Přejít na obsah

Švýcarské hodinky v československé armádě


odjinud

Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 422
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Včera jsem objevil toto téma. Myšlenka databáze se mi líbí. Mj. i proto, že mám jedny Longines MVS a nejsem si na 100% jistý, jestli jsou originál (teda jako MVS, originál Longines to jsou).

Takže doplňuji:

 

ser.číslo strojku cal.15.68Z je 7193314, MVS číslo 3128. Podle strojku by měly být z roku 1945 (http://www.vintagewatchresources.com/year_identifier.php).

Na dýnku zevnitř jsou tato čísla (zleva dolů): 637,  23684,  637 .Jo a na vnitřní straně levé horní nožky pozdra je číslo 383.

Ještě nafotím a postnu fotky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj Páni,

 

dlouho jsem přemýšlel, jestli to dát k dispozici...

...ale co už, syslit to doma asi nemá smysl. Snad to někomu k něčemu bude...

 

Střádám fotky leteckých Longínek už pár let. Snažím se i tu databázy držet, co možná nejaktuálnější a doplňuju o nové kousky vždy, když nějaký naleznu.

(Fotky které mám, jsou vetšinou z netu, tudíž nemám právo je zveřejnit)

 

 

PS: to Dzos, řekl bych, že budou z roku 1946. Fotky by byly moc príma!!!

http://www.thewatchguy.com/pages/LONGINESSERIAL.html

 

edit: přiložený soubor

post-4758-0-74891500-1411658693_thumb.jpg

Upraveno uživatelem JPS
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak jsem slíbil, přidávám foto svých Longinek:

post-27970-0-26401000-1412145574_thumb.jpg

post-27970-0-27980200-1412145582_thumb.jpg

post-27970-0-23025600-1412145598_thumb.jpg

post-27970-0-51113200-1412146065_thumb.jpg

 

Jinak já v tom seznamu moc systém nevidím. Na druhou stranu hodinky pocházejí z časově dlouhého období několika let, tzn. armáda je musel odebírat postupně. Předpokládám, že by alespoň nějaký systém měl být u těch kusů, které spolu časově souvisí.

Otázka je, zda tam náhodou nejsou "falešné" záznamy - tzn. hodinky, které třeba nebyly MVS a někdo si nechal vygravírovat zadní stranu. O tom jsem jen slyšel, nevím, zda to tak opravdu je.

 

Edit: přidáno foto dýnka.

Upraveno uživatelem Dzos
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj!

 

to Rodkopf:

obávám se, že je to příliš malý vzorek na nějakou objektivnější analýzu. V seznamu je okolo 40 hodinek s evidenčním číslem MVS. Jsou z časového rozmezí třinácti let. Na některých je vidět určitá posloupnost v číslování, ale v podstatě jen na pár kouscích, co jsou vyrobené bezprostředně po sobě. Bohužel po těch letech nelze mít ani jistotu, že dýnka hodinek nejsou přendavaná. Výjimkou jsou ty s kalibrem 15.94, které mají souhlasné číslo strojku a číslo vyražené uvnitř dýnka. Myslím, že nějakého převratného objevu, co se počáteční historie týká, se nejspíš nedočkáme!!!

 

Další otázkou je, zda bylo evidenční číslo na hodinky gravírované centrálně, nebo je číslovaly až u konkrétního útvaru?

 

Bohužel existuje spoustu otázek, na které nevíme odpovědi.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslíš takéto  MVS napr. v znení majetok voj. správy ???

Takové vidím prvně :eek:, ale na MVS nejsem žádný expert ... jenom velký fanoušek. Jako "falešné" MVS bych spíše považoval hodinky, kde je ten nápis gravírovaný v češtině, ale třeba jiným fontem písma. A také bych předpokládal, že by měly (mohly) existovat dvoje se stejným číslem. Ale jak jsem řekl, toto jsou jenom doměnky, zatím jsem osobně ani na fotkách neviděl hodinky, o kterých by se dalo s jistotou říci, že tam byl nápis udělán dodatečně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...
  • po 2 týdnech...

to cigi:

 

Má odpověď bohužel nebude obsahovat přesný rok, kdy Eterna započala dodávku leteckých hodinek armádě. Ale k určitému podloženému upřesnění doby jsem došel.

 

Letecké Eterny jsou vybaveny strojkem Eterna 852 S. Tento typ strojku spatřil světlo světa v roce 1939. A doba jeho největší produkce se pohybuje okolo roku 1944.

Z toho jednoznačně vyplívá, že nebylo možné, aby hodinky do republiky dorazily ještě před vypuknutím 2. sv. války, neboť jednoduše nebyly ještě na světě.

I přesto, že je možné narazit na letecké Eterny, jejichž strojek je podle sériového čísla vyroben v roce 1942, nemyslím, že to zároveň znamená i rok dodání armádě.

Vzhledem k tomu, že v průběhu války dodávat cokoli vzdušným silám čs. armády nebylo možné, první dodávky tak mohly být realizovány nejdříve po válce.

Skutečnost, že Eterny jsou vybaveny strojky s výrobními čísly spadajícími do válečných let, si vysvětluji nejjednodušší možností, a to osazením naskladněných strojků do nově vyrobených pouzder. Podobně jak je to lze možné pozorovat u předválečných Longinek.

Tedy s jistotou můžeme prohlásit, že letecké ETERNY dorazily do Čech nejdříve po skončení 2. sv.války!!!


V letech 1946-49 (nebo možná maličko déle) přicházely do armády hodinky Longines cal.15.68Z. Nicméně zda Eterny přicházely již v druhé polovině čtyřicátých let, souběžně s Longinkami 15.68Z, nebo až později, nelze s jistotou říci. Dokumenty, o které bychom se mohli opřít, k dispozici pokud vím, zatím nejsou a kdo ví, jestli to někdy bude jinak. Lze tedy jen odhadovat, kdy první Eterny k armádě dorazily.

Osobně myslím, že to nebylo dříve než ke konci čtyřicátých let. Možná byly Eterny dodávány souběžně s velmi podobnými Lemaniemi, ve kterých tiká Lemania 3150, jejichž strojky byly prokazatelně vyrobeny až po roce 1950.

 

JPS

 

Zdrojem informací: www.ranfft.de (díky mechano!) a www.eterna.com

 

post-4758-0-64293300-1415312418_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

a ještě... 

 

Dost často se objevuje na mnoha inzertních místech datace Eteren i Lemanií do roku 1935, a to i na fajnových stránkách jednoho, zde několikrát zmíněného, sběratele.

Kde a jak ovšem vznikla tato dezinformace netuším. Možná jsou na vině i tvůrci některých publikací a katalogů s vintage hodinkami, kde se podobné informace objevuje také.

 

Nelze opomenout i možnost, že dřívější datum narození hodinek lépe prodává, takže asi ani není vůle prodejců uvádět u inzerátu korektní informaci...

 

JPS

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mali by sme sa vrátiť na začiatok k tomu často citovanému tendru armády  spred roka 1935  - zakúpenie hodiniek pre letcov  / víťazi Longines , lemania a eterna /. Vie niekto niečo o tom / citácia na  relevantný zdroj ??? /   Pre koho  vlastne kupovali  také množstvo hodiniek a prečo ??? Podľa mne dostuných údajov  / M. Honzík - Znel zrady zvon - Naše vojsko 1988 /  mal čs. armáda  v r. 1938  470 tankov a 575 lietadiel oproti  1800 tankov  a 3300  lietadiel  wermachtu. Teda i keby bolo  letcov 2x toľko  je to cca 1000 , načo teda ešte 2000  z lemanií a eterien?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Sice o tom nic nevím, ale tipuju, že prostě jen do zásoby pro všechny případy, a možná že počítali i s tím, že by hodinky dostaly i další armádní profese, nejen letci.

U hodinek, jako u docela důležité součásti osobní výbavy je potřeba počítat se silně omezenou životností v náročné službě, takže určité množství rezervních hodinek je nutné. A v době války na spadnutí je nutnost vytvoření zásob a rezerv pro zajištění bojeschopnosti o to větší.

 

Edit: hrubka :)

Upraveno uživatelem Karlos
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak to je se starými dokumenty? Nedala by se poptávka dohledat? Popřípadně zakázka u Longines, nebo Eterna, Lemania v archivech? 

 

Jinak co myslíte - patří tady i tyto Zenithy? Podle stupně opotřebení to nevypadá na fake...číslo 33 je nejnižší, co jsem zatím viděl. 

 

http://aukro.cz/letecke-zenith-special-majetek-vojenske-spravy-i4748998999.html

 

post-11236-0-22173700-1415362376_thumb.pngpost-11236-0-54190700-1415362384_thumb.pngpost-11236-0-75074000-1415362392_thumb.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...