Přejít na obsah

Jak demontovat tlačítka chronografu?


Alexios

Doporučené příspěvky

Přátelé hodináři prosím o radu.
Pustil jsem se do vnějškové renovace starých zlatých chronografů - mám v plánu udělat přetisk zoxidovaného ciferníku, novou výplň do ruček atd.

Tlačítka chronografu ale nejsou zlatá jako zbytek pláště, jsou jen pozlacená a už značně ošoupaná, potřebuji je tedy demontovat, abych je mohl dát nově pozlatit.

Demontovat korunku s natahovací hřídelkou už umím, ale s odstraněním tlačítek bych potřeboval poradit, abych ten mechanismus stopek nějak nedojebal.

 

Díky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jestli to máš takové ty staré zlaté chronouše z padesátých let, tak tam musíš povolit ty páčky chronografu ( nulovací a spouštěcí,zastavovací ) ty ty tlačítka drží ve stroji, potažmo v pouzdře. Bacha, někdy tam je obrácený závit, ať to neurveš a nestrať si pérka.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dovolím si také přispět svou troškou.

Řeč je zřejmě o strojku Landeron ( řady 48, 248 atd.) - asi nejrozšířenějším chronografu z té doby.

Několikrát se mi povedlo strojek vytáhnout z hodinek jen po odmontování korunky a dvou šroubků, kterými je přitažen. Tlačítka chronografu mívají totiž dost velkou vůli a tak stačí jen vysunou strojek protější stranou napřed.

Někdy je skutečně nutné tlačítka uvolnit, ale odstřelení vratné pružinky potom dost reálnou hrozbou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nechci nikomu do servisu kecat,ale za tu dobu kdy jsou už ošoupané tlačítka by hodinky zasloužily vyčištění a promazání.A pochybuju,že 90% lidí si je dokáže oservisovat samo.Aby Tě pak nějaký neodborný zásah nemrzel více než těch pár tisíc.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jestli to máš takové ty staré zlaté chronouše z padesátých let, tak tam musíš povolit ty páčky chronografu ( nulovací a spouštěcí,zastavovací ) ty ty tlačítka drží ve stroji, potažmo v pouzdře. Bacha, někdy tam je obrácený závit, ať to neurveš a nestrať si pérka.

 

Jojo, zapomněl jsem to napsat, je to takový ten asi nejrozšířenější kalibr Landeron 48.

Myslel jsem si, že to tak bude, ale nechtěl jsem do toho vrtat, než to budu mít potvrzené od někoho zkušenějšího ;-)

Na závit i pružinky dám pozor, držte mi palce!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dovolím si také přispět svou troškou.

Řeč je zřejmě o strojku Landeron ( řady 48, 248 atd.) - asi nejrozšířenějším chronografu z té doby.

Několikrát se mi povedlo strojek vytáhnout z hodinek jen po odmontování korunky a dvou šroubků, kterými je přitažen. Tlačítka chronografu mívají totiž dost velkou vůli a tak stačí jen vysunou strojek protější stranou napřed.

Někdy je skutečně nutné tlačítka uvolnit, ale odstřelení vratné pružinky potom dost reálnou hrozbou.

Po demontáži korunky jde strojek vyndat v pohodě, já ale ta tlačítka potřebuju sundat, abych je mohl dát pozlatit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nechci nikomu do servisu kecat,ale za tu dobu kdy jsou už ošoupané tlačítka by hodinky zasloužily vyčištění a promazání.A pochybuju,že 90% lidí si je dokáže oservisovat samo.Aby Tě pak nějaký neodborný zásah nemrzel více než těch pár tisíc.

Kdepak, do rozborky celého strojku se rozhodně pouštět nebudu, je mi jasné, že by to při mých znalostech asi nedopadlo nejlépe  :rolleyes: 

Nevím, kdy byly hodinky naposled servisované, ale zatím ten strojek šlape dobře - přesně a se slušnou výdrží, takže údržby netřeba.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A kameny se vydírají na sucho..... ;)

Nevydírají, protože ty hodinky nenosím a ani to neplánuju. Prostě jsem chtěl trochu zapracovat na jejich vzhledu, a pak se uvidí.

Stejně si ale myslím, že kdyby to bylo jak říkáš, mělo by se to projevit na chodu strojku, který je zatím přesný a na jedno natažení běží kolem víc než 24 hodin.

Každopádně není nic proti ničemu je odnést k hodináři a nechat si poradit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak,tak. Když obejdeš rybník pětkrát dokola, plavat se nenaučíš.

 

Landeron sice není nic tak vzácného, pro první pokusy s rozborkou a sborkou bych ale stejně volil nějaký jiný spotřební materiál.

Když si párkrát rozložíš a složíš pár strojků, budeš vědět i jak na tlačítka.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak,tak. Když obejdeš rybník pětkrát dokola, plavat se nenaučíš.

 

Landeron sice není nic tak vzácného, pro první pokusy s rozborkou a sborkou bych ale stejně volil nějaký jiný spotřební materiál.

Když si párkrát rozložíš a složíš pár strojků, budeš vědět i jak na tlačítka.

Něco trochu natrénováno už mám. Začínal jsem na kapsáčích, protože je na nich všechno jaksi větší, a pokračoval na starých nechodivých Primkách.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to navrhuji  ještě chodivé Primky jako mezistupeň.

Pokud budou chodivé i dál ... .

:rolleyes:

To bych spíš chtěl z nechodivých udělat chodivé. Rozebírat fungující hodinky jen tak z plezíru mi přijde jako pitomost.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...