Přejít na obsah

Budíky, nástěnné a XXXL Primky


Doporučené příspěvky

Dnes jedna radost z blešáku. Jdoucí PRIM electric.Značeno A74, takže zřejmě rok 1974.

 

"Klasický setrvačkový strojek je poháněn tažnou vinutou pružinou. Natahována je motorkem DMP 3, který je spirálovou pružinou zatočenou o 180 stupňů spojen se šroubovicí. Tato pružina umožňuje umístit motor paralelně s natahovací hřídelí a uspořit tak prostor. Při nátahu se hřídel "vyšroubuje" po hnacím kole a přes páku natáhne hnací vinutou pružinu. Ta zpětně tlačí do šroubovice, která jako hřeben zabírá do hnacího kola a pohání jicí stroj. Nejde tedy o šnekový převod, ačkoliv to tak na první pohled vypadá. "Šnek" se postupně vrátí do původní polohy a způsobí krátkodobé zapnutí elektrického obvodu nátahu. Použití motorku na 2,4 V a napájení baterií 1,5 V je snad poslední kuriozitou řešení těchto hodin"

 

http://www.muzeumhodin.info/elektricke1.htm

 

 

post-45973-0-85154600-1543155267_thumb.jpg

post-45973-0-37972500-1543155271_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravím vespolek,

našel jsem doma tento budík (ciferník cca. 10 cm v průměru). Může mi někdo říct co je to za typ a kdy se vyráběl. Má ulomenou páčku na zastavení zvonění. Pokud takový budík někdo má, prosím pošlete mi přes SZ fotku, jak vypadá ta páčka (pokusil bych se ji vyrobit).

Díky. attachicon.gif DSC_0002.jpegattachicon.gif DSC_0004.jpeg

 

Odesláno z mé Xperie XZ1 pomocí Tapatalk

Tak budík je už zase zdravý (díky místnímu členovi hodinářL - ještě jednou díky). post-23824-1543160612,15.jpeg

 

Odesláno z mé Xperie XZ1.

Edit: nějak se mi ta fotka divně otočila. Sorry

Upraveno uživatelem JaVo1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Můj čtvrtý Prim budík z "Blešáku" - nesmím to spočtem budíků přehánět! Malý (průměr 7 cm), lesklý, zajímavé logo (asi z divokých 90. let), zajímavý strojek bez loga výrobce, oceňuji snahu o zvýšení kvality dvěma "kameny" a lisovanými bronzovými vložkami ložisek převodů. Škoda, že mají zbytečně širokou štěrbinu v regulační ručce činné délky vlásku - tak se po plném natažení předbíhají a potom zpožďují, jak klesá rozkyv setrvačky - nakonec celkově solidní přesnost cca - 2 min za 24 hodin.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tyto hodiny vyráběl Elektročas Praha na počátku 60. let. Strojek s elektrickým nátahem.

Dle mého názoru jedny z nejkrásnějších hodin své doby.

 

Děkuju za informace. Nemohl jsem je nikde vygooglit. Zkusím ještě napsat do firmy, zda z nich něco informací vydoluju.

Hodiny jsem v podstatě ulovil omylem a za hubičku. Netušil jsem, jak jsou velké. Když jsem je viděl naživo, padla mi čelist. Jsou opravdu nádherné, kov, fazetové sklo... myslím, nejen na tehdejší dobu.

Po svátcích je trochu opečuji a přidám fotky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravím všechny ;-) Znáte někdo tyto hodiny?

mám čtvery po zdech, ale žádné s těmito pěknými ručkami, osmidenky ze 60.let minulého století

 

dnes jsem oživil a pověsil tyto

 

post-953-0-05250700-1545479265_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj máš pěkné ty hodiny.Chci se ještě zeptat na klíček k těm hodinám mají všechny klíčky stejný průměr nebo každý je jiný.Dneska jsem byl ve sklepě u mámy a taky jsem tam jedny Prim hodiny našel ale nebyl u nich klíč tak ho musím pohledat někde na burze.Byli to kuchyňské hodiny vyráběné do roku 1961 v knize Primky na straně 484 spodní obrázek č 27 hodiny s krátkým kyvadlem.Předem dík.:-)?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...