Přejít na obsah

Motorová pila


Doporučené příspěvky

Po 20 letech vypověděla službu stará narexka. Sháním novou, s Narexem jsem byl spokojený, proto mám ve výběru  Narex EPR 40-25HS (https://www.mall.cz/elektricke-pily/narex-epr-40-25-hs-retezova-pila-40-cm-2500-w-high-speed-17-ms).  Překvapily mě však recenze na netu, která kritizují zpracování, vyvážení a vůbec kvalitu. Mám toho od narexu dost a nemám výhrady ke kvalitě, ale všechno kupováno tak před 20-25 lety. Máte někdo s uvedenou pilou vlastní zkušenost ?

Další ve výběru jsou  Makita UC 4051 (https://www.elvin.cz/p/makita-uc4051ax1-elektricka-pila-40cm-2000w-es2141tlc-retez-navic), případně  Stiga SE 2216 Q (https://runlab.kobras.cz/produkt/stiga-se-2216-q).

U Narexu mě láká výkon a rychlost řetězu, u Makity podélně uložený motor ( s tím ale nemám žádnou zkušenost). Elektrika proto, že mám okolo hafo sousedů a pracuji s pilou jen o víkendech, tak nechci zbytečně prudit. Pila slouží k údržbě okolo domu a 2x ročně řeže palivové dříví  á cca 5kubíků.

Děkuji předem místním znalcům za názory a komentáře, případně i doporučení.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 30 minutami, nickie napsal:

Po 20 letech vypověděla službu stará narexka. Sháním novou, s Narexem jsem byl spokojený, proto mám ve výběru  Narex EPR 40-25HS (https://www.mall.cz/elektricke-pily/narex-epr-40-25-hs-retezova-pila-40-cm-2500-w-high-speed-17-ms).  Překvapily mě však recenze na netu, která kritizují zpracování, vyvážení a vůbec kvalitu. Mám toho od narexu dost a nemám výhrady ke kvalitě, ale všechno kupováno tak před 20-25 lety. Máte někdo s uvedenou pilou vlastní zkušenost ?

Další ve výběru jsou  Makita UC 4051 (https://www.elvin.cz/p/makita-uc4051ax1-elektricka-pila-40cm-2000w-es2141tlc-retez-navic), případně  Stiga SE 2216 Q (https://runlab.kobras.cz/produkt/stiga-se-2216-q).

U Narexu mě láká výkon a rychlost řetězu, u Makity podélně uložený motor ( s tím ale nemám žádnou zkušenost). Elektrika proto, že mám okolo hafo sousedů a pracuji s pilou jen o víkendech, tak nechci zbytečně prudit. Pila slouží k údržbě okolo domu a 2x ročně řeže palivové dříví  á cca 5kubíků.

Děkuji předem místním znalcům za názory a komentáře, případně i doporučení.

Nieje nahodou Narex uz cina? Mozno to je dovod aktualnej kvality. Myslim ze so znackou spred 20r to nema nic spolocne.

Makita kupila Dolmar, co bola uplna spicka medzi elektrickymi retazovkami. Vobec by som sa toho nebal. 230V Dolmarov mam v okoli vacsie mnozstvo, vacsina maka na stavbach (firmy), tie pily uz roky vyzeraju ze su davno po smrti ale funkcne 100%.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jj, kupoval jsem teď vrtačku Narex jako dárek a nese hrdé označení Made in PRC. Sám Narex na svých stránkách přiznává, že část výroby je prováděna v Číně.

Zkusím svůj dotaz upřesnit, Je mi jasné, že 2,5kw (Narex) je více než 2 kW (Makita). Vzhledem k tomu, že stará narexka měla 1,8kW, tak mě to asi moc netrápí. Narex má vyšší rychlost řetězu, ale neumím posoudit, jaká je přidaná hodnota rychlosti vyšší o 2,5m/s (Narex 17, Makita 14,5 m/s). Jako že budu kubík dříví řezat o cca 15% kratší dobu ?

Co nevím je, jaké jsou (ne)výhody podélně uloženého motoru v porovnání s příčným uložením. Poradí  někdo ze zkušených ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

S elektrikou nemám zkušenosti, tak moc neporadím.
Jenom budu teoretizovat o rychlosti řetězu. Tento údaj sám o sobě moc neznamená, je ho třeba brát v "součinu" s kroutícím momentem motoru ... 

Podélně uložený motor je asi trochu výhoda, pila je sice štíhlejší ale zároveň delší. Připouštím, že delší se bude lépe / pevněji držet.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj, 

na řezání okolo domu mám už 6 let Makitu UC 3041A. (Existuje samozřejmě i ve verzi Dolmar pokud máš rád červenou). Když jsme kupoval, tak jsem váhal nad modelem co uvádíš ty s podélným uložením. Pro řezání palivového dříví tam nevidím žádný benefit.  Pokud bys dělal třeba tesařinu na stavbě, tak přínosem by bylo že dostaneš i do méně přístupných míst, zkrátka motor nepřekáží. Jestli by ten kuželový převod na té pilce s podélným uložením mohl někdy představovat problém nevím, ale je to další prvek na víc a jak se lidově říká, kde níc není, nemá se co po. at.

Měl jsem půjčenou i tu Narexku, ale zásadní rozdíl jsem při práci s těmi pilami necítil. To jen když pak začneš řezat s motorovou, tak žasneš nad tou rychlostí práce.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Tak po roce používání MS 362 C a teď minulou sobotu dostala pila zabrat nejvíc (10-11hod. řezání bez přestávky 30kubiku na 25cm). 
Minule jsem zmiňoval nedostatky, tak tenhle je fakt zásadní a takhle to mohl vymyslet jen člověk který pilu nečistí nebo vůbec neví jak funguje. 
Jak vždy dořežu, tak čistím i hlavně od pryskyřice jinak je to na brusku což každý zná, že smůla je zlo i na oblečení.

Každopádně smula je oproti tomu začernání skoro nic což je vidět na foto.

82EF9655-C3A9-4E18-B1CC-CCB2F39E1228.jpeg

95752B24-B97D-43D0-BB1A-9FF3A598EB0D.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@klobadysek díky za sdílení osobní zkušenosti a komentář. Ještě jsem se projížděl net a objevil na poradně pro zahrádkáře tyhle marketingové řeči. Prakticky potvrzují vše, co jsi psal Ty a ostatní. Takže tady na fóru se rozumí nejen hodinkám.👍

Jinak pod vidinou toho, že nemám co ztratit, jsem o víkendu narexku rozebral, zjistil přetržený drát fáze na přívodu, vyměnil flexo šňůru a pila opět pílí. Ale ta Tvá poslední věta mi zůstává v mysli... Mít ji motorovou😄

 

PILY E SLEKTROMOTOREM NAPŘÍČ

Jejich hlavní výhodu představuje nízká cena a jednoduchý systém náhonu řetězu, určitou slabinu naopak představuje obtížnější prořezávka stromů tam, kde je hustá koruna, plná silnějších větví. Je to z toho důvodu, že taková pila má principiálně větší šířku a tudíž se s ní v korunách hůře manipuluje.

PILY S ELEKTROMOTOREM ULOŽENÝM PODÉLNĚ

Tento způsob instalace pohonné jednotky do pily je poněkud nezvyklý, ale zato nadčasový. S takovou pilou můžete parádně prořezávat stromy, protože celá pila je úzká a tudíž manipulace bývá hračka i v úzkých prostorách. Systém pohonu je trochu složitější, neboť pro takový přístroj se musí využít ozubené soukolí, měnící pohyb z jedné roviny na druhou.  Běžné provedení elektrických pil renomovaných výrobců koupíte už za dva tisíce, pily s motorem podélně pak přijdou na dvounásobek.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 28. 11. 2021 v 16:11, nickie napsal:

Jj, kupoval jsem teď vrtačku Narex jako dárek a nese hrdé označení Made in PRC. Sám Narex na svých stránkách přiznává, že část výroby je prováděna v Číně.

Ahoj,

omlouvám se, že tady tahám vrtačky. Chci se zeptat, o jakou vrtačku se jednalo. Chci právě koupit Narex EVP 13 E-2H3 a nerad bych si koupil čínský krám.

Díky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 10 hodinami, Koza_c napsal:

Tak po roce používání MS 362 C a teď minulou sobotu dostala pila zabrat nejvíc (10-11hod. řezání bez přestávky 30kubiku na 25cm). 
Minule jsem zmiňoval nedostatky, tak tenhle je fakt zásadní a takhle to mohl vymyslet jen člověk který pilu nečistí nebo vůbec neví jak funguje. 
Jak vždy dořežu, tak čistím i hlavně od pryskyřice jinak je to na brusku což každý zná, že smůla je zlo i na oblečení.

Každopádně smula je oproti tomu začernání skoro nic což je vidět na foto.

 

 

a takhle jsi to už zkoušel...? 😀

koupel.jpg.fbe5b800eba2ee0a13dd991575a51cbc.jpg

Upraveno uživatelem horal
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...
  • po měsíci...

Ahoj, nevíte, proč je na konci těch malých akupil ten nesmysl? Je to přinýtované, takže to nejde pohodlně demontovat, jen definitivně odstranit flexou. Jsem zvyklý, že se pilou prostě proříznu na délku lišty do dřeva, ale toto tomu evidentně brání. Máte s tím někdo nějakou zkušenost? Používáte něco takového a řešili jste to?obrazek.png.2c5c904ac4fc90fbe41a870dfaaba5c5.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Prevence/ochrana proti zpětnému vrhu a chrání řetěz na špičce lišty proti zajetí do bordelu - hlíny, ...

U nás tím řežou kluci silnější větve, docela to frčí, baterka vydrží asi tak dlouho jak je to baví...

 

Upraveno uživatelem horal
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...