Přejít na obsah

Omega Speedmaster c.1045(Lemania 5100) "Mark4.5"


Kristian.nov

Doporučené příspěvky

Ahoj všem, tak jsem o víkendu udělal pár fotek mého nejnovějšího přírůstku.

Je jím vintage Omega Speedmaster s legendárním kalibrem Lemania 5100, Omegou nazývaným c.1045.

V dlouhých chvílích čekání na ně jsem brouzdal po netu a hledal informace, takže se s vámi o pár zajímavostí podělím.

 

Prvně bych chtěl uvést na pravou míru označení Mark. Tento model do rodiny Mark nepatří! Jelikož ale má stejné pouzdro jaké má model Mark 4 a stejný stroj jako Mark 5, fandové ho označily za jakýsi mezičlánek mezi těmito dvěma modely a dnes už se běžně označuje jako Mark 4.5. Pro úplnost, reference tohoto modelu je ST 176.0012 

 

post-13836-0-87876800-1387826124_thumb.jpgpost-13836-0-91368100-1387826164_thumb.jpg

 

 

Další zajímavostí na kterou jsem narazil je dýnko s tradičním mořským koníkem a však s nápisem Seamaster... Takové dýnko mají všechny tyto modely stejně jako celá řada modelů Speedmaster z té doby. Důvod je ten, že řada Speedmaster původně nebyla samostatnou řadou, ale jakousi podřadou Seamaster. Až později se ze Speedmaster stala samostatná modelová řada...

 

 

Co se Lemanie 5100 týče, říká se o něm, že je to velice bytelný, spolehlivý a přesný stroj. Zajímavostí je, že má poměrně velké množství plastových součástek, což muže prvotně odrazovat, faktem ale zřejmě je, že právě plastové součástky z něj dělají tak bytelný a výjimečný stroj. Hodinky s tímto strojem jsou a byly, právě pro svoje výše uvedené přednosti, oblíbené u armády. Někde jsem se dočetl, že snad byla Lemanie 5100 dokonce pro armádu vyvinuta...

 

post-13836-0-91689500-1387826185_thumb.jpg

 

 

 

Kalibr je automatický, má hacking, rychlopřeklápění data a dne v týdnu. Kromě klasických ruček má na dvanáctce ukazatel fáze dne a na středu velkou minutovku a vteřinovku chronografu. Rezervu chodu jsem zatím neměřil. 

 

Minimálně skvělou přesnost můžu i já potvrdit, mám je na ruce od pátečního večera a za tyto tři dny se předběhly o 10sec. což je něco málo přes +3sec denně... Na stroj z roku 1984 bez servisu slušný výkon... 

 

Tento model se zřejmě hojně prodával v jižní Americe a často narazíme na datumový věnec se Španělskými, Portugalskými či Francouzskými názvy dnů. 

 

Další zajímavé povídání o těchto hodinkách je tadytady a tady

 

 

A teď už pár mých fotek...

 

 

 

 

 

 

 

 

post-13836-0-71678100-1387825987_thumb.jpg

post-13836-0-52463300-1387825989_thumb.jpg

post-13836-0-65451700-1387825991_thumb.jpg

post-13836-0-60467900-1387825993_thumb.jpg

post-13836-0-56051200-1387825995_thumb.jpg

post-13836-0-72761900-1387825997_thumb.jpg

post-13836-0-62320700-1387825999_thumb.jpg

post-13836-0-63131200-1387826001_thumb.jpg

post-13836-0-63640100-1387826003_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A hotovo. Stejně mě už nové hodinky neberou (teda až na ty rolexy, ke kterým se nemůžu rozhoupat). Další moje období bude vintyč. A můžeš za to mj. i Ty. Jsou nádherné  :smile_anim:

 

A to už jsem se jednou zařek, že mi starý hodinky nesmějí do baráku

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nádherné hodinky, skvělá technika, design který nestáhne. Jaké jsou jejich rozmery?

 

Odesláno z mého LG-P970 pomocí Tapatalk

 

Díky:-)

42mm šířka, 45mm výška, 15mm tloušťka, 22mm rozteč

 

Ten racing řemen jim perfektně sedne, navíc jsou ve velmi dobrém stavu, byly na renovaci?

 

Náhodou sem ho měl doma, zkusil sem ho a padne na ně parádně... Žádná renovace (ani servis) zatím neproběhla. 

 

A hotovo. Stejně mě už nové hodinky neberou (teda až na ty rolexy, ke kterým se nemůžu rozhoupat). Další moje období bude vintyč. A můžeš za to mj. i Ty. Jsou nádherné  :smile_anim:

 

A to už jsem se jednou zařek, že mi starý hodinky nesmějí do baráku

 

 

Dík, jsem pyšnej že za to mj. můžu i já:-)

 

Mě vintážky vždycky braly, ale teď na nich ujíždim hooodně:-) baví mě ty příběhy, historie a dumání nad tim co ty hodinky asi už zažily... kdyby mohly vyprávět:-)

 

 

 

 

 

 

 

Díky všem:-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Gratuluju ke skvělému kupu! Jsou to fakt úžasný hodinky. Závidím ti tu nezčernalou lumi. Svítí ještě? Racing řemen jim sekne pěkně, ale ... jak poslední dobou sám zjišťuju ... ten tah k nim stejně patří nejvíc :)

Ad. obrázek, jak jsou rozebrané. Já bych si to takto otevřít netroufl.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Gratuluju ke skvělému kupu! Jsou to fakt úžasný hodinky. Závidím ti tu nezčernalou lumi. Svítí ještě? Racing řemen jim sekne pěkně, ale ... jak poslední dobou sám zjišťuju ... ten tah k nim stejně patří nejvíc :)

Ad. obrázek, jak jsou rozebrané. Já bych si to takto otevřít netroufl.

 

Ahoj, vinen tím, že je mám na ruce jseš v prvé řadě ty!!:-) Tvý vlákno a tvoje fotky mě uhranuly a když se naskytla příležitost, neodolal sem. Takže děkuju za inspiraci  :notworthy:

 

Lumi je relativně (na vintage) dobrá, dle výrobního čísla by měly být někdy z roku 1984, po nasvícení chvilku svítí a když se ve tři ráno probudim, ručky kupodivu přečtu, ikdyž neoslní:-)

 

 

S tim tahem máš pravdu, prostě k nim patří, jsou tak víc autentický... už je mám zas na něm.

 

No na to vyjmutí bych si taky netrouf, ale je to zajímavý...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to mě těší, že jsem viník! A nemáš vůbec zač :) Ten ročník 1984 mě teď taky trochu inspiroval ... lákalo by mě mít hodinky z roku, kdy jsem se narodil.

Ad. lumi. Moje jsou 1976, takže můžeš očekávat, že do 8 let budeš mít lumi řádně černé. Ale jak jsem pochopil, tady nikdo nemá doma stejný hodinky 8 let :)

 

Ahoj, vinen tím, že je mám na ruce jseš v prvé řadě ty!!:-) Tvý vlákno a tvoje fotky mě uhranuly a když se naskytla příležitost, neodolal sem. Takže děkuju za inspiraci  :notworthy:

 

Lumi je relativně (na vintage) dobrá, dle výrobního čísla by měly být někdy z roku 1984, po nasvícení chvilku svítí a když se ve tři ráno probudim, ručky kupodivu přečtu, ikdyž neoslní:-)

 

 

S tim tahem máš pravdu, prostě k nim patří, jsou tak víc autentický... už je mám zas na něm.

 

No na to vyjmutí bych si taky netrouf, ale je to zajímavý...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...