Přejít na obsah

Zahradní nábytek


Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 51
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

  • po měsíci...
  • po měsíci...

Tak jsem stůl skutečně vyrobil a teď řeším, jak ho ošetřit proti povětrnostním vlivům.

Bude sice v pergole, tj. pod stříškou, ale bude tam už pořád, v létě / zimě, takže vlhko tak jako tak schytá.

Potřeboval bych tedy poradit nějaký bezbarvý nátěr, který by jednak dřevo ošetřil a jednak byl trochu ekologický, když na tom budeme jíst.

Mírný problém je v tom, že deska stolu je modřín a nohy smrk, tj. 2 růyná dřeva a co jsem koukal, tak většina olejů a laků je buď na tvrdé dřevo (ideálně přímo teak), což smrk není, a 2 piksly se mi už kupovat nechce.

 

Doma mám akorád ikea olej Behandla (interiérový, na kuchyňské desky), který ale nějak smrdí jakoby rybinou a necháv á mastný povrch...

 

...

Do pergoly bych rád nějaký dřevěný stůl. Mám tam zatím dřevotřískovou desku z popelnice, s ubrusem a na nějaký železný konstrukci - otcova výroba. Strašný.

Mám rád masiv, ale bojím se, že by mi ho nějakej debil mohl v zimě ukrást. Přece jen je to chatová osada a zloději jsou tam pravidelně každou zimu.

Spíš přemejšlím si nějaký vyrobit sám a sice z prken na terasu. Teď mají v Bauhausu docela slušný modřínový. Ty by měly něco vydržet, ne?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tohle jsem si vyrobil do zahrady, když jsem v zimě nechtěl vystrčit nos z dílny. Všechno akát.

 

16581968230_2de783cda0_z.jpg

ze zadu v hlavě je prostor pro lahváč - s držákem který brání jeho vylití.

 

16581971230_086ac6325d_z.jpg

Tyhle křesílka jsou překvapivě pohodlná.

 

Teď jsem pracoval na terasových zídkách, ale brzo dokončím i stůl který bude kombnace akátových noh a dubových desek.

Krásna práca. Príjemné drievko.

Upraveno uživatelem gerhard
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Řešil jsem to stejné - stůl smrk, masiv, celoročně pod střechou, akorát to přes zimu zakryji, aby se na to tak neprášilo. Funguje tvrdý olejovosk (mám vyzkoušený Adler-Hardwachs Ol), je to ekologické, povrch to uzavře, snadno se to udržuje. Vzdušná vlhkost nevadí, ale nesmí na to pršet. Po 2 sezónách stále bez problému. 

Tak jsem stůl skutečně vyrobil a teď řeším, jak ho ošetřit proti povětrnostním vlivům.

Bude sice v pergole, tj. pod stříškou, ale bude tam už pořád, v létě / zimě, takže vlhko tak jako tak schytá.

Potřeboval bych tedy poradit nějaký bezbarvý nátěr, který by jednak dřevo ošetřil a jednak byl trochu ekologický, když na tom budeme jíst.

Mírný problém je v tom, že deska stolu je modřín a nohy smrk, tj. 2 růyná dřeva a co jsem koukal, tak většina olejů a laků je buď na tvrdé dřevo (ideálně přímo teak), což smrk není, a 2 piksly se mi už kupovat nechce.

 

Doma mám akorád ikea olej Behandla (interiérový, na kuchyňské desky), který ale nějak sm.dí jakoby rybinou a necháv á mastný povrch...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Ahoj chlapi, 

chystám se koupit nábytek na terasu, ideálně set 2x křesílko, gaučík a stolek, silně uvažuju o umělém ratanu, ale ceny jsou v rozmezí 10-100, přitom je to všechno made in china. Je něco, na co si dát pozor?

 

Chci bezúdržbový a pohodlný, proto koukám po um. ratanu a ne dřevu, je to do bytu a stejně mi to někdo brzy ukradne :(

 

Díky všem :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po roku...

Ahoj chlapi, 

chystám se koupit nábytek na terasu, ideálně set 2x křesílko, gaučík a stolek, silně uvažuju o umělém ratanu, ale ceny jsou v rozmezí 10-100, přitom je to všechno made in china. Je něco, na co si dát pozor?

 

Chci bezúdržbový a pohodlný, proto koukám po um. ratanu a ne dřevu, je to do bytu a stejně mi to někdo brzy ukradne :(

 

Díky všem :)

 

Ahoj :) Já umělý ratan tedy doporučuji. Nevím jak to máš s tím kradením, ale ono takový velký kus nábytku zas nejde tak jednoduše ukrást. :D Já mám na zahradě tohle a jsem si jistý, že ukrást to by dalo pořádnou práci. Chápu, že ty ceny jsou odpuzující (mě taky odpuzovaly) ale ve výprodejích se většinou dá najít něco slušného a mě to zatím vydrželo nejdéle snad ze všech materiálů co jsem kdy měl. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po letech...

Mám zahradní nabytek z masivní akácie - rozkládací stůl pro deset osob, čtyři dvojmístné lavice a dvě křesla. 15 let na zahradě. Po prvních třech letech jsem ho natřel olejem, zbylých dvanáct let jsem neměl čas ho řešit... přes sezonu venku i v dešti, na zimu uklizen pod převis střechy (asi dvě zimy nebyl ani uklizen a byl pod sněhem). Za tu dobu zešedl do stříbrna a trochu zchlupatěl. Letos jsem ho v rámci akce zastřešení pergoly a revitalizace terasy poprvé zbrousil a natřel bilou lazurou. Překvapilo mne, ze stačilo odbrousit jen tenkou vrstvičku a dřevo bylo jak nové, potom jak jsem na něj leta dlabal. Dřevo má vysokou hustotu, nikde nebylo ani po 15 letech nutné utahovat spoje (s vyjimkou noh od stolu). Barva ale není stejná jako když jsem ho kupoval, misty jde do žluta a místy do šeda. I proto jsem se rozhodl sjednotit to bílou, po zaschnutí zdravotně nezávadnou lazurou (vybral jsem Colorlak profi lazuru syntetickou). 2x natřeno, 2x zbroušeno, finální vrstvu jsem zvolil Colorlak profi lazura syntetik bezbarvou, do které jsem přimichal trochu té bílé (8:2). Lazura má gelovitou konzistenci, po rozmíchání je ale tekutá a dobře se s ní pracuje. Pod třemi vrstvami trochu prosvitá dřevo, hlavně na hranách, přesně jak jsem chtěl.

Suma sumárum - akácii jako materiál pro zahradní nábytek můžu doporučit. Můj nábytek je šprušlový, jediné, co se za ta léta stalo je, že několik příček u lavic se trochu prohnulo nahoru nebo dolů oproti ostatním, ale max tak o 5 mm (stůl je ve stejném stylu, ale masivnější, tam všechny šprušle drží rovinu). Protože na lavicích budou textilní sedáky, ničemu to prohnutí nevadí, jen to podtrhuje jeho antikvární styl. Nemám to ještě uplně hotové - se dvěma křesly čekám na dcery, které strašně chtěly zkusit brousit :) Až budu mit hotovo komplet, hodím sem fotku.

Edit: doufám, že Eskimák nevyhodnotí moje přesné uvedení lazury taky jako reklamu - trvalo mi docela dlouho, než jsem našel zdravotně nezávadnou, tak ji zmiňuji, třeba tím někomu ušetřím nervy a čas. Určitě ale syntetické, zdravotně nezávadné lazury vyrábí i jiní vyrobci.

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@martar ten reklamny panko pred tebou mal 2 prispevky a registraciu hodinu pred prispevkom ;).

A sam mam agatovy nabytok na zahrade, 4 alebo 5. rok. Chcel som teak, ale natrafil som za dobru cenu na agat tak som si povedal ze na rok-dva dobre. A vyzera ze to vydrzi hooodne dlho. Zatial riesim udrzbu tak ze na jar to vzdy vezmem WAPkou a po vyschnuti napustim olejom. Chytilo to super patinu.

A dik za tip na lazuru ;).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Dnes jsem s dětmi dodělával poslední dvě židle, tak jsem udělal pár fotek "před a po", jak jsem slibil o dva příspěvky výše.

Nábytek z IKEA, masiv akácie (jmenuje se to Äpplarö) - po patnácti letech v exterieru (po dvanácti letech bez jakékoliv péče)

1217253226_nabytek01.jpg.70c62bcea7401f17dee95a0c8e0d850f.jpg

1449842285_nabytek02.jpg.271913db454afb8b88fd7dceccd17ffc.jpg

Zbrousit stačilo překvapivě tenkou vrstvu, materiál je opravdu tvrdý a s vysokou hustotou

1181886351_nabytek04.jpg.ee4858209609b5ef5244fab22d2d0f34.jpg

Následovalo barvení bílou syntetickou lazurou, schnutí, jemné přebroušení a barvení průhlednou syntetickou lazurou...

1228335651_nabytek05.jpg.21820143ac77c090db1ba8db64cb8e6c.jpg

A výsledek po kompletaci - nábytek je připraven sloužit dalšich patnáct let :)

1578596482_nabytek09.jpg.e085a9122e3e789b2294d668bb799d6e.jpg

2099966062_nabytek10.jpg.4ce29b095e10e179ec525027a0853198.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Bylo to už příšerně chlupatý, nepříjemný na dotek. A po zbroušení na hladko to bohužel nezůstalo stříbrný, ale takový do žluta. Jinak bych nechal tu stříbrnou a vzal to jen průhlednou lazurou.

Edit: a není to bilý, je tam furt cidět to dřevo, hlavně na hranách.

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...