Přejít na obsah

Změna času (letní/zimní čas)


  

262 hlasů

  1. 1. Jste pro zimní / letní čas nebo jen jeden?

    • jsem pro zachování zimního a letního času a jejich střídání
      65
    • jsem pro jeden čas
      197

  • Prosím přihlaste se nebo zaregistrujte, abyste mohl hlasovat v této anketě .

Doporučené příspěvky

  • po měsících...
  • Odpovědi 364
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Upozorňuji čundráky, kteří hledají jih podle hodinek, že nastalo období dělit polovinu výseče mezi malou ručkou a tou debilní jedničkou, nikoliv dvanáctkou. Ať nešlapete částečně východním směrem. Konec hlášení.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tady pár argumentů z hvězdárny

https://www.stredoevropskycas.cz/

Mě tam fascinuje tohle tvrzení: 

 

Středoevropský čas vyhovuje všem evropským státům, kromě těch hodně na východě ? jako je Ukrajina, nebo hodně na západě, jako je třeba Portugalsko nebo Irsko.

 

Jenom u nás je časový rozdíl mezi východem a západem republiky 27 minut, mezi Prahou a Amsterdamem už přes 30 minut a mezi Prahou a Paříží skoro 50 minut, tak jak někdo může tvrdit, co komu bude vyhovovat, když všude to znamená úplně něco jiného? V Ostravě je už hodinu tma a v Paříži ještě světlo. 

Upraveno uživatelem neuromancer
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No ja žijem na mieste, kde je poludnie a polnoc až po pol druhej, a musím povedať, že neskoré ráno je asi jediná vec, ktorá mi tu vadí. A to som dosť zvyknutý vstávať skorej, ale ako svetlo nastáva až neskôr a telo sa tomu prispôsobuje, po niekoľkých týždňoch som prvých pár hodín každého dňa dosť nepoužiteľný. Ako v tom vtipe - vstávam síce o šiestej, ale prebúdzam sa až o deviatej :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V té tabulce jsou jisté nesrovnalosti, ale pro představu stačí.

 

Byl jsem loni v říjnu (ještě za letního času) ve Španělsku na Svatojakubské cestě a rozednívalo se tam něco před devátou. Neměl jsem pocit, že by se z toho někdo hroutil. Pravidelně jsem si dával ranní kapučínko s prvním rozbřeskem. Jde prostě o zvyk. Takže kdyby byl u nás zaveden trvalý EET, tak si v zimě na pozdější čas taky zvykneme. Jak píší předřečníci. V rámci Evropy a jednoho času jsou nemalé rozdíly ve východu/západu slunce.

 

A když o tom přemýšlím víc a víc, tak mám pocit, že to střídání času je vlastně úplně v pořádku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

kdyz se tahle debata zacala, byl jsem pro "zimni" cas, ale uz to ten cca rok a pul sleduju a musim rict, ze se mi to stridani libi, az na ten tyden na prelomu brezna a dubna, nez si clovek zvykne vstavat o hodinu drive.

proste slunicko v lete ve 4 rano jsem jeste neocenil, zatimco delsi svetlo vecer je fajn. a jak jsem to tak porovnaval, v zime je rano pro me stejne tma, a kdyz to bude vecer o hodinu pozdeji, asi i v zime mi to bude vyhovovat... momentalne bych hlasoval za celorocni letni.

 

ale i ty priority se meni s ruznymi zajmy a s vekem. takze nakonec... si zvyknu :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Už jsem to dopřenastavoval.
Podzimní změna s bonusovým přispáním je vítána ;o)

Je to v souladu s přírodou, v zimě se má spát a šetřit energii,
v létě dřív vstávat, být aktivní a shánět zásoby na zimu.

jsem zastánce změny času (a nevěřím, že to někoho nějak zvlášť poškozuje,
takoví lidé by chtěli nejspíš zrušit i jaro-léto-podzim-zimu...)

 

Upraveno uživatelem Datel
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já bych "hodinu navyše" potřeboval skoro každej den...

Jako zastánce střídání času jsem za každé odložení toho sjednocování časů rád.

Jako majitel rozpracovaných a zaměřených slunečních hodin (diky, Wanderere!) naopak doufám, že se to rozsekne co nejdřív, abych je mohl konečně dodělat... Odmítám se patlat s něčím, co budu za rok přemalovávat.

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Normálně to namaluj, jak se ti líbí, čas je jenom jeden. Jestli chceš čekat na rozhodnutí úředníka, navíc úředníka 4. říše, tak se ještě načekáš. Hodiny jsi mohl mít už dávno a než se to rozhodne, tak ti budou mezi tím několik let sloužit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nekde sem zachytil, ze planovane ujednoceni jednoho casu se o dost posune, protoze manasci v bruselu nemaji cas to resit, bo kokotovid. Takze jeste nasledujicich par let budeme stridat...

Ale zdroj informace hledat nebudu. Tak to berte jen jako jedna pani povidala...:-).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo taky jsem to slyšel, že to tak honem nebude. Já si říkám, že by bylo asi nejlepší střídání zachovat, ale letní čas zavádět třeba od 1.5. to už je víc světla a  nemusel by to bejt ani takovej šok pro ty, kterým strídání vadí. Mně střídání časů nikdy extra nevadilo, ale naposled jsem při přechodu na letní potřeboval tak jeden dva dny na srovnání. Asi budu v menšině, ale i s ohledem na tabulku výše, kdybych si musel vybrat jeden čas, tak ať je to SEČ. Vstávám v 5 a od příštího roku pravděpodobně budu vstávat ještě dřív, a v létě mi tma od 7 nevadí, skoro bych řekl, že ty výlety, kola, grilovačky a hospůdky mají v létě se západem slunce a  po setmění větší kouzlo :) A letní kino by mohlo začínat a hlavně končit 🙂 v normální hodiny. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, martar napsal:

Já bych "hodinu navyše" potřeboval skoro každej den...

Stačilo by jednou týdně - v pondělí ráno ;)

Před hodinou, martar napsal:

Jako majitel rozpracovaných a zaměřených slunečních hodin (diky, Wanderere!) naopak doufám, že se to rozsekne co nejdřív, abych je mohl konečně dodělat... Odmítám se patlat s něčím, co budu za rok přemalovávat.

To opakuju pořád dokola - chce to místní sluneční čas a ostatní nechť si trhnou ... 

:)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...