Přejít na obsah

Nastavení času bez hackingu.


Daemonultimate

Doporučené příspěvky

Předem se omlouvám za event. duplicitu,jistě se toto téma x-krát probíralo.

Seřízení přesného času u strojku bez hackingu provádím následovně:

Hodinky nechám přes noc odležet,aby nebyl strojek plně natažen.Korunkou v poloze nastavení času mírněa s citem pootočím proti směru hodinových ručiček a přidržím cca 5 vteřin,do doby než se vteřinka zastaví.V momentě srovnání vteřinky s reálnou hodnotou pohnu ručičkama a vteřinka se rozeběhne.Dále stačí již jen nastavit minuty.

Škodí tento postup strojku či mu to nevadí?Na zahraničních fórech jsem zaznamenal rozpolcenost názorů.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co jsem četl tady na fóru, tak by to škodit nemělo vůbec, někdo uváděl, že SEIKO u modelů bez hackingu to přímo zmiňuje v manuálu, že takto lze nastavovat... na zahraničních fórech tomu říkají "poor mans hacking" :) takže já bych podle načteného tvrdil, že to nic špatného neudělá....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nedam za to ruku do ohne, ale myslim ze Omega v navodu k Moonwatchum tento postup taky uvadi k nastaveni presneho casu. Ale priznam se, ze to nedelam. Kdyz se hodinky zastavi, vetsinou je zacnu natahovat tak aby se vterinovka rozbehla plus minus jak potrebuju a pak uz maximalne jednou za 2 tydny cas treba posunu o minutu a vteriny neresim. 

Upraveno uživatelem kloubik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na Seikach jsem to tak delal, mozna rok, dva. Dneska maji asi sest let a nepozoruju zadny vliv, ani na chod ani na presnost. Ted uz na vteriny prdim i u hackingu. Stejne uz to vecer nebude sedet. Naladim je aby mely naskok (chodi mi do minusu) a kdyz se dostanu 5-10 vterin do minusu, tak prihodim minutu a hotovo. ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tento řuční hacking  kdyby se aplikoval denně, tak akorád tím krátkodobým odporem dříve unavý vlásek setrvačky a pero ( dáno fyzikou ) Vzhledem ke kvalitě a životnosti použitých materiálů, by se to tak poznalo (to tipuji samozdřejmě) až za pět-deset let. A to na přesnosti chodu. A ta jde doštelovat.

Čistě teoreticky si myslím ( je to jen názor) ,když se to bude dělat u nových kalibrů rychleji se zaběhnou uvolní a sednou si. Pak už stejně člověk se raduje z krasného stroje a nějakou vteřinu neřeší. Ba ani tento ,,úmělý hacking,, :notworthy:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

NO jasně že vycucal  :-) zkušenost s tím nemám.    píšu tam můj názor :cheers:     Ale nějakou logiku to má.  :notworthy:  Potom jedině koupit nějaký 7S26  aplikovat to několikrát denně pět let a zapisovat co to dělá a nedělá. Nazory se na to různí a stejně asi nikdo neví co to přesně může a nemůže způsobit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nic o tom nevím :frusty: ,   ale napadlo mě :mobile: 

 

že frekvence kmitajícího oscilátoru závisí  na jeho parametrech : hmotnosti  tělesa a tuhosti pružiny.

Ty kmitavé pohyby jsou perioda za nějaký čas . Z čehož je frekvence kmitočtu u SEIKO těch 21.600 . To dává výkon nějaký  herz

 

Absolutní hodnota výchylky je amplituda, která časem poklesne vlivem fyzikální vlastnosti těles, neboť se oscilátor a vlásek unaví. A nic o tom nevím ale napadlo mě, že a vlivem odporu kinetiky tělesa se unaví dřív. Starí členové prominou :-)

 

:giljotiini:   nebíte mě.    Já ten pseudo hacking taky dělám.  A zatím v pohodě.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

- no každopádně tento způsob hackingu, že by měl přímý vliv na únavu vlásku setrvačky, to se mi opravdu nějak moc nechce zdát... aspoň jako naprostému laikovi, který si přečetl učebnice pro I. až II. ročník oboru hodinář :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pulsar: Buď víš jak funguje pseudohacking, nebo ne. Se setrvačkou či perem to nemá moc společného.

 

Jiné tvé znalosti a schopnosti to nijak nezpochybňuje. :cheers:

 

edit: když stojí vteřinovka, stojí i oscilátor

Upraveno uživatelem Marfi
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mechano! Valis! Pomoooooc! :lol2:  jaká součástka absorbuje kmitavou energii když vteřinovka stojí????? Někdo erudovaný by nám to tady mohl vysvětlit, ať máme všichni pokoj :clap:

 

Jo, a pokud bychom se vrátili k původnímu tématu - používat tedy poor mans hacking nebo ne? Víme, že to tak všichni dělají, výrobci to také doporučují, za mě tedy ANO!

 

btw: Zkoušel jsem to u PRIM Sportů II a nešlo mi to..vteřinovku jsem tímto způsobem nezastavil...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přiznávám že přesně ne. Ale když stojí vteřinovka tím, že lehkým otočením proti chodu ručiček se zastaví a přitom vlasek pořád jede. Tak někde je nějaký odpor. At už nečo způsobuje, nebo ne.   Normální hacking myslim funguje asi tak, že nějaká součástka něco posune a přestane přenos oscilátoru s vláskem na ručičky.  :-)

 

 

používám ten  ,,poor mans hacking,,   na SEIKO 5   a  ani denní přesnost to nijak nerozhodilo.

Upraveno uživatelem Pulsar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Normálním hackingem zabrzdíš mechanicky oscilátor. Oscilátor tedy přestane oscilovat.

 

Pseudohackingem ( pokud funguje) v podstatě zastavíš přenos energie v celym strojku. A oscilátor přestane oscilovat .

 

Je to na Chronomagu rozebraný už několikrát a mnohem fundovaněji. I s vysvětlením opravdových hodinářů.

Upraveno uživatelem Marfi
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Děkuju. takže v podstatě je pseudo i normální hacking na stejném principu. Takže s tím teoreticky výrobce počítá.   Přeji hezký velký pátek a nějáký poklady :notworthy:

Upraveno uživatelem Pulsar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...