Přejít na obsah

Tuning Orient Mako (CEM/FEM6500...)


capillus

Doporučené příspěvky

Tak mi moje Maka začly z ničeho nic jít dopředu cca o minutu za den. Párkrát jsem se je snažil seřídit. Jednou se mi je povedlo dostat zase na cca +6sek/den. Jenže pak zase začli dělat 20sek/den. Tak jsem je seřídil znova.. cca po šesté a pak se stal průser. Asi jsem ten den byl nějaký víc unavený nebo co a nedával si tak moc pozor a prostě mi sjela pinzeta z páčky pro nastavování přesnosti chodu do setrvačky a já ji poškodil a hodinky přestaly jít. Přesto, že jsem si o tom vše načetl, věděl jak na to, na co si dát pozor (jinak bych do toho vůbec nešel), tak jsem to podělal. Asi jak jsem to dělal po tolikáté, tak jsem si přestal dávat až takový pozor. Mno už se stalo a setrvačka se musí vyměnit. Nemáte někdo tucha, kolik by to tak mohlo stát, případně je vůbec reálné, že se to dá opravit? Díky moc za odpovědi.

PS: Psal jsem do Tulipánu před vánocema (cca 19.12.) a od té doby stále bez odpovědi, tak už nevim, co dál :(

Upraveno uživatelem R4DE
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 93
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Vzhledem k tomu, že i před tvým "tuningem" se strojkem asi něco bylo, tak mi přijde jistější vyměnit ho celý (http://www.orientuhren.de/original-orient-automatik-movement-femcemem-p-385.html). Jak se tady už psalo, tak český zástupce Orientu je poměrně nespolehlivý. Nevím sice kolik by oprava stála, ale tipnul bych, že se i s prací by nebyla o moc levnější než strojek z odkazu.

 

Mimochodem, trochu jsem tunil koncové dílky tahu - vyplnil jsem je vteřinovým lepidlem s plničem a už nerachtají. Na první pohled není vidět rozdíl. Byla to ale pěkná piplačka. Až budu mít trochu víc času, tak sem hodím fotky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak se nakonec ozvali. Napsal jsem znovu - po svátcích a reakce byla za pár hodin. Oprava by měla stát kolem 600,- pokud se nepodělalo něco navíc. Vyměnit celý? Mno já pořád doufám, že se opraví ta setrvačka jenom + práce a pojedou. Ale to se ještě všechno ukáže

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Tak hodinky jsou zpátky z Tulipánu a šlapou! :) Odeslány 4.1. a a dnes - 23.1. jsou u mě. Oprava stála opravdu těch 600,- ale co se dá dělat. Za tu cenu takové hodinky člověk stejně nekoupí. Byt to víc tak na to asi kašlu. Nakonec to dobře dopadlo. Mám radost :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No tak to je bezva, že už ti Maka šlapou. S kým si konkrétně komunikoval? Mě se totiž po oslovení japonského Orientu ozval Ing. Miroslav Fridrich z Ostravy (jako nový majitel Tulipánu) a s ním je komunikace opravdu nic moc, jak se tu už psalo. Teď jsem ale našel, že nějaký servis Tulipán sídlí i v Praze, tak jsem z toho jelen. Ta cena je včetně dopravy nebo bydlíš poblíž?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to capillus: Ahoj, můžu se zeptat, jak teď po delší době hodnotíš výměnu obyč. skla za safír u tvých mako? Šel bys do toho znova, nebo bys řekl že to je spíš zbytečnost? Zajímalo by mě taky, jestli to mělo např. nějaký výraznější vliv na to, jak hodinky působí ( dražší / pořád víceméně stejný...) a taky jestli antireflex má nějaký vliv na vzhled ciferníku. S normálním sklem totiž hezky mění barvy a odstíny modré, tak nevím jestli to třeba modrý antireflex celé "nepřebije" To že jinak safír bude odolnější předpokládám smile.gif Dík za odpověď.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No tak to je bezva, že už ti Maka šlapou. S kým si konkrétně komunikoval? Mě se totiž po oslovení japonského Orientu ozval Ing. Miroslav Fridrich z Ostravy (jako nový majitel Tulipánu) a s ním je komunikace opravdu nic moc, jak se tu už psalo. Teď jsem ale našel, že nějaký servis Tulipán sídlí i v Praze, tak jsem z toho jelen. Ta cena je včetně dopravy nebo bydlíš poblíž?

 

Ta komunikace celkem sedí, nicmémě nakonec darazili. Cena byla včetně pošty (normální Česká pošta po celé ČR, cca 100,-). Jenže co se nestalo, včera jsem je ztratil :(. Zklamání je o to větší, že se mi je před pár dnama povedlo rozchodit. Bohužel budu muset pořídit další, případně nějakou alternativu, ach jo :(. Ale do jiných se mi moc nechce, Maka jsou fakt moc hezké.

Upraveno uživatelem R4DE
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to tomek: Ahoj, v podstatě mám pořád názor stejný. Mám z toho smíšený pocity. Na pohled asi hodinky působí jako dražší. Ciferník opravdu trochu zanikne, ale hodně záleží na úhlu, pod kterým se na hodinky díváš. Když se díváš z jiného úhlu než kolmo k ciferníku, tak je těžké být natočený k aktuálnímu osvětlení (třeba k Slunci) tak, abys neviděl modrý nádech antireflexu. V tom modrém nádechu AR zaniká hra modrých odstínů na ciferníku. Dál vzhledem ke klenutí jsou odražené obrazy ve skle menší než na rovném skle, tudíž je tam vidět víc z okolí, což působí dost rušivě a negativně ovlivňuje čitelnost ciferníku. Pokud ale koukám kolmo a nevidím odrazy, tak víc vyniknou stříbrné kraje ruček, číslic a indexů, což vypadá hezky a dle mého názoru až luxusně. Na druhou stranu ciferník zase vypadá o něco tmavší - prostě to jakoby zvýší kontrast. Další věc, co mi vadí, je že, když už je sklo klenuté, tak nerespektuje úhel lunety (klenutí je menší) a nenavazuje na lunetu (o kousek nad ní "čouhá" hrana skla). Jestli bych do stejného skla šel znova - upřímně nevím, ale asi spíš ne. Spíš bych se možná pokusil sehnat rovné safírové sklo (bez klenutí) a bez AR. Ale nevím, jestli se dle mého názoru může někdo řídit - jsem docela puntičkář biggrin.gif.

 

to R4DE: No tak to je vážně pech, to teda hodně zamrzí crying_anim.gif.

Upraveno uživatelem capillus
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jeden z důvodů proč jsem je taky ztratil jsou poměrně tenké stěžejky u těchto potápek a v kombinaci s opravdový sportováním, kde je občas pád, rázové zatížení apod. Naproti tomu třeba Seika u svých potápek používají poměrně masivní stěžejky, sám je mám doma na jedněch hodinkách (bohužel jsou pro rozměr nožek 20mm místo potřebných 22 mm a špatně se shání) jinak by už dávno na Makách byly. Pokud se mi časem povede sehnat Maka nové, jiné (silnější) stěžejky bude jedna z věcí které bych celkem brzo chtěl vyměnit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jeden z důvodů proč jsem je taky ztratil jsou poměrně tenké stěžejky u těchto potápek a v kombinaci s opravdový sportováním, kde je občas pád, rázové zatížení apod. Naproti tomu třeba Seika u svých potápek používají poměrně masivní stěžejky, sám je mám doma na jedněch hodinkách (bohužel jsou pro rozměr nožek 20mm místo potřebných 22 mm a špatně se shání) jinak by už dávno na Makách byly. Pokud se mi časem povede sehnat Maka nové, jiné (silnější) stěžejky bude jedna z věcí které bych celkem brzo chtěl vyměnit.

 

 

 

 

Tak to musím souhlasit. Stěžejky, to je jednoznačně nejslabší místo těch hodinek. Málem bych o ně býval byl přišel taky. Během sportovní aktivity jsem s hodinkama někde zjevně zachytil, jelikož mi spadli z ruky. Kdyby tenkrát nebyl se mnou kámoš a neviděl je v trávě, tak jsem dnes taky bez hodinek. Jedna ze stěžejek se prostě úplně ohnula a z hodinek spadl tah a já to ani nevnímal...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak tak, navíc v kombinaci s tahem... působí ohybová síla na menší plochu/délku (tuto sílu vyvolává jen kus ocelového článku, plechové zakončení je jen estetika) tenké stěžejky -> stěžejka se snáze ohne. U gumového řemenu se síla rozloží na celou stlačenou délku stěžejky, ale i tak - chce to pro sichr požiít bytelnější.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Tak včera dorazily nové maka na gumě. Tato mi přijde příjemnější. Narozdíl od Seika je daleko poddanější a méně tuhá. Přijde mi, že jsem dostal lepší kousek než minule. Datum perfekně lícuje s výbráním v ciferníku, luneta jde daleko lehčeji. Asi záleží jaký člověk chytne kousek, protože předešlý měl s tímhle trochu problém (ale nic hrozného). Gumový řemen jsem zkrátil zhruba 2cm a pečlivě dobroušil smirkovým papírem... až do nejjemnější zrnitosti takže zakončení je skoro jako u původního řemenu, myslim, že se to celkem povedlo :). Doufám, že už mi hodinky opravdu vydrží. Přikládám fotky:

post-13704-086768200 1360325389.jpg

post-13704-055147000 1360325402.jpg

post-13704-025134000 1360325414.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak včera dorazily nové maka na gumě. Tato mi přijde příjemnější. Narozdíl od Seika je daleko poddanější a méně tuhá. Přijde mi, že jsem dostal lepší kousek než minule. Datum perfekně lícuje s výbráním v ciferníku, luneta jde daleko lehčeji. Asi záleží jaký člověk chytne kousek, protože předešlý měl s tímhle trochu problém (ale nic hrozného). Gumový řemen jsem zkrátil zhruba 2cm a pečlivě dobroušil smirkovým papírem... až do nejjemnější zrnitosti takže zakončení je skoro jako u původního řemenu, myslim, že se to celkem povedlo :). Doufám, že už mi hodinky opravdu vydrží. Přikládám fotky:

 

výborná a osvědčená volba, navíc ta guma vhodně nahradí relativně těžký tah. Snad ti to chvíli vydrží a nebude se ti to moc brzo lámat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem vyměnil původní stěžejky za silné Seiko. Bylo ale nutné konce trochu upravit z 1,1mm na 0,8mm pomocí upnutí do vrtačky a odbroušení, zároveň se vytvořil plynulý přechod z tenčí do tlustší části - rádius, aby nevznikal vrubový účinek. Stěžejky pak hezky zapadly do děr v pouzdře. Nakonec se zvětšila díra v gumovém řemeni vrtákém průměru 3 mm. Pro srovnání jsem vyfotil původní stěžejku - tenkou u Maka s těmi Seiko.

post-13704-039461000 1360926350.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem vyměnil původní stěžejky za silné Seiko. Bylo ale nutné konce trochu upravit z 1,1mm na 0,8mm pomocí upnutí do vrtačky a odbroušení, zároveň se vytvořil plynulý přechod z tenčí do tlustší části - rádius, aby nevznikal vrubový účinek. Stěžejky pak hezky zapadly do děr v pouzdře. Nakonec se zvětšila díra v gumovém řemeni vrtákém průměru 3 mm. Pro srovnání jsem vyfotil původní stěžejku - tenkou u Maka s těmi Seiko.

 

Takze ta nalevo je puvodni seiko stezejka a ta prostredni je seiko po uprave?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...