Přejít na obsah

Pulsar Kinetic PAR 159


Frostie

Doporučené příspěvky

Zdar přátelé,

 

tak dnešním poledním kurýrem GTL dorazily z Velké Británie od EBay-prodejce Rubicon Watch Co., hodnocení 100% nádherné hodinky Pulsar Kinetic PAR 159, více pak fota pod textem. Od objednání do doručení uběhl přesně kalendářní týden, vč. doplnění potřebných článků do tahu, které ke cti prodejce bylo provedeno bez jakéhokoli nároku na odměnu a to i s přesahem pro mnou požadovanou délku. Kinetic je pro mou ruku nová hodinková technologie, i když samozřejmě nějaké teoretické znalosti vč. nákresu fungování jsou mi známy. Měl jsem nebo mám automaty, Tough Solar / Eco Drive, ruční nátah, digi, klasický quartz, ale kinetic má premiéru. Jediné, z čeho mám zatím obavy, je trvanlivost kinetic kalibru při běžných otřesech, případně pádu hodinek. Zřejmě citlivost kalibru na takovéto události bude vyšší, než v případě quartz nebo digi kalibrů, ale to ukáže až čas.

 

O přesnost kalibru Seiko/Pulsar YT 57 strach nemám, sám výrobce uvádí ? 15 sec/měsíc, dle mého bude odchylka ještě menší a bude později vyhodnocena, zatím je příliš brzy. Udávaná WR je 100 M, takže více než dostatečná na všechna ta plavání, skoky do vody, tobogány, sauny a pod. Nepředpokládám, že bych se s hodinkami mohl dostat do situace, kdy by byla nedostatečná, ponory do větších hloubek než 15 metrů rozhodně neplánuji. Korunka hodinek má polohy 0 - 1 - 2, přičemž v poloze 1 se seřizuje datumovka /umístěna klasicky na 3 hodině/ a v poloze 2 dojde k zastavení vteřinové ručky a seřizuje se čas v obou směrech. Poloha 0 je zatažená korunka ve výchozí uživatelské poloze. Korunka není šroubovací.

 

Další TTD - (převzato ze stránek www.pulsar-uhren de):

 

WHAT ARE KINETIC POWERED WATCHES: Kinetic watches utilise the power from the movement of the wrist to power the watch. No batteries are required, as oscillating weights are rotated by movement that is turned in a magnetic charge, which in turn is changed into electricity which powers the watch. When fully charged it should run for up to six months without movement. The second hand will jump at two second increments to indicate when it requires wearing again.

 

bílý přehledný ciferník se stříbrně zbarvenými luminescenčními ručkami a indexy, lumi zatím neměřena

datumové okénko /na 3. hodině/

100 m WR

neotáčivá luneta

tvrzené minerální sklíčko

tah z nerezové oceli s plnými neskládanými dílky s dvojitým zapínaním, opatřeno logem Pulsar

plné dýnko z nerezové oceli, opatřeno screw-backem

pouzdro hodinek a korunka rovněž z nerezové oceli

 

průměr pouzdra vč. korunky: 44mm, výška pouzdra 10mm, hmotnost zatím neznámá

post-15103-0-48251800-1372681257_thumb.jpg

post-15103-0-54030500-1372681265_thumb.jpg

post-15103-0-38268300-1372681274_thumb.jpg

post-15103-0-23863400-1372681284_thumb.jpg

post-15103-0-52039400-1372681293_thumb.jpg

post-15103-0-96090300-1372681302_thumb.jpg

post-15103-0-73038200-1372681319_thumb.jpg

post-15103-0-43692900-1372681329_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

pěkné, přehledné, jednoduché.

o kineticu taky občas přemýšlím. přijde mi zajímavý, mít na ruce takovou malou elektrárnu..

předpokládám, že strojek je identický používaný ve všech seikách.

škoda té lunety, která by teda mohla být otočná - je na ní i lumi bod?

zajímala by mě ta lumi - jestli je srovnatelná třeba s pětkama..?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kuncák:  model není vybaven šroubovací korunkou, viz konec 2. odstavce původního textu

 

Lub:  Přehlednost ciferníku je myslím s rostoucím věkem a zhoršujícím se zrakem základní předpoklad úspěchu hodinek. Design je jednoduchý a přehledný, sice žádný Max Bill či Nomos, ale i tak dle mého nepřeplácaný bez jakýchkoli světelných a zvukových kolotočů. Kalibr YT 57 je původem Seiko kalibr, zda je tentýž bez úprav používán i u Seika, nevím. Každopádně je to ta jednodušší kinetic verze bez auto relay funkce. Luneta má na pozici 12 světelný bod, dobře je to vidět např. na mé 1. a 3. fotce. Lumi mi pocitově připadá stejně slabá jako u Orientu, tzn. jen malinko lepší než u Casia, takže celkově nic moc. Se Seiko 5 Lumibrite to nemá bohužel nic společného

 

Daemonultimate: hodinky nejsou Pulsarem samotným prezentovány jako divers, takže ta luneta tolik nevadí, aspoň mně vůbec.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ok,co se týká disainu,tak takováhle jednoduchá klasika mě bere ze všeho nejvíc,rád prohlížim všelijaký ty chrona s různejma jinejma fičurama a pak stejně nejvíc obdivuju tři ručičky a hotovo.100 m WR ani nenapovídá o tom,že by byla otočná luneta nutností a pokud ji nepotřebuješ alesponˇ je o jednu součást méně,kterou lze používáním poškodit.V tomto případě ani absence šroubovací korunky nevadí,prostě absolutní jednoduchost sloužící svému účelu.To vše ovšem vynahrazuje způsob pohonu.Stejně jako Ty s ním nemám žádné zkušenosti a přijde mi zajímavým technickým řešením.Budu rád dál sledovat v tomto vlákně tvé zkušenosti a rád se něco dozvím ,zejména mě zajímají tvé postřehy oproti Eco drive.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

díky, o zkušenosti se po nějaké době užívání v tomto vlákně určitě rád podělím. Co se mi navíc líbí, že kinetic je vlastně kombinace automatického nátahu s elektronicko-quartzovou přesností, jsem zvědav, jaké budou v tomto ohledu po měsíci a více dosahovány hodnoty. Rozhodně nepředpokládám, že bych se měl dostat nějak výrazně až k udávané toleranci, když obyčejná Casia za 400,- Kč jsou schopna pravidelně dělat +5 sec/měsíc. Od těchto čekám min. to samé, ne-li lepší.

 

Pozitivním znakem na rozdíl i od výrazně dražších strojků je, že vteřinovka na setinu mm přesně lícuje se všemi indexy, což se mi moc líbí.

 

Oproti solárním systémům s různými obchodními názvy spatřuji pozitivum také v tom, že hodinky nejsou náchylné na stavy, kdy ciferník zakrývá např. rukáv svetru či nesvítí slunce, třeba v zimě. Výrobce uvádí nabytí do stavu, kdy strojek vydrží bez jakékoli kinetiky až půl roku, cca po dvou týdnech pravidelného nošení, zatím nemám vysledováno.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě pořád trošku tápu,takže enrgie získaná pohybem se převádí na energii elektrickou ,která z části pohání strojek a její zásoba se uchovává v kondenzátoru?Jestli jsem to pochopil správně,tak tedy když vynechám ten zdroj-světlo vs. pohyb,tak tam není žádná baterie která by s lety služby ztrácela svou kapacitu,jak se v tomto směru chová kondenzátor?Maká pořád stejně až do doby,kdy díky působení nějakých vlivů zkolabuje úplně a nebo vydrží do ,,nekonečna"?Jetsli je tento kondík spolehlivým,potom je to asi ten nejpodstatnější rozdíl proti slunečnímu napájení.Tady jsem o kondenzátorech něco četl,ale dlouhodobou spolehlivost jsem se zatím nedozvěděl. http://cs.wikipedia.org/wiki/Kondenz%C3%A1tor#Z.C3.A1kladn.C3.AD_vlastnosti_kondenz.C3.A1toru

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Seiko tvrdí, že ide o chemický článok, podobne ako v prípade solárneho napájania:

 

"This electricity is stored in a self-recharging battery that needs much less frequent replacement than the conventional cell battery in a quartz watch"

 

http://www.seiko-cleanenergy.com/watches/kinetic-1.html 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mělo by to fungovat na základě rotorem poháněného zpřevodovaného generátoru, který dobíjí akumulátor. Takže podobný systém, jako eco drive s rozdílem pár mechanicko-elektrických vychytávek navíc, viz schéma. O trvanlivosti či výpadcích zatím nic moc nevím, ukáže čas.

post-15103-0-66354800-1372705846_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Všude kde hledám info je zmíněn kondenzátor,třeba zde  http://quartzimodo.com/the-seiko-kinetic-boon-or-bane/   http://www.ceskatelevize.cz/porady/10121359557-port/michaelovy-experimenty/532-domaci-kondenzator/

 

Seiko kinetic ? tento systém automaticky vytváří energii využitím pohybu lidské ruky. Pohybem paže jsou vytvářeny vibrace, jež jsou přenášeny do generátoru. Část takto vyprodukované energie je využívána k pohonu strojku, část je pak uschovávána do ?zásoby? do kondenzátoru. To zaručí, že se hodinky nezastaví, a to ani pokud jsou na několik dní odloženy. Jestliže jsou takové hodinky delší dobu odloženy, zastaví se pohyb ručiček, ale uschovaná energie je dostatečná k tomu, aby několika pohyby ruky byly hodinky opětovně uvedeny do pohybu.

mám v tom hokej

hodinky.png

                                   
                   
           
 
Upraveno uživatelem Daemonultimate
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ok, zapomněl jsem rozlišit akku a kondenzátor, pro mně je to prostě dobíjecí článek a zbytek přesahuje možnosti mého technického chápání...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ok, zapomněl jsem rozlišit akku a kondenzátor, pro mně je to prostě dobíjecí článek a zbytek přesahuje možnosti mého technického chápání...

No a to je právě to co mě nejvíc zajímá,v tom vidím zásadní rozdíl,kondenzátor je vlastně taková jakobaterka,byl bych moc rád,kdyby se k vlastnostem kondenzátoru a rozdílu oproti baterii vyjádřil nějaký více znalý člověk a promluvil by jazykem i nám srozumitelným.

V tom případě by odpadla ta obava z opotřebování baterie a tím snížení její kapacity sic třeba po 15 letech u Eco-drive.No jsem moc zvědav,jestli se něco dozvíme.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No a to je právě to co mě nejvíc zajímá,v tom vidím zásadní rozdíl,kondenzátor je vlastně taková jakobaterka,byl bych moc rád,kdyby se k vlastnostem kondenzátoru a rozdílu oproti baterii vyjádřil nějaký více znalý člověk a promluvil by jazykem i nám srozumitelným.

V tom případě by odpadla ta obava z opotřebování baterie a tím snížení její kapacity sic třeba po 15 letech u Eco-drive.No jsem moc zvědav,jestli se něco dozvíme.

toto bych si dovolil nechat na někoho z elektricky povolanějších, já jsem v té tebou postované tabulce našel i ten můj kalibr YT57, kde se uvádí li-ion článek, nejspíše něco podobného jako např. v mobilu... Víc již opravdu nejsem schopen diferenciovat, každopádně budu rád, budou-li sloužit co nejdéle!

 

YT47 Capacitor 72 hours (3 days) Produced for non-Seiko Japanese brands, e.g. Alba, GSX, etc Discontinued YT57, YT58 LiOn cell 6 months

 

Produced for non-Seiko, Japanese brands, e.g. Alba, GSX, etc

 

In production

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslím,že jen při malé troše štěstí se jejich konce jen tak nedočkáš.I když o nich nic moc nevím,Seiko už tenhle druh pohonu nějakou tu dobu dělá a tak ho stejně jako pohon solární považuji za velmi stabilní.Je těžko hledat technickou pravdu,když samé znalosti jsou více méně okrajové a naráží na mlhu reklamních článků a sloganů typu :,,Již nikdy více výměna baterie,doživotní ...." atd.

Je to velmi nápadité technické řešení a tak jak už je to u hodinek zvykem, mě fascinuje jeho miniaturizace.

Už Ti dále nebudu plevelit vlákno a tak Ti chci ještě pogratulovat k novému netradičnímu kousku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslím,že jen při malé troše štěstí se jejich konce jen tak nedočkáš.I když o nich nic moc nevím,Seiko už tenhle druh pohonu nějakou tu dobu dělá a tak ho stejně jako pohon solární považuji za velmi stabilní.Je těžko hledat technickou pravdu,když samé znalosti jsou více méně okrajové a naráží na mlhu reklamních článků a sloganů typu :,,Již nikdy více výměna baterie,doživotní ...." atd.

Je to velmi nápadité technické řešení a tak jak už je to u hodinek zvykem, mě fascinuje jeho miniaturizace.

Už Ti dále nebudu plevelit vlákno a tak Ti chci ještě pogratulovat k novému netradičnímu kousku.

díky moc, já bych byl hlavně moc nerad, aby se toto vlákno zvrhlo v několikastránkovou polemiku, plnou zcela protichůdných názorů členů, které mají s různými hodinkovými strojky pramalé zkušenosti, jako se tomu nedávno stalo v solárním vlákně...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

"akumulátor", "baterka" - chemický článok, zdrojom el. energie je priebeh redoxnej chem. reakcie

kondenzátor - nie je zdroj energie, iba ju skladuje v podobe el-stat. pola (vodiče+dielektrikum), k chemickej zmene nedochádza.

 

V princípe by kondenzátor mal fungovať večne (prakticky nie), kedže je tu eliminovaný problém s nevratnosťou niektorých chemických zmien. Tiež je podstatne menej vhodný ako dlhodobý zdroj velmi malého prúdu, napätie klesá vybíjaním výraznejšie, než u chem. článku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

"akumulátor", "baterka" - chemický článok, zdrojom el. energie je priebeh redoxnej chem. reakcie

kondenzátor - nie je zdroj energie, iba ju skladuje v podobe el-stat. pola (vodiče+dielektrikum), k chemickej zmene nedochádza.

 

V princípe by kondenzátor mal fungovať večne (prakticky nie), kedže je tu eliminovaný problém s nevratnosťou niektorých chemických zmien. Tiež je podstatne menej vhodný ako dlhodobý zdroj velmi malého prúdu, napätie klesá vybíjaním výraznejšie, než u chem. článku.

v tom mém modelu by měl být Li-Ion článek, neumím porovnat, zda je to lepší než kondenzátor - akumulátor - cokoli... a je mi to i celkem jedno, pokud bude vše fungovat bez závad

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...