Přejít na obsah

Poraďte jakou trekovou obuv ?


Doporučené příspěvky

@African Tak samozreme jo, stojej kolem trojky. Pokud vymeni ten spodek za 800kc tak je to v poho. Vymena celyho spodku uz je na povazenou. Nicmene chodim v nich rad, jinak dobity nejsou a ne ze bych byl nejakej eko fanatik, ale cim dal vic me sere vyhazovat veci, ktery jeste muzou slouzit. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 2,5tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

před 8 minutami, warann napsal:

@African Tak samozreme jo, stojej kolem trojky. Pokud vymeni ten spodek za 800kc tak je to v poho. Vymena celyho spodku uz je na povazenou. Nicmene chodim v nich rad, jinak dobity nejsou a ne ze bych byl nejakej eko fanatik, ale cim dal vic me sere vyhazovat veci, ktery jeste muzou slouzit. 

To chápu, těch osm kil budiž, ale těch patnáct bych nedal ani boha ...a navíc nohu si zničíš jenom jednou, můj tata by mohl povídat, taky nosil jedny boty které furt podrážel asi třicet let :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 14. 3. 2022 v 12:08, wawrik napsal:

No vidíš, mal si pravdu, môžeš to tam rovno posielať :D

Len pre upresnenie - degradáciou medzipodrážky zrejme myslia rozpad PU vrstvy vplyvom vzduchu, občas sa tomu nesprávne hovorí hydrolýza. Asi keď sa im pri odliepaní/rezaní začne v nejakom mieste trochu droliť.

Pri päť- a viacročných topánkach by som to ja osobne nechal rovno vymeniť komplet, v rámci prevencie.

Nevysvetlis pls tu hydrolyzu? Cely zivot zijem v tom ze to je hydrolyza, nic ine sa mi ani nepodarilo vygooglit a teraz mi to vrta v hlave.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pardon, na treku sa blbo vypisujú litánie, chcel som neskôr... Tak v rýchlosti.

V tej podobe, ako som to napísal, je to kravina. Mysll som to tak, že to, čomu sa bežne v súvislosti s rozpadom medzipodrážky, resp. tlmiacej PU vrstvy, hovorí hydrolýza, je všeobecne degradácia. Hydrolýza je len jej súčasť. Väčší vplyv má kopec iných vecí, UV, teplota (!), ich striedanie, chemické látky a prostredie, mikrobiálne kontaminácia (blato, hovná) atď.

Kým by sa k slovu dostala (čistá)hydrolýza, tak by sa ten PU rozpadol z dvoch-troch iných dôvodov.

Proti degradácii PU naopak pôsobí napríklad cyklické mechanické namáhanie (čiže to, čo u EVA podrážok spôsobuje difúzne zhutňovanie a tvrdnutie, PU vrstvám životnosť predlžuje). Výskedkom napríklad je, že pokiaľ topánky používaš trebárs aj vo vlhkom prostredí, vydržia ti zvyčajne dlhšie, ako tie isté topánky odložené na neskôr hore v skrini s minimálnou vlhkosťou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 28 minutami, wawrik napsal:

Pardon, na treku sa blbo vypisujú litánie, chcel som neskôr... Tak v rýchlosti.

V tej podobe, ako som to napísal, je to kravina. Mysll som to tak, že to, čomu sa bežne v súvislosti s rozpadom medzipodrážky, resp. tlmiacej PU vrstvy, hovorí hydrolýza, je všeobecne degradácia. Hydrolýza je len jej súčasť. Väčší vplyv má kopec iných vecí, UV, teplota (!), ich striedanie, chemické látky a prostredie, mikrobiálne kontaminácia (blato, hovná) atď.

Kým by sa k slovu dostala (čistá)hydrolýza, tak by sa ten PU rozpadol z dvoch-troch iných dôvodov.

Proti degradácii PU naopak pôsobí napríklad cyklické mechanické namáhanie (čiže to, čo u EVA podrážok spôsobuje difúzne zhutňovanie a tvrdnutie, PU vrstvám životnosť predlžuje). Výskedkom napríklad je, že pokiaľ topánky používaš trebárs aj vo vlhkom prostredí, vydržia ti zvyčajne dlhšie, ako tie isté topánky odložené na neskôr hore v skrini s minimálnou vlhkosťou.

👍 dik za komplexnu odpoved.

Niektore veci su pre mna novinka.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Takze Scarpy v servisu. Vcera vejslap do Potstejna, cca 22km, tak jsem vytahl stary Meindly. Jednak jsem si uvedomil, jak uz mi dnes prijdou tyhle klasicky lehky pohorky na tyhle nenarocny tury nepohodlny a tezkopadny. No a pak, nastesti uz pobliz cile mam nejadnou v lese divnej pocit z doslapu. Tak kouknu na botu a hele, podrazka v cudu. Jako tech poslednich 5 km s timhle nic moc. 
Cil v pivovaru to nastesti zastinil. 

E149CD6B-86C1-4B08-B7B6-B4A1D67661FA.jpeg

54784FD4-0E53-4772-B8A7-872146618D98.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Neskúšal niekto bežecké topánky od Tecnicy? Konkrétne Magma S GTX, ľahučký ekvivalent Speedcrossov, s goráčom aj bez. Je to nový výrobca s technológiou footfittingu prenesenou z lyžiarok.

Zakaždým, keď som za posledné roky nejakú technologickú divnosť vyskúšal, tak sa to ukázalo ako dokonalé terno (LS Trango Cube, Arcteryx Bora2). Tieto Magmy mi sadli na nohu ako žiadna iná, tak ich kúpim. Len rozmýšľam, či teda skúsim aj to formovanie teplom, alebo sa na to vykašlem (prefered), aby to náhodou tú topánku nedojebabralo. Má niekto skúsenosť?

image.png.6cbe49020cad143182d568efd7106fd6.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 48 minutami, Jackie Treehorn napsal:

To bych se z toho pos. , koupil jsem mé milé k narozeninám parádní boty a po jedné procházce jsem se dozvěděl, že jsou moc tvrdé 😬.

Keď sa to stane žene, to si človek ešte môže zaklopkať na čelo, že tí ľudia nevedia, čo chcú. Ale ak to zistí sám, nemá to ani na koho hodiť :D

Ako ja, mám fantastické topánky, asi najlepšie, aké som kedy mal, ale na tvrdosť som si nezvykol. Takže mi roky ležia v skrini, lebo mi je ľúto ich predávať, a prebehnem ich len z času na čas...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám ty samé, ať se nebojí, ony povolí. Taky mi to vadilo první výlety, přikoupit jsem kvůli tomu dokonce ještě dalsi boty pro stejně využití, jako jsem plánoval tyhle, abych se netrapil, ale pak jsem si je vzal na jeden 3denni přechod a od té doby v pohodě. Ano, jsou sice pořád tvrdší než nějaké mainstreamove boty typu merrel moab, ale to bych rekl, že je výhoda, jsou díky tomu univerzálnější a nosím je prakticky všude, mimo situace, kdy čekám delší přesuny po asfaltu

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...