Přejít na obsah

ČAJ


Doporučené příspěvky

 

Jakou vodu tedy používat? Koupit v láhvi,filtrovat či normální kohoutkovou?A s tím je otázka v čem vařit,plastová rychlovarka,nerez či ve skle? /skleněná nádoba vhodná k ohřívání/ ?

Podle mne má největší kouzlo, když si najdeš vlastní cestu. Osobně používám skleněnou rychlovarnou konvici a vodu z kohoutku. Můžeš zkusit přidat nějaký filtr. Nejsem příliš velkým zastáncem balené vody v plastových lahvích.

Upraveno uživatelem VasekN
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 471
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

bohus76: je to jako se vším - i tady záleží jak hluboko se do světa čaje a jeho přípravy chcete ponořit. Samozřejmě, že svým způsobem stačí kohoutek, rychlovarka a frenchpress (a výsledky mohou být úplně uspokojivé, opravdu nic proti tomu). Až budu mít chvíli, pošlu sem pár fotek jak to řeším já, ale osobně se snažím volit pro každý čaj nejvhodnější dostupnou přípravu - počínaje vodou, přes způsob varu, nádobu (materiál) v níž vařím, konvičku, šálky, spoustu dalších propriet... A nejde tu o žádný tajný komplikovaný obřad, jen o to, jak moc si s tím chcete pohrát :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já používám normálně kohoutkovou ve vodě a chuti nicméně rozdíl pozoruju taky značný. třeba na Ostravsku mi čaj chutná jinak ( lépe ) než v Praze, tady mám s chutí vody obecně problém. Jinak čaje skladuji ve skle, nejčastěji normálně v chemických nádobách http://eshop.oriental.cz/zbozi/2083/Prachovnice-obla-250-ml.htm  ale lepší koupit přímo někde v obchodě s chemickými potřebami ani ne za 1/2 ceny. 

 

Jinak s přípravou se třeba moc nepářu a používám French Press, někteří by namítali, že čaj nemá vůbec přijít do kontaktu s kovem... 

Já jsem vypozoroval, že i když si na chajdu přivezu vodu ve flašce, tak stejný čaj tam má stejně jinou chuť než doma - jestli těch pár metrů nadmořské výšky může dělat rozdíl...?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já jsem vypozoroval, že i když si na chajdu přivezu vodu ve flašce, tak stejný čaj tam má stejně jinou chuť než doma - jestli těch pár metrů nadmořské výšky může dělat rozdíl...?

 

Můžou se měnit i tvoje chutě např. podle toho co jsi před tím jedl nebo pil. Taky záleží jestli příprava je stejná např. stejná gramáž, stejná doba, stejná teplota vody. Třeba na SriLance mi čaje strašně rychle dávaly třísloviny do chuti, přičítám to jednak jiné vodě a jednak jinému (velmi teplému) podnebí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pri tej príležitosti... Mne sa koncom minulého roku podarilo navštíviť čajovú oblasť Ilamu, čo je nepálska strana indického Darjeelingu. Pravda, čaj ako taký sa s cejlónskym porovnávať veľmi nedá, zato sa mi okrem iného podarilo votrieť aj do čajovej továrne.

 

post-6480-0-95891700-1428482863_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Paráda, to by se mi taky líbilo, utrhnout si pár lupenů a mít vlastní čaj :) Mimochodem četl jsem o nadšencích, co si pěstují vlastní - jestli si to dobře pamatuju, úradu byla tak kolem 20dkg...

Myslím, že můj kolega z Dobré čajovny Plzeň někde pěstuje čaj, ale kolik toho vyprodukuje netuším. Akorát jsem u něj jednou viděl zavadat nějaké home made listy :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník

bohus76: je to jako se vším - i tady záleží jak hluboko se do světa čaje a jeho přípravy chcete ponořit. Samozřejmě, že svým způsobem stačí kohoutek, rychlovarka a frenchpress (a výsledky mohou být úplně uspokojivé, opravdu nic proti tomu). Až budu mít chvíli, pošlu sem pár fotek jak to řeším já, ale osobně se snažím volit pro každý čaj nejvhodnější dostupnou přípravu - počínaje vodou, přes způsob varu, nádobu (materiál) v níž vařím, konvičku, šálky, spoustu dalších propriet... A nejde tu o žádný tajný komplikovaný obřad, jen o to, jak moc si s tím chcete pohrát :)

Jasně, že se to dá připravit různě. Já mám k čaji taky celkem vztah a do čajoven chodím už poměrně notnou dávku let. ( snad jsem tam i chvíli brigádničil) Mám doma od čajového moře, po komplet věci na čajový rituál až po mnoho různých konviček a misek. Ale na některé věci mi ten frenchpress přijde vhodný na jiné ne. Např. teď zase chvíli dost piji japonce a na ty je fajn. ( rychlovarná konvice kde si reguluji teplotu a frenchpress mi umožní udělat větší množství najednou) Na darjeeling třeba používám už vše skleněné atd. Někdy je dobré vyzkoušet více příprav ( např. mám hrozně rád kukichu, kterou zaliješ studenou vodou a necháš vylouhovat přes noc :) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chlapci a Japonský čaj Matcha jste už někdo zkoušel?  :notworthy: To je moje závislost? 

Matchu jsem zatím nezkoušel, nějaký tip, kde koupit? ;)

 

edit: koukám, že mi ho kousek od baráku prodávaj v malých 2g sáčcích, tak ho asi dojdu zkusit ;]

Upraveno uživatelem BrotHell
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Matchu jsem zatím nezkoušel, nějaký tip, kde koupit? ;)

 

edit: koukám, že mi ho kousek od baráku prodávaj v malých 2g sáčcích, tak ho asi dojdu zkusit ;]

Kdo nezkusil Matchu jako by nežil?Já si ho doma nedělám, chodím na něj do Japonské restaurace? Ale asi si pořídím nějaký set na doma :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kdo nezkusil Matchu jako by nežil?Já si ho doma nedělám, chodím na něj do Japonské restaurace? Ale asi si pořídím nějaký set na doma :-)

Chawan, chasen a chashaku podle mne pořídíš tak nějak kolem tisícovky. Ve srovnání s tím, kolik budeš utrácet za samotnou surovinu mi to přijde jako relativně malá částka :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chawan, chasen a chashaku podle mne pořídíš tak nějak kolem tisícovky. Ve srovnání s tím, kolik budeš utrácet za samotnou surovinu mi to přijde jako relativně malá částka :-)

Myslím, že to bude ještě malá částka oproti té hodinkové :-D? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...