Přejít na obsah

Nože


Doporučené příspěvky

Bohužel mi nepatří,ale našel jsem ho na Hejkalových stránkách a nuž i doprovodné povídání se mi moc líbilo

Vykradač snů.

Ráno mě probudil, asi spíš omylem. Seděl na pelesti mé postele, drobný mužík v buřince. Na tvářích mohutné licousy a bystré oči na mne hleděly zpoza kulatých obrouček jeho brýlí. To, co mě nejspíš probudilo, bylo klapnutí jeho nože, který právě zasouval do náprsní kapsy svého vlněného saka. Asi bych se jindy lekl, ale tentokrát jsem měl pocit, že ten člověk nějak nezachytitelně souvisí s mým snem. Ne a ne si vzpomenout, cože se mi to vlastně zdálo. Ale jistě sami znáte ten pocit, kdy vám po dlouhém barvitém a živém snu zůstane jen intenzivní pocit, a jinak prázdno....
... "Ano, teď se snažíte zachytit svůj sen a zároveň přemýšlíte kde jsem se vaší ložnici vzal. Můžu Vám tedy nabídnout malý výlet do mé továrny." Oslovil mne mužík k jeho drobné postavě kontrastujícím hlubokým hlasem zatímco mi podával ruku. "Profesor Balazel", představil se. Jen co jsem nabízenou ruku uchopil, ocitli jsme se v továrně, která vypadala, jako by ji stvořil sám Tim Burton." Ach ano, vím že se Vám tu líbí, znám Vaše sny," řekl mi Profesor. "Ale asi bych Vám měl vysvětlit, proč jsem Vás sem vzal. Toto je továrna, kde ze snů vyrábíme skutečnost. Tady například vidíte příjem materiálu. V každé karafě, baňce i fióle je skutečný lidský sen, a nebo aspoň jeho část. Naši agenti noc co noc obcházejí svět a při velice delikátním procesu odřezávají lidem jejich sny. Vypadá to tak, že sen se jako stříbrná bublina vznáší nad právě snícím spáčem. S jeho srdcem je spojený tenkým vláknem. Toto vlákno musíme odříznout a celý sen rychle uzavřít do nějaké nádobky. Někdy je ovšem lepší ze snu vyříznout jen část. Jindy se nám nepodaří vystihnout ten správný okamžik a sen zůstane v majetku spáče. Ale podrobnostmi Vás asi nebudu zatěžovat. No, a jakmile každé ráno dojde nová várka snů, tady je všechny nalijeme do tohoto kotle. V něm se sny mísí, vaří a destilují. Jejich esenci pak dodáváme dalším jiným odvětvím výroby. Našimi odběrateli jsou ti, kterým vy na světě říkáte Norny, Osud, Karma, Bůh, Štěstěna, můzy... Je jich hodně, těch, kteří vaše sny nakonec přetaví ve skutečnost, nebo vám pomůžou je uvést do života. Každý z nich má svoji metodu ale to už nespadá pod kompetence téhle továrničky. " Jak tak mluvil pořád jsem přemýšlel, proč mi to všecko vypráví. ale na to taky došlo: "A teď bych Vám rád nabídl drobnou spolupráci. Náš tým vykradačů snů ke své práci potřebuje ty nejstarší lidské nástroje, které Vy sám tak rád vyrábíte. Máme na ně ale velice zvláštní požadavky. Musí pocházet z vašich vlastních snů, zaručím se Vám, že už nikdy Vám Vaše sny krást nebudeme, protože jsme dlouhodobým pozorováním zjistili, že máte ten správný talent své sny uvádět v život sám. Na to naši továrnu nepotřebujete. (Ten dnešní sen uvedeme do života my, protože Vám by se nelíbil.) A vy nám za to občas dodáte několik Vašich nožů." No uznejte, co jsem měl dělat, tenhle kontrakt jsem nemohl odmítnout....Takže až zas příště uvidíte u nějakého nože poznámku "PRODÁNO" tak je to možná právě jeden z těch, díky kterému si zrovna dnes nemůžete vzpomenout, co se vám to zdálo. Ale žádné strachy, rozhlédněte se kolem sebe, všechno co kolem sebe vidíte, jsme si vysnili. Vím to jistě, já jsem v té továrně byl....

 

hejkal.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Doufám že se Hejkal nebude zlobit,ale nedá mi to abych to sem nedal nůž s příběhem je paráda

Text i fotky jsou jeho  z jeho vlákna

Lancknecht. Jo, byl jsem blbej, že jsem se nechal naverbovat, s generálem Torstensonem už se po bojištích celé Evropy vláčím už dlouhé roky no a teď v září 1643 si umanul dobýt tenhle pitomý a důkladně opevněný hrad. Bylo nás 8000 a už tu za necelé tři týdny padlo přes 700 našich. Chystáme se na poslední zteč, naši minéři už mají skoro podminovanou část hradeb. Doufám, že ten poslední útok přežiju, protože je to k zlosti, ztratil jsem tu někde na kopci svůj oblíbený nožík, co mi celou dobu nosil štěstí.....

...A tak mi ho kamarád co ho našel kousek od Soví skály ve svahu směrem na Valšův důl donesl. Za těch pár staletí už z něj moc nezbylo. Pečlivě očištěn, nakonzervován a zrentgenován (díky Michale) si zasloužil repliku. Bylo zajímavé znovu dělat totéž co kdosi už dávno přede mnou. Je to takový rozhovor beze slov, s dávno mrtvým člověkem. Až jako by vedl moji ruku a já u toho přesně vím proč zvolil tenhle tvar či postup. Kdybyste kdokoliv měl o stejnou zkušenost zájem, stačí si ode mne vyptat šablony. (Třeba v Lipové.)

No a tady je, má celkem 197 mm a čepel 91 mm .Střenky z parohu, kování bronz, čepel EZH special kalená parciálně. Víc se přiblížit historickému originálu skoro ani nejde. Šablony jsem na něj bral přímo z rentgenu.

aaa.jpg

bbb.jpg

ccc.jpg

ddd.jpg

Upraveno uživatelem Conrad
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vážení, potřeboval bych poradit. Hledám co největší zavírací nůž, který snese věší zátěž (sekání). Nechce se mi chodit o dovolený s mačetou za pasem … :) Nějak se mi nedaří nic najít. Snad jen Navaja, ale nevím, co vydrží?

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak dlouho jsem hledal pevný EDC až jsem pochopil, že zavírák je to pravé ořechové prostĕ je to skladný a do města méně exoticky vypadající.

Raja ii je boží, používám to na osekávání trní u cesty a vejde se to do kapsy narozdíl od machety např. Ka-Bar Pestillence, které jsou stejně velké.

20200501_112552.jpg

20200415_161946.jpg

20200501_112526.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ad velký zavírák:  děkuji za tipy - Cold Steel je malý a Opinel jsem měl mnohokrát v ruce a přišel mi velmi subtilní. Ideální by byla skládací mačeta, ale tu jsem nikde neviděl.

Prostě něco, čím bych mohl sundat menší stromek.... Zkuste se prosím ještě zamyslet :rolleyes:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

14 minutes ago, elloco said:

Ad velký zavírák:  děkuji za tipy - Cold Steel je malý a Opinel jsem měl mnohokrát v ruce a přišel mi velmi subtilní. Ideální by byla skládací mačeta, ale tu jsem nikde neviděl.

Prostě něco, čím bych mohl sundat menší stromek.... Zkuste se prosím ještě zamyslet :rolleyes:

Na tento ucel mam Colt Large Stiletto. Znesie dost ale je to fakt obrovsky noz. V kazdom pripade si vzdy vravim ze to stalo par drobnych, takze ho nesetrim.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ten Colt Large Stiletto je sice už dost velký a rukojeť lépe uchopitelná než u Opinelu, ale spíš na bodání, než na sekání. Nevím, musel bych ho držet v ruce. Jako na potvoru ho nemůžu nikde najít na prodej. Tak si nějak zvykám, že když mě v poslední době něco napadne, co bych si koupil, tak to neexistuje. Asi jsem nějakej divnej… :(

Upraveno uživatelem elloco
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Otevřený Rajah II od CS má 36cm, Large Luzon má 34cm a XL Espada má 42cm.

S tím Rajou jsem přesek syrovou větev 2cm tlustou jedním švihem, pravda mám ji přebroušenou do konvexu a ostřejšího úhlu. Já stím obvykle beru šípky a ostřužiní, jak zarůstá cesta.

Stará druhoválečná skládací mačeta měla 40cm. Ka-bar Pestillence má taky 40cm takže je větíš než ten Rajah. Jsem se spletl, těď jsem to měřil. https://youtu.be/veJCk5FxnZM?t=254

Poměr skladnosti a použitelnosti u mě vyhrává Rajah II. 

Upraveno uživatelem ohrenstein
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 30. 4. 2020 v 8:46, Atewa napsal:

Ahoj, chtěl jsem se zeptat znalejších nožířů zde: mám několik zavíracích nožů a nejvíc využívám CRKT CEO (jelikož je tenký a poměrně nenápadný i do obleku) no a sháním k nim alternativu s pevnou čepelí. Tedy nemáte někdo tip na nůž s pevnou čepelí (s délkou čepele tak od 6 do 10 cm přibližně), který by se dal nosit denně? Preferuji řekněme gentlemanské nože klidně s dřevěnou rukojetí, cokoliv jen ne typy jako CRKT Minimalist nebo Ka-Bar TDI law atd. Vizuálně něco obdobného tomu, co přikládám jako obrázek z netu. Kdyby někdo znal např. i nožíře co to umí vyrobit, budu rád. 

moc díky za případné reakce.

1-PC210036.JPG

Připomnělo mi to nůž pana Poka,jež mám doma.

IMG_20200501_194427.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 13 hodinami, bohus76 napsal:

Připomnělo mi to nůž pana Poka,jež mám doma.

IMG_20200501_194427.jpg

Podívej se na stránky Petra Dohnala má je na Knife jistě si vybereš.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...