Přejít na obsah

Nože


Doporučené příspěvky

Předvádíte zde chlapci krásné nožíky, jen co je pravda. S tím já se nemohu rovnat. Kromě toho, že sbírám Leathermany (zatím asi 60 ks), tak mám i 10-15 nožů, které jsem zčásti kupoval sám a pár jich i dostal. Nejsem sběratel, prostě jsem celoživotní kluk co používá nože. No a občas se objevil nějaký, který jsem musel mít. Podotýkám, jsem ročník 1960. Tuhle jsem se tím přehraboval a zjistil jsem, že 3 mé nože jsou opravdu staré a kromě toho se z nich za ta léta staly poměrně ceněné legendy. U mne se navíc dožily dnešních dnů v exkluzivním stavu a tak jsem je pro vás cvaknul:

1. Mikov, vystřelovák - ani nevím co je to za model. Kupoval jsem ho v roce 1980 během studií v Praze, paní v krámku nedaleko Karláku mi ho objednala a čekal jsem na něj snad půl roku. Dlouho jsem ho denně nosil a používal.

2. Spyderco Pro Venator, Seki Japan - Kupoval jsem v roce 1991 v malém krámku na pražské periferii, chtěl jsem tehdy kvalitní menší nožík. Stál tehdy necelé 3000,-, což bylo hodně peněz. V tu dobu mi ještě nedošlo, že kombinované ostří není úplně praktické. Nožík jsem dlouhá léta nosil a intenzivně používal, přesto je v 99% stavu, zcela bez vůlí, což mi přijde skoro neuvěřitelné. Úžasná kvalita.

3. Gerber - tuhle legendární dýku asi mnozí znáte. Tahle je z druhé poloviny 90. let. Střílel jsem tehdy závodně IPSC a na střelnici ji zahlédl u jednoho profíka co pracoval v ochrance, snad dokonce někoho z vysokých politických kruhů. Tihle chlapi soutěže pravidelně vyhrávali a já studoval jejich techniku střelby, zbraně a tak. No a tahle dýka mi padla do oka. Zamiloval jsem se do ní, sháněl, sehnal a koupil, už nevím kde, stála tuším 3600,-, což nebylo málo. Já ji tak miloval, že jsem ji používal úplně na všechno, i když to bylo občas trápení, protože rozhodně není stavěná na dělání klacků na buřty. Ale kromě toho jsem s ní dlouho trénoval různé bojové techniky a docela mi to i šlo. Nosil jsem ji denně spolu se střelnou zbraní a uměl jsem to s ní tak, že jsem se cítil opravdu bezpečně. Ta kudla ode mne dostávala fakt záhul a je neuvěřitelné, že je téměř ve stavu nového nože. Bodala, sekala, řezala, krájela všechno možné a dokonce jsem s ní házel. Dělá se dodnes, nevím jestli stále v USA nebo už v Asii, současná verze má klip a pojistku pojistky, navíc mé starší řešení pojistky je nejen hezčí, ale i masívnější a klip by mi akorát překážel při manipulaci, rychlém střídání úchopů atd., aspoň myslím. Po letech jsem se do ní zamiloval podruhé a dnes ji mám na opasku.  

IMG_20210829_131926~01~01 (002).jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ten Gerber je jeden z mala "taktickych" nozov, ktorym sa ta takticnost da trochu aj uverit. Za zmienku stoji,  ze to falosne ostrie sa da nabrusit a konstrukcia umoznuje to nosit bezpecne zavrete... zaroven je tam stale ta ploska na palec, takze ked s tym potrebujes do niecoho silnejsie zabrat, tak sa to vdaka tomu celkom da... aj tie zuby maju uz z vyroby spravny tvar a nie su len na paradu ako na mnohych inych. Celkovo dost podareny nozik a u Gerberu rozhodne vedia preco ho stale robia.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 10 hodinami, cali napsal:

Ten Gerber je jeden z mala "taktickych" nozov, ktorym sa ta takticnost da trochu aj uverit. Za zmienku stoji,  ze to falosne ostrie sa da nabrusit a konstrukcia umoznuje to nosit bezpecne zavrete... zaroven je tam stale ta ploska na palec, takze ked s tym potrebujes do niecoho silnejsie zabrat, tak sa to vdaka tomu celkom da... aj tie zuby maju uz z vyroby spravny tvar a nie su len na paradu ako na mnohych inych. Celkovo dost podareny nozik a u Gerberu rozhodne vedia preco ho stale robia.

Co myslíš tím, že konstrukce to umožňuje nosit bezpečně zavřené?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, Ivan Lelák napsal:

Co myslíš tím, že konstrukce to umožňuje nosit bezpečně zavřené?

Ze na vacsine zatvarakov (napr mikov predator) keby si nabrusil falosne ostrie, tak Ti pri zavretom nozi bude to ostrie trcat do sveta.... a tu sa cele schova do rukovate.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 3. 9. 2021 v 9:16, Mate napsal:

Tak já se s dovolením pochlubím jednou prací na přání.

Na pokročilejšího začátečníka zde, je to práce, kterou mi hlava nebere... ten výbrus je famózní.

Upraveno uživatelem horal
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...