Přejít na obsah

Švýcarské hodinky v československé armádě


odjinud

Doporučené příspěvky

....Díky Petr_P, tuším, že v mnohém by jsi Knirimovi mohl konkurovat

 

Děkuji za pochvalu. Rozhodně si ale nemyslím, že bych se mohl jen blížit Konradovi Knirimovi.

 

Ostatně co se týče československých erárních hodinek ?Majetek vojenské správy?, tak jsou na tomto fóru jiní borci, kteří toho vědí rozhodně mnohem více. Bylo by nošením dříví do lesa připomínat fantastickou práci, kterou jen v tomto vlákně odvedli kolegové Tlapka, JPS a další. A na Chronomagu jsou i další mistři svého řemesla.

 

Například v těchto dvou vláknech je spousta zajímavých informací o Eternách MVS, které na rozdíl od hodinek Longines MVS jsou pro mě stále tak trochu záhadou.

 

21234-wwii-vintage-ss-eterna-czech-military-pilots-watch

17147-eterna

 

Škoda že fotografie jsou už pryč. Kdo chce vědět více, bude asi muset kontaktovat jednotlivé autory příspěvků.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 422
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

A proč jsou Eterny pro mě stále více méně záhadou?

 

1)

Pokud se bavíme o Eternách MVS s kalibrem 852S s centrální vteřinovkou, tak vše dobře sedí na hodinky z poválečného období (i když přesnější přehled není nikde publikován, víme, že kolega SAS má hodinky s ověřeným datem výroby v roce 1949).

 

Nicméně s výjimkou dědictví, tu u drtivé většiny exemplářů chybí nějaký příběh, odkud se vzaly. A protože u řady exemplářů není na nich žádný důkaz, že někdy byly majetkem MNO (respektive MO), tak je podle mě spolehlivé potvrzování autenticity ?erárních? hodinek Eterna velká výzva.  

 

Například jsem dosud neviděl hodinky s kalibrem 852S, kde by se přesně shodovalo sedmimístné číslo strojku a sedmimístné číslo vyznačené na vnitřní a/nebo vnější straně víka pouzdra. Armádní chaos nebo výrobní standard Eterny? Zná někdo hodinky, kde se ta čísla shodují?

 

Naštěstí existují (a naštěstí nikoliv osamocené) exempláře s kalibrem 852S, které májí na přední straně levé horní nožky vyražený vždy shodný symbol ?zkřížených římských mečů?, tedy úřední značku vojenské přejímky materiálu používanou u našeho ministerstva obrany. Příkladem jsou následující fota hodinek se strojkem typu 852S, sériového čísla 3370684, který by podle internetových databází mohl být vyroben cca v letech 1948-1949 (autor fota: JPS, zdroj).

 

post-4758-0-50855400-1374838307.jpg

 

post-4758-0-60930600-1374838711.jpg

 

Zběžně jsem projel dostupné fotografie strojků z hodinek, které byly nebo by mohly být skutečně MVS. U modelů s kalibrem 852S jsem zaznamenal sériová čísla jen v rozsahu 33xxxxx-34xxxxx. Podle on-line databází sériových čísel strojků Eterna by tedy mohly být vyrobeny někdy v letech 1946-1950. Tedy poměrně úzké rozpětí času, kdy asi vznikly je docela zajímavé. Načasování do konce 40. let je totiž ve shodě s politickou situací v Českolovensku po únoru 1948, kdy musel logicky nastat odklon od strategie pořizování hodinek ve Švýcarsku.

 

Mimochodem je tu i oficiální důkaz, že naše armáda znala Eterny. Položka ?hodinky antimagnetické eterna? (ale i položky ?longines? a ?lemania?) je v roce 2014 stále zanesena v současné počítačové databázi majetku Ministerstva obrany ČR. Ovšem se suchou poznámkou, že uvedený materiál už ve skladech není (to mám potvrzeno dalším pátráním) a že jaksi už nejde objednat. Pochopitelně detaily o sériových číslech nebo modelu hodinek/strojků jsou přesně ty informace, které k naši škodě současné armádní databáze neobsahují.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

2)

Chaos do výše uvedených názorů, že Eterny MVS jsou čistě poválečná záležitost, nám nově zanáší sám výrobce ? Eterna.

V roce 2009 sice sami přiznali, že jejich archív není informačně na výši (vzhledem k pohnutějším osudům firmy asi nelze čekat podobné podnikové archivy jako u Longines). Nicméně současná marketingová tvrzení Eterny z roku 2014 použitá v souvislostí s uvedením retro modelu ?Heritage Military 1939? stojí za pozornost čtenářů tohoto vlákna:

 

?they are based on a pilot watch the brand has created for the Czechoslovak army in 1939?. Eterna built its Czech pilot?s watches, to the exact specifications of Czechoslovak technical experts: a black dial, with three hands and hour figures coated with a green luminous compound and a sturdy brushed and polished steel case. ?The back of the 1939 model featured the words ?Majetek Vojenské Správy? (property of the military department) and sometimes a pair of crossed daggers on the 11-o?clock case horn?

 

Zdroj: www.watchpaper.com/2014/06/01/eterna-heritage-military-two-models-based-on-a-1939-pilots-piece/

 

Výrobce tedy tvrdí, že Eterny MVS s kalibrem 852S dodával československému MNO už v roce 1939. Osobně se obávám se, že v tomto případě jde o spíše o marketingové zbožné přání. K tomuto názoru mě vedou následující úvahy. Mám pochybnosti o jejich archívu. Dále pokud vím, tak zatím nikdo nepublikoval fotografie hodinek MVS s kalibrem 852S se sériovým číslem, které by odpovídalo roku výroby 1939 (nebo dříve). A také úvaha, že v Československu roku 1939 už nebyla vhodné doba na objednávání nového vojenského materiálu.

 

Zbrojní horečka našeho MNO vrcholila už v roce 1938, kdy výdaje na obranu dosáhly zhruba 15% HDP. Za kritické situace, kdy hrozilo bezprostřední vypuknutí války s hitlerovským Německem, je pochopitelně možné, že MNO potřebovalo okamžitě zvýšit objem dodávek veškerého válečného materiálu. Proto je možné, že mohlo zakázky diverzifikovat k co nejvíce dodavatelům schopným splnit požadavky. To by se pochopitelně mohlo týkat i náramkových hodinek. Nedá se tedy zcela vyloučit, že kromě dosud prokázaných hodinek značky Longines, se u nás mohly ve velkém objevit i další značky. Muselo to být ale spíše v roce 1938, možná i o něco dříve. V roce 1939 už to nemělo význam.

 

Akceptování mnichovského diktátu na podzim 1938, kdy jsme ztratili 30% území a obyvatel na nich žijících, totiž ve svém důsledku znamenalo reorganizaci a redukci velikosti armády. Válečný materiál byl naopak nabízen k odprodeji. V tomto období tedy spíše dobíhaly jen zbrojní kontrakty uzavřené už v předmnichovském období. Proto se mi moc nezdá tvrzení Eterny o hodinkách speciálně pro československé letce z roku 1939. Pokud ano, musela by datace být spíše do roku 1938. A překvapivě existují hodinky Eterna MVS, které by toto mohli splňovat. Jen vypadají zcela jinak, než dnes tvrdí Eterna. Více v následujícím bodě.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

3)

Největší záhadou u hodinek Eterna MVS, na kterou jsem bohužel nikde nenašel žádnou odpověď, je výskyt hodinek s kalibrem 852 s mimostřednou vteřinovkou a odlišným pouzdrem kruhového tvaru.

 

Na víku jsou označeny kruhovým nápisem Majetek vojenské správy a číslem ve formátu HS.xxx. Dosud jsem viděl fotografie dvou hodinek tohoto provedení.  První jsou HS.109, číslo strojku 2472911 (číslice 9 je odhad, není moc dobře rozlišitelná) a druhé HS.143, číslo strojku 2742801 (viz přiložená fota). To už by neměla být náhoda.

 

Podle internetových přehledů sériových čísel strojků Eterna by to znamenalo, že oba strojky byly vyrobeny okolo roku 1937. A pokud Pro mě je asi někdy v té době byly vyrobeny také vlastní hodinky, pak je možné, že byly dodány československému MNO ještě před rokem 1939.

 

Co si tom myslíte?

 

Autora a zdroj níže přiložených fotografií bohužel neznám.

 

post-9612-0-00322800-1416704458_thumb.jpg

 

post-9612-0-82500600-1416704483_thumb.jpg

 

post-9612-0-36015300-1416704509_thumb.jpg

 

post-9612-0-65250400-1416704539_thumb.jpg

 

post-9612-0-31355200-1416704556.jpg

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nadviažem na článok Petra­­_ P. ohľadom dodávok Longines. Je jasné že tender na letecké hodinky  pre letectvo  / ak sa vôbec konal  a nebol vybraný Longines   priamym zadaním. Ćlánok  ?  Longines hodinky  vítězí?  sa zmieňuje : Naše dozorčí  letecké kruhy  rozhodli se , aby u našeho letectva byly zavedeny  Longines-hodinky, které po všech na ne kladených technických a přesnostních  stránkách a odborných  skouškách nejlépe vyhovují . / musel prebehnúť niekedy v polovici roka  1934 či skôr na jeho začiatku. Myslím si to preto,  lebo  prvé MVS  boli   dodané v januári 1935  firmou GUTH   Praha.  No a vlastne  aj výroba  dna , kompletácia a testovanie  nejaký čas  zaberie. Petr _P  uvádza podľa kalibrov  štyri dátumy  dodávok   ref.č. 3582.  Je asi všetkým jasné , že sa  hodinky neodovzdávali  zástupcami - agentmi Longines   po jednotlivých kusoch,  ale  vo väčších zásielkach ( podľa mňa  min. 30-50 ks a viac  ). Priznám sa dlho som váhal , či to sem dať. Viem že to pár priekupníkov  zneužije a skončí to tak ,  práve ten ich kus na predaj    bol  dodaný   doleuvedeným agentom  v uvedený dátum a miesto   do rúk  československej / slovenskej armády /, hoci  pravda   bude  kdesi inde.  Ale práve  s ohľadom  na to , aby boli tieto veci  čo najlepšie i po rokoch preskúmané rozhodol som sa   ešte raz prispieť  do  spoločnej pokladnice vedomostí  a tak  uvádzam svoje vlastné  zistenia :   kaliber   leteckých Longines   objednaných  pre čs. armádu , v.číslo,  dátum, meno agenta a miesto kde boli  agentom expedované. Údaje sú z certifikátov  z archívu Longines ( Reymond Krebs ), ktoré  uverejnili  ich majitelia priamo na internete, alebo odpovedí   vo vláknach na ? military stránkach? či  z elektronickej  pošty   webovej stránky  priamo z oddelenia Longines zaoberajúceho sa wintage hodinkami  Longines  . Zatiaľ viem o 13  dátumoch dodávky   týchto Longinesov.  Takže   tu sú  :

Kal. 15.94            v.č.                     dátum expedície                           zastúpenie Longines 

1.                  3940793                    23.1.1935                                       GUTH    PRAHA

2.                  3940709                    23.1.1935                                       GUTH    PRAHA       

3                   5463420                    20.5.1937                                       GUTH    BRATISLAVA

4.                  5607751                    23.5.1938                                       KOHN   BRATISLAVA

5                   5663803                    27.8.1938                                       KOHN   BRATISLAVA

5.                  7118740                    30.9.1946                                       SEELICH  BRATISLAVA            

Kal. 15.26           v.č.                    dátum expedície                            zastúpenie Longines

1.                 5724752                  13.12.1939                                       KOHN a NOVOTNY   Bratislava 

2.                 5770294                  19.12.1941                                       WEINSTABL Bratislava

3.                 5885399                  15.08.1942                                       WEINSTABL  Bratislava 

Kal. 15.68Z          v.č.                    dátum expedície                         zastúpenie Longines

1.                 7180XXX                   14.12.1946                                    Weinstabl/Seelich   Bratislava

1.                 7407006                   19.8.1947                                       SEELICH  Bratislava

2                   7435427                  15.12.1948                                    SEELICH   Bratislava

2.                 7467437                   15.12.1948                                    SEELICH   Bratislava

3.                 7749192                   20.12.1948                                    WEINSTABL  Bratislava

4.                 7744125                   17.12.1949                                    OMNIPOL  PRAHA

Ak má niekto aj iné údaje   prosím doplniť .  Vďaka.

 

P.S. pre Perta _P  /nielen /  .   Čo sa týka zastúpenia  Longines -  firmy Weinstabl   v Bratislave. Jedny z posledných dodávok  o ktorých mám  zatiaľ vedomosť  z Longinsu  u kalibru 15.68Z sú datované    v decembri  1948. Podľa  nižšie uvedenej vyhlášky  z 3.3.1949  bola táto   firma / ale i iné najmä z Bratislavy /   znárodnená   spätne s účinnosťou   od   1. 1.1948 ,   preto je tam v prefotenej  databáze Kniha Longinesu  z roku 1949    ako uviedol    vyššie Per_P   rukou písaný    Omnipol Praha i menším razítkom Weinstabl  na pravej strane.

  Ak  o dodávkach   pre  čs. armádu v zahraničí / Anglicko /    počas vojny  nie sú  žiadne  záznamy   o dodávkach na Slovensko  v kalibri 15.26  som zatiaľ  našiel  tri záznamy od roku 1939  do roku 1942.  Inak na  agentoch  Longinesu / dealerov / je pekne vidieť vývoj firiem. Napríklad  firma  Kohn   sa zmenila na Kohn a Novotny. Keď som dohľadával  túto firmu, zistil som, že bola arizovaná  a arizoval  a novým správcom sa stal pán Novotný. Pri ostatných  dodávkach sú  uvádzaný   samostatne   Weinstabl a samostatne  Seelich , niekedy označovaný ako SEELY. Renomované  aukčné   domy  / Christies /, ale uvádzajú tohto pána ako SEELICH. V dodávke  14.12.1946  sú však uvedení obaja. Buď dodávali  obaja / boli obaja  agentami ,  alebo  SEELICH ako osoba   robil  vo firme u Weinstabla,   lebo  firmu  SEELiCH  ani SEELY   som  nedokázal  zatiaľ  nájsť. Firma Weinstabl  bola naproti tomu v Bratislave a na Slovensku   veľmi známa a prestížna.  Bola jej zverená  napr. aj  oprava  zlatenia korunovačnej koruny  na Dóme  Sv. Martina v Bratislave.  Rovnako podivný je údaj z Longinesu  pri dodávke 20.5.1937. Ako vyplýva z predchádzajúcich dodávok  GUTH   bol pražským zástupcom. Ale tu je uvedené  GUTH  Bratislava.  Že by   GUTH ako agent odovzdal  hodinky  niekomu  z armády v Bratislave ???  Ide o prvú  mne známu dodávku na Slovensko . Ako agenti Longines boli   Kohn  / mám vedomosť od r.1938/ a Weinstabl /od roku 1941 /. Prečo  ďalej nepokračoval  ako agent Kohn   je asi  jasné,  arizátor stratil dôveru, firma Weinstabl nebola arizovaná  a do ? iných rúk?  prešla  až na základe   vyhlášky o znárodnení. / Je uvedená nižšie./

Na druhej strane ako uvádza Longines    hodinky  ref.č.   3582  boli určené iba armáde,  ktorá si tento typhodiniek objednala  pre letectvo. Tým, že ich dodávala  výhradne  cez   svojich obchodných  agentov  /zástupcov/, zabezpečovala,  že  boli armáde aj odovzdané. Čo sa dialo s nimi  po odovzdaní    armádnym zložkám už  samozrejme  v záznamoch nemá.

Posledný údaj v svojich  záznamoch  mám z roku  1949 ? zmienený  Omnipol.  Na internete som našiel  tvrdenia , že  15.68Z  ref.č. 3582 bol  dodávaný   do Československa  od roku  1946 až do roku 1952, ale bez nejakých  relevantných   dôkazov  z rokov 1950-1952 .

Ak bol teda  Omnipol   poverný  po  znárodnení  od roku 1949  činnosťou zabezpečovania  hodiniek pre armádu ,  možno by  stálo za to pozrieť sa  v archívoch Omnipolu  či nemajú  prsty  aj v dodávkach  ETERN a LEMANIÍ pre čs. armádu.  Možno by sme sa dožili prekvapení  .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

296/1949 Ú.l.II

Vyhláška

ministra vnitřního obchodu

ze dne 3. března 1949

o znárodnění některých velkoobchodních podniků s hodinkami, hodinami, zlatým a stříbrným zbožím, drahokamy a polodrahokamy, nástroji a potřebami pro hodináře a zlatníky

Podle § 6, odst. 1 zákona ze dne 28. dubna 1948, č. 118 Sb., o organisaci velkoobchodní činnosti a o znárodnění velkoobchodních podniků, stanovím:

(1) Podniky:

Štefan Koterec, veľkoobchod s hodinkami a zlatým, strieborným dublé, alpaka a chromovým tovarom v Nitre,

"Welga", majiteľ Henrich Votoček, obchod ve veľkom, pravou a nepravou bižuteriou, hodinkami, galanterným tovarom, Bratislava, Leningradská 17,

Moric Weinstabl, klenoty, zlatý a strieborný tovar, hodinky ve veľkom i v malom, Bratislava, Rybárska brána 2,

M. H. Weinstabl a syn, klenoty, zlatý a strieborný tovar, hodinky, ve veľkom, Bratislava, ul. kpt. Nálepku č. 2,

Ignac Wittmann a spol., veľkoobchod s hodinkami a hodinárstvo, Bratislava, Markovičova 9,

se s účinností ode dne 1. ledna 1948 znárodňují zestátněním, poněvadž jde o podniky provozující velkoobchodní činnost.

(2) Znárodněním nabývá stát vlastnictví znárodněných podniků.

(3) Znárodnění se týká:

a) nemovitostí, budov a zařízení,

B) příslušenství podniku, počítajíc v to všechny nemovitosti a práva (licence, živnostenská oprávnění, známky, vzorky apod.), směnky, cenné papíry, vkladní knížky, hotovosti a pohledávky,

c) jiných movitostí a práv, než která jsou příslušenstvím podniku.

(4) Majetku, uvedeného v odstavci 3, se znárodnění týká, slouží-li nebo je-li určen k provozu znárodněného podniku, i kdyžnáleží někomu jinému než vlastníku podniku. Patentů a zásob se znárodnění týká jen, patří-li vlastníku nebo provozovateli znárodněného podniku.

(5) Spolu s podnikem se znárodňují v rozsahu plynoucím z ustanovení odstavců 3 a 4:

a) veškeré obchodní podniky a závody, náležející vlastníku nebo provozovateli znárodněného podniku,

B) veškeré podniky a závody, které tvoří s podnikem znárodněným hospodářský celek, i když náleží někomu jinému než vlastníku znárodněného podniku.

Ministr:

Krajčír v. r.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslím, že je to tu mnohokrát a chtělo by to asi udělat rešerži i zdejších vláken - eterny se podle mých informací dodávaly i jiným institucím, než armádě ( viděl jsem tuším dráhy, nějaké ministerstvo .....) do majetku armády mohly přejít kdykoli.

 

Pochybuju, že komunisti dělali něco, jako standartní tendr :D O hodinky, stejně jako o cokoli jiného,  byla v padesátkách nouze - co bylo, odvezli Rusové, dovážet měna nedovolila, vyrábět jsme ještě neuměli .......

Upraveno uživatelem cigi
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Špatně jsem se vyjádřil - tu knihu jsem zaregistroval, ale nikdy jsem ještě neviděl ten typ "Longines MVS" s cifrem, který je na fotce v knize. 

Dokonce ani "Franta" ( sbirka-hodinek.cz ) je nemá. 

Já už kvůli tomu psal do fabriky, uvidíme s čím se vytasí.... :banned:

Jinak je to pro mne objev roku :eek:

Vlastní pátrání zatím plody nenese.

Zasloužily by si samostatné informační vlákno, si myslím.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Super tlapko - Longines mel evidentne vice designu pro MVS pouzdro. Viz. napr ten zajimavy s velkyma cislicema 3,6,9,12. Ten konkretni model kopiruje design tech prvnich uvedenych Zenithek ( nebo naopak ) s kulatym pouzdrem. Korunka na 12 otacejici lunetou vypada velmi zajimave. Podle me v knize udelal mozna chybu,protoze kdyby byl takovyto model do cr dodavan,pravdepodobne bychom se s nim uz setkali, ledaze by to bylo ve velmi omezenem mnozstvi. Ostatne na fotu v knize nejsou vojenske znaceni MVS. Jinak me zaujalo, ze tam v nabidce meli i Lindberguv model, zajimalo by me,jestli byly nabidnuty i Ceskoslovenskemu letectvu :), bychom ted vsichni sbirali Lindbergy :). A asi i jejich cena by byla jina - viz. pred 2-4 lety sel mimoradne zachovaly kousek s krabickou a doklady na aukru za 360 tis.

Upraveno uživatelem Rodkopf
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já už kvůli tomu psal do fabriky, uvidíme s čím se vytasí.... :banned:

Jinak je to pro mne objev roku :eek:

Vlastní pátrání zatím plody nenese.

Zasloužily by si samostatné informační vlákno, si myslím.

 

Myslím si  že refernčné  číslo tohoto objavu  by malo byť  C1.3772 A. Československé  letecké   majú referenčné číslo 3582. Tie nové teda majú omnoho vyššie ref.číslo a myslím si , že  s našimi armádnymi  leteckými  Longinsami nemajú vobec nič  spoločné,  i keď verzie pre  nás  boli dodávané v  troch verziách  strojčeka a   aj  viac druhov číselníka.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Malé odbočení od současné diskuse. Na ebay jsou na prodej tyto Longiny, MVS 2493.

longines 2493

 

V databázi jsem je nenašel (doufám, že vidím dobře), tak prosím JPS o zapsání. Děkuji, :).

Ještě zkusím naťuknout prodejce, jestli může poslat foto strojku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A 1637, které jsou už v seznamu se teď prodaly za 3tis. USD, pěkně se nám ta cena začíná šponovat. 

 

http://www.hodinkee.com/blog/whats-selling-where-three-great-vintage-chronographs-under-10000

Upraveno uživatelem Rodkopf
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Trochu jsem teď nestíhal...

Sotva jsem si stihl přečíst nové příspěvky tohoto vlákna. Komploment Pánové!

 

Databáze se docela hezky rozšiřuje.

Děkuji za perfektní práci především Tlapkovi, který mi zaslal info o větší části z posledních sedmi přírůstků!

 

 

JPS

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přišla mi zajímavá odpověď.

 

Dear Mr....,

We thank you for contacting us and for your interest in Longines watches.

After many researches in our archives we cannot confirm that is a Military wristwatch because the serial number (5'362'367) registered in this book identifies a wristwatch in stainless steel. It is fitted with a Longines manually wound mechanical movement, caliber 15.94 and was invoiced on the 12th November 1936 to the company Zivy, which was at that time our agent for Mexico.

We trust that we have responded satisfactorily to your request and remain at your entire disposal for any additional information.

Best regards,

Aurélie Tonna
Brand Heritage

post-1394-0-82670300-1419061354_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslím, že je to tu mnohokrát a chtělo by to asi udělat rešerži i zdejších vláken - eterny se podle mých informací dodávaly i jiným institucím, než armádě ( viděl jsem tuším dráhy, nějaké ministerstvo .....) do majetku armády mohly přejít kdykoli. ...

Cigi, hledal jsem, ale marně. :lamo: Můžeš s tím pomoci?

 

Jak už jsem psal, u starších vláken na Chronomagu je velký problém s tím, že často už zmizely fotky.  A ty jsou moc důležité pro pochopení toho, jestli se všichni dívají na to samé, hlavně u hodinek Eterna.

 

Navíc bohužel část velmi jinak přínosných příspěvků neuvádí sebemenší náznak zdroje, nebo alespoň náznak letopočtů, kdy se to či ono stalo, nebo kdy někdo někde pracoval nebo žil. A to jedalší  problém, protože pokud se bavíme o období od roku 1935, tak je bezmála už 80 let. I označení poválečné je už o ničem. Příští rok bude 70 let výročí konce války.  Pak je těžké se v tom vyznat.

 

Proto jsme se, inspirován seznamem Longines od kolegy JPS a příspěvky Tlapky, podíval trochu jinak také na Eterny MVS, Lemanie MVS a další hodiny MVS. Na základě veřejně dostupných dat z posledních dvou let jsem pak vytvořil databázové seznamy, které nyní předkládám na fórum ve formátu PDF. 

 

A naštěstí to vypadá, že alespoň některé záhady (tedy alespoň pro mě) ohledně hodinek MVS by mohly býti méně tajemné. Zkusím proto dále nahodit pár poznámek ke každé značce, která byla evidována naší vojenskou správou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...