Přejít na obsah

Dýmky


Doporučené příspěvky

Teď jsem objevil, že tvorbu od Dunhillu převzal Peterson! A je k dostání i nightcap, ale u nás asi
ještě ne. Koštoval jste ho už někdo? Je to můj nej laktační tabák, doma suším poslední dvě pixly
toho zázraku.


Prý to není ono, ale osobní zkušenost nemám. Já mám ještě 4 plechovky Flaku a pak půjdu experimentovat.

Tak a teď mi ještě, prosím, doporučte nějakou dýmku, tabák, příslušenství pro absolutního začátečníka.


Doporučuju zajít do speciálky a nechat si poradit. I výběr dýmky je lepší udělat osobně. Určitě můžu doporučit pobočky etrafiky. Pokud si úplný nekuřák, tak doporučuju spíše levnejší dýmku. BPK není úplně špatná volba, stejně časem koupíš/necháš si vyrobit něco lepšího. Jestli filtr nebo bezfiltr je taky složitá otázka, výhody/nevýhody jsme rozebírali o pár postů výš. Tabák radši lehčí lépe se nacpává a snáze hoří. Konkrétní doporučení se dělá těžko, když se nemáš od čeho odrazit. Doporučuji spíš neutrální než ochucený. Stejně budeš na začátku experimentovat. Ostatní zmínil Bohus
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za rady, už jsem se spojil s váženým místním odborníkem a nechám dýmky zrestaurovat, resp. jeho slovy, uvést do "kouřitelného" stavu.  

Co se týká tabáku, zkusil bych pro začátek nějaký lehčí neochucený. Nějaký tip už tu proběhl, ale dokážete mi prosím dát odkaz na český zdroj (eshop) konkrétního tabáku, který mi doporučíte? Poprosím i o doporučení dalšího příslušenství, nářadí, čištění, pěchování, stojánky a co já vím ještě? Co se týká filtrů, 2 z mých dýmek mají takový ten kovový trn s labyrintem a do dvou lze dát filtr, filtry buď ještě doma někde najdu nebo koupím.

A poslední dotaz - bydlím nedaleko Hradce Králové. Neznáte v HK a okolí kamennou prodejnu specializující se na dýmkaře?

Předem děkuji.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky to nemám pořád vyřešené. Jako odnaučený kuřák, cca 16 let co už nekouřím. Pořád si pohrávám s myšlenkou čas od času si zapálit dýmku. Jelikož opravdu vůbec nevím, jestli to bude ono nebo ne, nerad bych nakupoval nějaké zbytečné vybavení. Vybral jsem tady, viz odkaz. Tak jestli mi můžete jen říct, zda to na zkoušku bude ono. Na to seznámení a vyzkoušení by mi asi stačila nějaká dýmka za padesát korun a špetka tabáku, ale tak ať to má zase alespoň částečně nějakou kulturu. 🙂 Jen tedy nevím, co znamenají ta čísla u dýmek, to je jen nějaké jejich označení nebo to je nějak důležité?

https://www.etrafika.cz/dymky-stanislaw/sada-stanislaw-golf-pro-zacinajici-kuraky-dymky-85/

https://www.etrafika.cz/dymkove-tabaky-mac-baren/dymkovy-tabak-mac-baren-original-choice-40/

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě bych rád jednu věc, jelikož se neustále rozhoduji a hledám různé kombinace a upřímně nevím, jestli to po dvou zabafáních nezahodím. Uvažuji tedy nevrážet do toho hned dva tisíce za sadu, ale pořídit levnou dýmku od BPK, k tomu tabák a nějaké doplňky co jsou potřeba. Ale ty levné dýmky jsou všechny bezfiltrové provedení, otázka tedy zní, bude to mít na můj první dojem nějaký vliv nebo je to jedno? Vím, nejde to asi jednoznačně říct. A musím i říct, že ty levné, bezfiltrové se mi pohledově líbí více než ty v té startovací kompletní sadě. Týden bádání a rozhodování a vypadá to, že to zase jako už po několikáté pošlu k ledu, díky své nerozhodnosti. 😀

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Normálně kup fajku stanislafku s filtrem, k tomu malou krabičku stanwell filtrů, 50ks čističů, cptčko,

paklík krakonoša, paklík vanilky od macberenu a jsi vysmátý. Takhle relativně za malý peníz zjistíš,

jestli tě to vůbec baví a případně můžeš rozšířit chutě.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Žádné strachy, o nic nejde. Prvních pár sezení nebude moc dobrých, s tím počítej, ale až sa fajfka trošku

zakouří, tak to bude šmak. Začni s tím krakonošem, hoří v klidu, nemočkuje. Hlídej teplotu dýmky,

jak začne pálit do ruky, tak víc přidusni, případně nech vyhasnout a za pár minut zapal znovu. Ideálně je

to vykouřit až do dna (do sucha), ale když se semtam nepodaří, nic se neděje, necháš vyvětrat dva dni

a můžeš naložit znovu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak co k tomu napsat, respektive kde začít...

Začnu u dýmky, výběr tvaru a cenová hladina je každého věc, ale dýmka je jedním ze tří faktorů ovlivňující kouření a zážitek z něj. Většina levných dýmek je dělaná z levného, ne příliš kvalitního dřeva a z pohledu výrobce ideálně bez zásahu lidské ruky /bo je to drahé/. Taková dýmka má řadu nectností. Dřevo špatně vede teplo a vydýchává vlhkost. Vrtání bývá všelijaké, náustek dělaný z polotovaru je téměžř vždy nedokončený. To se všechno projevuje na tahu takové dýmky, což přímo ovlivňuje možnost citlivě regulovat tah při kouření. Chápu, že si nekoupíte hned Superba, ale nemůžete čekat od Feldy, že to bude fungovat.

Druhé kritérium je tabák. Výběr tabáku je nekončící proces, pořád je co objevovat, ale principiálně lze říct, čemu se vyhnout. Cena bohužel není jasné kriterium, ale kvalitní tabák se dá poznat. Zpravidla neobsahuje brutální ochucení Vanilka, Višen, Pasion Fruit, Mango a podobné chemické sra.ky. Tomu je dobré se zejména pro začátečníky vyhnout. Při velkém rozpálení, což se začátečníkům běžně stává, se právě tyto příchutě pálí a zážitek je dost hnusný i přes filtr, který vás řady přešlapů ušetří. Volil bych přírodní směsi a to od normálních výrobců, kteří to mají vychytané. Některé směsi dokáží neustále močkovat, jiné jsou nehořlavé a pod. S tím dokáží dobří trafikanti např., v e-trafice pomoci. Také tam mají řadu vzorků tabáků, zpravidla na 2-3 hlavičky, takže člověk snadno přijde na to, co mu asi vyhovuje. Ty vzorky bývají z těch normálních tabáků, takže se dá.

Třetí, to nejpodstatnější kriterium je kuřák sám. Kouření dýmky vyžaduje jistou kázeň. Není to závod, kdy na jedno zapálení vyblafneme kotlík za 40 minut se strupy na jazyku. Chce to klid a nebát se připalovat, když to zdechne a ono to zdechne, je to běžné. Podstatné je umět si dobře nacpat a dusat.

Kouření s filtrem/bezfiltru je kapitola sama o sobě a je to každého věc, co preferuje. Já preferuji bez a to proto, že mohu lépe pracovat s tahem a mám plnotučnou chuť tabáku, kterou filtr vždy trochu sebere. Na druhou stranu musím kouřit slušně, protože hned cítím změny v tabáku, což dokáže filtr dobře maskovat , stejně tak i vlhkost a při dokouření i popel, který si mohu nasát do pusy, stane se.

Tož asi tak

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@miccaleks tím krakonošem jsem si původně myslel, že je to nějaký žert, až jsem ho našel, tak jsem se díval, že všude píšou, že je to jeden z nejprodávanějších tabáků. Taky jsem v té sadě dostal nějaké krystaly, mám to dát na dno pod ten tabák? A filtry vypadají na obou koncích stejně, nikde jsem se nedočetl, jestli mají nějaký směr nebo je to jedno?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Tikalufff, děkuji za rozsáhlejší rozbor. V podstatě to s tou kvalitou dýmky a tabáku chápu, ale na druhou stranu fakt nevím, jestli mě to vůbec chytne, takže do toho nechci uvalit hned tisíce. Je mi jasné, že možná díky tomu mě to právě nechytne, ale to se nedá nic dělat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 minutou, Petr.S napsal:

@miccaleks tím krakonošem jsem si původně myslel, že je to nějaký žert, až jsem ho našel, tak jsem se díval, že všude píšou, že je to jeden z nejprodávanějších tabáků. Taky jsem v té sadě dostal nějaké krystaly, mám to dát na dno pod ten tabák? A filtry vypadají na obou koncích stejně, nikde jsem se nedočetl, jestli mají nějaký směr nebo je to jedno?

Já jsem ti krakonoša doporučil, protože jsem ho asi po 10ti letech znovu okoštoval a můžu říct, že je to příjemné zpestření po všech těch virgin a latakiách. Sice nemá moc voltů, ale někdo nepotřebuje hned na začátku dýmkařské cesty kopance do hlavy. Od toho jsou tady jiné (oblíbenec Black XX). Ty krystaly by měly být asi na pohlcování močky, dávají se na dno kotlíku, nikdy jsem to nevyzkoušel.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 8 minutami, Petr.S napsal:

@miccaleks tím krakonošem jsem si původně myslel, že je to nějaký žert, až jsem ho našel, tak jsem se díval, že všude píšou, že je to jeden z nejprodávanějších tabáků. Taky jsem v té sadě dostal nějaké krystaly, mám to dát na dno pod ten tabák? A filtry vypadají na obou koncích stejně, nikde jsem se nedočetl, jestli mají nějaký směr nebo je to jedno?

Jestli má filtr keramiku z obou stran, je to fuk jak ho tam strčíš. Vauen myslím dělá jednu stranu plastovou,

tam musí být ten plast na straně náustku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...