Přejít na obsah

Doba nutná k "zachození" nových hodinek


Palusha

Doporučené příspěvky

Ahojte,

 

nedaří se mi dohledat žádné přesnější informace k tématu. Po jaké době se domníváte, že lze hodinky označit za "zachozené" či "ustálené" - nevím, jak to správně napsat. Prostě doba, po které už nebude docházet k žádným výraznějším změnám chodu a budou se chovat +/- stejně? Proč se ptám:

 

Lehce přes měsíc mám svoje první automaty, Orient Blue Mako. Již od prvních dní (až na pár počátečních experimentů s polohou, když je sundám na noc) se odchylka pohybovala kolem -1,5s až -2,5s / 24h. Dnes při měření mám najednou + 5s. Na noc byly odložené stejně jak ostatní noci, během posledních 24 hodin nedošlo k ničemu neobvyklému, prostě to samé využití jak normálně (kancl a pár kilometrů pěšky).

 

Je možné, že ještě nejsou zaběhnuté a čeká mě takových změn víc? Díky!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

co úroveň natažení před odložením? Také konstantně stejná?

 

Bohužel úroveň natažení nepoznám, ale odkládal jsem je ve stejnou dobu (před spaním) po běžném dni nošení. takže si nemyslím, že by byla výrazně jiná než jindy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Bohužel úroveň natažení nepoznám, ale odkládal jsem je ve stejnou dobu (před spaním) po běžném dni nošení. takže si nemyslím, že by byla výrazně jiná než jindy.

Tak ony taky mohou pomaličku, ale jistě, jít s rezervou nátahu dolů, záleží na tom, jestli se přes den hýbeš dost na to, aby se natáhly na maximum, jinak se Ti taky může stát, že se po pár dnech-týdnech v noci zastaví. 

Zkus je rozpohybovat (Mako nemají ruční nátah), jsou to bezvadné hodinky a jestli je máš tak přesné, jak píšeš výše - paráda  :notworthy:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Domnívat se,že Ti budou hodinky chodit +-2 vteřiny je alibismus.To už jsme o nějakou nulu /rozuměj řád peněz/ jinde.Mechanické hodinky co chodí do +- 5vteřin jsou v pohodě.Pokud Ti to vadí,pak jedině kvarc.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Také změření na vibrografu ti napoví, v jaké poloze je na noc ukládat, aby se odchylka zase srovnala. Ještě bych pár týdnů počkal, co se bude dít dál. Osobně ale nějakému x-měsíčnímu zabíhání moc nevěřím, u žádných hodinek se mi časem s přesností nic nezměnilo. +5s den je moc pěkná přesnost, pokud tak zůstane, nechal bych to. Určitě by mi vyhovovala plusová odchylka, než minusová, byť menší. Pokud by to vzrostlo, tak hodinář seřídí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za odpovědi. Nechápejte mě špatně, o přesnosti od těch dejme tomu průměrných -2s do dnešních +5s jsem si mohl u takových hodinek nechat jenom zdát. Toto téma tu není od toho abych si na přesnost stěžoval, naopak jsem velmi spokojen. Spíše mě "vyděsil" ten dnešní skok. Po 30dní trvajícím období -2s/24h odchylek to najednou skočilo na +5s. Proto jsem se ptal na ten záběh.

 

Co se té rezervy nátahu týče, nejsem si opravdu jistý, zda jsem schopen je za celý den natáhnout do maxima, nebo jen držet na určité úrovni. Ale za celý měsíc se ještě nezastavily, takže přinejhorším je asi držím "šul-nul". Zkusím je večer rozpohybovat, bude stačit třeba půl hodiny, hodinu? Nevím, jak moc je efektivní autonatahování :) Za všechny odpovědi děkuju :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za odpovědi. Nechápejte mě špatně, o přesnosti od těch dejme tomu průměrných -2s do dnešních +5s jsem si mohl u takových hodinek nechat jenom zdát. Toto téma tu není od toho abych si na přesnost stěžoval, naopak jsem velmi spokojen. Spíše mě "vyděsil" ten dnešní skok. Po 30dní trvajícím období -2s/24h odchylek to najednou skočilo na +5s. Proto jsem se ptal na ten záběh.

 

Co se té rezervy nátahu týče, nejsem si opravdu jistý, zda jsem schopen je za celý den natáhnout do maxima, nebo jen držet na určité úrovni. Ale za celý měsíc se ještě nezastavily, takže přinejhorším je asi držím "šul-nul". Zkusím je večer rozpohybovat, bude stačit třeba půl hodiny, hodinu? Nevím, jak moc je efektivní autonatahování :) Za všechny odpovědi děkuju :)

 

Mám Orient Ray a s přesností se mi ode dne, kdy jsem je vyzvedl na poště do "zaběhnutí" skoro nehlo - pořád to bylo +11-13s/24h. Myslím, ač nemám moc zkušeností, že měsíc na zaběhnutí stačí. Je však pravda, že se sem tam stalo, že prostě za den udělají o pár (2-3) sekund víc - to přikládám občasné vyšší zátěži v práci. Nicméně je myslím zbytečné se plašit tím, že nebyly pořádně dotáhnuté - pokud je máš na ruce celý den, natažené budou určitě. Tudíž nějaké rozpohybování večer nemusíš řešit. ;-)

Upraveno uživatelem Tclaw
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Skok z -2s na +5s mi osobně nepřipadá zrovna běžné, obzvlášť když jely měsíc v kuse. Není nějaká možnost, že jsi s nima někde praštil? Možná nějaký hodinář by nám mohl osvětlit, jestli je u nových hodinek takový skok běžný. Mě osobně se to nikdy nestalo. Jinak +5s je celkem v pohodě, řekl bych. :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když už je tu tenhle dotaz, tak se trochu rozepíšu s mojí zkušeností. 

 

Mám orient ray už víc jak dva roky a popravdě můžu říct, že alespoň v mém případě žádná pravidla o zaběhnutí vůbec neplatila. Ze začátku šly v pohodě s přesností odpovídající cenové hladině. Najednou po několika měsících skok a přesnost se naráz zhoršila a zas to trvalo několik měsíců. Pak zničeho nic začaly jit přesněji než kdy dřív, že jsem je pak ani skoro nemusel seřizovat. To trvalo tak půl roku a potom znovu změna k horšímu, že už jsem je musel poslat k hodináři na seřízení. Hodinky se vrátily údajně seřízené, ale nebylo to kdovíco. Až zas tak před měsícem zničeho nic začaly jít natolik přesně, že už jsem minimálně alespoň ten měsíc nemusel šáhnout na korunku.

 

Ještě dodám že hodinky nosím prakticky denně a na noc odkládám korunkou nahoru, čímž stáhnou nějaké ty vteřiny, co přes den nabraly. 

 

Můj závěr: Jsou to prostě mechanické hodinky a nikdy nevíš, co je zrovna napadne. Můžou jít krásně a najednou bez zjevné příčiny se to změní, nebo naopak. Proto bych moc od nějakého zabíhání hodinek nečekal a prostě se přizpůsobil aktuálnímu stavu. V tvém případě (+5s denně) teď ale opravdu nemusíš nic řešit. ;)   

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Skok z -2s na +5s mi osobně nepřipadá zrovna běžné, obzvlášť když jely měsíc v kuse. Není nějaká možnost, že jsi s nima někde praštil? Možná nějaký hodinář by nám mohl osvětlit, jestli je u nových hodinek takový skok běžný. Mě osobně se to nikdy nestalo. Jinak +5s je celkem v pohodě, řekl bych. :)

 

Kdyz nad tim tak premyslim, tak si matne vybavuju ze jsem se rukou potkal s futrem, ne primo hodinkama, ale urcite to nebyl uplne bezny naraz. Bohuzel si nepamatuju jestli to bylo ten den pred skokem nebo kdy presne. Pri dnesnim mereni to bylo lehce pres 4s/24h. Uplne jsem na to futro zapomnel, vidim velmi realne, ze to mohlo zpusobit ono. Timto se omlouvam vsem mystifikovanym, zahada pravdepodobne vyresena :) Diky Luidisi :)

 

Odesláno z mého GT-I9300 pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak trochu taky ozivim mou dnesni zkusenosti... Mam od zacatku brezna nove STOWA Antea se strojkem Soprod A10 - automat ala ETA 2824-2. Merim kazdy den a hodinky nasazuju rano po 6te a sundavam cca v 18 hod vecer. Prace zejmena kancldajving a pochuzky, takze myslim, ze nedotazene nejsou. Bezne podle toho co delam tak mi hodinky davaji do 2 sekund do plusu i minusu, v prumeru je dlouhodoba odchylka cca plus 0.2 sekundy denne... no a vcera mi udelaly pri mereni minus 1.2s a dneska neskutecnych minus 6.8s ... tak vysoke cislo jsem jeste nikdy pri mereni nevidel... tak nevim, samozrejme zmerim zitra, co to udela, ale uvazoval jsem, jestli to nemuze byt nedotazenim pera (a tedy pomalym a pomalym slabnutim natazeni pruziny - ze by se na ruce proste nenatahovaly poradne). Nejsem si vedom toho, ze bych s hodinkama nekde prastil/bouchnul...

 

btw: mate nekdo zkusenost s tim, jak silny naraz u automatu musi byt, aby hmotnost rotoru poskodila lozisko rotoru? A nasledne pokud dojde k poskozeni loziska rotoru, jak se zavada projevuje? - hlucnost rotoru pri otaceni, vule pri otaceni atd... Dik za kazdy postreh!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jen postřeh, při malo natazenem peru by se hodinky predbihaly.

 

Odesláno z mého GT-I8150 pomocí Tapatalk

 

Díky za postřeh, pokud tomu je tak, tak můžeme vyloučit to, čeho jsem se bál nejvíc, a to poškození ložiska rotoru právě nějakým nárazem hodinek a následným nedotahováním. Jsem tedy zvědavý na dnešní měření, jestli odchylka bude do mínusu nebo plusu, a hlavně v té běžné toleranci na kterou jsem zvyklý - do 2s denně... Každopádně je možné, že si to neuvědomuji a hodinky byly v nějaké poloze, ve které se jim moc nelíbilo nebo prostě se jim nelíbilo něco jiného :) Každopádně ranní srovnání podle radiobudíku hlásí, že jsou opožděné cca 4,5 sec za radiovým časem, což za měsíc bez seřízení bych řekl, že je naprosto v pohodě :notworthy:  akorát to byl prostě skok, když před 4 dny ještě byly 3 sekundy v plusu a teď takto... uvidíme...

 

Každopádně hlaste své zkušenosti s poškozeným rotorem automatů - hlučnost, chování atd... už tu zaznělo u tuším Hamiltonů, že otáčky rotoru jsou jak když startuje Harley (u nepoškozeného), a zase co jsem měl možnost minulý pátek vidět naživo Bohušovi SARBy, tak ten rotor absolutně nejde slyšet, stejné tak skoro ani tikot hodinek :) a natahování korunkou, to je jen takové cvrlikání :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to trochu shrnem,u automatů prim nejčastěji odejde čep na kterém se otáčí,takže vlastně "uletí" celý rotor,u známého po pádu /nevím jaké hodinky/ trochu chrastí a u ženy po pádu Seika 5 dámská velikost odešla setrvačka,rotor vydržel.Je to případ od případu,nebál bych se normálních aktivit jako kolo /nemyslím tím závodní jízdu jako trek apod/.Samozřejmě vrtačka,sbíječka,sekání dřeva to jim asi dobře dělat nebude.Vidím,že SARBy Ti učarovaly :-) .To natahování je takové divné,ten cvrkot.A už mě neštvi s tou přesností :cheers: ,já si to nikdy nějak neměřil a teď už o tom začínám přemýšlet.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

:cheers:  jen to zkus chvíli měřit, pokuď máš přesný zdroj času, tak je to celkem sranda... moja mi říká, že jsem magor a že to normální rozhodně není, ale směje se u toho, zaplaťpámbu :lol2:  zatím.... každopádně u těch SARBů by mě to zajímalo fakt hodně, vzhledem k preciznosti japonského dílenského zpracování... jsem si nevšiml jestli máš founa s Androidem, ale každopádně doporučím znovu apk Watchaccuracy... našel jsem ji tady na fóru a myslím, že to je dokonce snad výtvor místního člena... každopádně to funguje dobře a zabere denně pár sekund - vyfotíš cifr, nastavíš polohu ruček a uložíš.... a pak se nervuješ jako já, když Ti hodinky udělají najednou místo - 0.3 s denně třeba -6.8 s za den :lol2: :lol2: :lol2:  fakt je to parádička :lol2: :lol2: :lol2:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No vidíš, a já mezitím řeším to, že hodinky nebyly pořádně natáhlé a úplně se mi zastavily... každopádně když mi dělaly těch -12s za den, tak byly na pokraji zastavení = pero už skoro rozvinuté... když jsem je třesením natáhnul na max, až začala prokluzovat spojka pera, tak dělají nějakých -5s denně, což mě pořád i s ohledem na minulé hodnoty +2.něco sekund denně, případně 0.něco sekund +- kolem nuly štve.... nevím, jak moc je to obvyklé nebo neobvyklé, ale při minimálním natažení se zpožďují (hodně) a při maximálním taky (méně). Asi jim vyhovuje nějaký střed, takže uvidím, jak se budou chovat třebas za 14 dnů, když bude pero trochu povolené, tak třebas na 70% z možného maxima (než začne spojka klouzat)

 

Jinak ten skok v přesnosti mohlo být klidně i to, že venku se střídá teplota ráno kolem 0 a odpoledne +20, takže záleží jaký mají vlásek, ale mohou i reagovat třebas na změny teploty...kdo ví...

 

btw: jak se projevují zmagnetizované hodinky - zpožďují se, nebo spíše předbíhají?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Magnetismus?

 

Musím se taky podělit se svým trápením. Dostal jsem v prosinci na narozky Kemmnery SeaHorse titanové pouzdro s ETOu 2824-2.

Nosil jsem je zatím nepravidelně, pač hodinky střídám. Měřil jsem v prosinci -5,1s/den v únoru -16.7s/den a v dubnu +20.3s/den!! Je to normální? Při tom posledním měření jsem s nima vyjímečně i spal a ráno našel v posteli magnet co tam nechaly děti. Tak jsem si říkal jestli to nemohlo být tím. Nicméně titan by měl bát paramagnetický, čili neudrží magnetické pole bez vnějšího zdroje magnetizmu. Tak nevím.

Teď jsem mimo republiku, ale až se vrátím, chci je ponosit aspoň měsíc v kuse, ať je tedy "zaběhnu".

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...