Přejít na obsah

Plnění pera inkoustem


Doporučené příspěvky

Ahoj, měl bych ohledně per ještě jeden dotaz. Trochu z jiného soudku. Máte nějaký fígl, jak naplnit pero inkoustem z lahvičky a nezašpinit se? Ať se snažím sebevíc, tak se mi pokaždé podaří se máznout inkoustem. Navíc mám také pokaždé celý hrot od inkoustu, což je sice normální, když v něm byl namočený, ale co pak s tím? Snažím se to vždy nějakým papírovým kapesníčkem odsát, ale nikdy již nedosáhnu nablýskaného hrotu. Vypadá to pak nevábně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ja jsem pred par mesici rezignoval a presel na bombicky. ale i tak mam totalne zapr*seny hrot, ale nejak to neresim...

 

kdysi davno jsem mel lahvicku Pelikan inkoustu, ktera mela neco jako misku v hrdle, ze ktere se dobre plnilo, ale uz nevim, kde skoncila...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Lahvičky s inkoustem mají většinou hrdlo dost široké na to, aby se jeho okraje nedotýkaly pera při jeho zasunutí dovnitř. Z počátku může pomoci opřít si zápěstí o okraj stolu, aby člověk udržel pevnou ruku. Hrot pak stačí otřít měkkým hadříkem nebo papírovým kapesníkem. Pokud tam nějaké stopy inkoustu zůstanou, tak na ně dýchnout a jemně otřít rohem hadříku nebo kapesníku. Plnění pera je rychlá operace. Chce to jen trochu cviku a člověk se neušpiní a hrot je čistý.

 

Klasicky plněná pera mají velkou výhodu v tom, že je možné experimentovat s různými inkousty od různých výrobců (co výrobce to jiné barevné odstíny, jiná rychlost zasychání, sytost a stálost barev, viskozita, odolnost vůči vodě atd.). Odvážnější si pak mohou zkoušet míchat vlastní směsi nebo vyrábět vlastní inkoust... Svět plnicích per a inkoustů je světem pro sebe jako svět hodinek. Viz třeba The Fountain Pen Network (sekce Ink Reviews a Ink Comparisons, Scans and Tests) nebo Fountain Pen Ink.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Bombičky a konvertory mají své výhody, ale kdo jednou přijde na chuť klasickým plnicím perům, tak už pro něj není cesty zpět :-) Je to podobné jako u mechanických hodinek.

 

Zapomněl jsem připomenout, že po plném naplnění zásobníku pera je vhodné pootočením pístu vytlačit jednu nebo dvě kapky inkoustu zpět do lahvičky, poté pero obrátit hrotem vzhůru a píst zase dotáhnout, aby se přebytečný inkoust z hrotu odsál do pera. Pak hrot jemně otřít a pero je připraveno k další práci se zářivě čistým hrotem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Teď jsem na jednom videu z výše uvedeného odkazu viděl, že se má pero před naplněním propláchnout čistou vodou. Je to rozumné?

 

Ja plnim vyndany konvertor. Ale nevim, jestli to Tvoje pero umi.

Pripadne bombicky se nechaji plnit injekcni strikackou jsem cetl.

Nevíte, jestli jde plnit vyjmutý konvertor i u pera Parker Frontier?

Upraveno uživatelem Vit
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Teď jsem na jednom videu z výše uvedeného odkazu viděl, že se má pero před naplněním propláchnout čistou vodou. Je to rozumné?

 

 

Nevíte, jestli jde plnit vyjmutý konvertor i u pera Parker Frontier?

 

Voda peru v zásadě neuškodí. Ovšem pozor, zda doma nemáte tvrdou vodu. Pak hrozí usazení vodního kamene a to už bordel dělá...

U Frontiera jde plnit externě ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Teď jsem na jednom videu z výše uvedeného odkazu viděl, že se má pero před naplněním propláchnout čistou vodou. Je to rozumné?

To je podle mého názoru úplně zbytečné (leda by se měnila barva či značka inkoustu, případně pero leželo někde léta v zásuvce a vyschlo v něm hodně inkoustu). Stejně jako hodinky jsou i pera konstruovaná na běžný provoz bez toho, že by se jim člověk musel nějak zvlášť věnovat. Pokud by v peru zasychal inkoust a muselo se před použitím nějak rozepisovat, tak je na zvážení změna značky inkoustu a v krajním případě změna pera.

 

Já svá dvě plnicí pera používám už řadu let a nikdy jsem je neproplachoval. V jednom mám modročerný inkoust na psaní, v druhém barevný inkoust na vpisování poznámek do dokumentů. Mou jedinou péčí je doplňování spotřebovaného inkoustu, což je příjemný rituál na dvě minuty. Mohu mít jedno z nich třeba měsíc odložené, pak sundám víčko, přiložím hrot k papíru a pero okamžitě píše "plnou silou".

 

Tož tak, plnicí pera si zaslouží trochu propagace :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zaujalo mě

. Obzvláště pak ten grif utírání hrotu do ubrousku na konci. Hrot pera je pak opravdu čistý.

 

Bombičky a konvertory mají své výhody, ale kdo jednou přijde na chuť klasickým plnicím perům, tak už pro něj není cesty zpět :-)

Teď jsem trochu znejistěl. Mám pero s konvertorem a myslel jsem si, že právě toto je ono "pravé" pero. Nebo se tak označují pouze pera s otočným koncem apod., která se dají pouze plnit?

 

Mimochodem jaký používáte inkoust? Já mám světle modrý vypratelný (Washable) Parker. Ovšem přemýšlím, že přesedlám na ten permanentní nebo jak se tomu říká. Párkrát se mi již stalo, že mi navlhl papír a inkoust se mi dost rozpil.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mimochodem jaký používáte inkoust? Já mám světle modrý vypratelný (Washable) Parker. Ovšem přemýšlím, že přesedlám na ten permanentní

 

Používám inkoust Parker Quink permanentní, modro-černý, v lahvičce. Pero Parker Frontier. S Parkerem nejsem úplně spokojený, hrot neklouže po papíru úplně hladce, jako by na papíru trošku drhnul. Kromě toho když pero týden, či dva, nepoužívám, musím ho rozepisovat.

Dostalo se ke mně pero Senator President, máte s ním někdo zkušenost, nějakou referenci?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mimochodem jaký používáte inkoust? Já mám světle modrý vypratelný (Washable) Parker. Ovšem přemýšlím, že přesedlám na ten permanentní

 

Používám inkoust Parker Quink permanentní, modro-černý, v lahvičce. Pero Parker Frontier. S Parkerem nejsem úplně spokojený, hrot neklouže po papíru úplně hladce, jako by na papíru trošku drhnul. Kromě toho když pero týden, či dva, nepoužívám, musím ho rozepisovat.

Dostalo se ke mně pero Senator President, máte s ním někdo zkušenost, nějakou referenci?

 

Používám stejný inkous a mám stejný problém. Také budu vděčný za radu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Teď jsem trochu znejistěl. Mám pero s konvertorem a myslel jsem si, že právě toto je ono "pravé" pero. Nebo se tak označují pouze pera s otočným koncem apod., která se dají pouze plnit?

Já jsem purista, takže pro mne je "pravé" plnicí pero to, které se nějakým mechanismem plní prostřednictvím nasávání inkoustu hrotem. Tím ale nijak neshazuji pera s konvertorem nebo s bombičkami. Všechno má své klady i zápory. Podobně jako u hodinek je důležitý subjektivní pocit.

 

pelikan 4001 royal blue v praci a montblanc midnight blue doma.

s obema spokojenost, pelikana povazuju za idealniho pracanta, specialne s sirsim hrotem

Souhlas. Já používám Pelikan 4001 blue-black a brilliant green, kterými plním své dva Pelikany s hrotem EF, oba z modelové řady Souverän M600, ale v různém provedení (mnohem působivější jsou samozřejmě M800 a M1000, ale pro mou ruku už jsou moc velké). Měl jsem a znám mnohem hezčí pera jiných značek (zejména italská a japonská) a zkoušel jsem inkousty jiných výrobců s výrazně lepšími odstíny mnou používaných barev, ale Pelikan je prostě ztělesněním německé preciznosti a spolehlivosti. Hrot klouže po papíru absolutně hladce a tiše a obě pera slouží bez závad a jakékoli péče už pěknou řádku let.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já jsem purista, takže pro mne je "pravé" plnicí pero to, které se nějakým mechanismem plní prostřednictvím nasávání inkoustu hrotem. Tím ale nijak neshazuji pera s konvertorem nebo s bombičkami. Všechno má své klady i zápory. Podobně jako u hodinek je důležitý subjektivní pocit.

 

Souhlas. Já používám Pelikan 4001 blue-black a brilliant green, kterými plním své dva Pelikany s hrotem EF, oba z modelové řady Souverän M600, ale v různém provedení (mnohem působivější jsou samozřejmě M800 a M1000, ale pro mou ruku už jsou moc velké). Měl jsem a znám mnohem hezčí pera jiných značek (zejména italská a japonská) a zkoušel jsem inkousty jiných výrobců s výrazně lepšími odstíny mnou používaných barev, ale Pelikan je prostě ztělesněním německé preciznosti a spolehlivosti. Hrot klouže po papíru absolutně hladce a tiše a obě pera slouží bez závad a jakékoli péče už pěknou řádku let.

Přiznám se tedy, že nemám vůbec rozhled v tom odkud jaká značka je, jaká je to cenová a kvalitativní skupina apod. S pery spíše začínám a do ruky se mi zatím dostaly pouze dva Parkery.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přiznám se tedy, že nemám vůbec rozhled v tom odkud jaká značka je, jaká je to cenová a kvalitativní skupina apod. S pery spíše začínám a do ruky se mi zatím dostaly pouze dva Parkery.

Pro začátek se mrkni na stránky obchodu Fountain Pen Hospital, konkrétně na záložku Pen Manufacturers a projdi si nabídku tam zastoupených výrobců. Rozhodně to není vyčerpávající přehled značek a jejich modelů, ale orientační představu o bohatosti světa plnicích per tam člověk získá. S pery je to podobné jako s mechanickými hodinkami. Existuje pár značek, o kterých každý slyšel (Parker, Montblanc, Waterman) a která jsou synonymem luxusních psacích potřeb. Tyto firmy vyrábí dobrá pera, ale tím designové, konstrukční a cenové spektrum nekončí, podobně jako Rolex, Omega a třeba Longiness nevyčerpávají nabídku všech dobrých hodinek.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Používám stejný inkous a mám stejný problém. Také budu vděčný za radu.

Jedná se o verzi tzv. "úředního" inkoustu, ne zcela dokumentační, ale na cestě k němu. A to jsou inkousty (modročerné, šedočerné, černé), které rády zasychají, protože obsahují i pigment, ne jen barvu. Jediné řešení je buď denní psaní nebo 1x za týden "přetankování" z pera do lahvičky a zpět. Výbornou zkušenost mám s Diamine inkousty obecně. Testoval jsem je na světlostálost a po testech používám Saddle Brown, Umber, Deep Magenta, Imperial Blue a Ruby - nezasychají v peru, mají pěknou barvu a na světle nešisují. Takový inkoust Scarlet má hezkou barvu, ale za měsíc na slunci zcela zmizí.

http://www.penshop.cz/DetailPage.asp?DPG=7750

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jedná se o verzi tzv. "úředního" inkoustu, ne zcela dokumentační, ale na cestě k němu. A to jsou inkousty (modročerné, šedočerné, černé), které rády zasychají, protože obsahují i pigment, ne jen barvu. Jediné řešení je buď denní psaní nebo 1x za týden "přetankování" z pera do lahvičky a zpět. Výbornou zkušenost mám s Diamine inkousty obecně. Testoval jsem je na světlostálost a po testech používám Saddle Brown, Umber, Deep Magenta, Imperial Blue a Ruby - nezasychají v peru, mají pěknou barvu a na světle nešisují. Takový inkoust Scarlet má hezkou barvu, ale za měsíc na slunci zcela zmizí.

http://www.penshop.cz/DetailPage.asp?DPG=7750

 

Aha, takže buď budu mít dokumentační (pernamentní?) inkoust, který mi bude po týdnu nepsaní zasychat v peru, nebo neodolný inkoust, rozpíjivý po navlhčení (např. Diamine), který v peru vydrží.

Pochopil jsem to správně?

Ono je to zasychání asi i tím, že mám tenký hrot (F).

Líbí se mi TOTO

Jinak mi to zavání dalším nákladným koníčkem ....

 

Jirko, ty v tom pěkně lítáš, hodinky, nože, pera ...

Co tě baví nejvíc?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...