Přejít na obsah

Barevné pásky k britským vojenským hodinkám


Doporučené příspěvky

Zdravím všechny příznivce vojenských hodinek a služebně starším diskutérům se omlouvám za svou troufalost,že jako nováček zakládám nové vlákno.

Přivedla mě k tomu skutečnost,že na jiném vláknu někdo okomentoval obrázek mých hodinek CWC G10 na plukovním strapu jako hodinek z "kindrvajíčka. Jako mnoholetý nositel britské uniformy(jako reenactor) a i ze skutečnosti,že mě zájem o jednu část Británie(Skotsko) živí se cítím oprávněn k tomu cosi napsat a doplnit.Pokud nosím dříví do lesa,tak se všem předem omlouvám.

V celé Británii je hluboce zakořeněná hrdost na příslušnost k různým více či méně elitním spolkům a institucím. Je jedno jestli se jedná o prestižní univerzitu,veslařský,golfový či kriketový klub nebo některý z pluků britské armády nebo třeba "jen" zbrani. Už od nepaměti bylo běžné,že britští gentlemani nosili kravaty,šátky,svetry a v moderní době i hodinkové pásky v barvách institucí, kterých byli členy nebo které absolvovali.

Je tomu tak i dnes. V Londýně sídlí firma Smart Turnout, která všechny tyto doplňky vyrábí a to dokonce v té nejlepší kvalitě.

http://www.smartturnout.co.uk/accessories/ties.html

http://www.smartturnout.co.uk/accessories/scarves.html

http://www.smartturnout.co.uk/accessories/belts.html

http://www.smartturnout.co.uk/watches-and-watchstraps/watch-straps.html

Poslední odkaz se týká právě inkriminovaných pásků k hodinkám. Je pravda, že jejich móda je asi z těch všech ostatních jmenovaných doplňků nejmladší, ale to je tak nějak dáno dobou. Zvláště u vojáků. Ještě ve druhé světové válce bylo běžné, že důstojníci nosili jako nepředpisovou součást výstroje šátky v barvách univerzit, kterých byli absolventy. Po válce nastoupily kravaty v barvách pluků (u kravat se skoro vždy jedná o šikmé pruhy v různých barevných kombinacích) jako hrdé upozornění na současnou nebo bývalou příslušnost dotyčného civilisty k danému pluku nebo zbrani.

Hodinkové pásky v plukovních barvách se objevily zhruba někdy v době první války v zálivu. První vznikaly jako improvizace samotných vojáků samovýrobou.Postupně se jejich výroby ujalo několik firem a nakonec už zmíněná firma Smart Turnout. Dnes se vyrábí unifikované pásky tzv. NATO straps v tuším dvou šířích a jsou tak použitelné v podstatě pro všechny tipy hodinek.Ale to už zabíhám do oboru na který tu jsou jistě větší odborníci než jsem já.

Jinak vím z vlastní zkušenosti s britskými vojáky,že obvykle má voják pásky dva,jeden šedý či zelený a druhý v plukovních barvách.Ten nosí jen v zápolí a ten nenápadnější nasazuje do bojové zóny. Ale někteří nosí plukovní pásek stále. Samozřejmě je dnes mezi britskými vojáky spousta těch co už dnes nenosí "předepsané" hodinky CWC,MWC,Pulsar a několik dalších značek,ale svoje soukromé hodinky různých výrobců.

Všiml jsem si na několika místech tady na fotografiích,že někteří nosí své i někdy velmi drahé hodinky na NATO strapech v rozličných barvách a možná ani nevědí, že ta konkrétní barevná kombinace je řadí k nějaké konkrétní britské instituci. Možná to dobře vědí a tím pádem se omlouvám za snahu poučovat.

Budu pochopitelně rád za vaše reakce na tohle téma, protože si myslím, že tahle problematika k vojenských hodinkám patří a Británie není žádná "banánová" republika, aby bylo možné jen tak přejít "hodinkové" zvyky v její armádě. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Čau, to, že ten pásek vypadá jak z kindervajíčka jsem psal včera já a pořád si to myslim (nemyslim provedení, ale poskládání barev). Neber to tak, že k tomu pluku, který to vyobrazuje, nemám úctu, tak to neni! Ani nemam nic proti obecnýmu rozlišování institucí (např. ty šály jsou úžasný), byl to jenom můj subjektivní názor a tušim, že právě kvůli němu si napsal tento příspěvek ;) závěrem: Neber to osobně, jde o věc názoru ;) a díky, zase sem se něco přiučil :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Čau, to, že ten pásek vypadá jak z kindervajíčka jsem psal včera já a pořád si to myslim (nemyslim provedení, ale poskládání barev). Neber to tak, že k tomu pluku, který to vyobrazuje, nemám úctu, tak to neni! Ani nemam nic proti obecnýmu rozlišování institucí (např. ty šály jsou úžasný), byl to jenom můj subjektivní názor a tušim, že právě kvůli němu si napsal tento příspěvek ;) závěrem: Neber to osobně, jde o věc názoru ;) a díky, zase sem se něco přiučil :)

Ahoj. Já to osobně neberu ani náhodou. Je mi jasný, že jsi se nikoho nechtěl dotknout. Po zkušenostech vím, že o britských zvyklostech tady v Čechách moc lidí neví. Proto jsem taky založil tohle vlákno. Prostě mi přišlo, že když už se tu píše o vojenských hodinkách, tak nejde ty britský vynechat. No a k něm tyhle pásky tak nějak patří. A protože o hodinkách a zvlášť jejich vnitřku toho moc nevím, tak jsem si myslel, že se můžu angažovat tady na fóru aspoň takhle.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za rozšíření obzorů, vím čemu se mám vyhýbat, abych se nestavěl do role někoho, kým nejsem.

Já si třeba myslím,že vůbec nevadí nošení třeba tohoto pásku

http://www.smartturnout.co.uk/watches-and-watchstraps/watch-straps/military-watchstrap-help-for-heroes.html

Help for heroes je charitativní organizace, která se stará o válečné veterány,dnes hlavně ty novodobé co přišli ve službě vlasti k vážnému zranění s trvalými následky.

Zakoupením ať už tohoto pásku, gumového wrist bandu  nebo případně i další předmětů, nositel deklaruje svojí podporu veteránům. znám i hodně českých vojáků, kteří tenhle pásek nosí.I já nosím ten gumový wrist band.Ty dvě libry mě nepoloží a mám dobrý pocit, že jsem vyjádřil podporu.              

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Diky, novy rozmer...

Ja to doted chapal jen jako barvicky, ktere se ladi k hodinkam. Uf...

Nezbyva nez si priznat, ze nejde jen o trndy barvy, a vybruslit z toho tin, ze nechame udelat elitni klubovy chronomag NATO strap :)

Jeste jednou diky, pro me je tohle informace roku.

To není vůbec špatný nápad.Udělat Chronomag NATO strap  :clap:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Teď jsem lehce zmaten, myslel jsem, že sloužíš v britský armádě... čili vy si jen "hrajete na vojáčky"? (sorry za ten termín, ale nic jinýho mě aktuálně nenapadá)

(vím, že jako občan ČR to první není legální, ale co - v cizinecké legii je taky hromada čechů)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Teď jsem lehce zmaten, myslel jsem, že sloužíš v britský armádě... čili vy si jen "hrajete na vojáčky"? (sorry za ten termín, ale nic jinýho mě aktuálně nenapadá)

(vím, že jako občan ČR to první není legální, ale co - v cizinecké legii je taky hromada čechů)

Správně jsi postřehnul, že jako Čech nemůžu sloužit v britské armádě.Sloužil jsem 7 let v té české ( i v současnosti jsem příslušníkem Aktivní zálohy AČR) a s britskými vojáky jsem strávil něco přes rok kdy jsem byl se 7.polní nemocnicí v Iráku na misi.Nemocnice byla v blízkosti Basry a spadala pod velení Britů. Tam jsem získal mezi britskými vojáky několik přátel na celý život.Pořád se živě zajímám o dění v jejich armádě.Mimo to jsem už víc než 15 let členem klubu vojenské historie, který se mimo jiné zabývá britskou armádou.Konkrétně čs.vojáky v britské armádě za 2.sv.války a skotským pěším plukem Argyll and Sutherland.

V jistém smyslu to je "hraní si na vojáky".Ale každý máme nějakou tu životní vášen (úchylku).Myslím,že o tom co to znamená mít životní vášeň pro něco tady každý také něco ví  ;)

Upraveno uživatelem czech.argyll
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za vyjasnění. Jo, já to taky občas žeru a pokud je někde nějaká akce vojenských "veteránistů" (starý vejtřasky, džípy atd.), tak se rád podívám.

 

Správně jsi postřehnul, že jako Čech nemůžu sloužit v britské armádě.Sloužil jsem 7 let v té české ( i v současnosti jsem příslušníkem Aktivní zálohy AČR) a s britskými vojáky jsem strávil něco přes rok kdy jsem byl se 7.polní nemocnicí v Iráku na misi.Nemocnice byla v blízkosti Basry a spadala pod velení Britů. Tam jsem získal mezi britskými vojáky několik přátel na celý život.Pořád se živě zajímám o dění v jejich armádě.Mimo to jsem už víc než 15 let členem klubu vojenské historie, který se mimo jiné zabývá britskou armádou.Konkrétně čs.vojáky v britské armádě za 2.sv.války a skotským pěším plukem Argyll and Sutherland.

V jistém smyslu to je "hraní si na vojáky".Ale každý máme nějakou tu životní vášen (úchylku).Myslím,že o tom co to znamená mít životní vášeň pro něco tady každý také něco ví  ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přivedla mě k tomu skutečnost,že na jiném vláknu někdo okomentoval obrázek mých hodinek CWC G10 na plukovním strapu jako hodinek z "kindrvajíčka.....

 

Ano, moje reakce byla, že vypadají jako hodinky z kinder vajíčka. Abych byl upřímný, býval bych na to vůbec nereagoval, kdyby si zmíněné CWC G10 nepostoval do vlákna "Vojenské hodinky do 10000,- ", kde autor vlákna evidentně vybíral mezi pilotníma hodinkama a nejvíce ho zaujali ARCHIMEDE PILOT H. Přece jenom ten rozdíl je tak propastný, že mi to přislo jako naprostý offtopic (kromě toho, že se u obou jedná o vojenské hodinky, byť naprosto odlišného typu). Z toho soudím, že mu šlo především o vzhled, než o odolnost a ověřenou spolehlivost v boji. Myslím, že jejich zařazení je úplně jinde, na tom se doufám shodnem. Tolik asi k tomu. Nerad bych, kdyby kvůli tomu vznikla nějaká nevraživost.

 

Jinak díky za zajímavé čtení v tomhle vlákně a jsem zvědavý, jestli se dokáže myšlenka Chronomag Strapu realizovat, bylo by to fajn.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano, moje reakce byla, že vypadají jako hodinky z kinder vajíčka. Abych byl upřímný, býval bych na to vůbec nereagoval, kdyby si zmíněné CWC G10 nepostoval do vlákna "Vojenské hodinky do 10000,- ", kde autor vlákna evidentně vybíral mezi pilotníma hodinkama a nejvíce ho zaujali ARCHIMEDE PILOT H. Přece jenom ten rozdíl je tak propastný, že mi to přislo jako naprostý offtopic (kromě toho, že se u obou jedná o vojenské hodinky, byť naprosto odlišného typu). Z toho soudím, že mu šlo především o vzhled, než o odolnost a ověřenou spolehlivost v boji. Myslím, že jejich zařazení je úplně jinde, na tom se doufám shodnem. Tolik asi k tomu. Nerad bych, kdyby kvůli tomu vznikla nějaká nevraživost.

 

Jinak díky za zajímavé čtení v tomhle vlákně a jsem zvědavý, jestli se dokáže myšlenka Chronomag Strapu realizovat, bylo by to fajn.

Díky moc za slova uznání.Já si pozdě uvědomil,že dávám všanc svoje CWC někam,kde o ně asi nebude zájem.Až dodatečně jsem si dočetl do konce co se tam psalo.Ale jsem tu chvíly a nevím jestli jde už jednou daný příspěvek smazat.Tak jsem ho tam nechal  :guiltysmiley:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...