Přejít na obsah

Závada u Primek


Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 300
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Normálně si jedny hodinky otevři a pozoruj natahování. U kola pérovníku je malá půlkruhová západka se zoubky, která brání zpětnému točení pérovníku. Při natahování ta západka přeskakuje po zubech kola pérovníku a to právě dělá ten cvrčivý zvuk. Pak už záleží na síle pružinky té západky, případně stupni zaolejování a zabordelení, takový bude výsledný zvuk při natahování.

Edit: závada to bude, až se západka úplně přestane pohybovat a kolo pérovníku se bude vracet.

No a při točení korunkou zpět, naprázdno, je slyšet zase jiný cvrčivý zvuk, ale ten jsi asi na mysli neměl.

 

Každé primky, které mám vydávají při natahování lehce až výrazně odlišný zvuk. Dokud jdou natahovat a jinak fungují, tak to závada dle mého názoru a mých zkušeností není.

 

Rozumím. Potřeboval jsem to ještě slyšet od někoho zdatnějšího.

Dík.

Upraveno uživatelem Jeronimo
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Už několik dní se snažim seřídit jeden strojek 68.3 Z velkých plusových hodnot jsem se dostal na cca -23sec/den

Po několika dnech této stabilní odchylky mi strojek udělal cca +20sec/den, jediný rozdíl byl v tom, že jsem hodinky

zapomněl natáhnout.

Tak se chci zeptat může být toto způsobeno ubývající silou pera, nebo se mam na tohle laborování vykašlat a nechat strojek vyčistit?

Upraveno uživatelem t.p
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

nebo se mam na tohle laborování vykašlat a nechat strojek vyčistit?

No jestli tě laborování baví, tak vyčistit a můžeš pokračovat. Ale po čase zjistíš, že je to nekonečná práce v podstatě bez většího výsledku a tak se na to vykašleš :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co jsem si takhle hrál např se strojkem 101 tak ta odchylka by nakonec vždy stabilní.

Je teda pravda, že na ruce moc času nestrávily. Holt asi udělám hodináři kšeft a budu si hrát dál.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já se taky zeptám... Spíš obecně - Hodinky v poloze ciferníkem dolů jdou, pokud je obrátím do normální polohy, tak se zastavují... Typuju to na poškozenou osičku, nebo uložení... Pravděpodobně přímo setrvačky. Je to tak?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já mám doma jedny památeční primky s přesně stejným problémem. Byly i u hodináře, asi to trochu odfláknul, dělá to pořád. Pomůže zase jedině hodinář, vím a tak jen teoreticky - může to dělat asi víc věcí - od bordelu někde ve strojku, přes poškozené ložisko, po špatný některý čep, pravděpodobně tedy setrvačky. Co dalšího?

Upraveno uživatelem Karlos
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já se taky zeptám... Spíš obecně - Hodinky v poloze ciferníkem dolů jdou, pokud je obrátím do normální polohy, tak se zastavují... Typuju to na poškozenou osičku, nebo uložení... Pravděpodobně přímo setrvačky. Je to tak?

Dle mých zkušeností je to čep strvačky - vyměnit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

t.p napisal:Už několik dní se snažim seřídit jeden strojek 68.3 Z velkých plusových hodnot jsem se dostal na cca -23sec/den<br style="color: rgb(28, 40, 55); font-size: 13px; line-height: 19px; background-color: rgb(250, 251, 252);">Po několika dnech této stabilní odchylky mi strojek udělal cca +20sec/den, jediný rozdíl byl v tom, že jsem hodinky<br style="color: rgb(28, 40, 55); font-size: 13px; line-height: 19px; background-color: rgb(250, 251, 252);">zapomněl natáhnout. <br style="color: rgb(28, 40, 55); font-size: 13px; line-height: 19px; background-color: rgb(250, 251, 252);">Tak se chci zeptat může být toto způsobeno ubývající silou pera, nebo se mam na tohle laborování vykašlat a nechat strojek vyčistit?

Odpovedam,hodinky ked dochadzaju pero je slabsie a slabsie tym padom pojdu z pohladu laika rychlejsie,nie pomalsie!Pokial nie je hodinovy strojcek v 100% stave,tak tie rozdiely zapricinuje viacej faktorov!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To Honza manta,nie vzdy, aj ked to logicky tak vypada!

To Ludek Talian,najskor to robi u vacsine hoodin hlavne damskych vlasok,ktory sa sucha o zotrvacku.Spinave lozisko cepu,ohnuty cep,kotva sa sucha o voditko zotrvacky,atd!Cim je strojcek mensi ,tym sa tazsie zavada hlada,odstranuje!Neprajem vam tu robotu ,tento problem niekedy odstranit!

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mischa,nielen vycistene,ale aj vsetko ako ma byt ,tak hodinky budu napr.v kazdej polohe ukazovat inu odchylku!

Pre tych co nie su hodinari,maju problem ze na jednej strane hodinky nechcu ist,tak nech vyberu kotvu,spustia pero ,vlozia spat zotrvacku,roztocia ju,a pozeraju sa ,ci na tej strane zotrvaca rychlo nespomaluje ako na druhej.Vlasok musia tiez zkontrolovat ak to vedia,ci sa nesucha o zotrvacku,,regulacnu rucku.Poskodeny cep(napr.ohnuty,.....) dokaze opravit uz len lepsi hodinar.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak složité to zase není. Jestli máš doma nějaký nejdoucí vrak, tak si to nazkoušej. Jinak mi radil jeden zkušenější chronopostiženec, že je dobré před vyndaváním korunky dát hřídelku do polohy nařizován času - že se tím právě sníží riziko toho přeskočení v mechanizmu západky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...