Přejít na obsah

Nixie clock / digitronove hodiny


Waya03

Doporučené příspěvky

Filo-Boxer: http://www.pvelectronics.co.uk/

 

Tenhle model dohromady cca 400 liber (stavebnice plus elektronky plus nerez krabice plus GPS modul plus postovne) a cca 4 hodiny prace.

 

Za 4 hodiny, to jsi dobrej. Já jsem se s menším QTC modelem pátral několik večerů. A to ještě nemám schránku :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 215
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Za 4 hodiny, to jsi dobrej. Já jsem se s menším QTC modelem pátral několik večerů. A to ještě nemám schránku :-)

Jo, pokud není "krabice" ke koupi, je docela makačka něco vlastního solidního vytvořit...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Můj další projekt digitronových hodin se pomalu chýlí ke konci a tak bych se rád podělil o "téměř" výsledek a trampoty které ho provázely. Pustil jsem se do stavby hodin osazených trubicemi IN-14, na stavebnici z http://www.pvelectronics.co.uk/ . Trubice samotné jsem koupil jako použité přes e-bay přímo z Ukrajiny za pár dolarů.

 

Hodiny mají RGB podsvícení s nezávisle nastavitelnou silou podsvícení, lze si tedy nastavit barvičky opravdu jaké chcete a mění se třeba i každou hodinu. Čas se seřizuje automaticky přes GPS signál. Trubice lze i s celým socketem vyjmout a zaměnit za jiné, popřípadě i za jiný model.

 

Sestavení probíhalo v pohodě, musel jsem se sám klepat po ramenou jak jsem se s pájkou zlepšil. Žel pouze do montáže poslední součástky. Se řvoucím dítětem ve vedlejším pokoji a opravdu tou poslední součástkou na stole jsem samozřejmě udělal botu a připájel diodu obráceně. Dioda měla 6 pinů a odpájet prostě nešla ani náhodou, takže jsem ji musel vylámat za cenu destrukce. Pak jsem ovšem zjistil že stejnou Piranha 6pin RGB diodu jen tak lehce neseženu. Nu co, škemrat u pvelectronic se mi nechtělo (hned by viděli jaká jsem lama) a tak jsem jich objednal nejmenší možné balení (20 kusů) přes e-bay z Honkongu. Stálo to asi 15 dolarů, poštovný se neplatilo, za 2 měsíce byly doma. Všechny nákupy dosud bez asistence celníku, aspoň že tak.

 

Takže hodiny už jsem měl funkční a pustil jsem se do schránky. Nakonec padla volba na kompletně vlastní výrobu z východoindického palisandru. Sehnal jsem přířez a za pár dní byla krabice na světě. Slepené je to speciálním lepidlem třídy D4, zbroušené postupně až na hrubost šmirglu 800. Aktuálně ještě nejsou hotová střeva schránky (hodiny jsou tam jen vložené) a dřevo by se mělo napustit nábytkovým olejem.

 

Dost už bylo popisu, tady jsou dvě fotky.

 

post-18707-0-36627300-1404334728_thumb.jpg

post-18707-0-34088300-1404334741_thumb.jpg

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Skříňka opravdu parádní, gratuluji.... To modré podsvícení bych ale osobně neinstaloval - je to takové kolotočářské :smoke:

Však to se dá lehce vypnout, nebo nastavit jiné decentnější v jakékoliv barvě. Já osobně ho opravdu budu mít většinou vypnuté, ale mám rád když jsou věci na 100? funkční, takže jsem ho tam prostě mít musel :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Však to se dá lehce vypnout, nebo nastavit jiné decentnější v jakékoliv barvě. Já osobně ho opravdu budu mít většinou vypnuté, ale mám rád když jsou věci na 100? funkční, takže jsem ho tam prostě mít musel :-)

Ta možnost vypnutí je dobrá....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Uz pred nekolika mesici jsem koupil od clena Pelikan73 kompletne sestavenou stavebnici TIPA PT029, ktera pak dlouho odpocivala v supliku. Celou tu dobu jsem uvazoval, jak hodiny zapouzdrit, vzhledem k rozmisteni trubic, velkych kondenzatoru. ale i ostatnich soucastek jsem nemohl na nic kloudneho prijit - aby to vypadalo dobre, aby bylo co nejvice videt, aby se na to neprasilo, dal se obcas seridit cas, nebo vymenit zalozni 9. voltova baterie.  

 

A protoze navic nejsem moc manualne zrucny, chtelo to nejake reseni, kdy ja sam nebudu muset moc rezat, vrtat, brousit, pilovat, lakovat, tmelit, lepit a podobne.  :bag:

 

Trvalo, nez jsem na to prisel :D , ale myslim, ze to nevypada spatne a splnuje to vse, co jsem chtel. Takze Ebay, roura z plexiskla (zapomneli mi ji naporcovat, takze nakonec jsem se rezani nevyhnul), 2 pasujici vika z plexiskla. Uriznout ca 25 cm z metrove trubky, vyvrtat jednu diru na kabel, nekolik vetracich otvoru, fertig.Dokonce manzelce se to libi a to je sakra co rict.  :smile_anim:

 

Jednu chybicku to ma, zjistil jsem, ze u druhe trubice nesviti cislo 4, ale to preziju, v noci v tuhle dobu spim, a odpoledne jsem v praci. :)

 

post-3194-0-27390600-1413119815_thumb.jpg

 

post-3194-0-53060700-1413119818_thumb.jpg

 

post-3194-0-17987600-1413119822_thumb.jpg

 

post-3194-0-39934900-1413119825_thumb.jpg

 

post-3194-0-24351600-1413119828_thumb.jpg

 

post-3194-0-67359100-1413119830_thumb.jpg

 

post-3194-0-59059500-1413119834_thumb.jpg

 

post-3194-0-76998800-1413119837_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To me samozrejme napadlo, ale ja bych urcite neco spalil, kdybych se to snazil prepajet. A ani na to nemam vybaveni. Takhle pocinovat kousek dratku, nebo neco mene citliveho jo, ale tohle je na me moc malinke, samy IO, dioda, trandak... se bojim, ze bych vic zkazil nez spravil. Znam se. Ani odsavacku nemam. Prdim na to. :D

 

Edit: jo a dekuju. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To me samozrejme napadlo, ale ja bych urcite neco spalil, kdybych se to snazil prepajet. A ani na to nemam vybaveni. Takhle pocinovat kousek dratku, nebo neco mene citliveho jo, ale tohle je na me moc malinke, samy IO, dioda, trandak... se bojim, ze bych vic zkazil nez spravil. Znam se. Ani odsavacku nemam. Prdim na to. :D

 

Edit: jo a dekuju. 

Tak aspoň přepájet ten kontakt pro číslici 4. To bude studeňák.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hm....to stoji za uvahu. Planek mam, uvidime.  :crying_anim02:

 

Dik za tip!

 

Ak to má pre číslovky samostatné budiče (4x 74141, alebo ruské ekvivalenty), môže byť odpálený výstupný tranzistor, stáva sa to. Ak dobre vidím, IO sú v objímkach, skús ich medzi sebou prehodiť. Ešte môžeš mať teoreticky zlý kontakt jedného pinu na pätici, alebo sa ti zohol pri zakladaní, môže sa stať.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...