Přejít na obsah

Celní řízení ??


zpejcel

Doporučené příspěvky

pro zajímavost kopíruju e-mail od celníků...

 

___________

 

K Vaší zprávě zaslané elektronickou poštou, která se týká způsobu vyměření DPH ev.č. 08CZ175100-1359526-4 ze zásilky odeslané z Japonska, sdělujeme následující.

 

Zásilky dovážené ze třetích zemí podléhají vyměření DPH dle § 23 zákona

č.235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty v platném znění (dále jen zákon o dani z přidané hodnoty) a to včetně zásilek, které obsahují zboží neobchodní povahy určené pro soukromou potřebu. Do základu pro vyměření DPH jsou započítávány, kromě hodnoty dováženého zboží, připadajícího cla (případně spotřební daně), i vedlejší výdaje - náklady na přepravu a to v souladu s ustanovením § 38 odst. 1 zákona o dani z přidané hodnoty. V daném případě náklady na přepravu - (poštovné) dle tabulek pošty činily 1000,-Kč.

Základem pro výpočet daně tak byl součet hodnoty zboží a vedlejších výdajů - poštovného (188 USD x 17,874 kurz USD = 3361,-Kč + 1000,-Kč = 4361,-Kč). Za použití základní 19% sazby byla pak z dováženého zboží vyměřena DPH ve výši 829,-Kč (4361,-Kč x 19%).

 

Případná podání ve věci žádostí o změnu, prominutí či vrácení vyměřených poplatků nebo jejich částí může učinit osoba příjemce zásilky, které byly poplatky vyměřeny a to dle § 21 zákona č.337/1992 Sb. o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů buď písemně nebo ústně do protokolu nebo prostřednictvím datové zprávy opatřené zaručeným elektronickým podpisem či za použití jiných přenosových technik. Podání učiněné telegraficky či za použití jiných přenosových technik musí být do tří dnů po odeslání opakováno písemně nebo ústně do protokolu. Podání je možno směřovat písemně k Celnímu úřadu Praha Ruzyně, odd. 021 - Právní podpory a správy příjmů, Aviatická 1048/12, 160 08 Praha 6. Z podání musí být patrno, kdo je činí, čeho se týká a co se navrhuje. Přílohou žádosti jsou pak doklady osvědčující skutečnosti uvedené v žádosti.

 

 

npor. Ing.Marcel Ptáček

vedoucí detašovaného odd.025

Celní úřad Praha Ruzyně

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...
  • Odpovědi 41
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Zřejmě to zase tak moc nepotěší, ale od 1.12.2008 se mění výše hodnoty neobchodního zboží, které je osvobozeno od dovozního cla - ze současných 22 EUR na 150 EUR. Na hodinky to sice ještě není, ale aspoň něco...

R.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník YPO
Zřejmě to zase tak moc nepotěší, ale od 1.12.2008 se mění výše hodnoty neobchodního zboží, které je osvobozeno od dovozního cla - ze současných 22 EUR na 150 EUR. Na hodinky to sice ještě není, ale aspoň něco...

R.

 

tak je to necelých 200 usd a za to jsou pěkná seika - to je dobrý počin

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jde o neobchodní zboží - udává se termín "bezcelní" limit, ale týká se to i DPH, které celníci na neobchodních dovozech vybírají. Ono že není někdy vybráno clo neznamená, že není - může být na danou položku nulová sazba či preference a potom se platí "pouze" DPH.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dneska jsem tam byl vyzvednout hodinky pro tchána. Strávil jsem tam něco přes hodinu. Čekal jsem hlavně na poštu, na celnici jsem měl hotovo tak za 5 minut. V čekárně na celnici seděl chlapík a měl na ruce Panerai,takže jsem je měl možnost taky jednou naživo vidět. Házel jsem po něm pořád očkem, až se mě pak žena zeptala,co na něj pořád koukám.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Prosím o radu. Dorazil mi od UPC dokument "Avízo o příchodu zásilky" . Nevím si rady s bodem 4.

Co mám zaškrtnout, buď "JSD - pouze pro volný oběh" nebo "TCP-CÚ určení"

 

JSD (jednotný správní doklad)- pokud chceš vyclít přímo na poště, TCP (tranzitní celní prohlášení) - pokud si chceš nechat zaslat zásilku k celnímu úřadu v místě bydliště či podnikání (vyclení pomocí JSD proběhne tam). Nejlepší je dorazit osobně na poštu a pokud je to neobchodní zboží (pro vlastní potřebu), podat tzv. ústní návrh na celní řízení a zaplatit clo + DPH. Nemusíš pak mít (za nemalý peníz od špedic vypsaný) onen formulář - JSD. U obchodního zboží se tomu ovšem nevyhneš.

Upraveno uživatelem ricous
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za radu. Stejně to asi budu muset nechat na té špedici (UPC), poslali mi i "smlouvu o zastupování fyzické osoby v celním řízení", avízo o příchodu zásilky a výzvu k doložení dopravného (kvůli DPH).

Asi to bude pohodlnější. Maximálně se optej, kolik ono zastupování stojí a na kolik přijde vypsání TCP na CÚ Brno (předpokládám). A jestli v tom nebude moc velký rozdíl, tak je to nech vyclít už v Praze, aspoň nebudeš muset nikam chodit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vypadá to na 250Kč poplatek + 450 za JSD když je tam 5 a víc položek..... Takže docela ranec.....Že já blbec k těm Seikám přihazoval ty levné Casia pro synovce a neteře.....

No nevidím důvod, proč by ti měli vypisovat vícepoložkové JSD - pokud mají hodinky stejné sazební zařazení a původ. To jako kdyby ti na krabičku hřebíků psali vyclívací doklad, kde by byl každý hřebík uveden zvlášť...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za radu. Stejně to asi budu muset nechat na té špedici (UPC), poslali mi i "smlouvu o zastupování fyzické osoby v celním řízení", avízo o příchodu zásilky a výzvu k doložení dopravného (kvůli DPH).

UPC? To ti to posílají kabelovkou :D

Předpokládám, že UPS, tak to přeju hodně štěstí, mají naprosto neschopný celní deklaranty, párkrát jsme si něco nechali přes ně poslat - přes půl Evropy za dva dny, ale pak to týden vyclívali. Děs, náš speditér na Ruzyni zvládl zásilky co ráno přišly letadlem během dopoledne vyclít a odpoledne jsme je už měli ve firmě.

Snad budeš mít s nima víc štěstí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No nevidím důvod, proč by ti měli vypisovat vícepoložkové JSD - pokud mají hodinky stejné sazební zařazení a původ. To jako kdyby ti na krabičku hřebíků psali vyclívací doklad, kde by byl každý hřebík uveden zvlášť...

Dokonce lze pod 1 položku dát i věci s různou sazbou, pokud jich je v zásilce hodně (tuším víc než 5 kusů) a pokud je dáš pod nejvyšší sazbu. U mého minulého zaměstnavatele jsem měl na starosti náhradní díly a to bych se z toho zbláznil (těsnění gumová, těsnění plastová, korunky, krčky, sklíčka, řemínky, díly do stroje, strojky,...), všechno jsem to naházel pod plastová těsnění a byl klid :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jasnačka, UPS:-) Tak jsem zvědav, kdy a za kolik mi to zboží přijde (kolik si naúčtují za vyřízení....). Pravdou je, že ta zásilka byla odeslána z USA 11.11. a 13.11. byla v Práglu a tam se to malinko zadrhlo i když jsme jim obratem poslali všechny potřebné doklady.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...