Přejít na obsah

Změna času (letní/zimní čas)


  

262 hlasů

  1. 1. Jste pro zimní / letní čas nebo jen jeden?

    • jsem pro zachování zimního a letního času a jejich střídání
      65
    • jsem pro jeden čas
      197

  • Prosím přihlaste se nebo zaregistrujte, abyste mohl hlasovat v této anketě .

Doporučené příspěvky

Naprosto souhlasim s Pavelpu27.

Ranni vsatavani do prace je vopruz at uz je svetlo nebo tma. Clovek si zvykne vstavat ve stejny cas at je venku svetlo nebo tma.

Ale odpoledni prichod z prace za tmy?

Co ruzne konicky, at uz dospelych nebo deti?

Na co mi je, ze vstavam rano do prace za svetla, kdyz jsem zavreny v praci?! Kdezto odpoledne v mem volnem case je tma jak v ...

 

Neresim hornich deset tisic (kteri chodi do prace za svetla at je cas jakykoliv), ani workoholiky (ti pracuji nezavisle na denni dobe), ale bavim se o beznych lidech, kteri prijdou z prace a chcou jit se psem, zabehat si, v zime s detmi sankovat nebo na brusle...(ano ve meste pod umelym osvetlenim jde i toto, ale...).

Argumenty ze deti ve skole na osmou a za svetla... ja taky chodil na sedmou a za tmy (a muj syn tak chodi do skolky taky) a nemyslim si, ze by to na nas zanechalo nejake nasledky.

Cim pozdeji bude tma tim lepe.

Tma baterky nedobiji. Slunce ano. A je to vedecky dokazane.

Vsichni, kteri si po praci chteji uzit nejaky ten soukromy nebo rodinny zivot se mnou jiste souhlasi.

 

Ne nadarmo je v severskych statech v dobe pulrocni tmy vic sebevrazd nez v druhe puli roce...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 364
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Je mi to tak nějak jedno. Jsem klasická ovce tak potáhnu se stádem ať to bude jak to bude. Argumenty sportování a grilování jsou super. Když uzákoní tzv. zimní čas a bude se rozednívat ve 3:20 jak tu někdo psal,tak by možná šlo ten fotbalovej trening šoupnout od 4 ranní, pěkně vyspalej si zaběhat a né trénovat unavenej odpoledne po škole nebo práci. No a taková snídaně z grilu musí bejt taky dobrá. Ráno se má člověk pořádně najíst aby měl energii na celej den a né se večer v devět cpát stejkem z grilu se kterym pak žaludek půl noci bojuje. Jak se to říká? Snídej sám,obědvej s přítelem a večeři dej nepříteli. Problém je v tom, že sme tím časem svázaný. Když dělam něco venku na baráku,tak zalezu domu když se setmí a ne v určitou hodinu. Včera to bylo třeba kolem 17 a až když jsem kouk na hodinky, tak sem si řek,, sakra minulej pátek sem dělal venku do šesti. No ale co. Je to holt tak. Nevím proč to tak mam,ale nechal bych ten čas co je teď.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslím, že kdybychom tuhle debatu měli v dubnu, byly by postoje spousty lidí opačné. Znovu opakuji, že nechápu, proč tolik z vás chce dobrovolně přijít o hodinu denního světla v době, kdy je vzhůru a tuto hodinu přesunout na dobu, kdy spí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Cest,

A neni na to stridani casu kazdej uz zvyklej...Kdyby to nekdo nenadhodil, tak by vas to ani nenapadlo a nebo o tom nestridat cas nekdo z vas premyslel uz v roce 1984? Aby to pak nedopadlo jako na slovensku s eurem, vetsina ho asi chtela a do ted po x letech to prepocitavaji na stare penize, alespon nekteri....

Za chvilku nekdo zase nadhodi, ze budeme jezdit vlevo, pribor - vidlicka se bude drzet v pravo, kvuli bezpecnosti...

Se mi zda, vzdy prijde nejaky jedinec co chce delat zmeny, aby byl dulezity at uz v praci, vlade, rodine a nejhorsi na tom je, ze chce menit veci co funguji a pak se vse jen zese.e

Za chvilku by se mohl menit i chod hodinovych rucicek z prava do leva, chod spalovacich-elekttickych motoru a sebrat zenam urcite prava...

 

Ten cas muze takto byt nastaven i z bioligickeho hlediska, kdo nemusi pravidelne vstavat, tak se pekne vyspi, jako v zime medvedi, krokodyl, zelva apod...tem je uprd.le co se deje v zime, dulezite je pro ne leto....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Vážení,

 

pokud jde o mne, mám to docela srovnané, vidím to takto:

 

1. lidí je moc a mají moc aktivit, které se musí načasovat a spasovat tak, aby všechno efektivně šlapalo. Proto máme jednotný čas, ať všichni víme, kolik uhodilo

 

2. není naprosto nutné, abychom zahajovali a ukončovali denní aktivity ve stále stejnou dobu bez ohledu na roční období.

tak to nedělá žádný živý organismus na Zemi. V létě celá příroda vstává daleko dříve, a usíná později, aby využili sluneční energie,

v zimě. spí co nejvíce, aby energii a zásoby uspořila.

 

3. člověk si ovšem umí opatřit osvětlení i jinak a bohatě toho využívá, a se zvyšováním životní úrovně mu zbyly i prostředky na zábavu, s rozvojem televizního vysílání zábavu pasivní. Odkládá spánek, domnívá se, že se dobře baví (tleje v křesle před TV), spotřebovává energii a pak ráno cítí potřebu vstávat později

 

4. A pozor, teď to přijde. Ne, že by se národ dohodl, hele, přispěme si, pracujme v kanclu od 9i do 5ti odpo a hotovo. To ne. lepší nápad někomu připadá jako posuńme hodiny o hodinu napřed. Ne, o dvě!! Ať ráno vstáváme v šest jako ranní ptáčata, ale zároveň už je pěkně světlo... OMG

 

5. Jako bych řekl 1000 metrů neuběhnu, tak používejme osmičkovou soustavu, 1000 m bude vlastně 8x80 a to už dám ;o)

 

6. A nejhorší je, že mnozí lidé, chovaní pod umělým osvětlením a odtržení od přírodních jevů. pokládají každoroční posun k letnímu času za něco, co je "proti přírodě"

neskutečné. Nejde jen o úsporu el. energie. Stále jsou procesy, které  je nejlépe dělat pod přirozeným osvětlením. Třeba zemědělci, silničáři a stavebníci taky ví svoje. A nezlobte se, právě tyhle práce nejde outsourcovat. Ale i ti ranní dospávači z toho žijí. Proto se ptejme právě těch outdoorových pracovníků, nakolik by se jim hodil natrvalo letní čas/středoevropský čas / střídačka

 

7. Přirozené by bylo (ale to naštve milovníky mechanických hodin, tedy i mne) od 1. března do posledního dubna posunout hodiny o půlnoci o minutu napřed a tak postupně, nenásilně převést režim na ten letní- A od 1. září zase posouvat o minutu dozadu. Ale to by šlo jen u centrálně řízených hodinek, u mechanických by musela být páčka, aby se při  přehození data minuta buď přidala, nebo ubrala. To neprojde.... No, mám po padesátce, už to dotikám ať bude jak bude.

 

8. Hlavně, nechme čas časem tak, ať je poledne se sluncem v zenitu, a vstávání a věci kolem řešme domluvou, v kolik hodin to má nastat.

 

díky trpělivému čtenáři

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ale vážení. Oddělme čas CHRONOS jako měřítko, to musí být ten správný, u nás středoevropský čas

To, kdy kdo bude vstávat (a o to jde při těchto dohadech primárně) přece nezáleží na tom, kam ukazují ručky na hodinách a co se zobrazuje na displeji.digitálek.

 Každý ať si to zařídí podle svých možností a potřeb, ale nedeformujme kvůli tomu čas.

 

Děkuji za pochopení.

 

Co jsem to zaslechl - není zač? a sakra,,,

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Doplním. Chronos je čas ve významu měrné jednotky. Kairos je čas kdy došlo či dojde k nějaké události, která nemusí být na časové ose předem známa. "Pavle, až to bude, tak to bude" tedy - až jablka dozrají, sklidíme je. "Husička už je tak akorát měkkoučká". "V Casio právě chcípla baterka." "Ty se z toho burčáku jednou posereš" ;o)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mě by to právě OK nepříšlo, přesně nad tím co píšeš často přemýšlím.

Jenže třeba tady Datel nahoře má představu, že si každý může se svými povinnostmi dle libosti a bez návaznosti na ty ručičky šoupat.

Po pravdě, já bych i mohl jezdit do kanclu jak chci, ale dítě ve škole už třeba ne a s ním já bych se v létě ve svém volném čase po práci chtěl i nadále projíždět na kole.

To je pak každá využitelná hodinka dobrá. Naproti tomu bych ale získal navíc jednu prima hodinu kdy svítá a já chci ještě spát.

V zimě se ta jedna tmavá hodina přesune na ráno a to je pro mě také přijatelnější. Opět bych měl odpoledne hodinu světl navíc.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Umíte si představit, že by teba dneska byla tma v sedm, místo v osm? A naproti tomu světlo ve 4:30, namísto v 5:30? Přišlo by vám to OK?

Samozřejmě, že umím. V dobách mého dětství to bylo úplně normální. A umíš si představit, že v prosinci a lednu by v 9 ráno byla ještě skoro tma?

 

Odesláno z mého ASUS_Z01RD pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Samozřejmě, že umím. V dobách mého dětství to bylo úplně normální. A umíš si představit, že v prosinci a lednu by v 9 ráno byla ještě skoro tma?

 

Odesláno z mého ASUS_Z01RD pomocí Tapatalk

V 9 ráno už by bylo světlo vždycky. V nejtmavších dnech svítá v 7:20, tedy by to bylo v 8:20. To jsou děti ve škole a já v práci, takže by mi to nevadilo.

Naproti tomu by děti mohly hrát hokej a lyžovat do půl šestý, místo do půl pátý.

Upraveno uživatelem Pavelpu27
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 9 ráno už by bylo světlo vždycky. V nejtmavších dnech svítá v 7:20, tedy by to bylo v 8:20. To jsou děti ve škole a já v práci, takže by mi to nevadilo.

Naproti tomu by děti mohly hrát hokej a lyžovat do půl šestý, místo do půl pátý.

Na tohle téma se tu takhle diskutovalo už na jaře. I já jsem v 8:20 v práci a vadilo by mi to. A teď? Kdo nás rozsoudí?
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...