ten první. A třeba teprve pak vznikla (i kvůli MNO) verze s duralovou lunetou (a pak ji zase stáhli), atd. atd.

 

Taky bych to tak viděl, předpokládám že svitici bod na lunetě byl požadavek MNO, v te dobe pro pot. hodinky jedna ze zakladnich veci tedy mimo vodotesnosti. :smile_anim:

 

Úvaha o té plastové stupnici na PS1 z roku 1968 zní zajímavě. Podívám se do archivu a v pondělí dám vědět jak to bylo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Honzo zkusil bys porovnat velikost ražby čísla na ES a na leteckých - jestli je to stejná velikost raznice ? teď jsem se díval na letecké a tam je to číslo hodně malé, takové raznice nemají asi všude.

 

Velikost čísel vypadá stejně, i když bych za to ruku do ohně nedal, lehce se mi zdá, že na ES jsou čísla menší, ale třeba je to hra světla. Ale každopádně font je odlišný - zejména čísla 6 a 9 jsou naprosto odlišná.

 

 

post-5320-091903900 1332690992.jpg

Upraveno uživatelem Honza.manta
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Petr_P: To co píšeš, by mohlo znamenat, že tu byla v prodeji nějaká verze PRIM SPORT ještě před zářím 1968

 

No myslim ze rikal ze je kupoval v zari ono od 21.8.1968 to bylo jen 10. dni a to jeste porad asi probihalo obsazovani. Ale rikal ze byly jedny z prvnich v prodeji pac na ne cekal a mel je zamluvene jak prisly na prodejnu tak pro ne jel :smile_anim:

Upraveno uživatelem diver60
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě k lunetám (otočným kroužkům). V eltonské dokumentaci jsou popsány 3 verze. Kromě fotky hodinek, kterou tady publikoval Honza Manta, existuje ještě jedna fotka celé trojice. Je doslova instruktážní, a proto si myslím, že stojí za to, ji dát také sem.

 

Publikoval ji v roce 2007 chronokolega Horal v tomto příspěvku jako přílohu ve formátu BMP.

 

Posted Image

 

Vlevo - duralová, se svítícím bodem, sestupná stupnice

Uprostřed - duralová, vzestupná stupnice

Vpravo - z plexiskla, vzestupná stupnice

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Úvaha o té plastové stupnici na PS1 z roku 1968 zní zajímavě. Podívám se do archivu a v pondělí dám vědět jak to bylo.

 

Červená sekundová ručka pro PS1 s okrovým číselníkem je skutečně ta se svítícím okénkem.

Musím přiznat, že nikdy jsem ji v této variantě neviděl a proto bych i věřil tomu, že se nakonec do hodinek dávala ve stejné barvě jako hodinová a minutová ručka.

 

Co se týká použití Alu a plexi minutové stupnice v otočném kroužku, tak věci se mají následovně.

U prvního provedení PS1 typového označení 68 150 1 z roku 1968 byla použita Alu minutová stupnice se svítícím bodem na "12". To bylo změněno v dokumentaci dne 6.4.1970.

V ten den se změnila stupnice z Alu na plexi. Od toho okamžiku se tedy používala na PS1 pro civilní použití pouze plexi minutová stupnice.

 

Následující den tj.7.4.1970 byla vydaná dokumentace na "68 150 1 pro MNO" a tam byla Alu stupnice ponechácha. To znamená, že Alu stupnice se používala na vojenských a všech civilních PS1 vyrobených do jara roku 1970.

 

Ještě jedna informace pro nás chronomagory, kteří sbíráme PS1. Původní provedení korunky u PS1 bylo v dokumentaci nahrazeno tím upraveným s krčkem dne 15.2.1973.

Upraveno uživatelem accutron
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...