Přejít na obsah

Koľko je známych hodiniek Elton Sport ?


pykof

Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 352
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Aktualizace pořadí čísla hodinek (číslo bylo doplněno také zpětně ve starších příspěvcích :smile_anim: ):

 

  1. 0000015 - georg (nápis PRIM SPORT)
  2. 0000038 - stanik73
  3. 0000069 - Mnovace
  4. 0000105 - mischa
  5. 0000149 - docent_tecka (foto po renovaci)
  6. 0000160 - INA
  7. 0000222 - Kamil (viz. toto vlákno)
  8. 0000294 - ???... (Aukro říjen 2010)
  9. 0000532 - Biges (renovace v Eltonu, originální díly zachovány, plastová luneta z PS1)
  10. 0000805 - ..............(Aukro říjen 2012, nápis PRIM SPORT)
  11. 0000830 - Pindero
  12. 0001095 - Honza.manta (nápis PRIM SPORT - viz tento příspěvek, nálezový stav zde)

Děkuji Kamilovi za trpělivost a ochotu zodpovídat mé dotazy. :notworthy:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Proč tady vlastně mícháte Elton Sport a Prim Sport 1. verze?

 

 

Si myslim že ty PS1 s čislem byly puvodně ES jen asi prošly později opravou a byl jim vymeneny cifernik. Aspon podle násl. čísel s cif. ES by tomu napovídalo. U vysich cisel bych mozna veril i tomu ze vysly z Eltonu i s cifrem PSI. Ale podle cisla by to mely byt armadni hodinky ve sluzbe. :smile_anim:

Upraveno uživatelem diver60
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Si myslim že ty PS1 s čislem byly puvodně ES jen asi prošly později opravou a byl jim vymeneny cifernik. Aspon podle násl. čísel s cif. ES by tomu napovídalo. U vysich cisel bych mozna veril i tomu ze vysly z Eltonu i s cifrem PSI.

 

 

Vzhledem k tomu, kolik ES se objevuje s cifrem Prim Sport, myslím že to takhle lezlo přímo z fabriky.

Tipnu, že to byla celá řada nachystaná pro armádu a protože byly problémy s náběhem sériové výroby Prim Sport, tak se něco použilo i pro běžný trh.

Podle mě se taky jedná dva typy hodinek, o Elton Sport a Prim Sport v prvním provedení.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vzhledem k tomu, kolik ES se objevuje s cifrem Prim Sport, myslím že to takhle lezlo přímo z fabriky.

Tipnu, že to byla celá řada nachystaná pro armádu a protože byly problémy s náběhem sériové výroby Prim Sport, tak se něco použilo i pro běžný trh.

Podle mě se taky jedná dva typy hodinek, o Elton Sport a Prim Sport v prvním provedení.

 

Pro bezny trh by mely byt s vzestupnou (10,20,30....) kovovou lunetou bez sviticiho bodu ktere tady tusim taky nekdo mel. Ale tech snad je jeste méne nez ES.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Kamil

Pro bezny trh by mely byt s vzestupnou (10,20,30....) kovovou lunetou bez sviticiho bodu ktere tady tusim taky nekdo mel. Ale tech snad je jeste méne nez ES.

Že by ty vpravo?

post-147-061177300%201295306627.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pro bezny trh by mely byt s vzestupnou (10,20,30....) kovovou lunetou bez sviticiho bodu ktere tady tusim taky nekdo mel. Ale tech snad je jeste méne nez ES.

 

 

Myslíš tu prostřední? Fotka je z poptávkévého vlákna od Bigese. Vím, že tu po fóru kolovaly dvě vložky, origo v hodinkách jsem ji ještě neviděl. Tahle luneta se podle mě na běžným trhu neobjevila.

 

Objevuje se:

1.Elton Sport

2.ciferník Prim Sport, číslované dýnko s pětkošestkou a kovovou lunetou (je zajímavý že u tohoto provedení se najdou oba typy ruček, bombírované i ploché)

3.lesklý ciferník Prim Sport (oboustranně lakovaný), plexi vložka, ručky bombírované i ploché, dýnko 4AT

4.matný ciferník Prim Sport, ploché ručky, dýnko 4AT

 

Třeba Accutron bude vědět víc.

 

 

 

http://forum.chronomag.cz/index.php?/topic/32685-vlozka-do-lunety-elton-sport/page__view__findpost__p__488434

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslíš tu prostřední? Fotka je z poptávkévého vlákna od Bigese. Vím, že tu po fóru kolovaly dvě vložky, origo v hodinkách jsem ji ještě neviděl. Tahle luneta se podle mě na běžným trhu neobjevila.

 

Objevuje se:

1.Elton Sport

2.ciferník Prim Sport, číslované dýnko s pětkošestkou a kovovou lunetou (je zajímavý že u tohoto provedení se najdou oba typy ruček, bombírované i ploché)

3.lesklý ciferník Prim Sport (oboustranně lakovaný), plexi vložka, ručky bombírované i ploché, dýnko 4AT

4.matný ciferník Prim Sport, ploché ručky, dýnko 4AT

 

Třeba Accutron bude vědět víc.

 

 

 

http://forum.chronomag.cz/index.php?/topic/32685-vlozka-do-lunety-elton-sport/page__view__findpost__p__488434

 

Ta fotka je moje,vyhrabal jsem další.

Dvě horní kovové.

Spodní plast.

Už nemám ani jednu.

Věnoval jsem je dávno jednomu zdejšímu váženému členu jako projev díků za přínos a nadšení v popularizaci Elton Sportů a dalších Primek. :smile_anim:

 

post-1394-042217900 1349643765.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

1)

 

Doporučuji znovu k prostudování toto předlouhé vlákno o výrobní dokumentaci ELTON/PRIM SPORT 1. Všechny zde uváděné fotografie, jejich příběh a spousta dalších dosud nedořešených záhad ohledně hodinek ES/PS 1 jsou tam s Accutronem a dalšími veleváženými členy detailně diskutovány. Tam jsme se asi dostali na současný strop poznání (tedy toho veřejně známého).

 

2)

 

Pokud toto vlákno omezíme jen na armádní verzi (nebo spíše verze?) hodinek, tak toto vlákno skutečně podchycuje všechny dosud zaznamenané exempláře. Ty, které prokazatelně vznikly až kutilstvím zdejších členů nejsou ve zdejším seznamu zahrnuty.

 

Zde zaznamenané vojenské hodinky mají společné následující prvky:

 

1. Víko pouzdra se sériovým číslem a přeraženou hodnotou tlaku na 6 ATM formou "eltonské šestky"

 

2. Duralovou lunetu se sestupnými indexy a svítícím bodem

 

Naopak různé exempláře se liší:

 

1. Číselníkem s nápisem ELTON SPORT nebo PRIM SPORT

 

2. Provedením ruček (bombírované/ploché).

 

Detaily typu korunka neřeším a stojky nemůžu srovnávat, vzhledem k zoufalému nedostatku fotografie k hodinkám na seznamu. Taktéž se jen výjimečně dochovaly originální potápěčské náramky v černé barvě vzor Orlík (z Fatry Napajedla závod Chropyně).

 

O tom, jak rozdíly dosud nalezených hodinek vznikly, můžeme asi jen teoretizovat ? výměna během dlouhých let provozování? Možná. Mohla to být tovární výroba? Možná. Ale dosud Accutron v Eltonké dokumentaci nenašel důkaz, že by to tam bylo. Ale ani důkaz, že by to tak být nemohlo.

 

Pokud si ale připustíme myšlenku, že existovalo tovární provedení s číselníkem PRIM SPORT, kolik takových hodinek mohlo uniknout očím pátračů (bez ohledu na duralovou lunetu). A u kolika černých Igenů v dosahu nebylo zkontrolováno dýnko, jestli tam není armádní sériové číslo?

 

3)

 

Podle mého názoru je asi největší překážkou pro další poznání historie tohoto modelu hodinek, neznalost celkového počet kusů a datace dodávek pro Ministerstvo národní obrany (a teď pozor! i pro Federální ministerstvo vnitra!). Co když nebyla jen jedna jednorázová dodávka, co když si státní instituce doobjednávaly? Třeba jen proto, že vyrobit několik set/tisíc hodinek ročně nebyl pro tehdejší ELTON n.p. žádný problém, ale vyrobit tolik potápěčských přístrojů (či celých sad) už trvalo mnohem, mnohem déle.

 

To není jen jedna z možných hypotéza pro vysvětlení skutečnosti, že dnes existují číselníky PRIM SPORT na vojenských Sportech. Ale mohla by vysvětlit i objevy, které se třeba stanou někdy v budoucnosti. :rolleyes: Čistě hypoteticky se například objeví dobové důkaz o existenci PRIM SPORT 68150.1 s plastovou lunetou v kombinaci s černým vojenským náramkem na armádním potápěči nebo dokonce důkaz o existenci pozdějšího modelu 68196.1 s bílou plastovou lunetou ve vojenských službách.

Upraveno uživatelem Petr_P
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aktualizace typu číselníku na hodinkách 0000830:

 

  1. 0000015 - georg (nápis PRIM SPORT)
  2. 0000038 - stanik73
  3. 0000069 - Mnovace
  4. 0000105 - mischa
  5. 0000149 - docent_tecka (foto po renovaci)
  6. 0000160 - INA
  7. 0000222 - Kamil (viz. toto vlákno)
  8. 0000294 - ???... (Aukro říjen 2010)
  9. 0000532 - Biges (renovace v Eltonu, originální díly zachovány, plastová luneta z PS1)
  10. 0000805 - ..............(Aukro říjen 2012, nápis PRIM SPORT)
  11. 0000830 - Pindero (nápis PRIM SPORT)
  12. 0001095 - Honza.manta (nápis PRIM SPORT - viz tento příspěvek, nálezový stav zde)

Děkuji kolegovi Pindero za trpělivost a ochotu zodpovídat mé dotazy. :notworthy:

 

Při pohledu na koncetraci výskytu číselníků s nápisem "PRIM SPORT" u vyšších sériových čísel (cca od 600 - 800) to skutečně může vyvolat dojem, že to není náhoda. Hypotéza, že číselníky PRIM SPORT byly montovány už ve výrobě, by pak mohla vypadat trochu více uvěřitelně. I když z počtu pouhých 12 kusů z cca celkem 1200 vyrobených hodinek se špatně něco odvozuje.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jen mi nejde na rozum proč je mosazná a ne pochromovaná.Jak jsem psal,viděl jsem jich už pár kusů mosazných a ne pochromovaných.Tvarově je podobná typům co se dávaly na PS1.

Upraveno uživatelem bohus76
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...