Přejít na obsah

Nože


Doporučené příspěvky

Ivane souhlas. Tady vznikla takova paradoxni situace, ze kamos je spokojenej ale podle me chodi blbe. Takze ve finale jsem mu nechtel kazit radost nejakejma polemikama, ale jako spravnej autista jsem se musel hodne drzte, protote trpim, kdyz neco funguje blbe a pritom vim, ze by to  mohlo chodit lip. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, warann napsal:

Ivane souhlas. Tady vznikla takova paradoxni situace, ze kamos je spokojenej ale podle me chodi blbe. Takze ve finale jsem mu nechtel kazit radost nejakejma polemikama, ale jako spravnej autista jsem se musel hodne drzte, protote trpim, kdyz neco funguje blbe a pritom vim, ze by to  mohlo chodit lip. 

Chápu, rozumný přístup...

Aby bylo jasno, já Mikov jen nekritizuji, naopak, jsem jeho fandou, byť možná trochu z nostalgie, pár nožů jsem měl už v mládí a mám i dnešní. Z těch mne zaujal v podstatě jen Predator a abych nebyl zklamán, první jsem si nechal postavit ze stavebnice a upravit jedním z odborníků, Karlem Šustou. O výsledku, nože s názvem Aurora Borealis, jsem tu psal 19.1. a byl jsem z něj tak nadšen, že jsem oslovil ještě druhého vyhlášeného úpravce s prosbou o zhotovení nože podle mých představ. Jsem s tímhle příspěvkem trochu v předstihu, protože fyzicky nůž ještě nemám, ale budu ho mít snad dnes odpoledne a zatím sem dávám jen fotky úpravce. Podrobnější popis, první dojmy i srovnání obou Predatorů dodám později, ale už teď jsem se s Vámi chtěl podělit, protože nůž myslím vypadá nádherně..

Mimochodem, z nových Mikovů bych si rád koupil v běžném obchodu multifunkční nožík z řady STOVKA a provedl srovnávací testík s obdobou švýcarské firmy Victorinox. Zjistil jsem totiž, že u obou značek lze nalézt výbavou téměř totožné nožíky za poměrně blízkou cenu a zajímalo by mne, jak Mikov ve srovnání obstojí..  

IMG_20220116_135803~01.jpg

received_335316231854389~01.jpg

received_341658104509022~01.jpg

received_630081854763886~01.jpg

FB_IMG_1645387523099.jpg

received_4966900893404800.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě pár rychlých fotek obou mých Predatorů, mobilem včera před západem sluce a pár informací k tomu novému - jde o jednu z posledních stavebnic s čepelí N690 a navíc prý je trochu vzácná, protože Mikov si u menší série ověřoval frézování bolstrů spolu s příložkami z jednoho kusu namísto nabodování bolstrů na příložku. Na mé přání byl nůž dodán v poměrně jednoduché formě, jediným zdobným prvkem je vsazená mosazná destička s kompasem. Nůž má i titanový klip s bronzovou anodizací, šrouby jsou žluté, resp. vzhledem spíš blízké bronzu nebo mosazi. Šrouby jsou jedním z poznávacích znaků Vojty, autora úpravy, originální Predatory jsou nýtované. Střenky jsou na pohmat hebké, až sametové, v matném provedení, dřevo je Palisandr Santos (netuším o co jde:-)). Zajímavým prvkem, na první pohled neviditelným, je kruhové zahloubení  pro palec u konce páčky pojistky, kdy jde o terasové "antické divadlo" s odskoky cca 0,1 mm. 

Naproti tomu autor prvního Predatoru "Aurora Borealis" zůstal věrný nýtované konstrukci, nicméně zpracování je velmi precizní. Zdobená je i část pouzdra jakýmsi vlnkovým dekorem. Střenky jsou více zaoblené a nůž je o něco silnější.

Mám-li se pokusit o první srovnání, lépe se drží Aurora, díky silnějším, zaobleným střenkám a absenci klipu, bude ale nejspíš víc klouzat v mokrých rukách. Aurora je o něco lépe naostřená, jde skoro až o břitvu, nicméně i Kompas je velmi ostrý. Čepel Aurory má, vlastně nemá špičku, autor ji nechal tak jak byla ve stavebnici, ale nutno podotknout, že i autor Kompasu by to tak nechal, pokud bych ho o kvalitní špičku nepožádal. Žádný z autorů nechce ubírat z čepele materiál. Tady jde spíš o ostudu Mikovu, protože jak se tak o nože napůl laicky už desítky let zajímám, kvalita špičky byla vždy jedním z hodnocených prvků. Zahloubení pro palec u páčky pojistky je u Aurory udělané jinak a otvírání jde snadno, u Kompasu se mi občas nedaří odklopit páčku napoprvé ale jde o cvik. Oba nože jsou nádherné a neumím některý z nich označit za větší "klenot", kterým jsou nepochybně oba, ale každý jinak, což odpovídalo mému zadání. Na Auroře je nepatrným rušivým prvkem jedině trochu levně působící hlava nýtu čepele na bolstru. Na Kompasu je vidět komplexnější rozsah úprav, i krabička a její obsah působí luxusnějším dojmem, odpovídá tomu ale rozdíl v ceně. Na leštěných plochách obou nožů, zejména bolstrech a čepelích, je vidět každý otisk prstu, ale to je vlastnost, nikoliv vada.

Omlouvám se za kvalitu fotek a smítka prachu:-(.

IMG_20220221_165659~01.jpg

IMG_20220221_165133~01 (002).jpg

FB_IMG_1645520874246.jpg

IMG_20220221_165230~01.jpg

IMG_20220221_165505_1~01.jpg

IMG_20220221_165527~01.jpg

IMG_20220221_165602~01.jpg

FB_IMG_1645520866519.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já nejsem vyloženě fanda Predátoru, ale ten tyrkysový je parádní (ty střenky). Ten nýt by mi ani nevadil, ale ten nápis na čepeli AURORA BOREALIS se tam fakt nehodí, to ten nůž úplně zazdilo. Možná nějakej zdobnější font, ale stejně, já bych to tam nedával. Sorráč Ivane  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 6 minutami, Strocek napsal:

Já nejsem vyloženě fanda Predátoru, ale ten tyrkysový je parádní (ty střenky). Ten nýt by mi ani nevadil, ale ten nápis na čepeli AURORA BOREALIS se tam fakt nehodí, to ten nůž úplně zazdilo. Možná nějakej zdobnější font, ale stejně, já bych to tam nedával. Sorráč 

😉

Upraveno uživatelem Oplt
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 18 hodinami, Strocek napsal:

Já nejsem vyloženě fanda Predátoru, ale ten tyrkysový je parádní (ty střenky). Ten nýt by mi ani nevadil, ale ten nápis na čepeli AURORA BOREALIS se tam fakt nehodí, to ten nůž úplně zazdilo. Možná nějakej zdobnější font, ale stejně, já bych to tam nedával. Sorráč Ivane  

Neomlouvej se. Určitě by šlo pohrabat se ve více fontech a třeba by se mi jiný nakonec i líbil víc, ale takhle jsem opravdu spokojen. Nůž jsem si vymyslel pod vlivem zážitku, něco mi vnuklo aby byl právě takovýhle a tak je to správně..:-).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 20 hodinami, Strocek napsal:

Já nejsem vyloženě fanda Predátoru, ale ten tyrkysový je parádní (ty střenky). Ten nýt by mi ani nevadil, ale ten nápis na čepeli AURORA BOREALIS se tam fakt nehodí, to ten nůž úplně zazdilo. Možná nějakej zdobnější font, ale stejně, já bych to tam nedával. Sorráč Ivane  

s tímto nožem to mám stejné,  s tím rozdílem, že ten tyrkysovej se mi nelíbí vůbec, a už vůbec ne ten nápis na čepeli.

Za to ten od Mydlinky je opravdu krásnej, to je úplně jiná kudla 👍

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, obrbobr napsal:

s tímto nožem to mám stejné,  s tím rozdílem, že ten tyrkysovej se mi nelíbí vůbec, a už vůbec ne ten nápis na čepeli.

Za to ten od Mydlinky je opravdu krásnej, to je úplně jiná kudla 👍

Uplne súhlasím, a rovnako aj s tvojim názorom aktuálne v zumpicke 👍

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jojo, dřevo je dřevo.. 

Co se týká Mikovu, mám podobný názor jako Frantík. Ale může mi to být tak akorát líto, protože firemní politika si žije ve svém vlastním vesmíru, ze kterého nejspíš nedohlédne k úpravcům jejich vlastních výrobků a těžko jim tedy dojde, že by lidé mohli za totéž utrácet u nich. No hlavně že tady ty šikovné úpravce máme..

IMG_20200217_134339~01.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 20 hodinami, ouskavl napsal:

A má to zajímavej příběh.

http://www.noze-nuz.com/noze-nuz/SI15KK.php

Zajímavé, zajímalo by mne, jak u Seki vznikal nůž Spyderco Pro Venator, který mám od roku 1991 a vlastně by mne zajímala celá historie tohoto nožíku, bohužel nemohu nic uceleného najít. Nemají místní odborníci nějaký zdroj?

IMG_20200406_181732~01.jpg

IMG_20200406_181923~01.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Asi vás ještě chvíli budu otravovat mým novým přírůstkem, kterého se nemohu nabažit, i když po večerech se mazlím i s Predátorem "Polární záře", která se někomu nelíbí, to ale není můj případ, právě naopak.

Vojta má nepochybně dobrý vkus, cit pro detail a úpravy Predatorů dotáhl téměř k pomyslné dokonalosti co se týká nejen designu, ale i kvality (snad jedině odklapávání pojistky palcem by mohl trochu vylepšit, ale třeba mám nestandardní palec). A nezanedbává ani balení. Krabičku sice na opasku nenosíme, ale i tak je to pastva pro oči, ve skutečnosti větší než na fotkách, což není zcela obvyklé, protože na fotkách vypadá hodně věcí (včetně hodinek i nožů) lépe než v reálu. No, ono jde i o to, jestli to umí někdo dobře vyfotit, což také není můj případ.. :-). Průser je, že když má člověk (nebo aspoň já) takovouhle krásu, už mu v hlavě naskakuje další predátoří projekt.. Třeba s damaškem, rytinou...

PS: Nevím proč, ale při pohledu do té krabičky se mi vybavuje populární odrhovačka Michala Davida "Céčka".. :-):-) 

received_4846403495437118~01.jpg

IMG_20220223_163046~01.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 16. 2. 2022 v 17:46, matous napsal:

Narazil jsem na italské nože akc - objednal jsem otf f-20 - cca 50e , čepel sice obyč 440A, ale jinak jsem příjemně překvapen. Vůle jen o vlásek větší než microtech, jako edc na krájení svačiny a cvakání super. Jsem zvědavý jak dlouho vydrží ..
 

Ja som ho tiez objednal na skusku AKC F20 a musim povedat, ze v mojom pripade je vola podobna voli na ultratechu a utx-85. Za tie prachy mu nemam co vytknut zatial ;) 

IMG_5534.jpeg

Upraveno uživatelem strong
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...