Přejít na obsah

Poraďte jakou trekovou obuv ?


Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 2,5tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Já osobně bych taky upřednostnil "plasťáky" před kůží, ale v mém případě je tahám do práce do lesa na služební činnost 🙂 

Popravdě se mi pečovat o kůži nechce, je to pěkný rituál, ale raději hodím boty do koutu a dám si 2dcl po treku 🙂 A další věc je ta, že kvalita kůže je v prdeli a o to víc je ta péče náročnější. 

82901.jpg

Upraveno uživatelem moco
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 16 hodinami, skalis napsal:

Diskuse tady bezi kultivovane, myslim, ze delsim postem nikoho obtezovat nebudes.

O kultivovanosť sa nebojím, skôr aby to niekto nebral, že chcem rozkopávať bábovčičky, lebo sa tu preberajú najmä kožáky... Budem písať o turistických botách, bežecké vynechám, nech toho nie je kilometer.

V prvom rade, ako spomínal moco, plastové topánky sú bezúdržbové. Myslím, že každý si prešiel tým, že si odrovnal nejaké kožené boty nesprávnym ošetrením :D Nehovoriac o čase strávenom pri údržbe. Plastové topánky stačí vyšpliechať vodou alebo otrieť handrou.

Po druhé, vydržia viac - sú oteruvzdornejšie, pevnejšie, prierazuvzdornejšie, lepšie zvládajú cyklický ohyb. V ostrých bridlicových suťoviskách alebo lávových poliach dostane za pár dní na frak aj tá najlepšia perwanger koža.

Po tretie, oveľa lepšie sa sušia. Koža navlhne a v zlých poveternostných podmienkach sa nevysuší až do konca treku. Preboriť sa nohou pod ľad a nabrať vodu do koženej topánky je skoro koniec treku - to sa nevysuší, v noci zamrzne a ráno pri obúvaní viac či menej popraská či poláme. Plastovú topánku za pár hodín vysušíš improvizovaným termofórom (osobná skúsenosť), známy bežne suší boty v spacáku (zabalené do uteráku), to u kožených nehrozí.

Cube.thumb.jpg.6e67c037a28c50569f47208085bc6334.jpg

Po štvrté, u plastových topánok sa dajú pri návrhu lepšie cieliť a programovať vlastnosti. Kde treba, pridá sa viac plastu na lepšiu ochranu, inde sa stena v presne definovanom tvare zúži na lepší ohyb. Plast sa lepšie lepí aj laminuje, čo znamená menej švov a tým aj možností, kade prenikne voda. Niektoré topánky sú úplne bez švov, je to len tenká pevná látka s nalaminovaným nosným skeletom. Švy sú (ak vôbec) len hore pri polstrovaní, takže sa nemajú ani ako poškodiť, rozodrať, rozrezať od kamenia či ľadovej škrupiny pri brodení hlbokým snehom.

Ale dve najhlavnejšie výhody sú vodeodolnosť a najmä hmotnosť. Plast nenasiakne ako koža (schválne si niekedy odváž topánku pred a po víkendovom treku), a pár topánok plus/mínus rovnakej kategórie má tak o tristo gramov menej, aj to len v porovnaní s nekvalitnejším nubukom. Perwanger je na tom o dosť horšie. Čo je na nohe dosť poznať, v duchu pravidla kilo na nohe je ako päť kíl na chrbte.

A aby to nebolo úplne jednostranné, výhodou kožených je zasa tradícia, remeslo a v prípade prúseru lepšia opraviteľnosť. Koža je lepší izolant. Perwanger koža ako taká bude mať v menej náročných podmienkach asi aj dlhšiu životnosť, ťažko povedať, keďže plasťáky sa vyrábajú len pár rokov.

Aby bolo jasné, ide o zovšeobecnenie. Určite sa dá nájsť nejaká konkrétna kožená topánka, ktorá v niektorej zo spomínaných vlastností prevýši konkrétnu plastovú topánku. Ale výkonné topánky sú dnes už väčšinou celoplastové, dokonca aj snehule či výškové topánky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj borci! Máte niekto skúsenosť s ošetrovaním celokožených pohoriek (bez membrány) bez používania prípravkov na báze vosku?

Plánujem vyživovať Everestom od Saphir-u (údajne funguje aj ako impregnácia) a na povrchovú impregnáciu používať ešte Cherry Blossom.  Myslíte, že to bude fungovať?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud si dobře pamatuju článek z Festovních věcí, tak stačí udržovat kůži promazanou - tedy aplikovat kondicionér. Ale aby to fungovalo, tak kůže nesmí být slabý nubuk, ale nejlépe full grain kůže tloušťky min 2,5 mm. Na klasické kožené boty bez membrány bude po čase třeba impregnace.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kdyby někdo chtěl.

Mám doma Meindl Island 47EU (305mm stélka),koupené 09/20, stav 99,9%, ještě dlouho v záruce. Od začátku dostaly královskou péči. Nyní natřené kondicionérem, naimpregnované  a připravené na sezonu. Nechal bych je za 4,5k. Zbytek do SZ.  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Po x (mělo by být správně po více než xii) se mi rozpadla bota, - hydrolýza PU a protože zbytek už také moc nevyhovoval, jely z domu. Dávám to sem jen jako tip, kdyby někdo po něčem toužil 

Mě udělaly radost - jsou lehké, teplé, komfortní a prostě pro mé využití ideál - dělají je i s těmi bodci, ale protože v nich i řídím šel jsem cestou podrážky z pneumatiky ;)

vyrobeno z umělohmotných flašek a mají gtx (což nepovažuji úplně za výhodu, ale jsou zimní, takže jsem za to rád)

odkaz na origo stránky, protože určitě nejsem fotograf

https://icebug.com/p/stavre-m-michelin-wic-gtx

29702D54-A6DE-4813-BDDD-73AD4929667A.jpeg

Upraveno uživatelem nekdo
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dnes jsem si byl vyzvednout zimní fusekle na trekking a na "stojačku". S Northman (made in CZ) mám dobré zkušenosti, ty šedé fusekle v pravo už mám jedny, jsou do -25°C, merina tam není mnoho (cca 35%), ale doplňuje to vlna z alpaky (cca 20%). Už jsem je tady kdysi chválil, že to jsou nejpříjemnější ponožky, co jsem měl na noze (jako by člověk kráčel po malých žluťoučkých housatech) 🙂  Používám je normálně do pohorek celoročně (kromě léta, kdy šlapu v teniskách), krok je v nich pohodlnější, chodidla nebolí a dobře fungují ve spojení s tenkou "silonovou" ponožkou. Jinak se mi osvědčily taky na vánoční trhy. 

Druhé, tmavé, jsou psané na těžkou zimní turistiku, mají zesílené zatěžované partie. Ty jsem vzal na zkoušku, už jsou 70% merino a na noze taky příjemné. Na první pohled působí jako technicky propracované ponožky. 

Oboje ponožky mají ploché švy ve špičce, Y patu, vyměkčený spodek a podobné prvky moderní trekové ponožky. 

Vše je podtrženo českou výrobou a dobrou cenou v porovnání s konkurencí. Stejně dobrou zkušenost mám i s ponožkami VOXX (materiál SilproX), které ve verzi kompresních vysokých ponožek používám několik let a nedám na ně dopustit, používám je do bruslí a do lyžáků na skialp, zkoušel jsem i jiné značky, ale jedině voxx mi neodírají kotníky. Prožily semnou i 3 týdny v pralese na jedničku. 

IMG_4339.jpeg

Upraveno uživatelem moco
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 17. 1. 2021 v 12:38, wawrik napsal:

O kultivovanosť sa nebojím, skôr aby to niekto nebral, že chcem rozkopávať bábovčičky, lebo sa tu preberajú najmä kožáky... Budem písať o turistických botách, bežecké vynechám, nech toho nie je kilometer.

V prvom rade, ako spomínal moco, plastové topánky sú bezúdržbové. Myslím, že každý si prešiel tým, že si odrovnal nejaké kožené boty nesprávnym ošetrením :D Nehovoriac o čase strávenom pri údržbe. Plastové topánky stačí vyšpliechať vodou alebo otrieť handrou.

Po druhé, vydržia viac - sú oteruvzdornejšie, pevnejšie, prierazuvzdornejšie, lepšie zvládajú cyklický ohyb. V ostrých bridlicových suťoviskách alebo lávových poliach dostane za pár dní na frak aj tá najlepšia perwanger koža.

Po tretie, oveľa lepšie sa sušia. Koža navlhne a v zlých poveternostných podmienkach sa nevysuší až do konca treku. Preboriť sa nohou pod ľad a nabrať vodu do koženej topánky je skoro koniec treku - to sa nevysuší, v noci zamrzne a ráno pri obúvaní viac či menej popraská či poláme. Plastovú topánku za pár hodín vysušíš improvizovaným termofórom (osobná skúsenosť), známy bežne suší boty v spacáku (zabalené do uteráku), to u kožených nehrozí.

Cube.thumb.jpg.6e67c037a28c50569f47208085bc6334.jpg

Po štvrté, u plastových topánok sa dajú pri návrhu lepšie cieliť a programovať vlastnosti. Kde treba, pridá sa viac plastu na lepšiu ochranu, inde sa stena v presne definovanom tvare zúži na lepší ohyb. Plast sa lepšie lepí aj laminuje, čo znamená menej švov a tým aj možností, kade prenikne voda. Niektoré topánky sú úplne bez švov, je to len tenká pevná látka s nalaminovaným nosným skeletom. Švy sú (ak vôbec) len hore pri polstrovaní, takže sa nemajú ani ako poškodiť, rozodrať, rozrezať od kamenia či ľadovej škrupiny pri brodení hlbokým snehom.

Ale dve najhlavnejšie výhody sú vodeodolnosť a najmä hmotnosť. Plast nenasiakne ako koža (schválne si niekedy odváž topánku pred a po víkendovom treku), a pár topánok plus/mínus rovnakej kategórie má tak o tristo gramov menej, aj to len v porovnaní s nekvalitnejším nubukom. Perwanger je na tom o dosť horšie. Čo je na nohe dosť poznať, v duchu pravidla kilo na nohe je ako päť kíl na chrbte.

A aby to nebolo úplne jednostranné, výhodou kožených je zasa tradícia, remeslo a v prípade prúseru lepšia opraviteľnosť. Koža je lepší izolant. Perwanger koža ako taká bude mať v menej náročných podmienkach asi aj dlhšiu životnosť, ťažko povedať, keďže plasťáky sa vyrábajú len pár rokov.

Aby bolo jasné, ide o zovšeobecnenie. Určite sa dá nájsť nejaká konkrétna kožená topánka, ktorá v niektorej zo spomínaných vlastností prevýši konkrétnu plastovú topánku. Ale výkonné topánky sú dnes už väčšinou celoplastové, dokonca aj snehule či výškové topánky.

Souhlasím, nicméně používám dlouhodobě Garmont Nebraska a ten rituál, když je zuju, nechám vysušit a opečovávám, k tomu tak nějak patří. Váhu asi v tomto případě neřeším. Na druhou stranu, plastáky jsem nezkoušel, tak to neumím přesně posoudit ( pro a proti ). Jen píšu, z čím zkušenosti mám a jsem nadmíru spokojenej.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, kuncák7 napsal:

Souhlasím, nicméně používám dlouhodobě Garmont Nebraska a ten rituál, když je zuju, nechám vysušit a opečovávám, k tomu tak nějak patří.

Ale jo, veď ja proti koženým topánkam v zásade nič nemám, aj keď to tak pri tom chválospeve asi nevyzeralo. Len som reagoval tuším na skalisa, že na viacdenné treky sú kožené topánky neprekonateľné. Čo si myslím, že je práve naopak, ale nechcel som tým povedať, že kožáky sú nepoužiteľné...

To len na vysvetlenie, nikomu plasťáky nechcem vnucovať.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mě se líbí LaSportiva Trango Tech, ale nevím jak jsou na tom s tuhostí, zkoušet je teď ani nemám v plánu, ale zdejší uživatelé by mi mohli napovědět. Představa je něco jako Meindl Island, jestli jsou měkčí, tak nevadí, určitě nechci tužší. 

?

82901.jpg

Upraveno uživatelem moco
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@moco Trango Tech nepoznám, neposlúžim. Ale obdoba Islandov je Trango Cube, a o tej by som ti vedel spievať ódy. Je to B/C topánka, v rámci kategórie je tvrdosť v podrážke skôr v hornej polovici, podobne ako Islandy, zato tvrdosťou v kotníku je to pohodlná papučka. Má supertenkú stenu, v podstate bez polstrovania, na nohe o nej neviem. Taká v podstate ponožka s podrážkou, krásne obopne nohu. Je to to najpriedušnejšie, čo som kedy na nohe mal. Bez švov. Super ľahké. Super rýchle sušenie. Pri -10 °C je v nich už poriadna kosa, nech mám ponožky akékoľvek. Vďaka tenkej stene je noha v podstate nechránená a zakopnutie o šuter na mieste mimo skeletu alebo obsádzky vie zabolieť. Podrážka je v rámci kategórie dosť lepivá a takmer sa nešmýka.

Tie Trango Tech vyzerajú konštrukčne podobne až rovnako, len nemajú celoobsádzku a kĺbové očko je riešené šnúrkou.

Už som spomínal, ako som zistil, že sú na mňa Cuby tvrdšie ako potrebujem? Chcel som po dlhšom čase skúsiť B/C topánky, kúpil som ich, ale zistil som, že sa s tvrdou podrážkou stále nekamarátim a kat. B je pre mňa strop. S ťažkým srdcom som dal Cuby do bazáru, ale keď sa mi jeden chalan ozval, že ich zoberie, nakoniec som bol za idiota a nepredal som mu ich. Jednoducho je to podľa mňa tak výnimočná topánka, že ju chcem mať v garáži 🙂 Aj keď ju na nohu dám raz za rok len kvôli tomu dobrému pocitu.

Upraveno uživatelem wawrik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 27. 1. 2021 v 17:45, moco napsal:

Díky za tip. Objednal jsem od všech Northmanů, co má Hudy na skladě, jeden kus a uvidíme, co si vyberu :D Jinak bych měl dotaz - máš prosím zkušenost, jak je to s praním a případnou změnou velikosti? Ty Arctic jsou fakt velký fusekle ale přijdou mi takový trochu vyplandaný, tak by mě zajímalo, jestli se smrsknou. Momentálně když si je dám do boty (kterou mám kvůli ponožkám už o cca číslo větší), tak se tam vejdu tak tak a nevím jestli do toho jít.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...