Přejít na obsah

Motorová pila


Doporučené příspěvky

Řetěz má pak nejčastěji rozměr (můžu napsat čeho je to v palcích) 3/8” nebo .325.

První je větší "požírač" hmoty  v profi segmentu s max výkonem

Druhý je uživatelsky přívětivější

Zuby řetězu mají konstrukční geometrii. Užívá se termín hranatý a kulatý.

Hranatý - suché, čisté dřevo, krácení, manipulace - max výkon, rychleji se tupí

Kulatý - blbovzdorný, menší výkon, déle ostrý

V neposlední řadě je na místě zmínit řetězku s odpovídajícím počtem otvorů  a délku lišty. Vše spolu nějak souvisí dle potřeb pilčíka např do výkonu u profi a sochaři používají zase velmi jemné řezné sestavy. Malý odpor kladený jemným řetězem silné pile může způsobovat její přetáčení.

Ještě doplním k lištám. Popisuje se jejich uchycení jako malé a velké.

Úplně nejlépe je informace k té které pile získat z návodu nebo servisáka, kterému věřím.

Dobrým ukazatelem kvality pily je poměr hmotnosti a výkonu. Exelentní mají 1,6, horší nekonečno.

Pro nákup je příznivé mít servis za rohem. Pilu vyzkoušet jak padne do ruky. Platí, že výkon nenahradíš, ale s rozumem.

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ke směsi benzínu s olejem.

Hoby a farm méně, ale profi pily jsou citlivé na její stáří. Hecht nedoporučuje déle než 14dní.

U farmy mám zkušenost i 3 měsíce. Pak vždy před řezáním dolít novou směsí.

U profi třídy je 14 dní doporučené maximum. Jejich konstrukce (tolerance)  jsou velmi našponované a často doporučený poměr 1:50 neodpouští.

Používat 100benzin, předepsaný olej v doporučeném poměru. Často lidé  přidávají stabilizátor VIF. Hasiči a podobně potřební užívají ASPEN.

Pily bývaji při nákupu často seřízeny na bohatší směs např na 1:40. Po doporučeném množství nádrží je vhodné ji nechat skouknout. Většinou je to o úpravě karburace na plný výkon.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 minutami, Gustaf napsal:

Já měl u svy HECHT lištu Oregon.... normálně je tam dávali. teď nevím co mají... nestudoval jsem to.

Perfektní, Gusto, v tvém případě jsi dobře. Stihl dělá i řetěz s šířkou 1,5mm, ale v drtivé většině má nastavené portfolio na 1,6.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 26 minutami, horal napsal:

Perfektní, Gusto, v tvém případě jsi dobře. Stihl dělá i řetěz s šířkou 1,5mm, ale v drtivé většině má nastavené portfolio na 1,6.

Já tomu zase tak nerozumím, takže jsem ho koupil, když jsem nechával servisovat pilu. Tak asi je to tak jak říkáš :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, horal napsal:

Perfektní, Gusto, v tvém případě jsi dobře. Stihl dělá i řetěz s šířkou 1,5mm, ale v drtivé většině má nastavené portfolio na 1,6.

Tak u stihlu je vše 1,1 /1,3/1,6 u hsq zase 1,1/1,3/1,5 

deleni 3/8" a 325" a ted hlavně aku 1/4" řetězy 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 minutami, horal napsal:

Lepší jit do Oregonu  21bpx/lpx  

u stihlu listy super, řetězy už tolik ne 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Oregon e-shop má velmi vstřícný přístup v pomoci zvolit správný rozmer a zub. Na letos mám 2 ks Oregon 73EXL056E a dobrý. 

PS. Nejsem prodejcem ničeho o čem tady píšu, jen mě to baví a rád se podělím o zkušenosti. Praktikuji ve vlastním lesíku na horách.

Upraveno uživatelem horal
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 11 hodinami, horal napsal:

Oregon e-shop má velmi vstřícný přístup v pomoci zvolit správný rozmer a zub. Na letos mám 2 ks Oregon 73EXL056E a dobrý. 

PS. Nejsem prodejcem ničeho o čem tady píšu, jen mě to baví a rád se podělím o zkušenosti. Praktikuji ve vlastním lesíku na horách.

jj Oregon to má dobře udělané a člověka to nasměruje na to co potřebuje

používáš k nim i Versacut lištu?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Momentálně mám origo lehce jetou Dolmar co jsem dostal v servisu. 😊

Stále se učím a sbírám zkušenosti v řezání a údržbě. Proto stará pila s klasickým karburáturem. Až budu velký a všechno znát tak si nakoupím úplnou novotu🤣

Nemáte někdo nějakou literaturu o údržbě motorových pil?

Výměnou mohu poskytnout pdf - Jindřich Neruda, Zdeněk Černý: Motorvá pila a křovinořez, 2006

Přidám dobrou pomůcku na svíčku:

 

svíčky barva stav.jpg

Upraveno uživatelem horal
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

já mám "Quartz" variantu :D  A to tuto: 

https://www.hitachixxl.cz/elektricka-retezova-pila-hitachi-cs40y/?gclid=EAIaIQobChMIlaT7orDU6gIVGLLtCh2W4QydEAQYASABEgIQLPD_BwE

nechtěl jsem se sr..t s nějakým nakopáváním, přechlastáváním apod. kterých jsem si užil na půjčených pilách (pravda žádnej Highend to nikdy nebyl) :) navíc pilu nenosím někam mimo...takže mi plně vyhovuje.  Výkon uplně dostačující...lišta 40cm Oregon. Má pozvolný rozjezd i dojezd, čili žádný rázy a chová se to pak hezky plynule. Motor je podélný čož je taky obrovskej rozdíl oproti těm s tím hnusným příčným motorem. 

Můžu doporučit. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 6 hodinami, horal napsal:

Cíl je, získat představu o nějakém řetězci příčin proč pila nedělá co má..např. jak se projevuje to, že nefunguje přisáváni vzduchu do nádrže...

Myslim si, že pokud si precteš jeden návod k použití od Hq nebo Stihl pochopíš základní principy. A ty ti stačí, samozřejmě pokud tě to baví,  zajímá, můžeš se v pile povrtat a zkoušet,  ale stejne nakonec narazíš na potřebu nových dilů. Ale to je sázka do loterie. Za prvé to nemusíš správně identifikovat, objednat, koupit a za druhé kvalita některých dilu prodávanych na internetu je opradu špatná! Takže výsledek nejistý. 

Běžné věci jako svicku, pružiny rukojeti,  spojku, startovací šňůru a pruzinu, řeznou část, atd si dělám sám,  ale pokud se mi nezdaji např.otáčky hodim pilku do kufru a valim do servisu. Můj servisak je super a známe se uz nejaky ten rok a navic dělá pilky 25 let, takže i diagnostikou poruch ma podstatně bohatší zkusenosti. Taky dokazu základní nastavení kaburátoru, ale od školy se mi žádná pila sama nerozladila sama od sebe!  A pokud odejdou membrany, stejně vyřeším prd, protože na starých nic nepoznám a nové doma nemám.  Pokud ti odejde gufero na klice, přidřeš pist budeš to mordovat doma? 

Důležitá je správná uživatelská údržba( vzduch. fitr, žebra válce, řezná část,  stáří směsi,  druh oleje atd).

Další vec je elektronika pri řízení kaburátoru,  super věc( jak Stihl i Hq)ale pro uživatele neopravitelna! 

Cely příspěvek je míněn o pilach Husqvarna a Stihl.  O značkach jako Hecht a podobnych se vyjadřovat nebudu. Tim netvrdím, ze někomu neslouží. 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem nakonec poridil fieldman fzp-5216 b, meli to v akci za 1800,- Ale ani jsem ji nerozbalil, pac kolega privezl druhou pilu, jakysi oleo mac z mountfieldu asi za 5 tis a kupodivu to funguje slusne, pry to ma asi 6 let a bez problemu..... Tak nevim jestli rozbalit fieldmana a cekat kdy se rozpadne, nebo ho vratit a zkusit sehnat neco jetyho od lepsiho vyrobce.....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...