Přejít na obsah

Multifunkční kleště


African

Doporučené příspěvky

Dovolím si ocitovat ze stránek leatherman.cz. Osobně používám WD cca 15 let, možná déle a funguje to. Používám spray s tenkou hadičkou/tryskou, takže se mi daří dopravit WD přesně kam potřebuju. Používám jen malé množství, rozhýbu, nechám obvykle do druhého dne a přebytečný olej otřu. Mj. WD už pomohlo (nejen mně) rozhýbat zatuhlé multitooly, se kterými nešlo hnout, tam se projevuje jeho pověstná vzlínavost. Ta, spolu se schopností vytěsňovat vlhkost a nečistoty se hodí i u běžné údržby. Ale určitě je víc vhodných prostředků, ať na bázi WD nebo prostředky na zbraně atd. Určitě bych ale upřednostnil něco co má zmíněné vlastnosti, tedy vzlíná a vytěsňuje.

"PÉČE O NÁSTROJ

REZ a KOROZE

Všechny multitooly jsou vyráběny ze 100% vysoce kvalitní ušlechtilé oceli. Lze jí nazývat také nerezová ocel. Výjimkou jsou výměnné bity, které jsou vyráběny z klasické nástrojové oceli. Je třeba si uvědomit, že nerezová ocel je vůči korozi pouze odolná, ale i ta bez správné péče může začít korodovat. V závislosti na kombinaci kovových slitin mohou být nerezové oceli vysoce odolné proti korozi a relativně měkké (jako kuchyňské příbory), nebo mohou být těžké, ale jejich odolnost je o určitý stupeň menší. Naše výrobky jsou vyrobeny z druhého typu, takže komponenty jsou silné a nože zachovávají ostří. Bez správné údržby vašeho multitoolu tak může dojít ke korozi. Váš Leatherman by měl být pravidelně čištěn, vysušen a olejovaný, abyste jej přiměřeně chránili proti vlivům, které korozi způsobují. To platí zejména, pokud multitool používáte ve vlhkém nebo přímořském slaném prostředí. Po vyčištění, ošetřete olejem kloubové spoje a všechny nástroje buď nástřikovým strojním olejem, nebo olejem se vzlínavými vlastnostmi (např. WD-40). Ošetřené povrchy  pak otřete lešticím hadříkem nebo utěrkou.

OSTŘENÍ ČEPELÍ

Leatherman výrobky se vyznačují čepelemi, které mohou být rovné, zubaté nebo kombinované. Metody broušení se liší v závislosti na typu nože vašeho Leathermanu. Zubaté ostří se brousí velmi odlišným způsobem. Rovné čepele lze brousit pomocí libovolného standardního vybavení, včetně brousků nebo ocílek. Chcete-li zaostřit čepel zoubkovanou, ujistěte se, že používáte systém speciálně navržený tak, aby zapadal na zoubkované okraje. Správný brousicí systém udrží zakřivení výřezů v zubech čepele.  Zoubkované ostří se brousí pouze na straně sklonu ostří. Na rovné zadní straně nikdy nebrousíme, jinak čepel ztratí své vlastnosti a postupně se ostří znehodnotí.

DOPORUČUJEME obrátit se na kvalitní brusiče nebo nožířství, aby multitool zůstal tím nástrojem, který jste si koupili. 

ČIŠTĚNÍ

V závislosti na tom, čemu byl váš Leatherman  vystaven, existuje několik metod čištění ke zvážení.

Působení slané vody

Multitool důkladně opláchněte sladkou čerstvou vodou (nejlépe bez chlóru), vysušte a důkladně promažte strojním olejem nebo přípravkem WD-40. Multitool pak otřete měkkým hadříkem.

Prach, suť nebo lepkavé látky

Pokud se zachytí v multitoolu mezi nástroji prach nebo např. vylité ovocné šťávy atd., můžete multitool opláchnout ve slabém roztoku saponátu a vody. Opět vysušíme a ošetříme olejem.

Dehet a podobné látky

Chcete-li odstranit dehet a podobné látky, čistěte multitool s terpentýnem nebo jinými minerálními destiláty. Nepoužívejte produkty s obsahem chlóru nebo jiných agresivních látek. Přípravek WD-40, vytlačí vodu i z kloubových spojů a váš multitool spolehlivě ochrání před korozí."

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Konkor korozii podla mna naozaj moc nebrani. Roky sa mi valal v kolni taky hrackarsky obojrucny mec a kedze uz chytal viac nez co by sa dalo nazvat zdravou patinou, tak som ho raz vzal vrtackou a potom natrel nahrubo konkorom, ze ho akoze trochu ochranim a prd,.... normalne to hrdzavelo jedna basen dalej a snad este viac. Noname konzervacny olej z Kauflandu funguje na toto 100x lepsie. Ani jednym by som teda ale chleba nekrajal ak sa bavime o tomto.

Ad multitooly, podla mna najlpesia ochrana je cista voda, pripadne s trochou saponatu. Bezne pouzitie ten nerez zvlada bez problemu aj bez nejakej zvlastnej ochrany a ked nahodou pride milasek do styku s niecim horsim, tak hlavne to co najskor dokladne umyt a si zas v pohode.

 

Upraveno uživatelem cali
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

před 12 hodinami, Waya03 napsal:

Tak jsem nakonec neodolal a přikoupil v akci do mé rodinky od Leathermana ten Surge v akci z Alzy. Pěknej kus železa, nadšenej jsem z tý výměnný pilky.

 

9E7145A1-C498-497D-AF41-C757105D19BB.jpeg

Ta nabídka z Alzy obsahuje i ty bity, nebo ty máš navíc?

Upraveno uživatelem dawe009
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Koupil jsem Surge, můžete za to vy a sleva u mimomšťana!
Pilník je famózní!

Nevíte prosím někdo, kde k němu koupit oboustranné bity jako na fotce?
Bauhaus nemá, Rousek nemá, online  se mi nějak nedaří. Díky!

77789-bits_1.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Tohle bylo u toho univerzálního sroubovacku od Wiha 

prodávali to jako náhradní díly, ale teď to nikde nevidím 

takže jestli chceš musíš si koupit 

https://www.wiha.com/cz/cs/naradi/naradi-multitools/zasobnik-pro-drzak-bitu-wiha/liftup-26one/1226/sroubovak-se-zasobnikem-nastavcu-liftup-26one?c=22

 

nebo tam zavolat, že to máš a potřebuješ náhradní bity....

na takové to občasné sroubovani něčeho to jde, ale jestli budeš sroubovat pravidelně je lepší jít cestou plnohodnotných bitů. A podívej se pořádně co to je za nástavce a jestli to skutečně vyuzijes/použiješ....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Právě, nikde nejsou skladem. Ale ten šroubovák vyprodává Hornbach za 999, tak co. Navrch s metrickou sadou bitů, fajn.

JSOU to plnohodnotné bity, jen oboustranné a pasující (délkou) do Leathermanů. Proto jsem je chtěl místo plochých origo šidítek. Už jsem multitoolem shodil půl plastů z motorky a dělá se s tím skvělě, jak očekáváno. Nástavec na bity je zdrsněný a jde snadno nasadit/vyndat z nože. Takže nasazeným povolím, pak ho sundám a šroub snadno vytočím. Kdyby bylo třeba víc síly, surge se otevře do L. Ani ráčny netřeba.

Výhody: pasujou, skladné

Nevýhoda: netypické

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Leathermanu z Alzy nešlo odolat, shrnu dojmy.

Před desítkami let jsem zkoušel koupit Leatherman multitool, patrně Wave. Jednoruční otvírání bylo cool. Ale nedalo se: otřepy, nepřesnosti, hnus.
Tak jsem tehdy sáhl po Victorinox Spirit – příjemně zahnuté rukojeti a především, rovná čepel u ruky na jemnější práci (bylo to v době módy zoubkatých čepelí, byly všude, a když byly kombinované, hladká byla na konci).

 

Teď jsem to tedy zkusil znovu a první dojem byl: lepší než tehdy, otřepy nikde, ale stejně to vrať:

- plechový dojem
- výbrus nože nestejný stranově, kolísající i v rámci strany čepele! (ne na špičce jako u jiných levných nožů)
- zubaté ostří má stále jehlu od broušení
- ztuha se otevírá, vždy jde víc nástrojů najednou
- půlky toolu se v zavřeném stavu míjejí, každá ukazuje jinam.

 

Jenže mne oslovilo:

- konečně v noži slušný pilník (na manikúru, přirozeně)
- skvělý prodloužený držák bitů (viz předchozí příspěvek)
- masivní kleště jsou na konci skutečně tenké, ledaskam se vejdou
- mají hranaté čelisti – otevírání skříní se čtyřhranem, odjehlování trubek…
- na konci se přesně dotýkají – jde tím vytrhat obočí! (kdo by to od takové plechařiny čekal)
- šrouby místo nýtů – snese asi páčení; a vůbec budí důvěru
- nůžky se (na rozdíl od Spiritu) hodně rozevírají
- čepele mají pěkný promyšlený tvar
- rozumnou velikost
- jsou (pro praváka) ve skladu nástrojů na straně vzdálenější od dlaně – fajn pro jemnou práci
- pilka/pilník se uchycují standardním zakončením pilek pro šukalku (otevřený systém, doubleplusgood)
- rozlišení čepelí drážkami na hřbetu – podle toho i vím, ze které půlky co tahat za šroubovák apod.
- karbonová ocel mi vůbec nevadí, mám je rád.

Tož si ho asi chvíli nechám.

20210523_175512.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zásobník na bity jsem vyřešil s předním dodavatelem nářadí, etrafika.cz. Trocha olejíčka udělal zámečníčka, stahovací pásky a bity. Místo oleje se vejde i ráčnička, ale fakt tu není třeba.

20210523_140642.jpg

20210523_140819.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 18 hodinami, Teatime napsal:

Právě, nikde nejsou skladem. Ale ten šroubovák vyprodává Hornbach za 999, tak co. Navrch s metrickou sadou bitů, fajn.

 

JSOU to plnohodnotné bity, jen oboustranné a pasující (délkou) do Leathermanů. Proto jsem je chtěl místo plochých origo šidítek. Už jsem multitoolem shodil půl plastů z motorky a dělá se s tím skvělě, jak očekáváno. Nástavec na bity je zdrsněný a jde snadno nasadit/vyndat z nože. Takže nasazeným povolím, pak ho sundám a šroub snadno vytočím. Kdyby bylo třeba víc síly, surge se otevře do L. Ani ráčny netřeba.

 

Výhody: pasujou, skladné

 

Nevýhoda: netypické

 

 

 

Osvědčilo se mi navléknutí o-kroužků na drážky adaptéru, ručně se s ním šroubuje ještě snáze než za tu rádlovanou plochu, která je pochopitelně také bezva.

FB_IMG_1505303154173.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 16 minutami, ABCDE napsal:

Vozím v autě tohoto oranžového Leathermana Charge +

6D10A068-897C-4799-8500-C6337790D10D.jpeg

44D8E706-8A41-44ED-95AF-C38993257C07.jpeg

AF4A4853-22C9-4360-B684-84957A231B98.jpeg

I když mám Leathermanů hodně a pro různé příležitosti jich střídám cca 10, možná o něco víc, verze Charge Plus G10 mi ze současné produkce přijde jako nejuniverzálnější. Mám červenou verzi a nosím ji teď nejvíc. Čímž neříkám, že nejsou i jiné skvělé modely.  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 21 hodinami, Ivan Lelák napsal:

I když mám Leathermanů hodně a pro různé příležitosti jich střídám cca 10, možná o něco víc, verze Charge Plus G10 mi ze současné produkce přijde jako nejuniverzálnější. Mám červenou verzi a nosím ji teď nejvíc. Čímž neříkám, že nejsou i jiné skvělé modely.  

Je nějaký rozdíl(vybavení, váha...), kromě barvy, mezi červenou a oranžovou verzí? Je to můj první Leatherman a jsem s ním opravdu spokojený

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 hodinami, ABCDE napsal:

Je nějaký rozdíl(vybavení, váha...), kromě barvy, mezi červenou a oranžovou verzí? Je to můj první Leatherman a jsem s ním opravdu spokojený

Rozdíl je jen v barvě, dělají se myslím 3, Orange, Red a Earth. Já zvolil Red, protože Orange má skoro každý 🙂 a Earth bych na zemi v šeru nenašel..:-). Podrobnosti na stránkách výrobce nebo dovozce.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...