Jump to content

Recommended Posts

• Replies 13.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jestli chceš buzerovat, zobuď svou ženu nebo děti. :DD A teď k věci: Nemám CZ klávesnici.

Ne, vúbec ne. A nemusíš tady quoteovat jako papoušek. :DD

Já ale nikoho nechci vypáckat, jsem v podstatě mírumilovný člověk. Já si nikdy nezačínám...

To je v pohodě, u téhle oceli je to běžné (podle prostředí ale i u elmaxu, VG-10 atd.). Olej tomu moc nepomůže, jen lišku po nějakou dobu neuvidíš :lol2:.

Pořiď si suchou leštící pastu (hodně jemná modrá a ještě jemnější bílá), nanes je postupně na čepel a hadříkem nebo papírovým ubrouskem celou čepel nějakou dobu pořádně lešti, skoro bych řekl drhni ... a dávej pozor na prsty  :lol2:. jestli Ti nezáleží na zachování továrního povrchu, je dobré nejdřív čepel přejet dostatečně jemným šmirglem, postupně třeba od gritu 3000 do 5000 - šmirgl bych určitě namočil a postupoval velmi jemně téměř bez přítlaku a pokud možno ve směru původního továrního broušení resp. leštění (u SW jw to v zásadě jedno). Tím vyhladíš čepel a vyrovnáš mikro zdrsnění, ve kterém se liška zachytává.

kdybys nůž rozebíral, tak v prostoru kolem čepu jen velmi opatrně pastou, ne šmirglem, i setinka pak může u dobře udělaných nožů způsobit vůli.

Samozřejmě to z nástrojovky nerez neudělá, ale při rozumné péči a opatrnosti bys už neměl mít problém. Dělám to už roky u ocelí typu AUS-8, ZDP, D2, elmax, máme se synem dost agresivní pot a žádná liška  už nebyla  :)

Edited by chloupek

@minimus80: Hlavně zbytečně neplašit, tohle není "důlková koroze napadající tubus" - mě se něco hodně podobného podařilo z S30V "vygumovat" nasucho tvrdou gumou a klasicky namokro vydrhnout, chtělo to jenom čas. Ony ty práškovky jsou dost tvrdé a ta "liška" často bývá jenom navázaná na nedočištěný povrchový bordel, v mém případě šlo o asi rok zapomenutou borovou smůlu (díky čemuž jsem dostal TTi s velmi zajímavou slevičkou :P). Doporučovat kvůli jedné mizerné fotce ušmudlané čepelky hned šmirgl/pastu by nemuselo dopadnout úplně dobře...  :speak_cool:

zubní pasta a guma jsou recepty osvědčené a funkční, ale spíš jednorázové, Když čepel vyhladíš (ať už tovární povrch jako takový, nebo co je na něm, jak píše Radek), velmi se sníží pravděpodobnost, že se liška objeví znovu. U svých nožů to po zkušenostech dělám preventivně. Suchá leštící pasta stopu nezanechá, jen je čepel hladší, šmirgl už stopy zanechává, proto jsem psal o opatrnosti :).

Janko, dost sádla máš i v lovečáku/uheráku/čabajce a dalších dobrotách, pro dosažení optimální vrstvy ochranného filmu staží otřít o rohlík/chleba. 

Naopak bíloušské modly jako jabka, broskve, banány, avokáda, ananasy, citrusy a pod. jsou pro většinu ocelových čepelek něco jako jed...  :skull:

kua, asi by som na nozi mal radsej lisku ako vlacit so sebou noz nonstop namazany sadlom  :lol2:

No, jenze cim to chces namazat kdyz to cistis jarem, abys s tim pak mohl jist. Sadlo nebo kus speku ma doma kazdej. :)

Opravdu jedlý minerální olej (na dřevo, místo lněné klasiky)? Vím že petrochemie je mocná a veganská zkáza se blíží, ale s tou kolektivní sebevraždou pro blaho planety bychom snad nemuseli tolik spěchat. Ještě že máme šibnutou Gretu - až zjistí že "minerální = ne z krkavé vody ale z ropy nebo zemního plynu", bude se tak dlouho stávkovat že to IKEA zabalí...  :skull:

PS: Pokud nejde o vyložené jedy (nebudu jmenovat), je u nožů je skoro jedno čím je mažete, pokud pak čepelky pořádně utřete. 

Edited by Radek124

Já to mám s nožema jednoduché. Červený Švýcar rulez. Simple live of a simple man. Teď jsem na letišti procházel s 13 cm kudlou v příručním zavazadle, takže jsem za a) vypadal jako blbec a za B) nůž šel do koše. ( https://www.nuz.cz/eshop/svycarske-noze-victorinox/kapesni-noze-130mm/delemont-rangergrip-52-detail). Stejně se mi zdál zbytečně velký a agresivní a měl blbý vybrus, preferuji rovný. Tak jsem hned po příletu domu objednal nového, menšího menšího koně s jinou pojistkou. Požadavky zůstaly stejné, levný červený Švýcar, jenom nástroje, které jsou nutné k přežití, ať je lehký, tedy muž a vývrtka, a pojistka čepele. Tak mi teď došel Alpineer. ( https://www.nuz.cz/eshop/svycarske-noze-victorinox/kapesni-noze-111mm/alpineer-detail ) Ještě jsem přihodil červený Classic SD na druhé klíče a Victorinox manikurove nůžky a škoda byla 1300 v českých. Prostě pohoda ve spodních patrech nožosvěta.

180c7867e186e28ddc91689cf2e8876b.jpgc81c9e2af2481c38775ac4439652b6b6.jpg32e4e19d70efcaf33441f35f95d15621.jpg14ecca03b1635d127f43e39421d2f896.jpg8b0fc255e64a6e6f645f3fc3ee1bb736.jpg

Edited by Hasňa

Teď jsem na letišti procházel s 13 cm kudlou v příručním zavazadle, takže jsem za a) vypadal jako blbec a za B) nůž šel do koše

Mne ho uschovali do navratu ve ztratach a nalezech. Musim rict, ze pan byl sice prisny, ale mel pochopeni a prijemne me prekvapilo, ze sam tohle reseni navrhl.

• Bert locked this topic
  • Bert unlocked this topic