Přejít na obsah

Vibrograf, Watch Timing Machine


Jeremy

Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 149
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

To 'JeromeHeretic': O kolik pootočit zavěšením vlásku? Takhle polopaticky nám to opravdu žádnej přístroj neukazuje. Kterým směrem je vždy jasné z toho, která paleta visí na zubu. A o kolik? Tím, že Biburo ukazuje v reálném čase, tak to prostě zkusíme a hned vidíme. Takže pěkně zkusmo. S nahráváním WAV a následnými analýzami - to je pro vědce(jako v "starejmlejnem" zmíněné diplomce), naprosto né pro hodináře. A ještě- kulhání vždy ladit s minimálním natažením péra. Kulhání je tak nejlépe patrné.

A ta změna na žluté číslice.. taky fakt netuším o čem to je.

Upraveno uživatelem Miloš ZIkmund
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No,

 

na netu jsou toho tuny, třeba od pana Ruxu Du:

 

http://www.iaeng.org/publication/WCE2007/WCE2007_pp624-629.pdf

 

Kde vzít čas na to to všechno přečíst?

 

M.

Schválně jsem na to s pomocí překladače mrknul, jestli tam nepíše něco užitečnýho.. Takhle vědecky ale naštěstí opravdu nic řešit nepotřebujem :-) Takže úplně vpohodě můžem čas věnovat jinam než těmhle "samý vzorce" elaborátům :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj,

 

teď nevím, zda tu následující bylo zmiňováno, nicméně :

 

AKUSTICKÁ ANALÝZA MECHANICKÝCH HODINEK

 

http://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=26438

 

M.

Doobře, pěkně zeširoka rozebraná problematika :-) Diplomku jsem si se zájmem proštudoval a jedno z mála pro nás užitěčnýho je jeho poznámka v kapitole Závěr o tom, že jako mikrofón je nejvhodnější krystalový piezo. To jak tam s akustickým mikrofonem stavěl ten protihlukovej box, to už opravdu nespadá do naší praxe, stejně jako nahrávat WAVy do Matlabu. To jen abyste se toho někdo nechytal jako konstrukčního návodu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Milosi ja si trosku myslel, ze by to z toho audio zaznamu bylo lip poznat, nezli kdyz koukas do hodinek, jsem v tomto ohledu prakticky bez zkusenosti.

Nicmene ty jsi asi stary praktik, tudiz to mas davno v maliku a vis presne co a jak. To potom chapu, ze se ti nejaky zkoumani v pocitaci jevi jako naprosto otravne, zdlouhave a neperspektivni. :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Milosi ja si trosku myslel, ze by to z toho audio zaznamu bylo lip poznat, nezli kdyz koukas do hodinek, jsem v tomto ohledu prakticky bez zkusenosti.

Nicmene ty jsi asi stary praktik, tudiz to mas davno v maliku a vis presne co a jak. To potom chapu, ze se ti nejaky zkoumani v pocitaci jevi jako naprosto otravne, zdlouhave a neperspektivni. :-)

Zkoumání v PC je právě nejzábavnější, ale přiblížím ti tedy o co tu jde prakticky: V momentě, kdy posloucháš nahranej wav, máš historii chodu hodinek. Jenže my se potřebujem pohybovat ve zcela reálném čase: Nakloním hodinky, vidím odchylku, šteluju a vidím výsledek - ááá, bylo to na opačnou stranu, takže seřizuju opačně.. a vida, už dobrý :-) U poslouchání wavu bys musel mít ještě nevímjaké časové poznámky co jsi s hodinkami v které vteřině prováděl.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám obojí a na pracovní stůl je účelnější jednoúčelová mašinka. Z mnoha důvodů, jako základní vidím jednoduchost použití, analýza v PC je dobrý doplněk, ale ... je to tak na celý večer. Až zvládneš opravit hodinky tak, aby jsi z vibrografu už nic dalšího nevyčetl, budeš hoodně dobrý.

Jinak k té akademické práci - je na ní velmi pěkně vidět rozdíl mezi ETA a Prim c.68. Spočívá v absolutně nevyregulovatelné nepravidelnosti popudu - buď špatně finishovaný pastorek nebo fazetky krokového kola. Dovolil bych si drobně nesouhlasit s hodnocením toho co je vyhovující a bezvadné.

Upraveno uživatelem Rs.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Zdravím všechny obdivovatele hodinek. Protože moje hodinky měly poměrně velkou odchylku za den a mám doma nějaké další vintage hodinky u kterých jsem chtěl znát přesnost, hledal jsem různě po internetu, jakým způsobem chod změřit. Našel jsem toto vlákno a napadlo mě, že podobný program jistě už někdo musel vymyslet pro android a po prohledání zahraničních fór jsem zjistil, že tomu tak skutečně je. Jedná se o program Wildspectra ve verzi Lite, případně po zaplacení poplatku 20 Kč ve verzi Pro. Nejprve jsem vyzkoušel verzi Lite a poté koupil i placenou verzi a chci se s Vámi podělit o výsledek.
Pokud je opravdu ticho a program správně nastavíte podle tutorialu, který je dostupný na youtube, opravdu jste schopni změřit odchylku, která je vypočítávána z průměru po 5 / 20 a 60 sekundách. Je tedy možné i částečně rozpoznat jakým způsobem se mění frekvence jednotlivých kmitů. Já jsem si tímto způsobem poměrně úspěšně pokusně nastavil jedny noname hodinky "Style automatic", Primky a zkusím i další.
Důležité je, aby byl mikrofon telefonu přiložen (kontaktně) k pouzdru hodinek, pokud máte chuť zkusit si je nastavit, sundané dýnko také pomůže.

Tedy vezmu-li v potaz, že se jedná o bezplatný, avšak poměrně úspěšný prostředek pro určení přesnosti chodu, myslím, že pokud jste nadšenci jako já, rádi si také pohrajete, a proto jsem sem o programu napsal.

P.S. Pokud se Vám program zalíbil a máte dotazy o něčem, co jsem možná už vyzkoušel, napište prosím sem, abych s Vámi mohl diskutovat a přiblížil se k 50 příspěvkům, což mi dovolí konečně i nějaké ty hodinky prodat a ne je tu jen kupovat:)

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.keithwiley.android.wildspectramobilelite

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano,také jsem to teď zjistil. Mnou popsány program zkoumá akustické emise strojku a podle tikotu přímo měří odchylku za chodu, tak jak popisujete v tomto vláknu, ale pro pro PC. Takže je to v podstatě vibrograf pro kutily a nadšence integrovaný do telefonu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Podľa mňa je verzia z 1 operačným zosilňovačom ktorá je odporúčaná autorom programu skoro rovnako jednoduchá ako to zapojenie z 1 tranzistorom :) napájanie je možné prerobiť rovnako na USB port stačí dať preč súčiastky označené v obdĺžniku a potom sa zapojenie zjednoduší ešte o 5 súčiastok. Na to miesto sa potom pripojí +5V z USB konektora.

 

attachicon.gifschema a bez napajania.jpg

Proč se mi v tomto vlákně některé dříve vložené fotografie a schémata zapojení nezobrazují a některé ano.Například u tohoto schematu je uvedeno  ( attachment = 128446.jpg ) a nejde nijak otevřít.

Dík za radu.Petr

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Tipoval bych, že v textu příspěvku je uveden jen link kamsi do internetu, a tam ten obrázek už není. Tudíž není co zobrazit. Mě se obrázek také nezobrazí.

 

Myslím, že hovoří o schematu ze strany č. 5 dokumentu  http://tokeiyade.michikusa.jp/tutorial-construir-preampli.pdf, a vypouští obvod indikace stavu 9V baterie.

 

Když koukám na ten čtyřnásobný operační zesilovač, tak si dovolím zauvažovat, zdali se dožiji doby, kdy i to nejjednodušší zpracování signálu, na které stačí několik součástek, bude realizováno digitalizací A/D převodníkem, následným zpracováním v signálovém procesoru, samozřejmě včetně spektrální analýzy a následné adaptivní filtrace a podobných jiných kouzel, s výstupem z D/A převodníku na konci. Člověk používá stále větší násilí na svět okolo sebe. 

 

Snad neodpovídám moc pozdě.

 

M.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po letech...

Trochu oživení tématu, sháněl jsem se po programu Biburo, ale to už zřejmě je nenávratně v tahu.  Našel jsem, ale celkem slušný software pro vibrograf, pro běžná PC, fungující i ve wine v Linuxu. Vyrobil jsem si k tomu i předzesilovač pro piezo snímač, a zdá se, že je to hodně použitelné.

 

Udělal jsem takový sampl s quartz hodinkama Timex.

 

post-25430-0-88100900-1493585903_thumb.jpg

 

 

tady je vlákno s předzesilovačem

http://forum.chronomag.cz/index.php?/topic/43055-serizeni-hodinek-doma/?p=1919568

 

třeba se to někomu bude hodit.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Ahoj pánové, zajímavé vlákno. Počítám, že s výrobou HW bych neměl mít větší problém, ale kde stáhnout Biburo? Hledal jsem, ale nenašel (page not found).

Máte ho prosím někdo? A byl by někdo ochotný se podělit? Úschovna, WeTransfer, nebo cokoli?

...a pokud by byl někdo z Prahy či okolí a byl by ochotný mi Biburo ukázat v akci, tak bych byl v sedmém nebi  :clap:

Předem díky.

Tomáš

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Ahoj pánové, zajímavé vlákno. Počítám, že s výrobou HW bych neměl mít větší problém, ale kde stáhnout Biburo? Hledal jsem, ale nenašel (page not found).

Máte ho prosím někdo? A byl by někdo ochotný se podělit? Úschovna, WeTransfer, nebo cokoli?

...a pokud by byl někdo z Prahy či okolí a byl by ochotný mi Biburo ukázat v akci, tak bych byl v sedmém nebi :clap:

Předem díky.

Tomáš

zkus tohle, funguje i jako freeware s urcitym omezenim, ale pro amaterske pokusy je to dostacujici

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ako improvizovaný "vibrograf", ktorý stači na doladenie presnosti používam nasledovnú kombináciu:

 

- Iphone (moze byť hocijaký smartphone)

- vhodnú App (konkrétne Hairspring, je ich viac, platené aj free, pre iOS, pre android ...)

- lavalier kondenzátorový mikrofón (to je ten čo sa pripne na límec, z ebay za par šupov)

 

Z mikrofónu dám dole tú protivetrovú penu a meriam cez dienko priložením. Aj prípade kupovanej app sa dá zmestiť do 10 euro za celú parádu ak nerátam smartphone.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...