Přejít na obsah

Nože


Doporučené příspěvky

Tak jsem do toho praštil. Pořídil jsem si vysněný nůž o kterém bych před rokem přísahal, že si takovou kudlu za tyhle peníze nekoupím. Ale znáte to: tak dlouho se vybírá Sebenza, až se koupí Rockstead. Ano už několikrát jsem měl v košíku malou Sebku, ale pak jsem to stopnul protože Sebenza je sice dokonalá, ale je tak dokonalá, až je trochu nudná. Variantu s dřevěnými příložkami jsem nemohl nikde sehnat, tady na fóru mi párkrát o fous utekla (pochopitelně). Teď na srazu jsem si od @mAra_ tu malou Sebenzu půjčil, ale zdála se mi zase moc malá. No a od té doby jsem to študoval tak dlouho, až dnes dorazil balíček. Popravdě řečeno jsem i otravoval kurýra, jestli už jede, protože jsem se fakt nemohl dočkat. Nějaký detailní popis je asi zbytečné psát, je toho na webu dost. Nůž od výrobce, který sice dělá sériovky, ale série jsou malé a podíl ruční práce je mnohem větší než té na CNCčkách, a jejichž nože jsou prý bez chyby. Má pouhých 100 gramů, čepel má 82 mm, takže pro mě opravdu nůž ani malý ani velký. Mám ho jako EDC, jen se ho zatím bojím vzít do pracek, natož s ním něco řezat 😄 

Těšil jsem se, až tu balzovou krabičku budu mít před sebou..

IMG_2613.thumb.jpg.ee9e388fec6a84359e99a8f96191739a.jpg

IMG_2614.thumb.jpg.062ec300e9ed765fffe7f029de410c1b.jpg

 

IMG_2615.thumb.jpg.28aa27a9640f1c93a0809b2fe870e779.jpg

 

IMG_2616.thumb.jpg.d65a3fcbd72fa9af46958785c086738c.jpg

Tečka na čepeli je od zkoušky tvrdosti podle Rockwella. U každého kusu se měří tvrdost, v mém případě je v certifikátu 66,5 HRC. A i když tvrdost není sama o sobě to nejdůležitější, tak je to sakra tvrdá ocel. Je to prášková ZDP 189, jedna z nejlepších ocelí na nože současnosti.

IMG_2618.thumb.jpg.b03cc3e69264cc4a5b77470fc52875fe.jpg

 

Byl jsem koupit šestku torx a jdu namontovat klip..

IMG_2619.thumb.jpg.54cad7c3272b8b55f2ffe02daf52b653.jpg

A hlavně se mě neptejte, proč tam je vygravírované to jmelí 😄 jak se mě ptal @Bembeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

[mention=20760]michalval[/mention], parádne. To jmelí je vraj japonská marhuľa (meruňka:). 

Ja som sa pri výbere EDC rozhodol podporiť domácu výrobu. IMGP6635s.thumb.JPG.63c59eef2a45680f881178f9b5efd54e.JPG

A jaky je prvni dojem?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

[mention=20760]michalval[/mention], parádne. To jmelí je vraj japonská marhuľa (meruňka:). 

Ja som sa pri výbere EDC rozhodol podporiť domácu výrobu. IMGP6635s.thumb.JPG.63c59eef2a45680f881178f9b5efd54e.JPG

Diky! Ano je to japonska merunka. Nove verze Shu maji motiv kapru Koi nebo chryzantem, ale tohle jmeli se mi libi mnohem vice.
Mas hezky nuz. A navic s nim muzes leccos uriznout narozdil ode me
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 8 minutami, Prochy68 napsal:


A jaky je prvni dojem?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Dobrý. Už niekoľko týždňov ho nosím, vo vrecku nezavadzia, veľkosť čepele akurát, do ruky fajn, reže dobre, pevný, povrchová úprava dobrá. Chodí hladko, mal som možnosť vybrať z niekoľkých kusov, takže už pri kúpe bol hladký chod, a ako sa s tým človek hrá, tak sa ešte viac rozbehal. Občas si vyhodenie vyžiada trochu viac úsilia, záleží od polohy prstu. Čo je trošku asi zbytočné je ten výrez v čepeli, vraj ho tam dávali kvôli uľahčeniu obojručného otvárania, ale skôr ten nôž chytíte za prednú plnú časť čepele, a miesta pre úchop je dosť. Naopak, ten výrez skôr vnímam pri zatváraní.

Celkovo dobre, trošku rough (v dobrom slova zmysle). Ak ho porovnám napríklad zo svojim germánom, ten mi príde viacej taký refined...chodí hladšie, jemnejšie, poistka (a zatváranie) je pocitovo lepšia... 

IMGP6643s.thumb.JPG.036dbcbf55a250a58ab714a24b19912c.JPG

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 28 minutami, michalval napsal:


Diky! Ano je to japonska merunka. Nove verze Shu maji motiv kapru Koi nebo chryzantem, ale tohle jmeli se mi libi mnohem vice.
Mas hezky nuz. A navic s nim muzes leccos uriznout narozdil ode me emoji1.png

Tak vieš, keď kupuješ umelecké dielo...
 :speak_cool:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@michalval Gratuluju k parádnímu kousku - takhle reálně nafocený vypadá ještě mnohem líp než na mizerných produktovkách z boku. Přiznám se že tenhle konkrétní model už jsem měl několikrát hozený v košíku na mujnuz.cz, ale v téhle "umělecké" cenové lize u mě pokaždé vyhrály kousky od tuzemského nožíře.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 44 minutami, M109 napsal:

Tak vieš, keď kupuješ umelecké dielo...
 :speak_cool:

Umělecké dílo, které se dá prakticky požívat - bude-li odvaha 😄 

před 15 minutami, Radek124 napsal:

@michalval Gratuluju k parádnímu kousku - takhle reálně nafocený vypadá ještě mnohem líp než na mizerných produktovkách z boku. Přiznám se že tenhle konkrétní model už jsem měl několikrát hozený v košíku na mujnuz.cz, ale v téhle "umělecké" cenové lize u mě pokaždé vyhrály kousky od tuzemského nožíře.

Díky Radku. Všichni víme, že ta cena za nožík je vysoká, pokud se člověk živí prací - což je bohužel i můj případ 🙂 , ale nelituju - je to fakt umělecké dílko. Musí to být maniaci precizní práce. A to Japonsko na Tebe z toho nože dýchne. Ani na tý balzový krabiččce nenajdeš chybku...Jo a na mujnuz.cz ještě jeden kousek skladem je ve variantě s DLC střenkou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@michalval Ono by tuším mělo být průhledné DLC i na Tvých střenkách, takže jestli nemáš morální problém s ohrožováním "resale value" hodinek nošením, nebude při rozumném používání problém ani tady. Co se cen týče, potom co jsem viděl u Tesaříkových to beru tak že i mistr nožíř (a lidi kteří to pak třeba ručně gravírují, balí atd.) se živí prací. Prací na kterou se běžně dává doživotní záruka a kterou po odeslání ke všem čertům už nejspíš nikdy neuvidí - a před tím ještě musí kdoví jak dlouho číst a odrážet škemrání překupníků, že je nezajímá kolik týdnů nad tím strávil, že je to moc drahé a nikdo to za ten nesmysl nekoupí... -_-

Upraveno uživatelem Radek124
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 20 minutami, Wanderer napsal:

Jako moc pěknej nůž, Michale to už je fakt odhodlání, za t, prachy. Budeš ho nosit a používat nebo půjde do vitríny na občasné pohrání?

Díky Honzo, žádná vitrína, už je v kapse. Na lahváče a konzervy to nevidím, ale určitě rozřízne spoustu poštovních balíků 😄 

před 9 minutami, Radek124 napsal:

@michalval Ono by tuším mělo být průhledné DLC i na Tvých střenkách, takže jestli nemáš morální problém s ohrožováním "resale value" hodinek nošením, nebude při rozumném používání problém ani tady. Co se cen týče, potom co jsem viděl u Tesaříkových to beru tak že i mistr nožíř (a lidi kteří to pak třeba ručně gravírují, balí atd.) se živí prací. Prací na kterou se běžně dává doživotní záruka a kterou po odeslání ke všem čertům už nejspíš nikdy neuvidí - a před tím ještě musí kdoví jak dlouho číst a odrážet škemrání překupníků, že je nezajímá kolik týdnů nad tím strávil, že je to moc drahé a nikdo to za ten nesmysl nekoupí... -_-

Resale value není to, co bych řešil ani u hodinek. Bude na denní používání, ale jasně že s citem, zničit ho nechci. A na nějaké páčení a sekání tenhle nůž stejně určen není.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 15 minutami, Radek124 napsal:

@michalval Ono by tuším mělo být průhledné DLC i na Tvých střenkách, takže jestli nemáš morální problém s ohrožováním "resale value" hodinek nošením, nebude při rozumném používání problém ani tady. Co se cen týče, potom co jsem viděl u Tesaříkových to beru tak že i mistr nožíř (a lidi kteří to pak třeba ručně gravírují, balí atd.) se živí prací. Prací na kterou se běžně dává doživotní záruka a kterou po odeslání ke všem čertům už nejspíš nikdy neuvidí - a před tím ještě musí kdoví jak dlouho číst a odrážet škemrání překupníků, že je nezajímá kolik týdnů nad tím strávil, že je to moc drahé a nikdo to za ten nesmysl nekoupí... -_-

Jo a pokud jde o DLC tak tady je na bocích odbroušené a je zůstalo "pouze" na hřbetu a okrajích, kdežto ta druhá verze Shu - CB má DLC všude.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Uvidíme - láká mě i RYO, jenže tam už se to cenově opravdu blíží skutečně zakázkovým kouskům od nožířů, u kterých se nehraje na kompromisy a vím že nikdo druhý stejný nůž mít nebude. Ale stejně jsou to parádní kousky, kam se hrabou směšně vyhajpované velkosériové "investiční" plecháče od CR...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 12 hodinami, Radek124 napsal:

Uvidíme - láká mě i RYO, jenže tam už se to cenově opravdu blíží skutečně zakázkovým kouskům od nožířů, u kterých se nehraje na kompromisy a vím že nikdo druhý stejný nůž mít nebude. Ale stejně jsou to parádní kousky, kam se hrabou směšně vyhajpované velkosériové "investiční" plecháče od CR...

RYO je hezkej - vypadá jako macek, ale přitom čepel je 80 mm a váha 124 gramů, takže není. No a cena je ještě o 10 tisíc vyšší, asi za ten tvrzený povrch. Říkáš, že Chris Reeve jsou plecháče - já myslel, že to je svatý grál pro mnohé lidi a vzor precizní práce.  Ale jak jsem psal - měl jsem v ruce jednou malou Sebenzu a jen na 3 minuty.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pro jedince vzývající "svatý grál" v sešroubovaném plechovém framelocku mám coby strojař jediný "politicky korektní" terminus technicus - ignoranti.
Ale proč si kvůli tomu kazit karmu na fóru, kde se tatáž sorta do umdlení upisuje do pořadníků na mechanické Rolády/AP/PP a nazývá to "investice"? :whistle:

Od impulzivních nákupů japonských zrcátek mě naštěstí dostatečně zrazuje i vlastnictví podobných a praktičtějších kousků, jako třeba Benchmade Anthem 🤑

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 5 hodinami, Radek124 napsal:

Ale proč si kvůli tomu kazit karmu na fóru, kde se tatáž sorta do umdlení upisuje do pořadníků na mechanické Rolády/AP/PP a nazývá to "investice"? :whistle:

Tak čistě ekonomicky bráno, pohledem do minulosti to investice je. Pokud si před deseti lety koupil rolády, dal je trezoru a dnes je prodáš, jsi sakra v zisku. Inflaci v to počítaje. Vůbec teď nehodnotím zda je to "hodinařina", zda ty rolády jsou zpracováním na úrovni podobně drahých jiných hodinek atp. Ale čistě jako investice do likvidní komodity v rámci diverzifikace portfolia by fungovaly velmi dobře. Líbit se nám to nemusí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

OK - ale i tak je to furt spíš drobná sběratelská spekulace na dlouhodobý růst cen, na které nejvíc vydělal samotný ROLEX a která (třeba v případě jiného načasování hajpu kolem virtuálních měn) mohla klidně dopadnout úplně jinak. Opravdu efektní investice do Rolád už IMHO vyžadovala přinejmenším fištrón a měřítka Šajcha Sibiřana, aneb Everything Counts in Large Amounts... B)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...