Přejít na obsah

ČAJ


Doporučené příspěvky

Zdeňku, mnohokrát Vám děkuji za příležitost, těším se!

 

Čajovat jsem začal počátkem devadesátých let, hlavně Japonsko a Indie s občasným exkursem do Taiwanských oolongů. Mé přednášky způsobily, že po letech se někteří žáci začali čajováním živit. Tedy jsem postupně delegoval kompetenci, až to skončilo: víš, co piju, finančně jsem na to teď takhle, přines 300 g.

Ergo nyní jsem dvoukřídlý na zdi, jenž jen platí kila levných Nepálů a Assamů, jež vypije tlupa dětí k snídaním a velmi zřídka si dá něco lepšího. Jsem zvědav, kam cesta povede?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 469
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Ou, tohle jsem měl zaregistrovat dřív. No nic...kdyby se otvíral třeba nový termín ve Čt, tak bych se rád přidal. Rovněž mohu nabídnout do placu cca 30 druhů čajů, které jsem si během svých cest do říše středu posbíral (ještě před vypuknutím epidemie) :lol2:

30 druhov alebo 30 čajov? Ak to prvé, celkom by ma zaujímalo, aké všelijaké to máš. A keby si mi vedel z tvojich ciest priviezť nejaké lacné šeng puerhy, boli by sme najväčší kamaráti :) Ja si toho vždy priveziem 5-6 kíl, ale stále málo, aj keď ma Zdeněk priebežne zásobuje moc moc fajnovými puerhmi...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Abych nebyl špatně pochopen...je to kombinace všeho možného. X variant toho, Y variant toho. 30 různých typů čajů to nebude :-). Druhá věc je tak, že mám skoro všechno načnuté, pro svojí osobní potřebu, ale rád se podělím, nechám ochutnat při osobním setkání - není to jaksi určené k prodeji :-).

 

Čtvrtky mohu potvrdit ale 100% účast spíš ne. Dojíždím za prací do Německa a čtvrtky se typicky vracím v podvečer domů...někdy dříve, někdy později, podle dopravy.

 

Edit: Jinak není problém z Číny něco přívézt. Já už ted nelétám tak často (max 4x do roka) ale kolegové se tu za normálního režimu (rozuměj mimo virovou epidemii) točí prakticky co týden. Pár vzorků není problém, ale uplně business z toho dělat nechci, na to nemám čas :-).

Upraveno uživatelem AdaMoss
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V Číně se dají koupit skvělé čaje za zajímavé ceny. Bohužel se moc neřeší pesticidy :-/

 

No, pesticidy v čaji jsou mé oblíbené téma. Ono totiž v ČR je průměrná roční spotřeba čaje na hlavu 200g. Ale normy na pesticidy jsou až desetkrát (ano desetkrát) přísnější, než u ovoce, zeleniny a obilovin. Do lidské řeči přeloženo - v jednom velkém rajčeti nebo malém zeleninovém salátu lze legálně zkonzumovat daleko, daleko více pesticidů, než je nelegální v průměrné celoroční spotřebě čaje. Navíc podle dostupných studií se pesticidy louhují do nálevu v rozmezí cca 0-75% obsahu v suchém listu. A jen u mála položek je to přes 50%. Takže jakékoli strašení pesticidy v čaji je naprosto iracionální.

A vlastně si ani moc nejsem jist tím, že opravdu skvělý čaj lze koupit za dobré ceny - poptávka je v Číně už dnes taková, že skutečně skvělé čaje jsou oproti roku 2010 i pětkrát, desetkrát dražší...

 

Každopádně ve srovnání s tím, co se děje s cenami třeba Darjeelingů je opravdu pravda, že ceny i velmi kvalitních čínských čajů jsou velmi rozumné.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Doporučili mi kdysi skvělý zelený vyšší třídy, z od malopěstitele, byli jím nadšeni. Podruhé jsem jej nebral, bylo mi zněj divně u solaru. Pak se vrátili z Číny: měls pravdu, když jsme viděli, jak to pěstuje, čím to hnojí...

 

Dobrý Darjeeling už jsem si leta nedovoli :/ I Cognac/Armagnac je násobně méně náročný na cashflow (se zohledněním objemu konzumace). Nějak mi to přestávalo dávat smysl, když ceny čajů začli udávat za nekulatých 50 g namísto za 100.Zdeněk je má za 25 g. Tož uvidíme :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pesticidy - souhlas.

 

Co se týká kvality čaje, já až takový znalec nejsem. Od určité hranice je to nad moji rozlišovací schopnost. Ale je fakt, že oolongy, které jsem si nakoupil přímo v Alishanu byly za hubičku a chuťově vynikají nad tím ostatním.

 

Jinak v Číně já už vlastně aní nic nekupuju...vzdycky dostanu tak 10kg dárků - dle méehou soudu kvalita OK. Něco si nechám a zbytek porozdávám přátelům :-D...i tak se mi to doma hromadí.

Upraveno uživatelem AdaMoss
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové, rád bych přešel z kávy na čajíčkování, ale nemám s tím žádné zkušenosti.  Mohli by jste mi doporučit, nejlépe odkazem, nějaký dobrý čaj, který prostě chutná všem. Takový mainstream, něco jako bondovky v hodinkové terminologii, jestli mne chápete :-) předem díky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zelený Meng Ding, napríklad.

 

Dobrý Darjeeling už jsem si leta nedovoli :/ I Cognac/Armagnac je násobně méně náročný na cashflow (se zohledněním objemu konzumace).

Je veľký rozdiel medzi Darjeelingom a Ilamom? Som bol v Ilame, aj

, a z druhej strany hranice som videl na plantáže Darjeelingu, prišlo mi, že v surovine veľký rozdiel nemôže byť. Ale v spracovaní asi áno :)
  Upraveno uživatelem wawrik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové, rád bych přešel z kávy na čajíčkování, ale nemám s tím žádné zkušenosti.  Mohli by jste mi doporučit, nejlépe odkazem, nějaký dobrý čaj, který prostě chutná všem. Takový mainstream, něco jako bondovky v hodinkové terminologii, jestli mne chápete :-) předem díky

 

Kamaráde, když jsem se o něco podobného pokusil, nejvíce mi vyhovoval jako chuťová náhražka Lapsang Suchong. Ovšem vzhledem k mé aktivitě v kávičkovém vlákně je Ti asi jasné, že to nedopadlo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové, rád bych přešel z kávy na čajíčkování, ale nemám s tím žádné zkušenosti.  Mohli by jste mi doporučit, nejlépe odkazem, nějaký dobrý čaj, který prostě chutná všem. Takový mainstream, něco jako bondovky v hodinkové terminologii, jestli mne chápete :-) předem díky

 

Osobně bych se držel Bertova doporučení - ale pozor na to, co přesně si pod tím jménem koupíš. Lapsang tradiční, je Lapsang sušený na borovém dřevě takovým dost specifickým způsobem. Ten čaj má velmi svébytnou chuť, ale v průmyslové produkci ji dost sobře nejde napodobit, takže to, co se na trhu velmi často jako Lapsang prodává mívá podivně uzenou chuť a je to dost hnus.

Vím, že doporučovat své vlastní zboží je trochu eklhaft a tak předem upozorňuji, že doporučuji "sám sebe", ale tradičně nakuřované i moderně zpracované nenakuřované Lapsangy umíme v té nejvyšší sortě - archivní, z divokých čajovníků, ze starých čajovníků a vždy z původního místa, odkud ten čaj historicky pochází a ručně udělané. Fakt doporučuju, lepší set jsem nikdy nepil.

Za sebe bych do výběru přidal archivní (ale skutečně archivní a dobře archivovaný) oolong a archivní bílý čaj. Oboje také umíme. Když napíšeš SZ, tak Ti doporučím podrobněji.

 

No a hlavní je vyřešit vodu - zásadně nedoporučuji všelijaké ty Brity a podobné věci, je to jen tahání peněz z kapsy. Doboručuji Aqua Bella (bud přímo pod značkou Aqua Bella, nebo pod značkou Tesco Aqua Bella nebo pod značkou Kaufland Aqua Bella - ta voda nestojí nic a je na čaj senzační. Nebo ještě jde kojenecká voda Lupillu z Lidlu).

 

Na jednoduchou přípravu Ti bude stačit jednoduchá porcelánová konvička a větší šálek, nic složitého.

 

Mimochodom kvalitní Lapsang a kvalitní káva jdou skvěle dohromady, občas se tato kombinace vyskytuje na baristických soutěžích a občas i vítězně, takže to Bertovo doporučení fakt dává velký smysl a hodí se nejen jako náhrada kávy, ale i jako kombinace :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

No, pesticidy v čaji jsou mé oblíbené téma. Ono totiž v ČR je průměrná roční spotřeba čaje na hlavu 200g. Ale normy na pesticidy jsou až desetkrát (ano desetkrát) přísnější, než u ovoce, zeleniny a obilovin. Do lidské řeči přeloženo - v jednom velkém rajčeti nebo malém zeleninovém salátu lze legálně zkonzumovat daleko, daleko více pesticidů, než je nelegální v průměrné celoroční spotřebě čaje. Navíc podle dostupných studií se pesticidy louhují do nálevu v rozmezí cca 0-75% obsahu v suchém listu. A jen u mála položek je to přes 50%. Takže jakékoli strašení pesticidy v čaji je naprosto iracionální.

A vlastně si ani moc nejsem jist tím, že opravdu skvělý čaj lze koupit za dobré ceny - poptávka je v Číně už dnes taková, že skutečně skvělé čaje jsou oproti roku 2010 i pětkrát, desetkrát dražší...

 

Každopádně ve srovnání s tím, co se děje s cenami třeba Darjeelingů je opravdu pravda, že ceny i velmi kvalitních čínských čajů jsou velmi rozumné.

Normy jsou přísnější, otázkou ale je kolikrát jsou překročeny a jaké množství tedy v daném čaji pesticidů je, což bez laboratorních zkoušek nikdy vědět nebudete. Pokud se někdo stane častým čajíčkářem, rozhodně není dobře zrovna tohle bagatelizovat. Při ochutnávce jednou za měsíc je to asi opravdu jedno. Při každodenním pití si myslím, že už to jedno není.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Doporučili mi kdysi skvělý zelený vyšší třídy, z od malopěstitele, byli jím nadšeni. Podruhé jsem jej nebral, bylo mi zněj divně u solaru. Pak se vrátili z Číny: měls pravdu, když jsme viděli, jak to pěstuje, čím to hnojí...

 

Dobrý Darjeeling už jsem si leta nedovoli :/ I Cognac/Armagnac je násobně méně náročný na cashflow (se zohledněním objemu konzumace). Nějak mi to přestávalo dávat smysl, když ceny čajů začli udávat za nekulatých 50 g namísto za 100.Zdeněk je má za 25 g. Tož uvidíme :)

 

Tak opravdu TOP čaj, při velkorysém dávkování 10g na konvičku 150 ml (což je moc ale at se mi to dobře pořítá) a ceně 1500,-/100g (což je zase hodně horní hranice) pořád vychází 150g,- na cca 1,5 litru čaje. To mi vychází přepočteno na víno tak, že za tu cena dvě lahve dobrého vína člověk prostě nepořídí ani náhodou :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Normy jsou přísnější, otázkou ale je kolikrát jsou překročeny a jaké množství tedy v daném čaji pesticidů je, což bez laboratorních zkoušek nikdy vědět nebudete. Pokud se někdo stane častým čajíčkářem, rozhodně není dobře zrovna tohle bagatelizovat. Při ochutnávce jednou za měsíc je to asi opravdu jedno. Při každodenním pití si myslím, že už to jedno není.

 

Tak na čínský čaj, pokud ho chcete dovážet betze strachu s průšvihu, ty testy děláte vpodstatě na každý. Věřte mi, že dobře vím, kolik pesticidů je v čaji průměrně, kolik byly nejhorší záchyty atd. A opakuji - V JEDNOM RAJČETI MŮŽE BÝT LEGÁLNĚ VÍCE PESTICIDŮ NEŽ JE NELEGÁLNÍ HRANICE PRO CELOROČNÍ PRŮMĚRNOU SPOTŘEBU ČAJE NA HLAVU. Strašit pesticidy v čaji je zcela iracionální. Navíc jsem zmiňoval louhování - tedy kolik se toho z listí dostane do nálevu.

 

V ovoci, zelenině a obilí, které snad všichni jíme víc než pijeme čaj jsou normy DESETKRÁT (u některých pesticidů) BENEVOLENTNĚJŠÍ. Tady to máte celé přehledně, pokud to někoho zajímá:

 

  • Obilí a obiloviny: 144 kg/na hlavu a rok
  • Ovoce: 82 kg/na hlavu a rok
  • Zelenina: 88 kg/na hlavu a rok
  • Čaj: 0,2 kg/na hlavu a rok (pomiňme, že suchého listu, aniž by kdo tušil, kolik pesticidů se vůbec louhuje do nálevu)
  • Takže každý občan ČR průměrně spotřebuje 1570x více obilovin, zeleniny a ovoce, kde jsou normy až desetkrát měkčí a 200 gramů čaje

 

Do češtiny přeloženo, za rok máte příjem pesticidů (LEGÁLNĚ a tudíž dle autorit bez zdravotních rizik) až 15700x VYŠŠÍ z obilí ovoce a zeleniny, než by bylo nelegální z čaje

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

Tak opravdu TOP čaj, při velkorysém dávkování 10g na konvičku 150 ml (což je moc ale at se mi to dobře pořítá) a ceně 1500,-/100g (což je zase hodně horní hranice) pořád vychází 150g,- na cca 1,5 litru čaje. To mi vychází přepočteno na víno tak, že za tu cena dvě lahve dobrého vína člověk prostě nepořídí ani náhodou :)

 

Jestli zádrhel nebude v tom, že má konvička je desetkrát větší :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jestli zádrhel nebude v tom, že má konvička je desetkrát větší :)

Já myslím, že asi ani ne. Jen prostě připravíš jeden nálev delším louhováním. Ne že bych to úplně doporučil pro všechny typy čaje ale určitě se najdou i opravdu hodně dobré kterým taková příprava neublíží :-)

 

Odesláno z mého BBB100-2 pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdendo ty v čaji jedeš profesionálně? Máš případně nějaký webovky?

 

Nevím jestli profesionálně, je to pro mne primárně něco, co mám fakt hodně rád a co je mým velkým koníčkem, kterým se zuby nehty snažím uživit :)

 

longfeng.cz, ale osobní kontakt je osobní kontakt, myslím, že pokud je to možné, je lepší o čaji rozmlouvat osobně :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...