Jump to content

Německé palubní hodinky II. WW

Recommended Posts

Zajímalo by mne, zda jste se někdo setkal s palubními hodinkami z německých mašin II. WW, kromě klasických značek Junghans, Askania nebo Kienzle? Pokud by měl někdo třeba foto, a rozhodl s podělit o ně, pak by to bylo super.

Tak já to tady celkem prošel a nic mi to nehodilo, ikdyž netvrdím, že jsem se nemohl přehlédnout. Nicméně hodinky v německých letadlech byly opravdu spíše hodinky než hodiny  :) , alespoň co jsem zatím viděl.

Tak já to tady celkem prošel a nic mi to nehodilo, ikdyž netvrdím, že jsem se nemohl přehlédnout. Nicméně hodinky v německých letadlech byly opravdu spíše hodinky než hodiny  :) , alespoň co jsem zatím viděl.

Přijde mi to trochu komické nazývat něco, co má v průměru 60mm a na hloubku 30mm hodinkami :lol2:

(Junghans)

Všeobecně je to nazýváno: palubní hodiny <_<

edit-vždyť to máš i v nadpisu

Edited by M-72

Myslím, že polemizovat o tom, zda je nazývat hodinkami nebo hodinami, nebylo záměrem tohoto vlákna. Nazval jsem je hodinkami, protože ve srovnání např. s AČS-1M jsou podstatně menší :)

• 2 weeks later...

Dovolím si doplnit informace. Pokud má někdo opravdu vážný zájem o hlubší pochopení problematiky časomír německé Luftwaffe za druhé světové války, včetně palubních hodin (aircraft instrument panel clock /Flugzueg-Boarduhren), tak velmi doporučuji investovat do následujících publikací:

1) Německý autor Konrad Knirim a jeho fenomenální dílo ?Militäruhren  - Band I: Zeitmessung beim deutschen Militär / Military Timepieces ? Vol 1: 150 Years Watches and Clocks  of German Forces?; ISBN-10: 3-89355-232-4. Více zde.

9e7f86a2.jpg

Malá ukázka jeho přístupu k problematice je vidět na několika článcích, které publikoval na svém webu ve formátu PDF: ?Navigational timepieces of the Luftwaffe?, ?Navigationsuhren für die deutsche Luftwaffe, Teil 1? a ?Navigationsuhren für die deutsche Luftwaffe Teil 2?.

Také občas publikuje střípky informací na zahraničních diskusních fórech ? třeba na fóru Military Watch Resource (MWR) pod přezdívkou ?kfranzk? v tomto vlákně.

2) Druhé dílo, které vhodně doplňuje Knirima pak pochází z pera anglického autora, který používá obchodní značku Ulric of England, a  jeho dílo ?German Military Timepieces of World War II, Volume 2?; ISBN-10: 0-9529103-6-5. Více zde.

g006766-1.jpg

Edited by Petr_P
  • 6 years later...