Přejít na obsah

Mám si koupit nýtovačku?


PetrL

Doporučené příspěvky

Zdravím,

 

přemýšlím o koupi nýtovačky. Vím, že díky nýtovačce bych si dokázal vyměnit hřídelku setrvačky. Doposud mám nějaké zkušenosti s kompletním rozebráním, pročištěním, promazáním a zase sestavením. Ale do teď jsem si netroufl rozebrat setrvačku (vždy jsem ji kompletně vyjmul, i s můstkem odložil na stranu a při sborce zase celou - i s můstkem a vláskem - vložil). Dostaly se mi do ruky cibule s Molnija 3602 se špatnou hřídelkou setrvačky, kterou se mi podařilo sehnat novou. Chtěl bych tu výměnu zkusit. Na youtube jsem si našel postup (několik postupů, každý s použitím nýtovačky). Protože nýtovačka stojí nějaký ten peníz, chci se zeptat, zda ji lze využít ještě k něčemu jinému, resp. k čemu všemu by se dala využít. Řeším, zda mi stojí ji kupovat jen k účelům výměny hřídele setrvačky. Díky zkušenějším za rady a doporučení.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 41
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Zdravím,

 

přemýšlím o koupi nýtovačky. Vím, že díky nýtovačce bych si dokázal vyměnit hřídelku setrvačky. Doposud mám nějaké zkušenosti s kompletním rozebráním, pročištěním, promazáním a zase sestavením. Ale do teď jsem si netroufl rozebrat setrvačku (vždy jsem ji kompletně vyjmul, i s můstkem odložil na stranu a při sborce zase celou - i s můstkem a vláskem - vložil). Dostaly se mi do ruky cibule s Molnija 3602 se špatnou hřídelkou setrvačky, kterou se mi podařilo sehnat novou. Chtěl bych tu výměnu zkusit. Na youtube jsem si našel postup (několik postupů, každý s použitím nýtovačky). Protože nýtovačka stojí nějaký ten peníz, chci se zeptat, zda ji lze využít ještě k něčemu jinému, resp. k čemu všemu by se dala využít. Řeším, zda mi stojí ji kupovat jen k účelům výměny hřídele setrvačky. Díky zkušenějším za rady a doporučení.

 

 

Je to dobrá věc já si ji koupil na Aukru za 300 Kč a nelituju toho.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to dobrá věc já si ji koupil na Aukru za 300 Kč a nelituju toho.

No jo, ale teď jsem na Aukru žádnou nenašel. Našel jsem nejlevnější novou Bergeon u Parexo za 2600 http://www.parexo.noveranet.cz/Naradi%20hod.pdf.

Nevíš o nějaké levnější (klidně použité)?

 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No jo, ale teď jsem na Aukru žádnou nenašel. Našel jsem nejlevnější novou Bergeon u Parexo za 2600 http://www.parexo.no...radi%20hod.pdf.

Nevíš o nějaké levnější (klidně použité)?

 

 

 

 

 

Tak to bohužel nevím, chce to sledovat Aukro a čekat. Normálně se tam prodávaj tak v rozmezí 500 až 1000 Kč včetně krabičky. Já ji koupil bez krabice a s nekompletním příslušenstvím ,ale zatím jsem s tím neměl problém.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to bohužel nevím, chce to sledovat Aukro a čekat. Normálně se tam prodávaj tak v rozmezí 500 až 1000 Kč včetně krabičky. Já ji koupil bez krabice a s nekompletním příslušenstvím ,ale zatím jsem s tím neměl problém.

 

OK, dík. Už sleduju, zkouším i ebay, tam jsou tyhle věci dost drahý. Možná půjdu i do nové za těch 2600 - uvidím, jestli se něco vyskytne.

 

Koukám i po vyvažovačce, příp. roleru, a rovnačce ale nevím, zda to užiju. Nevím, zda ta vyvažovačka se používá jen ke zjištění vyváženosti setrvačky, nebo s ní lze i setrvačku nějak vyvážit - zatím přesně nevím, jak to funguje. Chápu to správně, že pomocí rovnačky setrvačník srovnám do roviny a na vyvažovačce si potom ověřím, zda jsem ho vyrovnal správně a je vyvážený? Kdyby mi to někdo tady vysvětlil budu mu vděčný. Zkouším zatím na youtube najít nějaká instruktážní videa.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já jsem jen pouhý amatér, ale to co popisuješ, že chceš koupit, musíš mít všechno, abys mohl vyměňovat hřídele, jo a do seznamu si připiš i soustruh, jinak tě zdejší vážení členové označí za ,,hodinářské prase". Pokud se chceš pustit do takových to operací, je dobré se alespoň zajít podívat, jak se to má dělat k nějakému hodináři, který si nechá koukat pod ruce a je dostatečně sdílný.:smile_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

je dobré se alespoň zajít podívat, jak se to má dělat k nějakému hodináři, který si nechá koukat pod ruce a je dostatečně sdílný.:smile_anim:

To bude asi ten největší problém,koupit se dá všechno,ale najít sdílného hodináře bude fuška.Jinak jednou vyzkoušet, je lépe,jak třikrát vidět. :smile_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To bude asi ten největší problém,koupit se dá všechno,ale najít sdílného hodináře bude fuška.Jinak jednou vyzkoušet, je lépe,jak třikrát vidět. :smile_anim:

Bohušu, já jsem třeba sdílnej hodinář, je mi ale hodně proti srsti dávat informace někomu, kdo si myslí, že bude instantním hodinářem, všechno najde na internetu a může tak začínat klidně od konce. To, co ten člověk plánuje, je náročné pro lidi, kteří se to před tím tři roky pilně učili. :smile_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To, co ten člověk plánuje, je náročné pro lidi, kteří se to před tím tři roky pilně učili. :smile_anim:

Což ale nijak neznamená, že se to nedá naučit a zvládnout. Tady na fóru je spousta amatérských hodinářů samouků.

Ostatně, dnes se spousta lidí živí něčím úplně jiným, než třeba vystudovali, nebo co se učili. A často jsou v tom dokonce lepší, než ti "původní".

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Bohušu, já jsem třeba sdílnej hodinář, je mi ale hodně proti srsti dávat informace někomu, kdo si myslí, že bude instantním hodinářem, všechno najde na internetu a může tak začínat klidně od konce. To, co ten člověk plánuje, je náročné pro lidi, kteří se to před tím tři roky pilně učili. :smile_anim:

Je pravda,že buď dělat pořádně,nebo nedělat.Informace jsou jedna věc,ale osobní zkušenosti jsou k nezaplacení.Hodinky se mi líbí,ale než na nich něco "dokurvit",co by mě pak mrzelo,tak to raděj pošlu tobě :smile_anim: Vím,že to také nemáš rád,když se někdo povrtá v hodinkách a pak Ti je v pytlíku pošle /nakonec jedny kapesní rodinné jsem Ti takto posílal/.Pokud to člověk myslí s hodinařinou upřímně,tak učiliště v Jihlavě je řešení /nakonec i p.Knespl jím prošel/.Omlouvám se za OT,už mlčím.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Bohušu, já jsem třeba sdílnej hodinář, je mi ale hodně proti srsti dávat informace někomu, kdo si myslí, že bude instantním hodinářem, všechno najde na internetu a může tak začínat klidně od konce. To, co ten člověk plánuje, je náročné pro lidi, kteří se to před tím tři roky pilně učili. :smile_anim:

 

No, tak "ten člověk" děkuje za názory (zejména upřímný názor Mechana) a "ten člověk" došel k názoru, že nýtovačku si zatím kupovat nebude. Takže se instantním hodinářem nestanu. Mimochodem neměl jsem ambici ty hřídelky točit na soustruhu, ale jen vyměnit poškozenou za starší nepoškozenou, kterou vyjmu z jinak poškozeného stroje, nebo seženu samostatně (třeba na e-bayi). Teď mám doma starší cibule, které jsem v dětství doma vídal a před časem jsem je po dlouhé době objevil a bohužel nejdou (špatná hřídelka setrvačky). Tak jsem na e-bay tu hřídelku sehnal a prostě jsem si myslel - zřejmě nadutě, že si ji budu moci vyměnit sám (k hodinkám mám osobní vztah a tak jsem jim chtěl věnovat zvláštní péči). A proto se ptám na tu nýtovačku. Ale máte pravdu, dám je k hodináři.

 

Nikomu nechci fušovat do řemesla, s hodinkama a hodinařinou to myslím váženě, i proto jsem do té Jihlavy přihlášen už asi rok. Bohužel je natřískáno, proto se na mne dostane asi až ve 2015. A i proto jsem se zaregistroval na tomto fóru. Nemám ve svém okolí žádného sdílného hodináře, kterého bych se mohl zeptat, nebo mu dokonce koukat pod ruce. Jsem tedy odkázán jen na odbornou literaturu (nejsem žádná lama, abych si o tom nic nepřečetl) a na internetová vida.

 

Považuji za důležité říci, že každého hodináře, který se své řemeslo pilně učil 3 roky a dělá svou práci dobře a s láskou, vážím. A samozřejmě vím, že se ze mne nestane hodinář tím, že si občas vyčistím nějaké Primky nebo staré cibule koupené na Aukru nebo Ebayi. Já jen mám rád hodinky a chci svůj koníček praktikovat s potěšením, láskou a v rámci možností tak, abych z něho měl radost. Proto už mi nestačí jen hodinky shánět a rozebírat a sestavovat. Prostě bych rád uměl opravit i něco složitějšího, než jen vyměnit jedno kolo za jiné z jiného stroje. Nechci tím nijak snižovat hodinářské řemeslo, kterého si vážím a respektuju ho!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nedej na nějaké řeči a nýtovačku si kup, nemusíš hned, ale časem nějakou určitě seženeš, ideální jsou dvě, jedna stačí v horším stavu na hrubší práce a jedna ideálně téměř nová na malé a jemné věci. Až ji budeš mít, tak můžeš trénovat na nějakém vraku, kde nevadí když se něco nezdaří, alesopon budeš mít nějaké zkušenosti a budeš vědět na co se máš dál ptát.

 

Kurz v Jihlavě je dobrý akorát na to pokud chceš mít výuční list, jinak to samé a možná i lépe tě naučí nějaký hodinář v okolí a za jiné peníze, jen musíš trochu pohledat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Což ale nijak neznamená, že se to nedá naučit a zvládnout. Tady na fóru je spousta amatérských hodinářů samouků.

Ostatně, dnes se spousta lidí živí něčím úplně jiným, než třeba vystudovali, nebo co se učili. A často jsou v tom dokonce lepší, než ti "původní".

Ano, to fakt neznamená. Ale logicky, ten lepší než "původní", je jeden z tisíců. Normální je, normálně se to naučit. Že to musím psát právě tobě. :suicide_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, tak "ten člověk" děkuje za názory

Když je to tak, řeknu ti tedy, co bys měl udělat a vědět při výměně setrvační hřídele v "cibulích". Vynechám samozřejmosti. Tak nejdřív musíš popustit starou hřídel na modro, tak, aby šla soustružit a taky tak abys při tom nevyhřál věnec. Potom odsoustružit "nýtunk" hřídele ve věnci setrvačky tak, abys neponičil věnec. Nanýtuješ novou hřídel (na tý nýtovačce)a budeš potřebovat osmerku k vyrovnání věnce. Potom narazíš vodítko a budeš potřebovat váhy k vyvážení, svěrku na korekční šrouby a vyvažovací podložky pod ně. Potom nasadíš vlásek, srovnáš kulhání a je to hotový (pokud nebudou tlustý čepy, to bys potřeboval ještě roler, leštící pilník a hódně jistou ruku).

 

Tak, a teď si jdi nakoupit nýtovačky. :angel:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když je to tak, řeknu ti tedy, co bys měl udělat a vědět při výměně setrvační hřídele v "cibulích". Vynechám samozřejmosti.

Tak, a teď si jdi nakoupit nýtovačky. :angel:

 

Ok, beru, je to složitější, než jsem si myslel. Přesto díky, protože jsem se na základě naší diskuze a po úvaze rozhodl vydat jinou cestou. Zkusím se poptat v okolí a požádat nějakého hodináře, aby mě zasvětil do základů a umožnil mi koukat mu pod ruce. Díky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když je to tak, řeknu ti tedy, co bys měl udělat a vědět při výměně setrvační hřídele v "cibulích". Vynechám samozřejmosti. Tak nejdřív musíš popustit starou hřídel na modro, tak, aby šla soustružit a taky tak abys při tom nevyhřál věnec. Potom odsoustružit "nýtunk" hřídele ve věnci setrvačky tak, abys neponičil věnec. Nanýtuješ novou hřídel (na tý nýtovačce)a budeš potřebovat osmerku k vyrovnání věnce. Potom narazíš vodítko a budeš potřebovat váhy k vyvážení, svěrku na korekční šrouby a vyvažovací podložky pod ně. Potom nasadíš vlásek, srovnáš kulhání a je to hotový (pokud nebudou tlustý čepy, to bys potřeboval ještě roler, leštící pilník a hódně jistou ruku).

 

Tak, a teď si jdi nakoupit nýtovačky. :angel:

 

Jéžiši Ládo ,jak to tím štichlem odsoustruží,když nemá ani ten štichl o soustruhu ...no to ani nemluvím.....a já tady mám velkou nejtovačku/velkou NDR/ ,málo nošenou ,za blbejch.......Jinak dej SZ /chronomer/Co to blbne ,čtu to 2 krát....Chronometr/David?/

Upraveno uživatelem Chosé24
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...