Přejít na obsah

Nože


Doporučené příspěvky

@phweb Začal? Nechci Ti brát iluze, ale "oko" u 111mm "soldatenmesserů" švýcaři používají už přes 20 let. Ale je fakt že tyhle předražené ožužlané  "hunter-pro" modely jsou mizérie a použitý výbrus "á la sekera" je solidní antireklama, na něco co by mělo být "levný praktický a solidní zavírák"... :thumbsdown_anim:

Upraveno uživatelem Radek124
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, Radek124 napsal:

@phweb Začal? Nechci Ti brát iluze, ale "oko" u 111mm "soldatenmesserů" švýcaři používají už přes 20 let. Ale je fakt že tyhle předražené ožužlané  "hunter-pro" modely jsou mizérie a použitý výbrus "á la sekera" je solidní antireklama, na něco co by mělo být "levný praktický a solidní zavírák"... :thumbsdown_anim:

Jo, to ja vim, zavedeny je v armade od 2008, ale tvarove vypadal dost jinak. Hlavne ostri mel skoro rovne a oko vic vycuhujici... Tohle je dost Spydecoidni, kdyz se podivas treba na Strech a jemu podobne. Hlavne Victorinox s jednou cepeli tak nejak nezapada do pojmu svycarak.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky


Naopak, původní GAK2 měl "oko" celkem placaté, teprve pozdější "civilní" Trailmaster jej dostal v oválném tvaru který u 111mm modelů známe dnes (130mm Wenger New Ranger radši nezmiňuju - to byl echt nepodarek a vše co pro něj platí i pro novodobé 130mm Victorinoxy)...
image.png.690c650bba29aec52f6c84b577756368.png

Problém je že kvůli historicky nastaveným technologickým procesům (omílání želízek po výseku) nebyli u Victorinoxu nikdy schopní udělat přesný linerlock, takže si museli dopomáhat více (nehetník) nebo méně (OH) předepjatou hřbetní pružinou, aby lidi neřvali že to má svislý vakl horší než Číňan. Což je mimochodem taky zajímavý námět k zamyšlení, protože (beze studu čínské, byť jistou inspiraci některá želízka nezapřou) multifunkční zavíráky od Ruike jsou dnes kvalitativně o 2 generace dál, než tohle muzeum plecho-plastových cetek z Ibachu :whistle:

image.png.ca4dd39b078c1a6db10b6e74ba1891c6.png

Upraveno uživatelem Radek124
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 38 minutami, Potkan napsal:

To uz snad neni vubec aktualni ne? To bylo driv…

No vazne, ono se asi nekde konecne zmenilo neco i k lepsimu... v aktualnim zneni zakona uz jsou zakazane jen s jednorucne ovladatelnym automatickym mechanismem. To teda cumim...

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, Radek124 napsal:


Naopak, původní GAK2 měl "oko" celkem placaté, teprve pozdější "civilní" Trailmaster jej dostal v oválném tvaru který u 111mm modelů známe dnes (130mm Wenger New Ranger radši nezmiňuju - to byl echt nepodarek a vše co pro něj platí i pro novodobé 130mm Victorinoxy)...
image.png.690c650bba29aec52f6c84b577756368.png

Problém je že kvůli historicky nastaveným technologickým procesům (omílání želízek po výseku) nebyli u Victorinoxu nikdy schopní udělat přesný linerlock, takže si museli dopomáhat více (nehetník) nebo méně (OH) předepjatou hřbetní pružinou, aby lidi neřvali že to má svislý vakl horší než Číňan. Což je mimochodem taky zajímavý námět k zamyšlení, protože (beze studu čínské, byť jistou inspiraci některá želízka nezapřou) multifunkční zavíráky od Ruike jsou dnes kvalitativně o 2 generace dál, než tohle muzeum plecho-plastových cetek z Ibachu :whistle:

image.png.ca4dd39b078c1a6db10b6e74ba1891c6.png

Jestli placate nebo kulate neresim, spis to, ze u obou je vzdycky cely otvor nad urovni predni casti cepele, coz u Hunteru rozhodne neplati. A k tomu jeste backlock, ma to vinox vubec jeste i u neceho jineho, nebo jen u tohohle?  A rozhodne se shodneme ze za ty 2k se da poridit uz leccos z celkem slusne oceli misto "buhviceho, co vam nerekneme" (pravdepodobne 440B?) u Victorinoxu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zaregistrovali jste že vyšlo oficiálně Military 2?

Nikdy jsem Military neměl, vždycky mi přišlo zbytečně velký. Měl jsem úplně původní Paramilitary, pak PM2, teď Ježíšek přinesl PM3 (které mi přijde super). Myslím že teď to nový military budu muset zkusit.

108948442_Reveal12social.thumb.jpg.92dd7b4393e36646a1038531aed032eb.jpg



Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

16740437669177705940216234316076.thumb.jpg.66c3891162a2dd134a31664116deda27.jpgZdravím všechny a prosím o radu. Mám 15 let CRKT M16-03, které mi vyhovuje, ale flip je dost ostrý a trhá kapsy. Pořídil jsem Buck Sprint Pro.  Ten nemá  v zavřeném stavu čepel přesně vystředěnou. Myslím, že je to tím, že na ni tlačí linerlock. Je nějaká možnost to poladit nebo byste to nechali a je to u takových nožů běžné. Moje staré CRKT není taky na středu, ale už jsem si na to zvykl a myslel jsem, že ten Buck na tom bude se zpracovánim lépe. Díky moc. 

Upraveno uživatelem Danny35
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Danny35Nevím co za nadstandardní zpracování čekals od Bucka, ale klasický postup je mírně povolit šroubky co drží střenky, zezadu lehce klepat "na prdelku" příložky od které je čepelka dál a po srovnání zase dotáhnout. Kdybys to chtěl řešit pořízením něčeho nového, vychvajdni se na flippery a jiné srágory s liner/frame lockem, zkus Axislock (který kromě zamykání bez strkání prstů do dráhy ostří řeší i uvolňování čepelky, takže jde elegantně otevírat/zavírat švihnutím zápěstí) a rychle zjistíš že není cesty zpět :smoke:

Upraveno uživatelem Radek124
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky moc za odpověď 👍. V nožích se zas tolik nevyznám a myslel jsem, že by to mohl být standard. Ale asi ne u Bucka :( Tak jsem se vydal na tu cestu a Axislockem :). Zaujal mne Benchmade Bugout, Axis Drop Point 535. Jdu dál guuglit a hledat a těším se že něco pěknýho vyberu 😉.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to co píše Radek je známý postup, ale dle mých zkušeností nepomohou. To je dáno nepřesností výroby některé části nože.

Já to většinou řeším úpravou (obroušením) tl. podložky na straně, která je "vychýlená". Takhle jsem upravoval Rete Starboy a nechal jsem na tom málem prsty, ale teď je to OK.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je docela zajímavý postup, ale to co obrousíš by jsi měl na druhé straně přidat. Nůž nejlépe funguje, když jsou příložky rovnoběžně. Když u čepu ubereš tak se budou zákonitě sbíhat a budš mít honičku na čepeli se stranovou vůlí. Tohle je "oblíbené" téma ladičů Spyderca PM2, kde si potuní nůž hezkými barevnými šroubky a sloupky, případně backspacerem z Aliku, ale číňan přesnou délku těchto dílů neřeší a majitel nože se pak vzteká proč už mu ta čepel nechodí na cvrnknutí?!? Protože ji musí kvůli té sbíhavosti víc dotáhnout aby tam nebyla stranová vůle. ;)

   

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 19 minutami, mydlinkaTM napsal:

To je docela zajímavý postup, ale to co obrousíš by jsi měl na druhé straně přidat. Nůž nejlépe funguje, když jsou příložky rovnoběžně. Když u čepu ubereš tak se budou zákonitě sbíhat a budš mít honičku na čepeli se stranovou vůlí. Tohle je "oblíbené" téma ladičů Spyderca PM2, kde si potuní nůž hezkými barevnými šroubky a sloupky, případně backspacerem z Aliku, ale číňan přesnou délku těchto dílů neřeší a majitel nože se pak vzteká proč už mu ta čepel nechodí na cvrnknutí?!? Protože ji musí kvůli té sbíhavosti víc dotáhnout aby tam nebyla stranová vůle. ;)

   

ahoj,

to mě samozřejmě taky napadlo, ale tak takové podložky by se asi nedaly ani sehnat. Problém to nedělá.

Shodou okolností řeším nákup právě takových podložek na Aliku a tam mají dost rozměrů a tl. od 0,1mm a s tím by se dalo už "pracovat"

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No ono je to s těma podložkama složité, musíš dodržet tři rozměry. Proto si ty podložky dělám raději podle potřeby sám. Což mi zrovna připomíná anabázi s velkým Griptilianem a Croced River oba od Benchmade a s axisem. Amerikáni se rozhodli zvolit sílu fosforbronzových podložek 0,65mm a věř mi že jsem se zapotil abych ten rozměr dodržel a kudla chodila jak má. :( U nás není problém s plechem 0,6 nebo 0,7. Zkoušel jsem odoje a prd, ten 0,1mm materiálu tam chyběl nebo naopak přebýval.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 6 hodinami, Moty napsal:

asistované otvírání je super, od tý doby co mám Kershaw Dividend, tak jinej nůž už nemám

https://www.mujnuz.cz/noze/zaviraci-noze/kershaw-dividend-composite-blade.html

 

No je to hezký, ale láká tě to si nůž pořád otvírat a hrát a pak najednou perko praskne a máš popr*eli :) Těžko seženeš nový - vlastní zkušenost...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, filltos napsal:

No je to hezký, ale láká tě to si nůž pořád otvírat a hrát a pak najednou perko praskne a máš popr*eli :) Těžko seženeš nový - vlastní zkušenost...

Už ne nebo aspon ne už tak často jako na začátku🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...