Přejít na obsah

Švýcarské hodinky v československé armádě


odjinud

Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 422
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Zaujimave:

V tomto clanku
https://grail-watch.com/2017/01/10/eterna-majetek-longines-tartarugone-czech-aviator-watches/
sa pise:
Longines began production using their common 5.65 mm Cal. 15.94 but switched to the thinner 4.5 mm Cal. 15.26 for a second series. This movement was not produced in much volume due to the Great Depression and was perhaps too fine for a military timepiece with its gold-plated bridges. Once the Czech military specifications were in, Longines switched to the CHEAPER Cal. 15.68, and this is the movement found in most military-issue Longines “Tartarugone” watches.

Podla tohto clanku
https://grailium.com/product/watch/longines-observatory-competition-chronometer-cal-14-68z-15-68z/
vsak bol 16.58Z jednym z najlepsich kalibrov tych cias

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Spomina sa to aj v tomto clanku:
https://montrespubliques.com/new-1minute-reads/the-forgotten-story-of-czechoslovak-military-watches
Longines Majeteks used three different movements: the Cal. 15.94, 15.26, and 15.68Z. The Cal. 15.68Z was a HIGHLY PRECISE chronometer movement that even participated in the chronometer competitions.

Dalej sa tam zmienuje ze Longines si dizajn tychto hodiniek patentovali
Longines was the first to get a patent for the design of the ‘Majetek’ watch, filed March 29th, 1935.

Upraveno uživatelem TempusFugitive
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 4 týdnech...

První zprava - sklíčko je na jednom místě nějaké propálené, a ty ručky jsou špatné. Byť tam není výslovně, že se jedná o majetek vojenské správy, tak jsou od vojáků.

Už několik let se chystám, že je nechám u někoho zrenovovat, ale ještě jsem se k tomu nedostal. Na druhou stranu mám obavy, aby to bylo udělané pořádně / správně. Nemáte nějaký kontakt na někoho spolehlivého / osvědčeného? 

IMG_4842.JPG

IMG_4841.JPG

IMG_4844.JPG

IMG_4845.JPG

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...
  • po 2 týdnech...

Prosím pozor na tyto chronografy. Je v nich velice nebezpečný číselník, který se kompletně máčel v radioaktivní barvě. Pro Představu Lemania letecké vyzařují hodnotu okolo 4mikro("bezpěčná hodnota") a toto zvěrstvo okolo 140mikrosievertů. Bylo by nepěkné, kdyby nový majitel tohoto torza, tento loupající se číselník nasál. Málem kvůli tomu zavřeli celou Řež, když jsem tam nesl svoje stejné hodinky(s jiným číslem samozřejmě)  

https://aukro.cz/velke-lemania-chronograf-majetek-vojenske-spravy-na-dily-7036499003    

lemania.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Krásný dobrý večer

Předem se moc omlouvám, že můj dotaz nespadá do tohoto vlákna - prolistoval jsem totiž skoro všechny vlákna zde na chronomagu a odpovědi se mi nedostalo, respektive dostalo, ale informace nejsou aktuální.

A nyní již k mému dotazu. Protože se mi právě dostaly do rukou vojenské prvorepublikové Eterny (předválečné) sháním pro ně pochopitelně tu nejlepší možnou péči a servis.

Chtěl bych Vás tedy moc poprosit, pokud byste věděli (z vlastní zkušenosti či ze spolehlivého zdroje) o hodinářství, kde se, co se servisu a oprav týče, přímo zabývají prvorepublikovými eternami a jsou v tom opravdu hodně dobří, byl bych Vám moc vděčný.

Předem moc děkuji za odpovědi.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mockrát děkuji. Jinak nenašel by se prosím ještě někdo kdo by doporučil servis a opravy ve specializovaném hodinářství na staré prvorepublikové eterny?

A poslední otázka - jaký řemínek byste k prvorepublikovým vojenským eternám doporučili? Popřípadě existoval za první republiky nějaký výnos/nákres k řemínkům u hodinek v prvorepublikové armádě?

 

Předem moc děkuji za odpovědi. 🙂

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 8 hodinami, Thunderbird11 napsal:

Mockrát děkuji. Jinak nenašel by se prosím ještě někdo kdo by doporučil servis a opravy ve specializovaném hodinářství na staré prvorepublikové eterny?

A poslední otázka - jaký řemínek byste k prvorepublikovým vojenským eternám doporučili? Popřípadě existoval za první republiky nějaký výnos/nákres k řemínkům u hodinek v prvorepublikové armádě?

 

Předem moc děkuji za odpovědi. 🙂

 

ZDE je pár foto, na čem nosím své LEMANIA.

Můžeš se také zeptat na radu ZDE

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přikládám pouze pro informaci k předválečnému trhu.

Eterna „Tartarugone“, cal. 852, 38 mm bez korunky. Tento exemplář byl někdy kolem roku 1938  darován mému příbuznému od jeho "Kriegskameraden", se kterými sloužil již v první světové válce a následně i v Čs. armádě. Svou profesní karieru zakončil v hodnosti kapitána ve funkci zásobovacího důstojníka. Hodinky, jak patrno z dýnka, byly určeny pro civilní trh a nemají tak zjevně žádnou souvislost s armádními dodávkami. Možná pouze chtěli kolegové udělat svému penzionovanému kamarádovi radost a zakoupili mu v nějakém pražském hodinářství tento typ, který byl patrně v této době v armádě přidělován. Kdysi, při revizi strojku provedl hodinář i nevyžádanou pigmentaci ruček a instaloval novou korunku, která se k hodinkám vůbec nehodí. Pokud by někdo měl zbytečnou korunku odpovídající originálu, rád ji zakoupím. A ten pásek mi odpusťte, je osazen pouze dočasně.  A pokud to zde někdo eviduje, vlastním poválečné Lemanie MVS 5049, Zenith Special MVS 72 a ještě  Pobedy, MVS 12119, to je ale jiný příběh.      

20230622_154508.jpg

20230622_154522.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...