Přejít na obsah

Identifikace kapesních hodinek a strojků


jm.nitro

Doporučené příspěvky

zdravim,

pri uklidu hury jsem narazil na dvoje kapesni hodinky, jsou tatovi, jelikoz nezije, moc me k nim nepovi, deda si taky neni moc jisty... prolezl jsem par for, internet a nastudoval neajke informace. celkem me to chytlo a jako mlady architekt bych je rad dal do puvodniho, funkcniho a pouzitelneho stavu.

 

prvni:

plast - art deco, nejspis slozeno ze dvou plastu, odhaduji podle ruznych motivu a slozitosti. ocko an retizek nebude puvodni. otviraji se pomoci zmacknuti korunky. cifernik asi keramika, trochu stiply, teoreticky pujde opravit. schazi sklicko. stelovani rucicek po odklopeni hacku vedle ciferniku, v na vaznosti na nej me zajima zda tam sklicko pujde vubec dat. vymena rucicek nutna. po otevreni zadni strany je tam jeste jeden plast nad strojkem s oznacem...

strojek - po natahnuti funkcni, i rucicky behaji, vypada zachovale a ciste... remontoir 15 rubis, veim ze nejde o nazev, ale o to ze je tam nejspis 15t rubinu v kterych jsou osazeny osicky...

muj nazor - mel jsem je za starsi, ale odvodil jsem si ze muzou mit tak 100let... a jsou to "obycejne" hodinky te doby... taktez plast asi nepujde dat uplne doporatku a to takova ta cerna kovova hmota, nalita mezi ryte ornamenty a obrazky... na plastich zevnitr jsou cisla, ktera nevim co znamenaji... 19, 2744, dale 20, 2781 a 14, 2732

 

a1.jpg

a2.jpg

a3.jpg

a4.jpg

a5.jpg

 

 

druhe:

plast - jednoduchy, zda se v poratku, na zadni strane logo fritz roskopf and cie patent, to samena ciferniku, ten se zda uz opravovany, popraskany... celkove strojek a cifernik v plasti lita, asi nejde o puvodni plast strojku... uvnitr na zadni strane plsate napis argentan a cislovka I. strojek je kryt jeste sklenenym plastem a jeste je tam neajky kryci papirek s textama a logama...

strojek - co jsem se docetl asi vzacnejsi nez v prvnich hodinkach, jenze je asi seknuty, mozna neco schazi, nedaji se natahnout, vetsi kolecko u natahovani zda se sekle, ale kdyz trochu stouchnu do setrvacniku chvili hodinky tikaji, sekundovka jede, ale zadrhava se to a zastavi po par pohybech...

muj nazor - potreba procistit, jinak asi v poratku... akorat nejsou v puvodnim plasti a strojek by mohl byt starsi nez prvni hodinky...

 

b1.jpg

b2.jpg

b3.jpg

b4.jpg

 

 

budu rad za jakekoliv vase nazory, zkusenejsi popis a rozlusteni puvodu a stari hodinek, taktez za doporuceni nekoho na opravu pripadne osobni konzultaci jak dal postupovat, aby se hodinky zase ozily. dekuji

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 497
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Dobrý den,

koukal jsem na ten váš nález a něco málo vám ko tomu napíšu.

Vezmu to odzadu, ty druhé hodinky jsou tzv ,,Roskopfky,, ve škole nám mistři říkali ,, Patent Roskopf - systém zahoď ,, Byly to levné dělnické hodinky některé modely se prodávaly už od 20 nebo 25 franků. Tento kus pochází z produkce továrny syna vynálezce kolíčkového kroku G.F.Roskopfa, Fritze Edouarda v Ženevě.

Dám vám se hezký odkaz, kde si o této značce přečtete víc.

Můj odkaz To že je stroj volný v pozdře neznamená, že do nej nepatří, buď jsou uvolněny, nebo chybí šrobky, které stroj drží v pouzdře, nebo v některých pouzdrech bývala tenká plechová objímka, která zamezovala pohyb. Jsou možné i obě varianty zároveň.

 

Ty první hodinky byly cennější.Jejich pouzdro je stříbrné zdobené technikou Niello, někdy se také uvádí název pro toto zdobení Tula. Nepříjemné je, že takové pouzdro se velmi špatně nebo skoro vůbec nedá opravovat. To že v nich není sklo je velký problém, jelikož chybí zároveň i ráfek, kroužek v kterém je sklo vsazené. Pravděpodobnost sehnat podobný z nějakého vraku je mizivá a nechat ho vyrobit je dost nákladné. To, že je na každé straně pouzdra jiný motiv, neznemená, že je složeno s několika jiných, je to celkem běžný jev.

Oboje hodinky pocházejí pravděpodobně z období okolo 1. svět války, můžou být i o něco málo starší, ale na tohle nejsem odborník.

Jestli vás ještě něco zajímá, tak napište.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já k tomu jenom dodám, že ačkoliv Roskopfky jsou opravdu co se týče hodinařiny opravdu to nejlevnější co se dělalo, tak zachovalé funkční kompletní mají sběratelskou hodnotu (ono jich moc nezůstalo, prostý lid se k tomu choval jako ke krompáči) a možná větší než ošoupané stříbrné pouzdro s tulou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já k tomu jenom dodám, že ačkoliv Roskopfky jsou opravdu co se týče hodinařiny opravdu to nejlevnější co se dělalo, tak zachovalé funkční kompletní mají sběratelskou hodnotu (ono jich moc nezůstalo, prostý lid se k tomu choval jako ke krompáči) a možná větší než ošoupané stříbrné pouzdro s tulou.

 

Souhlas, tak jsem to i myslel. Ty Roskopfky by stály za opravu, i když jsou jen z OK.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Jo, jsou zvenku docela pěkné. Někomu asi ruplo sklíčko a odnesly to i ručičky. Buď je měněná vteřinovka, nebo (a to se mi zdá pravděpodobnější) hlavní ručičky. Nejsou nějaké malé? Nebo se mi to zdá? A korunka už je taky jiná a moc nepasuje.

Taky by to chtělo lepší fotku ciferníku, ta jediná se naschvál nepovedla. Strojek nevypadá nijak zázračně, zato zabordeleně a bude potřebovat vyčistit. A s cenou je těžké radit, to musíš spíš sám podle sebe. Projdi si ukončené aukce na aukru, tam podobných hodinek najdeš hodně.

 

Jak koukám, ta vteřinovka je taky nějaká scvrklá. Asi někdo vyměnil všechny ručičky.

A mezi čtyřkou a pětkou to vypadá na prasklý smalt kolem nožičky ciferníku.

Upraveno uživatelem Karlos
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo, jsou zvenku docela pěkné. Někomu asi ruplo sklíčko a odnesly to i ručičky. Buď je měněná vteřinovka, nebo (a to se mi zdá pravděpodobnější) hlavní ručičky. Nejsou nějaké malé? Nebo se mi to zdá? A korunka už je taky jiná a moc nepasuje.

Taky by to chtělo lepší fotku ciferníku, ta jediná se naschvál nepovedla. Strojek nevypadá nijak zázračně, zato zabordeleně a bude potřebovat vyčistit. A s cenou je těžké radit, to musíš spíš sám podle sebe. Projdi si ukončené aukce na aukru, tam podobných hodinek najdeš hodně.

 

Jak koukám, ta vteřinovka je taky nějaká scvrklá. Asi někdo vyměnil všechny ručičky.

A mezi čtyřkou a pětkou to vypadá na prasklý smalt kolem nožičky ciferníku.

 

Děkuji za názor :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...
  • po měsících...
  • po měsících...

Taky sem přidám jedny hodinky a poprosím o názory.

Projíždím aukro a narazil jsem na hodinky Junghans s věnováním, na kterém je uvedený rok 1909.

Jenže podle mě jsou ty hodinky mnohem, mnohem mladší, někde z konce 20. let.

Co si o tom myslíte vy? Můžou být tak staré?

http://aukro.cz/zlate-dvouplastove-hodinky-junghans-r-1909-i4422934735.html

 

post-291-0-29912700-1405363622_thumb.jpeg

post-291-0-58376300-1405363626_thumb.jpeg

post-291-0-14855400-1405363632_thumb.jpeg

post-291-0-33106600-1405363637_thumb.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Prosím o pomoc při vyhledání alespoň nějakých informací o těchto kapesních hodinkách značky VERSUS. Jsou mého bratrance a je to jejich rodinná památka na pradědu. Nic bližšího o nich neví, tak mě požádal, ať zkusím něco zjistit. O kapesních hodinkách nevím naprosto nic a navíc jsem narazil na problém, že značku Versus dnes používá Versace a pod tímto názvem prodávají i své fashion hodinky.

Fotku strojku nemám, protože jsme neměli nic vhodného na otevření a nechtěl jsem plášť nějak poškodit. Budu rád za každou informaci, díky.

post-32939-0-38652400-1406061428_thumb.jpg

post-32939-0-57366500-1406061442_thumb.jpg

post-32939-0-01038000-1406061458_thumb.jpg

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...