Přejít na obsah

Dýmky


Doporučené příspěvky

Dávat dýmku do rumu je zvěrstvo, ničemu to neprospěje,spíš uškodí dřevu. Neříkám pokud chci oživit ( vydesinfikovat) dýmku a zlehka dám lihu ( slivovice či jiného destilátu) na papírový kapesník a dýmku trochu zevnitř vytřu ,to není proti ničemu. A dávat jablko či jiné ovoce či zeleninu do tabáku je podobná blbost, můžu si do tabáku zanést zárodky plísně a tabák potom vyhodit. Což při ceně přes 300 Kč/ 50 gr není levné.Lepší je keramický piškot či vyvařený střep z nového keramického květináče. Ten pokud zapomenu v tabáku,tak se nic neděje.Dej fotku Tvých dýmek a určitě se přimlouvám za zprovoznění , vyčištění a aby zase dělaly radost.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 7. 5. 2021 v 13:53, Ivan Lelák napsal:

Vy mi dáváte. Je mi 60, v minulosti jsem měl kuřácká i nekuřácká období, teď jsem v cigaretovém. Měl jsem i delší dýmkové období, cca v letech 1985-1995. Už si nepamatuji značky tabáků, tehdy se (nevím proč) dýmky máčely v rumu, do tabáku se dávalo tuším jablko, ale netuším jestli to byly zkušenými dýmkaři doporučené metody. S kamarády jsme soutěžili na čas a opravdu mne ty dýmkové relaxace bavily. Dodnes mám na poličce 5 nebo 6 dýmek, od levné koupené za socíku až po trochu dražší koupené v 90. letech, jednu jsem dostal jako dárek a stála tehdy v Praze kolem 5000, což mi přišlo jako hrozné peníze. Vlastně ani nevím, kolik stojí dýmky dnes a jak se pozná kvalita dýmky a tabáku. V posledních letech jsem objevil i kouzlo klobouků, tak si říkám, jestli aspoň pro sváteční příležitosti neoživit i dýmku.. Dýmky se mi navíc líbí svým designem, některé jsou opravdu nádherné. Mějte se a ať Vám to dlouho dýmá.

Fajky sa máčali v rume - teda liehom sa vytieralo z vnútra hlavičky na nových fajkách moridlo, ktoré pri nevytretí pri prvom zapálení fajky neskutočne smrdelo a zdravotne to asi tiež nebolo bohvie čo. Ja to robím pri nových fajkách doteraz. A použitie rumu, prípadne koňaku, to už boli také variácie a šamanské postupy. Do tabaku sa dávalo jablko z dôvodu, že bežne dostupné boli ľulkové tabaky typu Admirál, poprípade najbrutálnejší taras Buľba... Boli to v podstate z dnešného pohľadu hnoje v papierovom sáčku - presušené ako práchno, ktoré trebalo zvhlhčiť a zjemniť - a to sa práve robilo tým jablkom, hruškou, na zjemnenie sa dával koňak, chudobnejší rum. Nechalo sa to týždeň až dva uležať v igelitovom sáčku a potom sa fajčilo. Pretekalo sa, kto dokáže vyrobiť jemnejší tabak. 😀

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Toto jsou mé dýmky. Dvě bez označení jsou nejstarší, z 80. let, kupoval jsem je asi v trafice, druhé dvě jsou tuším z 90. let a byly na tehdejší dobu dražší, ale třeba mi to místní znalci upřesní. Troubele jsou vybledlé a nevím, jestli se nezměnily i jejich vlastnosti a zda se dají oživit, myslím tím jestli třeba nejsou křehké a mohly by prasknout, to bych nechtěl. Ale chtěl bych to znovu zkusit, doporučíte pro znovuzačátečníka vhodný tabák a další příslušenství? Tuším, že jsme tehdy používali i nějaké filtry, ale nevím jestli vždycky.. Díky.

IMG_20210516_114717_01_01_01.jpg

IMG_20210516_114832_01_01.jpg

IMG_20210516_114901_01_01.jpg

IMG_20210516_114941_01_01.jpg

IMG_20210516_115044_01_01.jpg

IMG_20210516_115133_01.jpg

IMG_20210516_115147_01_01.jpg

IMG_20210516_115310_01.jpg

IMG_20210516_115329_01_01.jpg

IMG_20210516_115413_01.jpg

IMG_20210516_115554_01_01.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ty vybledlé jsou parakaučuk, jsou měkčí na skus,ale bohužel mají takovou nepěknou ( nazelenalou) patinu.Dá se to vyleštit,ale postupem času z to zase zajde,ale vliv na funkci to nemá žádnou. Ad filtry- pokud dýmku rozdeláš a je tam otvor ,dutina průměr cca 9 mm tak je dýmka na filtr.Da se kouřit i bez něj. A jaký ten tabáků bys chtěl,ochucený ( nějaké višně, vanilky atd) nebo přírodní ?Jinak velmi pěkné ty dýmky, určitě zprovoznit😉

Upraveno uživatelem bohus76
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jinak balsové filtry jsou asi nejdražší filtry co znám. Dají se nahradit měkkou modelářskou balsou. Koupíš si prkénko, nařežeš hranolky,srazíš hrany do osmihranu, tak aby se lehce vlezl do otvoru /pozor balsa nabobtná/ a čela také sřízneš mírně sešikma,tak aby dýmka táhla. Jinak filtry "seberou"  chuti  a musíš trochu tahat víc a já jsem líný 🙂   Hodí se v případě,kdy si nechceš "sosnout" močky . Dají se také použít jen papírové filtry https://www.etrafika.cz/filtry-a-cistice-do-dymky/papirove-filtry-do-dymky-vauen-40/    A postupem času zjistíš,že nepotřebuješ filtry vůbec 🙂 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pěkná sbírka, směle do toho :). Co se týče filtru, já jsem naopak ortodoxní filtrař. Dýmka bez filtru mi nechutná, tabák je na mě ostrý. Když mě před mnoha lety dovedl k dýmce tchán, tak kouřil s filtrem, já se to nauřil od něj a už se to asi nezmění. Používám asi nejrozšířenější Vaueny a jsem spokojený. Ale občas si nějaký kecy vyslechnu :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 16. 5. 2021 v 13:57, bohus76 napsal:

Ty vybledlé jsou parakaučuk, jsou měkčí na skus,ale bohužel mají takovou nepěknou ( nazelenalou) patinu.Dá se to vyleštit,ale postupem času z to zase zajde,ale vliv na funkci to nemá žádnou. Ad filtry- pokud dýmku rozdeláš a je tam otvor ,dutina průměr cca 9 mm tak je dýmka na filtr.Da se kouřit i bez něj. A jaký ten tabáků bys chtěl,ochucený ( nějaké višně, vanilky atd) nebo přírodní ?Jinak velmi pěkné ty dýmky, určitě zprovoznit😉

Tabák jsem kdysi dávno kouřil nějaký lehce ochucený ale teď upřímně netuším s čím bych začal, asi bych zkusil jeden lehce ochucený (třeba višeň) a jeden nějaký jemný, lehčí přírodní..

Jinak všem díky za rady. Bohužel, zrovna ta Stanwellka mi během focení upadla do záhonu a asi 3 mm kousek se uštípnul, nic co by mělo vliv na funkci ale je mi to líto. No, stalo se..

Bert - máš pravdu, jak jsi to napsal tak jsem si vzpomněl, že ta dýmka byla kdysi někde zveřejněna jako dýmka roku a protože se mi navíc moc líbila, koupil jsem ji. Byla asi má nejoblíbenější.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud slabší neutrál,tak Orlik Golden Sliced  /divím se Kubovi,že neuvedl svoji stálici / ,k sehnání Deutschland  /vím trochu opruz.

Jako ty višně /jsem si naběhl na vidle/  https://www.tobaccoreviews.com/blend/6840/gawith-hoggarth-co-ultimum

Pokud Vanilku tak MB Vanilla /ať ve flaku či loose cut/  https://www.tobaccoreviews.com/blend/714/mac-baren-vanilla-cream-loose-cut

Já rád i tento /snad sehnatelný u nás/ https://www.tobaccoreviews.com/blend/3716/gawith-hoggarth-co-kentucky-nougat

A pokud si chceš nechat opravit,vyleštit svoje dýmky svěř se do péče Radka /Tikal /  ,zde cituju  to se obrať s důvěrou na dejmala, ten dovede vyrobit novou dunhillku i z bramborové natě 🙂   /závist,že tak umí/ https://rxpipes.blogspot.com/2020/

 

Upraveno uživatelem bohus76
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 39 minutami, bohus76 napsal:

Pokud slabší neutrál,tak Orlik Golden Sliced  /divím se Kubovi,že neuvedl svoji stálici / ,k sehnání Deutschland  /vím trochu opruz.

Neuvedl jsem ho zcela úmyslně, kvůli obtížné dostupnosti. Brát z Německa jednu krabičku na vyzkoušení je blbost a u nás se koupit nedá. Stejně jako jsem neuvedl svůj velmi oblíbený Dunhill Flake, protože mám poslední čtyři krabičky a nedám 🤣. Navíc bych řekl, že lisované tabáky jsou pro začátečníka maličko obtížnější na správné nacpání a pokud to Ivan nemá v ruce, mohlo by to lehce znechutit jinak skvělý tabák. 

Pokud bys měl Ivane o ten Orlik zájem, tak ti určitě můžu poslat nějaký vzorek na vyzkoušení, ale počítej že následně se musí objednávat z Německa a dostupnost je i tam horší. Ale stojí za to. Když tak SZ.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 47 minutami, vzduch napsal:

Nikdy jsem nekouřil, nemyslím tím nějakou tu cigaretu v mládí, ale jak jsem starý, láká mě dýmka. Jak si to racionálně odůvodnit? 

Svým vlastním dobrým pocitem. Nic jiného bych v tom nehledal. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dýmku klidně BPK a tabák jaký ?Tipy máš o dva příspěvky nahoře, záleží jestli chceš ochucený či přírodní ? Jinak ještě čističe, případně filtry a několik CPT ( czech pipe tool- zkrátka kovové dusátko se lžičkou a bodcem).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...