Přejít na obsah

Výroba repliky skleněného ciferníku ke kuchyňským hodinám


Doporučené příspěvky

Narazil jsem na Aukru na hodiny, které mne fascinovaly už jako malé děcko u babičky.

A protože cena byla opravdu směšná a mne lákalo zkusit něco, co jsem ještě nikdy nedělal, neváhal jsem, obětoval 50Kč a vrhl se do pokusů...

Nakonec jsem byl, řekl bych, docela úspěšný, takže se chci podělit s ostatními, které také trápí prasklé sklo na hodinách jejich dětství :)

 

Tolik úvodem...

Rád bych ještě poznamenal, že pokud máte k dispozici někoho v reklamní kanceláři s vyřezávacím plotterem, máte tak 80% práce hotovo...

Na následných fotkách je můj, ruční, postup :)

 

Po rozebrání hodin a vyjmutí ciferníku jsem si u sklenáře nechal uříznout a vyvrtat sklo tloušťky 2mm v patřičných rozměrech.

post-23687-012657700 1351599595.jpg

 

Pak následovalo nalepení plastické fólie - Dá se použít buď ta, která se používá na reklamy, nebo jakákoli hladká plastová tapeta... Já použil zbytek bílé plastové tapety, který se mi válel ve skříni...

post-23687-024862800 1351600060.jpg

 

post-23687-075864200 1351600198.jpg

 

 

Na vyřezání tenkých linek soustředných kružnic jsem si vyrobil jednoduchý přípravek

post-23687-056555800 1351600224.jpg

 

Zašroubováním, nebo vyšroubováním se dá dostat na požadovaný rozměr... Jako čepele je použit úlomek z "lámacího" nože...

Vyříznul jsem kružnici, pootočil o půl závitu a vyřízl druhou...

post-23687-095489800 1351600388.jpg

 

 

To se pak ještě několikrát opakovalo...

post-23687-006150800 1351600420.jpg

 

 

Pak jsem na takto získaný základ nalepil zrcadlový obraz původního ciferníku v patřičných rozměrech...

post-23687-095741300 1351600454.jpg

 

Obraz jsem získal tak, že jsem naskenoval původní ciferník, zpracoval v GIMPu a vytiskl laserovkou na papírovou samolepku A4...

 

Pak následovala piplačka s nožíkem v ruce... Kupodivu to jde docela dobře. Opět byl použit "lámací" nožík...

post-23687-098223400 1351600745.jpg

 

 

Takhle to vypadá po vyřezání a odstranění papírového obrazu...

(Ještě nejsou vyřezány minutové dílky)

post-23687-052781700 1351600862.jpg

 

 

Pokud máte přístup k vyřezávacímu plotteru, jsou pro vás předchozí body více-méně nepodstatné... :)

 

Po vytvoření masky jsem vyplnil příslušná místa černou olejovou barvou... Jelikož se zabývám i olejomalbou, nebyl to pro mne problém. Jinak se dá koupit v potřebách pro výtvarníky...

Nedopotučuji černou barvu ve spreji, protože se, paradoxně, nedostane do úzkých linek - vytvoří se taková tenká blanka na povrchu masky a nepřilne ke sklu... Olejovou barvu tam štětečkem natlačíte... Je třeba udělat aspoň dvě tenké vrstvy a proti světlu kontrolovat, kde ještě barva není...

post-23687-028018800 1351600930.jpg

 

 

Takhle to vypadá po aplikaci černé. Pohled z lícové strany...

post-23687-028822500 1351601306.jpg

 

 

Pak je nutno opatrně sloupnout fólii v místech, kam přijde zlatá barva...

post-23687-049454800 1351601482.jpg

 

Tady už je možno použít barvu ve spreji, je to velká plocha, takže to pěkně chytne...

 

Po nastříkání zlatou a odstranění zbytku masky, (mimo místa, kde bude okénko pro kyvadlo), to vypadá takto...

post-23687-067664100 1351601540.jpg

 

post-23687-082479900 1351601691.jpg

 

 

Pak jsem nalepil předem připravené nálepky se znakem a nápisem "Made in Czechoslovakia".

Pokud neznáte modelářskou technologii výroby nálepek, dejte vědět... Doplním...

(V mám případě jsem zapomněl "otočit" znak Chronotechny zrcadlově, takže to je jedna z mnoha malých mušek, které budou opraveny v příštím pokusu. Dejte si na to pozor :) )

post-23687-046894000 1351601715.jpg

 

post-23687-034344400 1351601911.jpg

 

 

 

No a jsme v podstatě u konce...

Následuje už jen opatrný nástřik sprejem barvy slonové kosti, odstranění posledního zbytku masky, kryjícího okénko a jsme hotovi...

post-23687-095570800 1351602017.jpg

 

 

 

Doufám, že jsem tím množstvím fotek někoho nenaštval a věřím, že se třeba budou někomu hodit...

Pokud ano, dejte vědět a pošlete obrázek :)

 

Děkuji za pozornost!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 101
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Jo, paráda a poradil sis sám, šikovně a mazaně, to oceňuju nejvíc.

Jen ta zlatá barva udělala takový nějaký skvrnitý výsledek, to je trošku škoda. Čím to?

 

Měl jsem už jen zbytek ve spreji... Podle všeho nebyla pořádně rozmíchaná... Příště to bude lepší :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za popis. Překvapuje mě, jak pěkně se pomocí masky povedly i takové detaily, jako jsou minutové indexy. Že se podařilo masku čistě vyřezat a barva nikde nezatekla pod masku.

Pokud to nebude příliš náročné, poprosil bych ještě o návod, jak se dělají ty nálepky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za popis. Překvapuje mě, jak pěkně se pomocí masky povedly i takové detaily, jako jsou minutové indexy. Že se podařilo masku čistě vyřezat a barva nikde nezatekla pod masku.

Pokud to nebude příliš náročné, poprosil bych ještě o návod, jak se dělají ty nálepky.

 

Maska dobře přiléhá díky tomu, že je to ta fólie. Takže je všude dobře přilepená... Však to taky pár pokusů stálo, než jsem na ni přišel... A barva nezatéká taky proto, že je poměrně hodně hustá...

 

Co se týká nálepek - Zkušení starší modeláři ještě pamatují, jak se před revolucí vyráběly obtisky na plastové modely :)

Pro ostatní a mladší zatím jen slovní popis.

Základem je hnědá papírová lepící páska. Dá se koupit v papírnictví... Bacha, musí to být ta, co je nutné ji před nalepením navlhčit. (Má podobnou chuť jako známky :) ). Na lepivou, (samozřejmě ještě nenavlhčenou), stranu je možné nakreslit, případně natisknout cokoli, co bude tvořit nálepku. Dají se použít i barvy. Po nakreslení/natisknutí se lehce přelakuje bezbarvým lakem.

Po zaschnutí laku se takto vytvořená nálepka hodí do vody. Papír nasákne a laková vrstva spolu s obrázkem jde stáhnout a opatrně přenést na požadované místo.

Zkoušel jsem několik variant - vrstva laku pod obrázek i na obrázek, dvě vrstvy laku a nakonec jako nejlepší vychází ta, co jsem popisoval - obrázek přímo na lepivou vrstvu pásky a jedna vrstva laku... Chce to vyzkoušet...

Já jsem pro tisk použil normální laserovku. Nejdřív jsem si obrázek vytisknul na papír a na místo, kde byl vytisknut jsem pomocí běžného kancelářského lepidla přilepil pásku, (Samozřejmě lepivou stranou ven). Pak jsem papír spolu s páskou prohnal tiskárnou znovu a obrázek byl tam, co měl být...

To je asi tak v kostce vše... :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Další pokus...

 

Tentokrát jsem Využil služeb grafického studia a nechal si připravenou masku vyřezat plotterem...

 

Takhle vypadaly hodiny před rekonstrukcí:

 

post-23687-041792100 1359620528.jpg

 

 

A takhle po rekonstrukci:

 

post-23687-059972300 1359620536.jpg

 

 

 

Tímto bych rád poděkoval kolegovi VS za počáteční rady při práci s Corelem...

Zase jsem se něco naučil :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Za mě super práce! :cheers:

 

Poněvadž se osobně už léta věnuji zase lakování barvou ve spreji, za mě také musím "zkritizovat" provedení nástřiku zlatým lakem v případě prvních hodin (vypadá, že je tam barvy až příliš a někdy méně znamená více - alespoň co se nánosů jednotlivých vrstev týče), nicméně to už jsou detaily. Svým úsilím jsi dosáhl perfektního výsledku, moc se mi to líbí. ;)

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Za mě super práce! :cheers:

 

Poněvadž se osobně už léta věnuji zase lakování barvou ve spreji, za mě také musím "zkritizovat" provedení nástřiku zlatým lakem v případě prvních hodin (vypadá, že je tam barvy až příliš a někdy méně znamená více - alespoň co se nánosů jednotlivých vrstev týče), nicméně to už jsou detaily. Svým úsilím jsi dosáhl perfektního výsledku, moc se mi to líbí. ;)

 

 

 

Děkuji...

Se zlatým lakem bojuju... Ani na těhle to není ještě úplně ideální... :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

:notworthy: Ručky jsou modřené?

 

Jinak tohle jsou první podobné hodiny, co vidím od firmy TIK TAK, do nedávna jsem vídal jenom bílé modely.

 

Byl jsem zvědav, jestli si toho někdo všimne :) Ano. Ručičky jsou modřené... Hrál jsem si se šroubkama do hodinek a v rámci zkoušení jsem to vyzkoušel i na tohle...

 

Co se barvy týče, podle mého amatérského zkoumání je to jeden z prvních modelů TIK-TAK s "obláčkem"...

Nevím, kdo se od koho inspiroval, ale řekl bych, že spíš po osmačtyřicátém přejala Chronotechna vše. I barvy... :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 4 týdnech...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...