Přejít na obsah

Změna času (letní/zimní čas)


  

262 hlasů

  1. 1. Jste pro zimní / letní čas nebo jen jeden?

    • jsem pro zachování zimního a letního času a jejich střídání
      65
    • jsem pro jeden čas
      197

  • Prosím přihlaste se nebo zaregistrujte, abyste mohl hlasovat v této anketě .

Doporučené příspěvky

před 1 hodinou, martar napsal:

Část lidí, kteří teď vidí jen to krátké nepohodlí dvakát za rok a jsou pro zrušení letního času, by ale zjistila, že verze s jednotným časem jim zhoršuje životní komfort daleko více...

Rozhodne nič ďaleko viac komfort nezhoršuje, ani neexistujú nejaké obrovské nevýhody pri niektorom riešení. Dá sa zvyknúť na všetko aj s príslušnými výhodami a nevýhodami.

Za mňa je striedanie času možnosťou najhoršou, no nič zásadné to nie je. Na druhej strane, vlastne môže byť aj horšie - keby si susedné štáty nastavili časové pásma a/alebo DST sami podľa seba.

Upraveno uživatelem wawrik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 364
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Tak... zvyknout se dá skoro na všechno :) Ohledně vnímání SEČ v letní polovině roku v ČR - čas ukáže...

Třeba kámoš se na to vyloženě těší. Prijde domů a dokud je v létě světlo, honí ho žena s úkoly kolem domu a zahrady. Jakmile je tma, smí si oddychnout a jít třeba do hodpody nebo na gauč do garáže. Takhle bude mít volno o hodinu dřív :D 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když zaváděli letní čas tak se nás také nikdo neptal, jestli ho chceme.

Hlavně, aby to na území evropy pod vedením slavné EU provedli alespoň jednotně.

Nevidím v tom žáden problém. Sice mi více vyhovuje letní čas, ale správný je ten zimní, který by se podle logiky měl obnovit pro celý rok.

Lidem s klouzavou pracovní dobou to může být jedno a zimní čas po celý rok mohou přečůrat změnou pracovní doby. Je pravděpodobné, že se k tomu mnoho firem připojí, protože chodit po tmě domů fůru lidí včetně mě nebaví, akorát by to pak vedlo místo střídáni času ke střídáni pracovní doby. Nažranej vlk a koza celá.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 7 hodinami, martar napsal:

No, za mne třikrát hurá. Akorát že to je teda jen dočasná radost.

Škoda, že se nedá zavést jednotný SEČ na "zkoušku" na příští léto a na podzim pak udělat referendum. Lidi by si reálně vyzkoušeli oba systémy a vybrali by na základě zkušenosti a ne jen dojmů.

Btw mluvím často se staršími lidmi - často ve věku 80-100 let, kteří si dobře pamatují předválečné nestřídání, druhé střídání času za okupace (první bylo během WWI za Rakouska-Uherska), následující tři desítky let trvající období bez střídání času i současnou střídací eru.. Sám si velmi dobře pamatuji školní léta před a po r. 1979. Takže výhody i nevýhody střídání času mám z pohledu dítěte zažité osobně a z pohledu dospělého pracujícího člověka zprostředkovaně.

Většina lidí by ale pomohlo jedině vyzkoušet si to v reálu. Části populace by to vyhovovalo a to respektuju. Část lidí, kteří teď vidí jen to krátké nepohodlí dvakát za rok a jsou pro zrušení letního času, by ale zjistila, že verze s jednotným časem jim zhoršuje životní komfort daleko více...

Martare, tvl, nekecej hámotiny. Lidi ve věku 80-100/nebo více/  nemají o skutečném světě ani problémech ani páru, pokud ještě dokáží vůbec artikulovat a argumentovat. "Životní komfort" - tos mě fakt rozesmál. Jediný skutečný komfort je ráno vylézt z pelechu a neválet se jako Honza na peci. Užít si den ať je jaký je a večer zahnat slepici rovnou na kutě a hrát čigrošádu. Stejně nebude proud, takže tohle už je potřebný návyk, tož tak.

 

Když se tahle volovina do roku 1979 neprovozovala, tak to byl, řekl bych, téměř zlatý věk.  Nojo, ale jinak s tím stejně nic nenaděláme, ba co víc, už to může být jen horší. Jako s tím pekařem.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zemrel-nejznamejsi-odpurce-letniho-casu-pekar-stanislav-pecka.A090902_151920_domaci_pje

Není třeba se s tím trápit.

Servus. :cheers:

 

Upraveno uživatelem eloga
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

My, co jsme do Covidu lítali letadlem 20x ročně přes x pásem a zpět, vidíme stesky na to jak se blbě na změnu zvyká  poněkud v jiném světle :D

A nezapomeňte na to, že v "našem" časovém pásmu je rozdíl mezi krajními zeměpisnými body několik hodin ... takže jinak to vidí v Madridu, jinak v Bruselu, jinak v Brně a jinak na východě Sovenska ...

638327.jpg.067b761ab17c0aba586a09fd44e70cb6.jpg

Upraveno uživatelem Jarett
fotka
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Osobne vitam radeji stridani nez "zimni" celorocne. Jo, kdyby se posunulo vsecko o hodinu driv, jako pracovni doby, otviraci doby atd., tak klidne. Ale abych mel pres leto pred 4h rano svetlo a po 20h uz se zacalo stmivat, to nechci. Jo, pracovni doba od 5h, urady a obchody od 6h, tak at je klidne "zimni" furt. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mně střídání problém nedělá a nikdy nedělalo. Kdyby měl být jeden čas, byl bych pro, aby se to posunulo o půlhodinu, jako kompromis pro všechny.  Určitě bych nechtěl, aby svítalo v létě před třetí ráno a zapadalo ve čtvrt na osm. Na toto bych si osobně zvykat sakra musel :(.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V Austrálii jsme vstávali přes léto ve 4 a v 5 jeli na kolo, abychom byli do 9 zpět. Pak už bylo vedro. Nikomu to nepřišlo divný :) Zvyknout se dá na všechno, ale vždy je lepší na aktivity světlo, hospoda se dá v pohodě realizovat i za tmy ... dokonce bych řekl, že je to i lepší :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, eloga napsal:

Martare, tvl, nekecej hámotiny. Lidi ve věku 80-100/nebo více/  nemají o skutečném světě ani problémech ani páru, pokud ještě dokáží vůbec artikulovat a argumentovat. "Životní komfort" - tos mě fakt rozesmál. Jediný skutečný komfort je ráno vylézt z pelechu a neválet se jako Honza na peci. Užít si den ať je jaký je a večer zahnat slepici rovnou na kutě a hrát čigrošádu. Stejně nebude proud, takže tohle už je potřebný návyk, tož tak.

 

Když se tahle volovina do roku 1979 neprovozovala, tak to byl, řekl bych, téměř zlatý věk.  Nojo, ale jinak s tím stejně nic nenaděláme, ba co víc, už to může být jen horší. Jako s tím pekařem.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zemrel-nejznamejsi-odpurce-letniho-casu-pekar-stanislav-pecka.A090902_151920_domaci_pje

Není třeba se s tím trápit.

Servus. :cheers:

 

Elogo, je fajn, že máš názor...

Nicméně ti lidé ve věku 80-100 let, o kterých jsem mluvil konkrétně já, i teď píšou knihy*, nebo kroniky, tvoří nebo se věnují celoživotně badatelské činnosti. Mají lepší paměť než já, a z dětství a mládí si pamatují věci nečekaně dobře. Vlastně jsou fit i tělesně, na svůj věk. Zejména to platí o těch, co přežili německý lágr - tam je to dokonce pravidlo. Zajímavé je, že kamarádi, kteří byli v pozdějších komunistických lágrech, už jsou většinou mrtví, a to zdaleka ne všichni byli na uranu.

Jejich názor je pro mne relevantní a jejich vzpomínkám věřím - mimo jiné i proto, že jsem si je mohl opakovaně ověřit.

Nicméně opakuju - pokud se to nevyzkouší, jakože asi ne, bude dost překvapených. Jak píše wawrik - zvyknou si. Nic jiného jim nezbude.

O komfortu života máme evidentně odlišné představy - to je úplně v pořádku.

 

Upraveno uživatelem martar
* a ty knihy jim vycházejí :) slusnej vykon na lidi co nevědí o skutečném světě...
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Koukám že někteří skřivani tu trpí každoroční sklerózou, takže i letos si zopakujme: Žádný “zimní čas” se u nás neprovozuje, zeměpisné délce ČR jednou pro vždy odpovídá čas středoevropský GMT+1 (kdy poledne nastává v půli dne a půlnoc je astronomická půlnoc, +/- pár minut) - a jen z rozhodnutí zasraných sociálních inženýrů a “mikromanažerů” (které štve že by ve své nepostradatelné kancelářské práci tvrdli od nevidím do nevidím sami) se všem ostatním 7 měsíců v roce přiohýbá realita tvrzením že půlnoc i poledne nastávají o hodinu dřív (žádné Švédy pod hradbama nevidím?) - čímž Čechy i Moravu uměle posouváme do astronomicky i fyziologicky nesprávného východoevropského časového pásma (GMT+2) - a pro plebs který by neměl dobrý pocit z každoročního stěhování na Ukrajinu/Balkán se vymyslel eufemismus “letní čas”.

Koho ranní mečení koz a nebo vetchá stařecká prostata nutí vylejzat z pelechu dřív, ať si po vzoru Sultána Erdogána klidně vstává k ranním modlitbám třeba dle východu slunce v Mekce - ale neztrapňujte se tady popíráním reality a tvrzením že “váš čas” je pro ostatní vhodnější než místně příslušný :thumbsdown_anim:

Upraveno uživatelem Radek124
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když už ten zlepšovák kolega @Xenomorfus nakousnul, proč by na směny (a nebo každý den v týdnu jinak) nemohla fungovat i administrativa, když od 6 nebo 8 do 20 můžou fungovat obchody, technická podpora a namátkou třeba vysoké školy - kde se prodavačů, inženýrů, studentů a učitelů taky nikdo neptá jestli se jim rozvrh líbí, nebo jak budou stíhat mamataxi, obíhání ouřadů, dětské kroužky, grilovačky, kulturu a hospody? Aspoň by inkousti neměli čas vymejšlet "systémové" ptákoviny s každoročním posouváním času pro všechny a účelově si plést s jet lagem u svých "služebních" dovolených... :smoke:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 minutami, Radek124 napsal:

Aspoň by inkousti neměli čas vymejšlet "systémové" ptákoviny s každoročním posouváním času pro všechny a účelově si plést s jet lagem u svých "služebních" dovolených... 

Ešte ti v tej vete niekde chýba bold, inak tam máš naozaj všetko - úvodzovky, kurzívu, kurzívu v úvodzovkách aj bez... :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já tam zas marně hledám věrchušku a držkabůček :)

No nic, povíme si to za pět let v létě. V té době už bude zakázané maso a víno bude zdaněné jak kořalka, tak si ty dloouhé večery u grilu a sklenky moc nemalujte ( :D ).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 11 hodinami, Radek124 napsal:

Koukám že někteří skřivani tu trpí každoroční sklerózou, takže i letos si zopakujme: Žádný “zimní čas” se u nás neprovozuje, zeměpisné délce ČR jednou pro vždy odpovídá čas středoevropský GMT+1 (kdy poledne nastává v půli dne a půlnoc je astronomická půlnoc, +/- pár minut) - a jen z rozhodnutí zasraných sociálních inženýrů a “mikromanažerů” (které štve že by ve své nepostradatelné kancelářské práci tvrdli od nevidím do nevidím sami) se všem ostatním 7 měsíců v roce přiohýbá realita tvrzením že půlnoc i poledne nastávají o hodinu dřív (žádné Švédy pod hradbama nevidím?) - čímž Čechy i Moravu uměle posouváme do astronomicky i fyziologicky nesprávného východoevropského časového pásma (GMT+2) - a pro plebs který by neměl dobrý pocit z každoročního stěhování na Ukrajinu/Balkán se vymyslel eufemismus “letní čas”.

Koho ranní mečení koz a nebo vetchá stařecká prostata nutí vylejzat z pelechu dřív, ať si po vzoru Sultána Erdogána klidně vstává k ranním modlitbám třeba dle východu slunce v Mekce - ale neztrapňujte se tady popíráním reality a tvrzením že “váš čas” je pro ostatní vhodnější než místně příslušný :thumbsdown_anim:

Nebyl náhodou GMT nahrazen UTC? 😄

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...