Přejít na obsah

Identifikace kapesních hodinek a strojků


jm.nitro

Doporučené příspěvky

Tak prumer strojku je 40 mm. Coz odpovida 17"-18". Ale to jsem hledal uz predtim na strankach ranfft.de a nic nenasel. 

A sundal jsem i ciselnik  a svete div se, zadna znacka. Jen seriovy cislo. Udelal jsem trosku lepsi fotku jak zepredu tak i zezadu a jsou tam videt modreny sroubky i ozubeny kolo. A rucky jsou taky modreny. Tim spis mi k tomu neladi ten ciselnik...

IMG_20220908_170752.jpg

IMG_20220908_170737.jpg

IMG_20220908_170813.jpg

IMG_20220908_170522.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 497
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Spravne je 17 1/2''' (nikoliv 1/5)

Strojek na fotu je datovan na 1930 ,tvuj je starsi ,ale fa Havila je aktivni az po r.1912 ,tedy tvuj bych typoval na 1920 .

Jestli se potvrdi Havila ,tak mas peknou raritku ,tento strojek neni jeste znamy .

Jestli mi das svoleni ,mohu fota povesin na uhrforum ,tam jsou vetsi znalci .

A  je dalsi "ranfft" ,kde se hleda to ,co nezna Dr.Ranfft .

D.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jeste mi rekni jak jsi sundal ten cifernik .Z puvodniho vystupuji dva kolicky a ty jsou zajisteny sroubky .

Nepuvodni cifernik nikdy nepasuje a kolicky je treba odstranit a pripajet nove  ,coz nikdo nedela a cifernik se prilepi aby drzel.Prip. zda jsou stopy po zmene polohy kolicku .

D.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je ale zapeklitej pripad 🙂 ale to me na tom prave bavi. Jako kdyz jsem patral po tom satlenu s popelem a iniciály V.N.

Ale asi je necham casem vycistit a promazat, a mozna jim doprat hezci cifernik...

Upraveno uživatelem Lucky Lucaso
Edit
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravím, znalce strojků. Nejsem znalec hodinek a podobných strojků, proto se s dovolením zeptám Vás.
Při vyklízení dílny jsme našli tento zvláštní strojek.

Viz foto.

Přidám ještě další fotografie.

O co jde.

Nemá to žádný ciferník.

Jsou k tomu celkem ČTYŘI klíče!!

Jeden celý strojek odemyká, jeden strojek natahuje. Ale další dva, které jsou různé sice pasují do zámků, každý zvedá jiná kladívka, ale na funkci jsem nepřišel.

Strojek je funkční.

Celé je to ze žlutého kovu - mosaz?

A je to ve velmi subtilním hliníkovém pouzdře, které je uzamykatelné a to celé je ještě v koženém pouzdře.

Jediné identifikační znaky jsou značka na pouzdře a číslo na strojku:  48398, které je shodné na hliníkovém pouzdře.

V domě, kde jsem to našel nikdo z původních obyvatelů neví k čemu by to mohlo sloužit.

Předem velmi děkuji za případnou identifikaci.

1662790782175.jpg

1662790782200.jpg

1662790782285.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Právě teď, bipe napsal:

Zdravím, znalce strojků. Nejsem znalec hodinek a podobných strojků, proto se s dovolením zeptám Vás.
Při vyklízení dílny jsme našli tento zvláštní strojek.

Viz foto.

Přidám ještě další fotografie.

O co jde.

Nemá to žádný ciferník.

Jsou k tomu celkem ČTYŘI klíče!!

Jeden celý strojek odemyká, jeden strojek natahuje. Ale další dva, které jsou různé sice pasují do zámků, každý zvedá jiná kladívka, ale na funkci jsem nepřišel.

Strojek je funkční.

Celé je to ze žlutého kovu - mosaz?

A je to ve velmi subtilním hliníkovém pouzdře, které je uzamykatelné a to celé je ještě v koženém pouzdře.

Jediné identifikační znaky jsou značka na pouzdře a číslo na strojku:  48398, které je shodné na hliníkovém pouzdře.

V domě, kde jsem to našel nikdo z původních obyvatelů neví k čemu by to mohlo sloužit.

Předem velmi děkuji za případnou identifikaci.

1662790782175.jpg

1662790782200.jpg

1662790782285.jpg

Zde jsou další fotografie

1662790781643.jpg

1662790781730.jpg

1662790781823.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To jsou  ponocenské hodiny. Schází tam akorát ten vyměnitelný papírový kotouč. Tyhle normální číselník nemají.  Ty dva klíče  byly na různých místech kam musel hlídač dojít v určitý čas,  otočit jimi v hodinách a tam se na ten papírový kotouč zaznamenal čas, kdy tam byl.

 

Upraveno uživatelem Jiří9
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, Jiří9 napsal:

To jsou  ponocenské hodiny. Schází tam akorát ten vyměnitelný papírový kotouč. Tyhle normální číselník nemají.  Ty dva klíče  byly na různých místech kam musel hlídač dojít v určitý čas,  otočit jimi v hodinách a tam se na ten papírový kotouč zaznamenal čas, kdy tam byl.

 

Velmi děkuji!! Dokážete odhadnout stáří hodin? Je to raritní, nebo se jedná o běžný strojek?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Stáří jen zběžně odhaduji 60,  70 léta  dvacátého století,  dělal jsem jich za ty roky pár, spíš se pak používaly v naší bance německé. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Lucky Lucaso

Hola ,

a máme to doma .Strojek je Humbert Etienne  okolo roku 1905 ,Tvoje cibule jsou tedy v minulosti poskládané .

Nakonec i od pohledu ten strojek s pouzdrem neladí a ciferník tomu nasazuje korunu .

Tvůj stroj není dosud nikde publikován ,ale nezapře původ vedle kal. 16,5''' a 18,,5''' představených na Uhrforum .

Najdeš to tam přes Q ,ani se nemusíš přihlašovat .

D.

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj.

Tak to je zajimave zjisteni. Nikdy jsem o Humbert Etienne neslysel, ale ja jsem houby odbornik. Nicmene je to podle me krasnej skoro 120let starej kousek historie, a to ja rad. A myslis, ze ty barveny srouby a kola jsou puvodni? Nebo to bude spis pozdejsi zalezitost nejakyho kutila/hodinare?

Kazdopadne dekuji za tvuj cas a snahu neco o nich zjistit. To se jen tak nevidi a za to mas muj velky obdiv a hlubokosklon 👏

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...