Přejít na obsah

Havárie vrtulníku 1987


Doporučené příspěvky

Ahoj všem,


dnes  jsem byl vytažen starším synem na místo pádu ruského vrtulníku, který havaroval 24.7.1987. 


V údolí na západ od naší vesnice stojí u zahrady v křoví pomník obětí letecké havárie. Tři listy vrtule helikoptéry jsou zasazeny do země, pod 


nimi je kamenný obelisk, ohraničený železným řetězem. Na listech rotoru jsou tři kovové tabulky se jmény ruských letců, kteří zde zahynuli při pádu vrtulníku 24. července 1987. Podle očitých svědků svým činem těsně před smrtí zabránili pádu stroje na domy vesnice. Lidé je tehdy ovšem považovali za okupanty.(převzato z http://www.vkol.cz)

Nicméně s detektorem kovů nás to tam lákalo prozkoumat, přesto, že starousedlíci tvrdí, jak důkladně to místo bylo vyčištěno, podařilo se nám zemi přesvědčit, aby pár artefaktů této události vydala. Detektor chvíli mlčel, ale po projití cca 50m2, začal hlásit různé tóny. 

Země byla mokrá a udusaná, ale i přes její nevoli nám nakonec něco dala.

Bylo to celkem zajímavé odpoledne, fantazie jela na plné obrátky a v hlavách se nám honil scénář, jak to asi celé bylo ve skutečnosti.

 

 

post-10202-0-75905600-1382890059_thumb.jpg

post-10202-0-74468300-1382890069_thumb.jpg

post-10202-0-18678400-1382890077_thumb.jpg

post-10202-0-74533600-1382890085_thumb.jpg

post-10202-0-51874000-1382890091_thumb.jpg

post-10202-0-05332700-1382890113_thumb.jpg

post-10202-0-80496600-1382890124_thumb.jpg

post-10202-0-19765600-1382890141_thumb.jpg

post-10202-0-92214200-1382890152_thumb.jpg

post-10202-0-57880200-1382890169_thumb.jpg

post-10202-0-31628200-1382890188_thumb.jpg

post-10202-0-74064500-1382890199_thumb.jpg

post-10202-0-11930500-1382890209_thumb.jpg

post-10202-0-62958800-1382890222_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

super nápad Honzo ... musel to být vzrušující zážitek, pro Tebe i pro děti ... my už dlouho plánujeme s Renkem detektor, přesně pro tyhle zážitky ...

 

někdy můžeme uspořádat společnou akci ...

Jojo, už ho máme pár let a zem nás obdařila mnohým bohatstvím, od mincí, přes prsteny až po psí známku z roku 1936, ale i hrnce a bordel, co lidi zahodí. Hledáme ve starých mapách různé kupecké cesty a tam pak šmejdíme a hledáme. Ten vrtulník byl dnes dobrej adrenalin. Hlavně o tom není moc dostupných informací, tak ani pořádně nevíme, co se tehdy stalo a to je to správné prostředí pro fantazii. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hezká reportáž z místa činu.  Díky. 

Díky

 

Paráda, mám rád takéto výlety, aj keď iba ako turista. Nebolo by zlé keby toto vlákno spustilo info o takýchto pamatníkoch v ČR a SR. Pár by som mohol pridať aj ja ak by to nevadilo.

Jasně, jen se přidej a já už vím o dalším takovém místě, mimochodem, vím že jsi velký fanda do letadel, tak pokud by jsi z nějakého důvodu tyto nálezy chtěl, tak jsou tvoje !

 

to zní čím dál tím líp kamo ...

 

ale teď vážně : mohli bychom najít hrnec zlatých mincí a otevřít si  Panerai Boutique Olomouc ...  ;) 

No s mým štěstím bych místo hrnce se zlaťáky našel tak akorát nevybuchlou bombu...ale myšlenka je to pěkná, rád si takhle sním co by kdyby... :oneeyed02:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

no s mým štěstím bych místo hrnce se zlaťáky našel tak akorát nevybuchlou bombu...ale myšlenka je to pěkná, rád si takhle sním co by kdyby... :oneeyed02:

 

já sním celý život, ale zároveň vím, že platí : kdo nehledá nenajde ...

 

jo a na některé nevybuchlé bomby nepotřebuješ ani detektor ...

post-27528-0-03418500-1382900144_thumb.jpg

post-27528-0-47086700-1382900163_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Shodou okolností jsme v práci začali nedávno nabízet jeden typ detektoru a abych mohl zákazníkům poradit, mám jeden doma na testování. Nikdy mne tyhle věci nezajímaly, ale dnes jsme s přítelkyní Drákulou vyrazili do Orlických hor, našli pár ruin baráků starých několik set let a hledali. Nejdřív víčko od flašky, pak nějaký šrot, panty atd., ale taky prastarý visací zámek (ted se ho snažíme trochu očistit) a taky nějaký kypřič nebo co je to za nástroj, násada už shnila ale kovový spodek zůstal. Pak jsme pochodili cestou domů kolem nějakého potoka, našli 2 geodetické body, zase nějaký šrot a zachovalou pixlu od krému Nivea za 6 Kčs:-).

Ale když jsme u těch letadel, v roce 1965 se mi zabil táta, vojenský pilot, na MiGu-15, celý život na místě nacházím malé úlomky, poslední roky už jen sporadicky. Tak se tam chystám i s detektorem...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Shodou okolností jsme v práci začali nedávno nabízet jeden typ detektoru a abych mohl zákazníkům poradit, mám jeden doma na testování. Nikdy mne tyhle věci nezajímaly, ale dnes jsme s přítelkyní Drákulou vyrazili do Orlických hor, našli pár ruin baráků starých několik set let a hledali. Nejdřív víčko od flašky, pak nějaký šrot, panty atd., ale taky prastarý visací zámek (ted se ho snažíme trochu očistit) a taky nějaký kypřič nebo co je to za nástroj, násada už shnila ale kovový spodek zůstal. Pak jsme pochodili cestou domů kolem nějakého potoka, našli 2 geodetické body, zase nějaký šrot a zachovalou pixlu od krému Nivea za 6 Kčs:-).

Ale když jsme u těch letadel, v roce 1965 se mi zabil táta, vojenský pilot, na MiGu-15, celý život na místě nacházím malé úlomky, poslední roky už jen sporadicky. Tak se tam chystám i s detektorem...

 

přečetl jsem si Tvoje povídání, hlavně ten závěr s  tátou, a zastyděl jsem se, že to tady zlehčuju mojima hloupýma vtípkama ... 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Spolužák z gymplu dostal detektor kdysi dávno k Vánocům a hned s ním začal na chalupě lítat po zahradě. Na jednom místě detektor pištěl jak blázen, tak kamoš začal kopat, vykopal něco kulovitýho s khaki zeleným nátěrem, hned ho napadlo, že to bude nějaká mina, tak zavolal tátu, ten taky usoudil, že to bude bomba, tak zavolali pyrotechnika, ten přijel, na věc se podíval, poklepal a říká, že to žádná bomba není, že to bude max starej hrnec nebo plechovej lavór, tak to odkopali a vytáhli ze země, byla to německá přilba, pod ní našli dva hand granáty a malou pistol. Škoda, že toho pyrotechnika volali, granáty i s pistolí si samozřejmě odvezl, kamošovi zůstala jen ta helma, mohl mít na Silvestra aspoň pořádný rachejtle :-) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Není náhodou zakázaný takhle chodit po kraji a hledat poklady? Myslím, že jsem něco takovýho četl.

Není to přímo zakázané, ale nalezení cenného pokladu se řídí nějakým zákonem, nevím jakým. Spíš je průser, když někteří hledají způsobem, že vykopou díru a jdou dál, spíš drancují. Já zahrabávám a pokud je to v trávě, tak stejným drnem zakryjeme a pokud najdeme bordel, typu plechovek, alobalů a podobně, tak sbíráme do igelity a vyhazujeme. Nikdy jsem nic extra cenného nenašel, tak ani nevím jak by se mělo postupovat :-). 

Beru to spíš jako příležitost dobrodružství pro děti, jsme na vzduchu a kluky to nutí si nastudovat místa, kupecké cesty, tržiště, opuštěné osídleni atd., takže to je i určitým způsobem výchovné. Toš tak. :-)

Upraveno uživatelem Eman2208
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...