Přejít na obsah

Vibrograf, Watch Timing Machine


Jeremy

Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 149
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Osadil jsem plošný spoj a funguje to. Pro pochopení zbytku doporučuji film Marečku podejte mi pero :D

Pokud ti to funguje,tak jak jsi provedl kalibraci programu aby vodorovný zápis záznamu skutečně odpovídal nulové odchylce kontrolovaných hodinek?

Petr

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud ti to funguje,tak jak jsi provedl kalibraci programu aby vodorovný zápis záznamu skutečně odpovídal nulové odchylce kontrolovaných hodinek?

Petr

Tak daleko jsem se ještě nedostal, zatím jsem se věnoval výrobě snímače. Konečně jsem to mechanicky dodělal do krabičky.

post-344-1226254361.jpg

post-344-1226254383.jpg

Upraveno uživatelem VS
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak daleko jsem se ještě nedostal, zatím jsem se věnoval výrobě snímače. Konečně jsem to mechanicky dodělal do krabičky.

 

Dobrá práce,dle fotografií vidím,že mnou uvedené řešení výše ve vlákně tě inspirovalo.Co to je

za piezoelement? Klasická membránka,nebo něco jiného? Snímací kolíček je k piezu přiletovaný,nebo

nějaký tmel?Ozvi se pak jak si dál pokročil.Zejména mě zajímá vlastní kalibrace.Je zajímavé,že

mnou prováděný pokus s kalibrací pomocí pomocí QUARTZ hodinek i strojku s nástěnných Q hodin

se nezdařil.I když impulsy o kmitočtu 1 Hz byly kvalitně sejmuty tak nerovnoměrnost kroku a tím i

velikost denní odchylky se měnila ve značném rozsahu a tento signál se pro kalibraci nedal vůbec

použít.Vysvětluji si to tak,že dlouhodobá stabilita kmitočtu krystalu Q hodinek je vysoká,horší je to

pak po vydělení s krátkodobou stabilitou jednotlivých sekundových pulsů.Program BIBURO si s tím

asi neporadí a výsledky měřění jsou pak značně rozdílné a pro kalibraci nevhodné.

Zdraví Petr

Upraveno uživatelem PetrJ
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dobrá práce,dle fotografií vidím,že mnou uvedené řešení výše ve vlákně tě inspirovalo.Co to je

za piezoelement? Klasická membránka,nebo něco jiného? Snímací kolíček je k piezu přiletovaný,nebo

nějaký tmel?Ozvi se pak jak si dál pokročil.Zejména mě zajímá vlastní kalibrace.Je zajímavé,že

mnou prováděný pokus s kalibrací pomocí pomocí QUARTZ hodinek i strojku s nástěnných Q hodin

se nezdařil.I když impulsy o kmitočtu 1 Hz byly kvalitně sejmuty tak nerovnoměrnost kroku a tím i

velikost denní odchylky se měnila ve značném rozsahu a tento signál se pro kalibraci nedal vůbec

použít.Vysvětluji si to tak,že dlouhodobá stabilita kmitočtu krystalu Q hodinek je vysoká,horší je to

pak po vydělení s krátkodobou stabilitou jednotlivých sekundových pulsů.Program BIBURO si s tím

asi neporadí a výsledky měřění jsou pak značně rozdílné a pro kalibraci nevhodné.

Zdraví Petr

Snímač je ze šuplíku, myslím, že byl v nějakém pípajícím přívěsku. Z hodinek se mi neosvědčil, protože se mi nepodařilo přiletovat drátek na tu pokovenou vrstvu. Není třeba nic vymýšlet, GES nebo GME je prodává za pár korun i s vývody. Taky jsem objevil, že jsou v telefonech. Na něj je přilepený hliníkový nýtek sekundovým lepidlem. Pájení jsem ani nezkoušel, při tak velké ploše by to snímač těžko přežil. Krabička je z převodníku UTP/optika, ty 3 sloupky se šroubkama už tam tak byly. Akorát jsem na přední stranu s dírama pro konektory nažehlil nábytkovou hranu. :)

Kalibraci programu bych nedělal přes mechanický snímač, protože se tam vždycky dostane nějaký hluk z plastových koleček. Místo cívky v quartz strojku bych připojil odporový dělič a přes kondenzátor to napojil přímo na vstup zvukové karty. Tak dostanu přesné obdélníkové impulsy bez zkreslení.

Bohužel mě překvapila různá citlivost zvukových karet. Na některých PC byly impulsy příliš slabé. Primky nebo kapesní hodinky jsou fajn, ETA je tichoučká potvora, impulsy byly skoro nerozeznatelné, Orient a Panerai jsem vůbec nezaregistroval. Možná by to chtělo dvoustupňový zesilovač.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ony ty zvukovky mívají různě zapojené konektory pro mikrofon. Je tam to napájecí napětí a buď je to zapojené třívývodově nebo dvouvývodově. Tedy buď kostra, napětí a signál každé zvlášť na extra kontaktu anebo je signál a napětí spojené dohromady. Někdy to funguje na všechno stejně a někdy to dělá problémy. A já třeba zjistil že propoj ze zvukovky na přední panel má prohozené dráty mezi špičkou a středním kontaktem jacku. Normálně to šlo ale slaběji než bych si představoval. Zjistil jsem to náhodou když jsem povytáhl konektor a ono to najednou řvalo jak blbý. K tomu snímání quartzek, k vibrografu bývala proudová sonda. Bylo to teda určené na hodiny s elektrodynamickým pohonem setrvačky ale quartzy to taky bralo pokud si dobře vzpomínám. Byla to destička z oboustranného plošného spoje která se vrazila za kontakt baterie a nějaký odporový bočník. Snímalo to proudové impulzy Takže námět na pokusy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ony ty zvukovky mívají různě zapojené konektory pro mikrofon. Je tam to napájecí napětí a buď je to zapojené třívývodově nebo dvouvývodově. Tedy buď kostra, napětí a signál každé zvlášť na extra kontaktu anebo je signál a napětí spojené dohromady. Někdy to funguje na všechno stejně a někdy to dělá problémy. A já třeba zjistil že propoj ze zvukovky na přední panel má prohozené dráty mezi špičkou a středním kontaktem jacku. Normálně to šlo ale slaběji než bych si představoval. Zjistil jsem to náhodou když jsem povytáhl konektor a ono to najednou řvalo jak blbý. K tomu snímání quartzek, k vibrografu bývala proudová sonda. Bylo to teda určené na hodiny s elektrodynamickým pohonem setrvačky ale quartzy to taky bralo pokud si dobře vzpomínám. Byla to destička z oboustranného plošného spoje která se vrazila za kontakt baterie a nějaký odporový bočník. Snímalo to proudové impulzy Takže námět na pokusy.

Quartz perfektně snímá indukční cívka pro snímání telefonních hovorů. Taková malá cívečka s přísavkou. Mám ji z diktafonu. S novými telefony už nefunguje, protože nemají transformátor, jehož magnetické pole snímala. Ale u quartz strojku jsou impulsy jako jehličky, jeden jako druhý a čára puntíků jak podle pravítka. A protože ten quartz budík Prim nedělá odchylku ani vteřinu za měsíc, tak jsem právě zjistil, že se mi PC předbíhá 5s/den. Teď ještě, kam to zapsat pro kalibraci programu?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Quartz perfektně snímá indukční cívka pro snímání telefonních hovorů. Taková malá cívečka s přísavkou. Mám ji z diktafonu. S novými telefony už nefunguje, protože nemají transformátor, jehož magnetické pole snímala. Ale u quartz strojku jsou impulsy jako jehličky, jeden jako druhý a čára puntíků jak podle pravítka. A protože ten quartz budík Prim nedělá odchylku ani vteřinu za měsíc, tak jsem právě zjistil, že se mi PC předbíhá 5s/den. Teď ještě, kam to zapsat pro kalibraci programu?

 

Někde na internetu jsem kdysi našel jak program BIBURO zkalibrovat podle normálového kmitočtu.

Pohledám a dám vědět.Pustil jsem to tehdy nějak z hlavy jelikož jsem neměl přesný zdroj kmitočtu

pro kalibraci.Problém jak výše uvedeno bude asi tím,že Q strojek nelze snímat akusticky(spousta

jiných hluků od převodů).Indukční snímání jak uvádíš je v pohodě.Mám jen dotaz jaká je nutná

úroveň kalibračního signálu do zvukové karty? Signál s indukční cívky pro snímání telefonních hovorů byl dostatečný,nebo přes předzesilovač obdobně jako z pieza?

Mám krystalový oscilátor s děličkou na 1-2-4-8 Hz s výstupní úrovní TTL.Snad by tento signál přes

odporový dělič šel použít pro kalibraci programu BIBURO.Jaká je ale cilivost zvukové karty?

Jak potom s kvalitním signálem provést vlastní kalibraci pohledám a dám vědět.

Petr

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Někde na internetu jsem kdysi našel jak program BIBURO zkalibrovat podle normálového kmitočtu.

Pohledám a dám vědět.Pustil jsem to tehdy nějak z hlavy jelikož jsem neměl přesný zdroj kmitočtu

pro kalibraci.Problém jak výše uvedeno bude asi tím,že Q strojek nelze snímat akusticky(spousta

jiných hluků od převodů).Indukční snímání jak uvádíš je v pohodě.Mám jen dotaz jaká je nutná

úroveň kalibračního signálu do zvukové karty? Signál s indukční cívky pro snímání telefonních hovorů byl dostatečný,nebo přes předzesilovač obdobně jako z pieza?

Mám krystalový oscilátor s děličkou na 1-2-4-8 Hz s výstupní úrovní TTL.Snad by tento signál přes

odporový dělič šel použít pro kalibraci programu BIBURO.Jaká je ale cilivost zvukové karty?

Jak potom s kvalitním signálem provést vlastní kalibraci pohledám a dám vědět.

Petr

Indukční cívka dává dostatečný signál, aby vybudila mikrofonní vstup na plnou úroveň bez předzesilovače. Dost to ale ruší všudypřítomný brum 50Hz, který zmizí jedině při vypnutí hlavního jističe. :( Taky z počítače jde pěkný elektromagnetický maglajz, je to všechno slyšet a na výstupním grafu i vidět. Mikrofonní vstup zvukové karty není moc citlivý, protože předpokládá použití elektretového mikrofonu, který už má předzesilovač zabudovaný. Pokud máš zdroj přesného kmitočtu na úrovní TTL, bylo by nejvhodnější připojení přes odporový dělič a kondenzátor do vstupu Line-in, který není tak citlivý a tím pádem ani náchylný na rušení. Ale stejně je nejslabším článkem počítač a jeho hodiny. Ty jsou mizerné, závislé na teplotě v PC a rozhodně se nedají použít jako časový normál ani po kalibraci.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Indukční cívka dává dostatečný signál, aby vybudila mikrofonní vstup na plnou úroveň bez předzesilovače. Dost to ale ruší všudypřítomný brum 50Hz, který zmizí jedině při vypnutí hlavního jističe. :( Taky z počítače jde pěkný elektromagnetický maglajz, je to všechno slyšet a na výstupním grafu i vidět. Mikrofonní vstup zvukové karty není moc citlivý, protože předpokládá použití elektretového mikrofonu, který už má předzesilovač zabudovaný. Pokud máš zdroj přesného kmitočtu na úrovní TTL, bylo by nejvhodnější připojení přes odporový dělič a kondenzátor do vstupu Line-in, který není tak citlivý a tím pádem ani náchylný na rušení. Ale stejně je nejslabším článkem počítač a jeho hodiny. Ty jsou mizerné, závislé na teplotě v PC a rozhodně se nedají použít jako časový normál ani po kalibraci.

 

Tak teď už tomu vůbec nerozumím.O několik příspěvků výše píšeš cituji:

 

QUOTE(VS @ 11.11.2008 - 21:35)

Quartz perfektně snímá indukční cívka pro snímání telefonních hovorů. Taková malá cívečka s přísavkou. Mám ji z diktafonu. S novými telefony už nefunguje, protože nemají transformátor, jehož magnetické pole snímala. Ale u quartz strojku jsou impulsy jako jehličky, jeden jako druhý a čára puntíků jak podle pravítka. A protože ten quartz budík Prim nedělá odchylku ani vteřinu za měsíc, tak jsem právě zjistil, že se mi PC předbíhá 5s/den. Teď ještě, kam to zapsat pro kalibraci programu?

 

Platí tedy že při indukčním snímání quartz budíku jsou pulsy jeden jak druhý a zápis puntíků jako podle pravítka,nebo platí poslední příspěvek o rušení,které je slyšet a na výstupním grafu i vidět.

Mě u programu BIBURO není slyšet jednotlivé tiky jen vizuelní kontrola přicházejících pulsů na grafu.

Jak nastavit program,nebo počítač,aby byla i zvuková kontrola vstupních pulsů.

Zdraví Petr

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak teď už tomu vůbec nerozumím.O několik příspěvků výše píšeš cituji:

 

QUOTE(VS @ 11.11.2008 - 21:35)

Quartz perfektně snímá indukční cívka pro snímání telefonních hovorů. Taková malá cívečka s přísavkou. Mám ji z diktafonu. S novými telefony už nefunguje, protože nemají transformátor, jehož magnetické pole snímala. Ale u quartz strojku jsou impulsy jako jehličky, jeden jako druhý a čára puntíků jak podle pravítka. A protože ten quartz budík Prim nedělá odchylku ani vteřinu za měsíc, tak jsem právě zjistil, že se mi PC předbíhá 5s/den. Teď ještě, kam to zapsat pro kalibraci programu?

 

Platí tedy že při indukčním snímání quartz budíku jsou pulsy jeden jak druhý a zápis puntíků jako podle pravítka,nebo platí poslední příspěvek o rušení,které je slyšet a na výstupním grafu i vidět.

Mě u programu BIBURO není slyšet jednotlivé tiky jen vizuelní kontrola přicházejících pulsů na grafu.

Jak nastavit program,nebo počítač,aby byla i zvuková kontrola vstupních pulsů.

Zdraví Petr

Dost záleží na konkrétním umístění cívky. Impulsy z motorku jsou přes celou výšku grafu, brum je dole jako šum vysoký 1-2 mm. To u budíku, kde je cívka asi 20 mm vlouhá. U náramkových hodinek přes pouzdro jsou impulsy tak do poloviny výšky grafu, ale pořád použitelné. Možnost slyšet mikrofonní vstup je daný zvukovou kartou a jeho ovladači. Doma mám starší kartu Sound Blaster Live, tam to je slyšet, v práci mám nějakou integrovanou a tam z mikrofonu nic neslyším.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 4 týdnech...

tak jsem se pridal k tem co si tohle zarizeni postavili,

zatim jsem jen ve fazi ze to mam na docasnem plosnaku, a protoze se chystam koupit kuprexid, a budu to uz leptat jednou, tak to muzu udelat i vickrat.

ma o to vubec nekdo zajem? ma cenu to delat vickrat?

 

napiste mi kdo to chce.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tak jsem se pridal k tem co si tohle zarizeni postavili,

zatim jsem jen ve fazi ze to mam na docasnem plosnaku, a protoze se chystam koupit kuprexid, a budu to uz leptat jednou, tak to muzu udelat i vickrat.

ma o to vubec nekdo zajem? ma cenu to delat vickrat?

 

napiste mi kdo to chce.

 

Já bych měl předběžně zájem, jen jsem nepochytil jak se podařila pořešit problematika SW, nepřesného času PCdla ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...
tak jsem se pridal k tem co si tohle zarizeni postavili,

zatim jsem jen ve fazi ze to mam na docasnem plosnaku, a protoze se chystam koupit kuprexid, a budu to uz leptat jednou, tak to muzu udelat i vickrat.

ma o to vubec nekdo zajem? ma cenu to delat vickrat?

 

napiste mi kdo to chce.

ahoj bylo by mozne sem dat presne oznaceni rezistoru a kondenzatoru?

Chtel bych se do toho taky pustit ale nejsem nijak zvlast zbehlej v elektrice :-)

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Odpory miniaturní, kondenzátory elektrolyty na co nejnižší napětí.

Ale podle toho schematu jich je tam nekolik ruznych s ruznymi parametry a take typu piezomenicu je dost s ruznymi charakteristikami, jenom jsem chtel poradit z jakych soucastek to mate slozene a funkci vy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ale podle toho schematu jich je tam nekolik ruznych s ruznymi parametry a take typu piezomenicu je dost s ruznymi charakteristikami, jenom jsem chtel poradit z jakych soucastek to mate slozene a funkci vy.

Nevím, jaké parametry myslíš. Hodnoty odporů jsou v ohmech, kondenzátorů v mikrofaradech podle schématu. Tranzistor libovolný křemíkový NPN se zesílením asi 500. Výkonové zatížení odporů je libovolné, ani těm nejmenším nehrozí poškození protékajícím proudem. kondenzátory také vydrží jakékoliv, všechny mají větší průrazné napětí, než které se na nich může objevit. Zvětšováním výkonových a napěťových parametrů se jen zvětšují rozměry součástek, na funkci zařízení to nemá vliv. Na piezoměniči taky nezáleží, asi platí, že čím větší průměr, tím větší citlivost. Jeden jsem použil z hry Jen počkej zajíci, jeden z nějakého pípajícího přívěsku na klíče. Na měnič z hodinek se mi nepodařilo přiletovat lanko, je to jen postříbřená keramika a po zahřátí se povlak vypaří. Nadějně vypadají piezoměniče ze starých telefonů Tesla. Ale je zbytečné něco vymýšlet, za pár korun jich je všude plno.

http://www.ges.cz/?ipp=12&lang=cz&...&inc=browse

Upraveno uživatelem VS
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...