Přejít na obsah

Změna času (letní/zimní čas)


  

262 hlasů

  1. 1. Jste pro zimní / letní čas nebo jen jeden?

    • jsem pro zachování zimního a letního času a jejich střídání
      65
    • jsem pro jeden čas
      197

  • Prosím přihlaste se nebo zaregistrujte, abyste mohl hlasovat v této anketě .

Doporučené příspěvky

A jéje, s blížícím se návratem správného času sílí i kampaň chorobných skřivanů, kteří kvůli svým partikulárním zájmům sobecky odmítají akceptovat fungování ekliptiky...  :sad01_anim:

post-18308-0-25265700-1568326130_thumb.png

Takže ještě jednou PavlePu a spol: Kdy nastává v dané časové zóně POLEDNE a PŮLNOC je dáno polohou slunce vůči zemi (v ČR téměř perfektně CET).

NE tím na kolikátou má Tvůj synátor naplánované odpolední vyučování a kroužky, v kolik "musíš" zařezávat v robotě a prcat podřízené, kdy máš náladu poctít svou přítomností který ouřad/obchod a kdy máš chuť grilovat a chrápat.

O kolik delší je letní den než zimní je funkce data a zeměpisné šířky, přičemž hmyz, ptáci, dobytek i kolchozníci se s posouváním soumraku/úsvitu umějí srovnat i bez administrativního posouvání času. Každopádně "jedna letní hodina vpřed" v Evropě NIC neřeší - a jediné horší řešení by byl celoroční přesun směrem k EET   :thumbsdown_anim:

post-18308-0-20165900-1568325732_thumb.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 364
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Nikdo přece nerozporuje polohu slunce. Myslím, že v létě už přes 40 let všichni bez problémů akceptujeme, že poledne nastává, když máme na hodinkách 13h. Mně jde o debatu, která se od astronomie posouvá k životnímu cyklu lidí - zvířatům jsou naše hodiny opravdu ukradené. A pokud vím, naše společnost nemá možnost si vybrat, kdy budeme vstávat, protože jsou pevně dané časové body, jako je začátek školy, jízdní řády, začátky směn apod. Pokud se shodneme na tom, že změna tohoto komplexního časového rámce by byla mnohem obtížnější, dostáváme se k tomu, jestli tomuto cyklu nepřizpůsobit celoroční časové pásmo. Dnes jsme v situaci, kdy půl roku platí letní čas, půl roku astronomický středoevropský. Takže pokud stojíme před volbou který čas lépe odpovídá potřebám lidí v naší zeměpisné šířce? Jsem přesvědčen, že Letní, tedy CET+1, který celoročně, ale nejméně po dobu cca 8 měsíců posouvá dobu, kdy je světlo z času, kdy přes 80-90% populace spí na čas, kdy je přes 90% populace aktivně vzhůru. To je vše. Kroužky apod jsou jen logickým dopadem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já jsem zase přesvědčen, že ten středoevropský. Chtěl jsem k tomu ještě něco přidat, ale Radek124 to napsal vyčerpávajícím způsobem. Poledne je prostě jenom jedno.

A máš pocit, že kvalita tvého života je v létě horší, než v zimě? Pokud ano, v čem konkrétně? Upraveno uživatelem Pavelpu27
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tohle nemá s kvalitou života nic společného. Moje kvalita života je taková, jakou si ji zařídím. Prostě poledne je když je slunce nejvýš a to je polovina dne, jak už plyne z názvu, tj. 12 hodin. Ve velkoměstech je naprosto obvyklé, že život začíná v devět ráno a končí po půlnoci. Tak, že bychom to rovnou posunuli o tři hodiny, abychom udrželi kvalitu života?

 

Zažil jsem to v zimě v Rusku, v osm ráno tma a v šest večer ještě šero a bylo to hodně divné, nedokážu si představit, co by to se mnou dělalo dlouhodobě.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak to, že to nemá s kvalitou života co dělat? Sluneční svit je na kvalitu života velmi podstatný, viz míra sebevražd v severských zemích. Ale sem jsem to vést nechtěl.

Posledních 40+ let žijeme v létě podle SELČ. Podle mého názoru je tento čas minimálně v létě lepší proto, že dovolí dělší spánek v přirozené tmě, kdy se namísto ve 3:40 rozednívá ve 4:40. To považuji za podstatné. Kolik lidí vnímá jako problém, že poledne není v astronomické poledne?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak to, že to nemá s kvalitou života co dělat? Sluneční svit je na kvalitu života velmi podstatný, viz míra sebevražd v severských zemích.

To samozrejme nie je pravda. Škandinávske krajiny obyčajne majú (na rovnaký počet obyvateľov) menej samovrážd ako stredoeurópske krajiny, a vlastne ako väčšina Európy - bežne sú skôr v druhej polovici rebríča.

Upraveno uživatelem wawrik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak to, že to nemá s kvalitou života co dělat? Sluneční svit je na kvalitu života velmi podstatný, viz míra sebevražd v severských zemích. Ale sem jsem to vést nechtěl.

Posledních 40+ let žijeme v létě podle SELČ. Podle mého názoru je tento čas minimálně v létě lepší proto, že dovolí dělší spánek v přirozené tmě, kdy se namísto ve 3:40 rozednívá ve 4:40. To považuji za podstatné. Kolik lidí vnímá jako problém, že poledne není v astronomické poledne?

dejme tomu že posledních cca 40 let máme letní čas. Ale proč ho máme? A co by se stalo kdyby nebyl? Tedy mám na mysli nikdy. Letní čas máme proto že se to údajně vyplatilo ekonomicky. Jestli to tak skutečně bylo už asi objektivně nikdo nezjistí. Beztak to bylo spiknutí aby se mocní mohli plácat po zádech jak je lid poslušný a skáče jak písknou. A co by se stalo kdyby to nezavedli? Vůbec nic. Náš život by byl trošičku jiný. O hodinu. Ale vůbec bysme to nepoznali. Kdo by chtěl chlastat do noci, chastal by stejně. Prostě by život plynul a nikdo by nešpekulíroval nad tím že potřebuje hodinu navíc pod trapnou záminkou že si v jedenáct v noci hraje venku s dětma.

 

 

Taky je hezký jak se argumentuje extrémama, rozedníváním ve 3:40 a podobně. Jak se dá vysledovat z toho Radkova příspěvku, většinu toho období se ty soumraky a svítání dějou v časech kdy to většina lidí svým denním režimem míjí, eventuelně se do těch nepříjemných časů dostává stejně, jen o pár dnů jindy ať je čas letní nebo středoevropský.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já se snažím argumentovat. Zatím jediné, co slyším zpátky je - SEČ je podle přírody a tak je to správně. Nic jiného. Dejte mi nějakou hmatatelnou výhodu celoročního SEČ.

 

Pavle, ale argument, že tak je to podle přírody správně, je naprosto dostačující. Protože tak je to skutečně správně. Jiný argument tedy vůbec není třeba. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To samozrejme nie je pravda. Škandinávske krajiny obyčajne majú (na rovnaký počet obyvateľov) menej samovrážd ako stredoeurópske krajiny, a vlastne ako väčšina Európy - bežne sú skôr v druhej polovici rebríča.

To bych tak jistě netvrdil. Viz třeba zde: https://www.info.cz/evropska-unie/infografika-dne-sebevrazdy-v-eu-kde-si-lide-nejcasteji-sahnou-na-zivot-odpoved-mozna-prekvapi-34765.html

 

Průměr 11 na 100t. Skandinávie 2x 12, 1x 13.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

warann: Máš pravdu. Vychádzal som z jednej analýzy severských depresií a samovrážd v spojitosti s krátkymi zimnými dňami, ktorú som čítal v Trende a neviem ju na nete nájsť. Používala údaje z r. 2017, bohužiaľ som našiel a linkoval len graf Eurostatu z roku 2015, kde to úplne neplatí - sú okolo polovice rebríčka.

 

No v kontexte debaty to je celkom jedno, stále sú na tom lepšie ako stredoeurópske krajiny, nech ich už berieme akokoľvek - ja som mal na mysli CZ (13), SK (9), PL (14), HU (19), A (14), ale pokojne môžeme zarátať aj ostatné ako GER, SUI, SLO. Priemer piatich škandinávskych krajín je presne 12 (všetky čísla sú z toho Eurostatu). Takže poukazovať v tejto debate na ich vyššiu mieru samovrážd oproti CZ úplne nejde, lebo nič také neplatí. Je to len obľúbená urban legend. Len toľko som chcel...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

...hodinu navíc pod trapnou záminkou že si v jedenáct v noci hraje venku s dětma...

 

To co jsi použil je asi tak stejný argumentační extrém, o kterém píšeš dole ohledně svítání :-)

 

Taky je hezký jak se argumentuje extrémama, rozedníváním ve 3:40 a podobně. Jak se dá vysledovat z toho Radkova příspěvku, většinu toho období se ty soumraky a svítání dějou v časech kdy to většina lidí svým denním režimem míjí, eventuelně se do těch nepříjemných časů dostává stejně, jen o pár dnů jindy ať je čas letní nebo středoevropský.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ten zazity predsudok o vyssej miere samovrazd v severskych krajinach je zo 60tych rokov, odvtedy sa situacia (a aj zivotna uroven) vyrazne zmenila. Take Norsko ma urcite podpriemernu (v ramci Europy) mieru samovrazd, Fini a Svedi su na tom trocha horsie. Lenze v 60tych rokoch bolo napr. Nori chudobni rybari a rolnici, dnes je to jedna z najbohatsich krajin sveta s najspokojnejsim obyvatelstvom vobec.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jó, ti jsou teď tak spokojení že si zřídili ouřad na kradení dětí, aby bylo co řešit a nemuseli zabíjet čas jen civěním na pletení svetru, jízdu vlaku nebo lodě  :whistling:

A za polárním kruhem pro sichr špekulují jestli čas nezrušit úplně, aby je neomezoval a nedyškriminoval...  :thumbsup_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

eskimak: V povojnovej histórii, čo je obdobie, odkedy sú relevantné dáta, to vraj tak vo všeobecnosti nebolo. Aj keď teda pre SK/CZ zo socíku nie sú úplne dôveryhodné údaje a nastupujú kvalifikované odhady, lebo sa samovraždy často maskovali ako náhodné a nešťastné úmrtia.

 

Podarilo sa mi teraz nájsť iba správu WHO s údajmi čisto pre CZ od r. 1986, ale škandinávske krajiny tam majú údaje od 50. rokov. Napríklad Švédsko, Fínsko aj Island sú na tom plus/mínus rovnako, Nórsko kontinuálne rastie, Dánsko klesá - ale tí to po vojne fakt preháňali, aj tak sú s ČSSR porovnateľní*. V 80. a 90. rokoch (sociálna transformácia) majú škandinávske krajiny väčšinou hrb, ale aj tak tri z piatich škandinávskych krajín mali nižšiu mieru samovrážd ako CZ.

 

*Do roku 1986 sú v tej správe kumulované dáta pre ČSSR, no Slovensko ten priemer Česku dosť sťahuje. Slováci sú asi menej depresívni :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@wawrik: to je paradny zdroj, dik. Evidentne som sa mylil. Som presvedceny ze som videl graf ukazujuci nieco ine (Norsko), ale nema zmysel to hladat, lepsi zdroj ako Tvoj to nebude.

V kazdom pripade sme sa zhodli ze na tom niesu nijako extremne, urcite nepresahuju priemer. To len na margo toho ze uz neraz som pocul o "obrovskom mnozstve samovrazd v severskych krajinach".

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To len na margo toho ze uz neraz som pocul o "obrovskom mnozstve samovrazd v severskych krajinach".

Však to... Hlboko zažitý predsudok, ktorý je úplne mimo. Rozmýšľal som o presťahovaní na sever, tak som si to po tom článku v časopise overoval, aby som nezarobil na nejaký prúser pre potomkov... a zistil som, že má pravdu. Cesta na sever bola voľná :)

 

Btw, tunajší čas je posunutý asi o 1,5 časového pásma na západ, a zdá sa mi, že to mi robí oveľa väčší problém, ako krátke dni v zime. A to som skôr typ ranný vtáčik.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vážení. Mnozí to docela motáte. Čas je odvozen podle rotace zeměkoule a počátek souřadnic logicky dělením jedné otáčky na menší časové úseky. Kam na časovou osu umístíme značky začátku a konce pracovního dne je jiná písnička. Kde je tesáno do kamene že pracujeme od osmi do čtyřech? Tak se domluvme že od devíti do pěti, ať se sovy vyspí. Ale skřivani chtějí světlo po příchodu z práce co nejdéle. Tak od sedmi do tří. Ať se domluví odbory jak který obor potřebuje. Na to není potřeba hýbat časovou osou. Fyzicky v létě vstáváme o hodinu dříve než odpovídá astročasu. Tak si to přiznejme a místo posouvání času přepíšeme svůj časový rozvrh. Vyjde to nastejno a nebudem si lhát.

 

 

Zkusme si představit, že někomu bude připadat Mount Everest moc vysoký. Tak přečíslujeme vrstevnice a stanoveníme mořskou hladinu jako kótu minus jeden tisíc metrů. A rázem bude Mount Everest i kilometr nižší. Aniž by se cokoli změnilo. Vidíte tu pitomost šoupání ukazateli na stupnici?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...